آزمایش سونوگرافی در مشهد + انواع آن

آزمایش سونوگرافی یکی از روش‌های تشخیصی پرطرف‌دار و کاملاً غیرتهاجمی است که در دنیای امروز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سونوگرافی قابلیت این را دارد که برای تشخیص بسیاری از بیماری‌ها به پزشک کمک کند. ما در ادامه مقاله قصد داریم که برای شما بیشتر در رابطه با آزمایش سونوگرافی صحبت کنیم و در رابطه با ویژگی‌های این روش تشخیصی نکاتی را بیان کنیم. اگر کنجکاو هستید تا بیشتر در این رابطه بدانید، با ما همراه بمانید.

آزمایش سونوگرافی چیست؟

آزمایش سونوگرافی یا به‌ عبارت‌ دیگر آزمایش اولتراسوند، یک روش تصویربرداری است که در آن با استفاده از امواج صوتی قدرتمند با فرکانس بالا، امکان بررسی اعضای متفاوت بدن وجود خواهد داشت. یکی از گسترده‌ترین زمینه استفاده از سونوگرافی، برای بانوان باردار است. این روش تشخیصی می‌تواند برای بسیاری از زمینه‌های پزشکی دیگر نیز کاربردی باشد. فردی که قصد دارد آزمایش سونوگرافی را انجام دهد، باید دارای تخصص کافی باشد. تخصص مورد نیاز برای ارائه خدمات سونوگرافی، تخصص رادیولوژی می‌باشد. متخصص رادیولوژی، بعد از بررسی شرایط بیمار مورد‌نظر با توجه به دستور پزشک، گزارش را تهیه و آن را برای پزشک ارسال می‌کند. در ادامه پزشک می‌تواند با بررسی گزارش سونوگرافی، مشکل و یا شرایط بیمار را به طور کامل تشخیص دهد و برای بهبود شرایط او اقداماتی را انجام دهد.

آزمایش سونوگرافی برای چه اهدافی مورد استفاده قرار میگیرد؟

پیشتر به این نکته اشاره کردیم که آزمایش سونوگرافی در دنیای امروز روش تشخیصی می‌باشد که در زمینه‌های متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. درست است که عمده استفاده از سونوگرافی برای بانوان باردار است، اما می‌توان از این روش تشخیصی برای بررسی نقص‌های احتمالی در بافت‌ها و اعضای بدن بهره گرفت. سونوگرافی امکان این را می‌دهد تا از اعضای بدن افراد مانند رحم، پستان، تخمدان، ریه، کبد، طحال و … مورد بررسی قرار بگیرند. علاوه ‌بر این موضوع، اندازه‌گیری جریان خون و همچنین شناخت نواحی بدن که دارای التهاب خطرناک می‌باشند نیز با استفاده از سونوگرافی امکان‌پذیر است. به ‌طور کلی این روش تشخیصی می‌تواند برای بررسی تمامی اعضای بدن مورد استفاده قرار بگیرد.

مزایای استفاده از آزمایش سونوگرافی به‌ جای سایر روش‌های آزمایشی

سونوگرافی مزایای بی‌شماری دارد. شاید در برخی موارد این آزمایش نتواند به ‌اندازه کافی کاربردی باشد اما در موارد قابل ‌استفاده، سعی کنید که به ‌جای هر روش تشخیصی دیگری، از سونوگرافی بهره ببرید. اجازه دهید در ادامه برخی از فاکتورهایی را برای شما نام ببریم که به‌ عنوان مزایای استفاده از آزمایش و سونوگرافی شناخته می‌شوند.

در سونوگرافی از هیچ اشعه‌ی خطرناکی بهره گرفته نمی‌شود و صفر تا صد تشخیص بدون هیچ‌گونه آسیبی انجام می‌شود.

کیفیت تصاویر ارائه ‌شده در سونوگرافی نسبتاً بالاست و این تصاویر می‌توانند اطلاعات خوبی به پزشک بدهند.

سونوگرافی برای بررسی شرایط بافت‌های حساس مثل جنین بسیار کاربردی و بدون آسیب است. این روش تشخیصی می‌تواند بدون کوچک‌ترین نگرانی برای مادر، شرایط جنین را مورد بررسی قرار دهد.

در این روش از هیچ پیش اقدام تهاجمی مثل تزریق بهره گرفته نمی‌شود.

آزمایش سونوگرافی به ‌هیچ ‌عنوان درد ندارد و روند تشخیص آن نیز کاملاً آسان است.

این روش تشخیصی در زیاد زمان‌بر نیست و در سریعترین زمان ممکن اطلاعات را در اختیار تکنسین قرار می‌دهد.

