آموزش صورت وضعیت نویسی و متره برآورد برای مهندسین عمران

بدیهی است که دو جزء اصلی اجرای هر پروژه‌ای کارفرما و پیمانکار است. کارفرما هزینه انجام کار را به پیمانکار می‌دهد و بعد از اتمام کار از آن بهره‌برداری می‌کند. اما این هزینه چگونه به پیمانکار پرداخت می‌شود؟

هزینه‌های پیمانکار در طول پروژه بر اساس ضرایب و قیمت‌هایی که پیشنهاد داده در قالب صورت وضعیت‌های کارکرد و تعدیل پرداخت می‌شود.

اگر اکیپ اجرایی پیمانکار کار را به خوبی انجام دهد اما بخش دفترفنی آن نتواند هزینه‌های انجام شده را به خوبی در داخل صورت وضعیت بگنجاند، پیمانکار نمی‌تواند سود خوبی داشته باشد یا حتی ممکن است ضرر کند. سود نکردن یا ضرر کردن پیمانکار منجر به تعدیل نیرو یا حتی بسته شدن شرکت می‌گردد.

وظیفه بخش دفترفنی این نیست که بیشتر از حق پیمانکار را طلب کند ولی باید بتواند حق پیمانکار را تمام و کمال بگیرد.

پس هر شرکت پیمانکاری باید دفترفنی قوی داشته باشد تا بتواند صورت وضعیت خوبی بنویسد و حق پیمانکار را مطالبه کند. کسانی می‌توانند به خوبی صورت وضعیت بنویسند که با روند اجرایی و هم‌چنین تفسیر فهرست بها آشنا باشند.

آموزش صورت وضعیت نویسی آکادمی عمران بهترین راه حل برای یادگیری صورت وضعیت نویسی است. آموزش خوب باید تک تک ریزه‌کاری‌های صورت وضعیت نویسی را با مثال‌های واقعی نشان دهد.

باید پس از مشاهده آموزش توانایی نوشتن یک صورت وضعیت قوی را داشته باشید. باید بتوانید یک ساختمان بتنی، فولادی یا هرنوع سازه‌ای را به راحتی متره کنید و در قالب صورتجلسات و ضورت وضعیت‌ها ارائه دهید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که در همین جامعه مدرک گرا، اگر در حوزه کاری خود مثل آموزش صورت و ضعیت نویسی ، دانش بالایی داشته باشید، دیگر مدرک شما ملاک و معیار نیست. این اعتبار و تجربه شماست که حرف اول را می‌زند. حتی اعتباری بالاتر از فردی که در رشته تحصیلی شما دکتری دارد.

این مسئله در رشته‌های فنی بسیار پر رنگ‌تر است. یعنی چیزی که حرف اول را می‌زند تجربه، تخصص و اعتبار است نه مدرک!

آموزش صورت وضعیت نویسی کاربردی و پروژه محور از کجا تهیه کنم؟

آموزش صورت وضعیت نویسی معمولا با جستجو در اینترنت پیدا می‌شود و شما می‌توانید با خواندن یک مقاله با اصطلاحات و مفاهیم کلی این حوزه آشنا شوید. اما چیزی که شما را حرفه‌ای و متمایز می‌کند نحوه کاربرد این مفاهیم است. پس باید علم و تجربه در کنار هم به شما منتقل شود!

مجموعه آکادمی عمران در آموزش متره، برآورد و صورت وضعیت نویسی هر آنچه که برای کار در این حوزه نیاز دارید فراهم کرده و شما را از یک مهندس تاره کار به یک مهندس حرفه‌ای و کار بلد تبدیل می‌کند. حتی اگر سابقه کار در این حوزه هم داشته باشید، این آموزش به تجربه شما افزوده و باعث افزایش اعتبار شما در محل کار می‌شود.

در این آموزش علاوه بر توضیح اصطلاحات و مفاهیم، تک تک ردیف‌های فهرست بهای ابنیه و راه و باند را همراه با فیلم و عکس تفسیر شده و دو پروژه اسکلت بتنی و فولادی به عنوان نمونه متره می‌گردد. هم چنین فهرست بهای تجمیع شده راه و باند، قراردادهای سرجمع، جرایم بتن و کلی موضوع دیگر نیز آموزش داده می‌شود.

شما علاوه بر افزایش مهارت‌های فنی باید مهارت نرم خود را نیز افزایش دهید تا در محیط کاری و جلسات بتوانید روابط بهتری داشته باشید و به صورت اصولی مذاکره کنید. به همین دلیل مجموعه آکادمی عمران به عنوان هدیه آموزش 30 فن اصول مذاکره را به همراه این پکیج آموزشی در اختیار شما قرار می‌دهد.

آموزش جامع محاسبه تعدیل، آموزش نقشه کشی با اتوکد و آموزش نرم افزار تدکار و تکسا از دیگر هدایایی است که همراه آموزش متره، برآورد و صورت وضعیت نویسی وجود دارد.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.