بررسی ربات های خزنده وب + [استخراج اطلاعات از وب]

0

امروزه استخراج اطلاعات از فضای اینترنت به یک امر ضروری تبدیل شده است که این کار توسط ربات خزنده وب انجام می شود. در واقع ربات خزنده وب یک برنامه کامپیوتری است که با استفاده از یک زبان برنامه نویسی مثلا Python پیاده سازی می شود و وظیفه آن جمع آوری اطلاعات از وب سایت ها می باشد. تقریبا یک روال ثابت و مشخصی برای استخراج اطلاعات از وب به کمک ربات خزنده وب وجود دارد که در بخش های بعدی اخبار تکنولوژی در مورد آن توضیح می دهیم. ربات های خزنده معروفی نیز وجود دارند که به صورت آماده در اختیار افرادی که دانش برنامه نویسی ندارند گذاشته می شود تا سریع تر بتوانند اطلاعات خود را از اینترنت و شبکه های اجتماعی استخراج کنند. مانند ربات خزنده اینستاگرام، ربات خزنده تلگرام و …

بررسی ربات های خزنده وب

نحوه ساخت crawler و کاربرد های آن

اصطلاحا به ربات های خزنده، crawler نیز گفته می شود که نحوه ساخت crawler به شرح زیر است:

  • استفاده از یک زبان برنامه نویسی مانند Python جهت پیاده سازی دستورات و هسته اصلی.
  • استفاده از کتابخانه های استخراج اطلاعات مانند Beautiful Soup , Selenium و … که به کمک این کتابخانه های برنامه نویسی می توان کدهای HTML را پردازش کرد و اطلاعات مد نظر را به راحتی پیدا کرد.
  • علاوه بر این موارد باید یک الگوریتم مناسب جهت جمع آوری منظم داده ها در نظر گرفته شود. بدین صوت که فرض کنید شما می خواهید مثلا هر 24 ساعت یک بار، ربات خزنده وب شما آنلاین شود و اطلاعات جدیدی را برای شما دریافت کند و این که مثلا آن را در جایی خاص ذخیره کند که برای انجام این موارد باید یک الگوریتم پیاده سازی شود.
  • هنگامی که ساخت crawler شما به اتمام رسید و مثلا هر 24 ساعت یک بار کار استخراج اطلاعات از وب را انجام دهد باید داده های جمع آوری شده را در یک مکان ذخیره کند. راه های زیادی برای این کار وجود دارد اما ساده ترین راه آن ذخیره در یک فایل متنی با پسوند csv یا txt است.

بررسی ربات های خزنده وب

مثال هایی از ربات خزنده وب

  • ربات خزنده اینستاگرام و ربات خزنده تلگرام: شما می توانید حتی اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی را نیز استخراج کنید که این اطلاعات شامل کامنت ها، تعداد لایک ها، لیست دنبال کننده ها و دنبال شوندگان یک پیج، استخراج تمامی پست ها و … می باشند. در نتیجه با این کار می توان افراد را در شبکه های اجتماعی تحت نظر داشت.
  • ربات خزنده بورس: جهت این که اطلاعات لحظه ای بورس یا ارز های دیجیتال و نوسانات آن را در اختیار داشته باشید می توانید یک ربات خزنده وب برای آن طراحی کنید. با ساخت crawler برای این وب سایت ها می توانید معامله های یهتری انجام دهید و به صورت حرفه ای تر در این محیط ها فعالیت کنید. مثلا می توانید یک ربات خزنده وب برای سایت بورس طراحی کنید و طوری آن را برنامه ریزی کنید که به محض پایین آمدن سهام، سریعا آن را بفروشد و یا مثلا هنگام بالا رفتن یک سهام، نسبت به خرید آن اقدام کند.
  • ربات خزنده در قالب موتور جستجو: با استفاده از ساخت crawler و ربات های خزنده می توان حتی یک موتور جستجو ایجاد کرد. مثلا شما می توانید وب سایت های فروشگاهی را crawl کنید و هر روز لیست محصولات آن ها همراه با قیمت و مشخصات آن ها را استخراج کنید. حال تمام لیست این محصولات به همراه لینک دسترسی به آن ها را در یک وب سایت جدید قرار دهید که به عنوان یک موتور جستجو عمل کند و به تمامی محصولات موجود در فروشگاه های کشور دسترسی داشت

کلام آخر

در این مقاله ربات خزنده وب و کارکرد آن را توضیح دادم و دیدیم که می توان ربات های خزنده مختلفی در بسترهای اینترنت طراحی کرد. مانند ساخت crawler برای بورس، ربات خزنده اینستاگرام، ربات خزنده تلگرام و …

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.