سونوگرافی کاملاً مقرون ‌به ‌صرفه است و شما با کمترین هزینه‌ها می‌توانید شرایط بدن خود را مورد بررسی قرار دهید.

انواع متفاوت آزمایش سونوگرافی کدام‌اند؟

آزمایش سونوگرافی با روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. اجازه دهید در ادامه برخی از این روش‌ها را با هم بررسی کنیم.

سونوگرافی معمولی

در روند آزمایش سونوگرافی معمولی به ‌صورت دو بعدی روند عکس‌برداری از نمای متفاوت رحم و شکم صورت می‌گیرد. این نوع سونوگرافی معمولاً برای بررسی شرایط جنین مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از پراستفاده ترین روش‌های سونوگرافی می‌باشد.

سونوگرافی واژینال

در روش آزمایش سونوگرافی واژینال دستگاه تشخیصی داخل واژن قرار می‌گیرد و برای عکس ‌برداری از بخش‌هایی مثل تخمدان‌ها، رحم سیستم ادراری و … استفاده می‌شود.

سونوگرافی سه ‌بعدی

سونوگرافی سه‌بعدی همانطور که از نام آن پیداست، سعی می‌کند تا به‌ صورت سه‌بعدی تصاویر را در اختیار پزشک قرار دهد. این سونوگرافی اطلاعات دقیق‌تر و تخصصی‌تری در اختیار پزشکان قرار می‌دهد.

سونوگرافی رنگی

سونوگرافی رنگی نیز تا حد بسیار شبیه به سونوگرافی معمولی است با این تفاوت که در این نوع سونوگرافی، تغییرات بسیار جزئی و اتفاقات هر چند کوچک نیز قابل تشخیص می‌باشند.

سونوگرافی تخصصی

همانطور که از نام این روش تشخیصی پیداست، آزمایش سونوگرافی تخصصی آزمایشی است که در آن از روش‌های تشخیصی پیشرفته‌تر و تجهیزات بهتری بهره گرفته می‌شود. معمولاً این روش برای تشخیص مشکلات پیچیده و در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اقدامات ضروری قبل‌ از انجام آزمایش سونوگرافی

برای انجام آزمایش سونوگرافی نیز درست مانند هر اقدام دیگری، شما باید آماده شوید. به این نکته دقت داشته باشید که با توجه به نوع سونوگرافی و همچنین مشکل شما، پزشک از شما می‌خواهد تا اقدامات خاصی را انجام دهید. برای مثال اگر سونوگرافی از ناحیه شکم و رحم شماست، ممکن است نیاز داشته باشید تا آب زیادی قبل‌ از انجام سونوگرافی بنوشید یا قبل ‌از انجام آزمایش ناشتا باشید. از طرف دیگر اگر قرار باشد که سونوگرافی برای تشخیص مشکلات گوارشی باشد، ممکن است نیاز باشد تا شما از خوردن غذاهای چرب قبل ‌از انجام آزمایش دوری کنید. هر کدام از این اقدامات، برای انجام نوعی از آزمایش سونوگرافی لازم و ضروری می‌باشد. نیازی نیست در رابطه با این اقدامات نگرانی خاصی داشته باشید زیرا اگر قصد داشته باشید این آزمایش را انجام دهید، مطمئن باشید که پزشک یا تکنسین رادیولوژی این اطلاعات را به شما ارائه خواهد داد و به شما خواهد گفت که چه دستورالعمل‌هایی را پیش ببرید.

برای انجام آزمایش سونوگرافی چقدر هزینه باید بپردازیم؟

آزمایش سونوگرافی یکی از مقرون به صرفه ترین روش‌های عکس‌برداری تشخیصی برای بسیاری از اهداف می‌باشد. معمولاً اکثر بیمه‌ها پوشش خوبی برای سونوگرافی ارائه می‌دهند. اما برای برخی از روش‌های سونوگرافی برای مثال سونوگرافی‌های سه‌بعدی که به ‌صورت انتخابی مورد استفاده قرار می‌گیرد، پوشش بیمه وجود ندارد. اما به‌ طور کلی این روش تشخیصی آن ‌قدر هزینه‌بر و گران ‌قیمت نیست.

جمع ‌بندی

ما در این مقاله سعی کردیم برای شما به طور کامل در مورد آزمایش سونوگرافی صحبت کنیم و برای شما گفتیم که این آزمایش دارای چه ویژگی‌هایی است و چگونه می‌تواند نیاز شما به‌ عنوان بیمار و پزشک را برطرف سازد.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.