راه های کنترل وزوز گوش و شناخت آن

وزوز گوش تهران سمعک

وزوز گوش یکی از مشکلات رایج در نسل جدید شناخته می شود که با عبارت tinitus نیز ممکن است شنیده باشید. تینیتوس در واقع عبارت است از احساس صدای زنگ یا صداهای دیگر در گوش مثل سوت کشیدن و یا درک صدا های ناهنجار آن در مغز که حتی بدون وجود محرک صوتی خارجی سراغتان می آید.

از آنجایی که وزوز گوش یک مشکل همگانی شده است، سوالاتی در مورد آن وجود دارد که ذهن اکثریت را درگیر خود کرده است. این سوالات رایج معمولا در مورد علت وزوز گوش، دلایل آن، تشخیص زودهنگام و درمان وزوز گوش می باشد که در این بلاگ مطالعه خواهیم کرد.

 

علت به وجود آمدن وزوز گوش

برخی دلایل رایج برای وجود وزوز گوش وجود دارد که این دلایل در واقع از دست بشریت خارج شده و قابل کنترل نیستند. چرا که در محیط اطراف قرار گرفتن در معرض صدایی بلند که باعث ایجاد وزوز گوش باشد، دور از احتمال نیست.

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند در طولانی مدت می تواند بسیار خطرناک باشد که امروزه در شهر های بزرگ و ترافیک و آلودگی های صوتی موجود در محیط اطراف، جلوگیری از این روند کمی مشکل ساز شده است.

در نتیجه این مورد که بسیار اهمیت دارد، قرار گرفتن در معرض این صداها باعث وجود وزوز گوش در اکثریت می شود و نمی توان از آن فرار کرد. بعد از شایع ترین دلیل وجود وزوز گوش در افراد، دلیل دوم نیز از مواردی هست که نمی توان از آن فرار کرد و آن افزایش سن می باشد.

با افزایش سن مصرف برخی داروها نیز این روند را سریع تر می کند که  بر کیفیت زندگی فرد تاثیر بسزایی دارد. هر چند امروزه افراد جوان بیشتر از افراد بزرگسال و پیر با مشکل وزوز گوش دست و پنجه نرم کرده و دنبال راه حل آن هستند.

یکی دیگر از دلایل رایج داشتن وزوز در گوش مشکل کم شنوایی هست. با کمتر شدن محدوده شنوایی در گوش، وزوز گوش نوعی اخطار برای استفاده از سمعک شناخته می شود.

بر بعضی موارد ممکن است در معرض این محیط ها و افزایش سن نباشید اما وزوز گوش را تجربه کنید که این یک مورد هم به دلیل احتلالات در گوش خارجی، میانی یا داخلی اتفاق می افتد. در هر سه مورد بیان شده، مشاوره پزشکی می تواند برای قبول کردن این مشکل و پیدا کردن راه حل های درمان آن موثر باشد.

کلینیک شنوایی تهران سمعک می تواند در مورد مشاوره سمعک و شنوایی و تشخیص و درمان وزوز گوش برای شما عزیزان موثر باشد.

 

راه های تشخیص وزوز گوش

علت های بیان شده در پاراگراف قبلی می تواند در زندگی فرد نیز تاثیر گذاشته و او را در برخی فعالیت ها اذیت کند که این عوامل را در جامعه پزشکی و شنوایی به راه های تشخیص بیماری و درمان آن می شناسیم. وزوز گوش ممکن است به صورت زنگ زدن موقتی یا دائمی باشد که بر کیفیت زندگی تأثیر می گذارد.

در طول مبتلا شدن به وزوز گوش ممکن است با برخی موارد مثل خستگی، استرس، مشکلات خواب، مشکل در تمرکز، مشکلات حافظه، افسردگی، اضطراب و نگرانی مواجه شوید که همه این موارد در طولانی مدت می تواند به دلیل وجود وزوز گوش باشند و با درمان آن رفع شوند.

در واقع می توان گفت تشخیص یک بیماری هم ترازو با درمان یک بیماریست و باید نشانه هایی که بدن برای ما میفرستد را اهمیت داده و با مشاوره پزشکی و تحقیق به منبع مشکل یعنی وزوز گوش یا بیماری دیگر برسیم.

 

راه های کنترل وزوز گوش

یک جمله مهمی که در این قسمت باید به یاد داشته باشید این است که کنترل وزوز گوش به تشخیص علت آن بستگی دارد. در نتیجه راهکار های گفته شده در ادامه را برای کنترل وزوز گوش و کمتر رنج کشیدن با دقت مطالعه کنید.

مشاوره پزشکی:

اگر تمام نشانه ها و عوامل گفته شده را در خود حس می کنی و از همه مهم تر از وزوز در گوش رنج می برید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. در صورت رنج بردن از سوت کشیدن گوش خود به جای تحمل و زاری در مورد آن اولین اقدام مراجعه به پزشک یا مشاور هست که تشخیص دقیق‌تری از علت وزوز گوش شما بگیرد و راه‌های درمانی مناسب را تعیین کند.

در این زمینه می توانید به مشاورین کلینیک شنوایی تهران سمعک تماس گرفته و تشخیص دهید که وزوز گوش شما ناشی از کدام عوامل مثل عفونت، آسیب گوش، یا داروها است. بعد از تشخیص نیز درمان های مرتبط تجویز و اعمال می شود.

تغییر در رژیم غذایی:

تغذیه در همه بیماری ها به صورت غیر مستقیم تاثیر دارد و در مورد وزوز گوش نیز تغذیه هایی مثل مصرف کمتری از قهوه، الکل، نیکوتین، و غذاهای با سدیم برای کمتر کردن وزوز گوش می تواند موثر باشد.

مدیریت استرس و اضطراب:

ممکن است وزوز در گوش شما به دلیل استرس و اضطراب شدید باشد و با کنترل این موارد به روش های قدیمی مثل تمرین‌های تنفس عمیق، مدیتیشن، و یوگا به کاهش آن کمک کنید.

استفاده از سمعک:

برای کنترل وزوز در گوش که به دلیل کاهش شنوایی به وجود آمده، متخصصین شنوایی استفاده از سمعک را توصیه می کنند تا از تجربه وزوز گوش در امان بمانید.

گوش دادن به صداهای آرام بخش:

می توانید با اهنگ هایی از مدیتیشن مثل صدای باران یا موسیقی آرامش‌بخش تا حدودی درد و حس منزجر کننده وزوز گوش را کم کنید. این روش از کنترل وزوز گوش نه تنها برای کاهش درد وزوز بلکه برای اعصاب و روان نیز موثر است.

 

جمع بندی

اگر از مشکل وزوز در گوش خسته شده اید و دنبال راهکارهای موثر برای کنترل و درمان آن هستید، این بلاگ را از دست ندهید و یا اینکه با مراجعه به متخصصین کاربلد ما در مجموعه شنوایی تهران سمعک و گرفتن مشاوره شنوایی، خود را از این مشکل هر چه سریعتر خلاص کرده و راه های درمان مناسب را پیش برید.

در طولانی مدت اگر وزوز گوش را نادیده بگیرید ممکن است به حدی برسد که بسیار اذیت کننده باشد و شما را از انجام کارهای روزمره محروم کند. به همین دلیل در تهران سمعک به وزوز گوش اهمیت فراوان داده و درمان بیماران با مشکل کم شنوایی را با دقت فراوان و تجهیزات عالی فراهم می کند تا از نعمت شنیدن صدای عزیران و محیط اطراف محروم نشوید.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.