متداول ترین روش های گرم کردن آب استخر

شنا یکی از لذت بخش ترین تفریحات می باشد. با این وجود ممکن است بارها پیش آمده باشد که از رفتن خود به استخرهای عمومی پشیمان شده باشید. ممکن است یکی از دلایل لذت نبردن شما، نامتعادل بودن دمای آب استخر بوده باشد. روش های متعددی به این منظور در استخرهای عمومی و خانگی استفاده می‌شود.

استفاده از روش های اصولی و استاندارد گرمایش آب استخر، می تواند هزینه مقرون به صرفه تری را مخصوصاً در بلندمدت برای صاحبان استخرها به همراه داشته باشد. در ادامه به متداول ترین روش های موجود می پردازیم.

روش های متداول تامین آب گرم استخر

 • کاورهای خورشیدی
 • گرمکن های خورشیدی
 • پمپ های حرارتی (هیت پمپ)
 • هیتر استخر
 • دیگ های آب گرم

 6 نوع پمپ حرارتی استخر

انواع مختلفی از پمپ های حرارتی استخر در بازار موجود است که عبارتند از:

 1. پمپ حرارتی با منبع هوا
 2. پمپ حرارتی منبع آب
 3. پمپ حرارتی زمین گرمایی
 4. پمپ حرارتی هیبریدی
 5. پمپ حرارتی الکتریکی
 6. پمپ حرارتی گاز

نکته:

لازم به ذکر است در تمامی پمپ های حرارتی از انرژی الکتریکی به عنوان یک عامل ثابت جهت عملکرد ادوات برقی مانند پمپ ، کمپرسور ، فن و … استفاده میشود.

مکانیسم، کاربردها، مزایا و معایب هر کدام از پمپ های حرارتی

پمپ حرارتی منبع هوا:

پمپ های حرارتی منبع هوا با استخراج گرما از هوا و انتقال آن به آب استخر کار می کنند. این پمپ ها، از یک مبرد برای جذب گرما از هوا استفاده می کنند که درنهایت طی فرایندی، برای افزایش دما فشرده می شود و به آب استخر منتقل می شود. مکانیسم این مدل پمپ ها، بر اساس چرخه فشرده سازی گاز مبرد است.

پمپ حرارتی با منبع هوانحوه عملکرد پمپ های حرارتی با منبع هوا

مزیت اصلی پمپ های حرارتی منبع هوا این است که هزینه اجرای نسبتاً ارزان ، زیرساخت برقی بسیار اندک ،تامین 85 درصد انرژی گرمایشی از دمای محیط و نصب ساده آنهاست. با این حال، کارایی این پمپ ها، ممکن است با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف متغیر باشد .

پمپ حرارتی منبع آب:

پمپ های حرارتی منبع آب با استخراج گرما، از کویل آبی در آب های زیرزمینی ، منابع آب یا حوضچه های آب گرم جهت تامین گرمایش آب استخر و از مبدل حرارتی برای انتقال گرما از منبع آب به آب استخر استفاده می کنند. مزیت اصلی پمپ های حرارتی منبع آب این است که می توانند بسیار کارآمد باشند، زیرا دمای آب معمولاً قابل انطباق تر از دمای هوا است. با این حال، نصب و نگهداری آنها نسبت به سایر پمپ ها، می تواند گران تر باشد، زیرا به منبع آب، لوله کشی خاص،پمپ و دیگر ادوات برای گردش آب نیاز دارند.

پمپ حرارتی زمین گرمایی:

پمپ های حرارتی زمین گرمایی با استخراج گرما از دمای ثابت زمین که حدود 55 تا 60 درجه فارنهایت است کار می کنند. در این سیستم، از یک سری لوله های زیرزمینی به نام سیستم حلقه برای انتقال گرما از زمین به آب استخر استفاده می کنند. مزیت اصلی پمپ های حرارتی زمین گرمایی این است که بسیار کارآمد هستند، زیرا دمای زمین نسبتاً ثابت است. با این حال، نصب و نگهداری آنها ممکن است گران باشد، زیرا نیاز به یک سیستم حلقه ای برای نصب در زیر زمین دارند.

پمپ حرارتی هیبریدی:

پمپ های حرارتی هیبریدی با ترکیب ویژگی های پمپ حرارتی هوا و منبع آب کار می کنند. این سیستم ها، از هوا و آب به عنوان منابع گرما استفاده می کنند و بسته به اینکه کدام یک از این دو منبع انرژی، در آن زمان کارآمدتر است، بین این دو سوئیچ می کنند. مزیت اصلی پمپ های حرارتی هیبریدی این است که می توانند بسیار کارآمد باشند، زیرا بسته به دما و رطوبت می توانند بین دو منبع گرما جابجا شوند. با این حال، نصب و نگهداری آن‌ها می‌تواند گران‌تر باشد، زیرا هم به منبع هوا و هم به منبع آب نیاز دارند.

پمپ حرارتی الکتریکی:

پمپ های حرارتی الکتریکی با استفاده از برق به عنوان منبع اصلی گرما برای گرم کردن آب استخر کار می کنند. این پمپ ها،  از کمپرسور و مبدل حرارتی برای انتقال گرما از منبع الکتریکی به آب استخر استفاده می کنند. مزیت اصلی پمپ های حرارتی الکتریکی این است که نصب و نگهداری آن ها آسان است. با این حال، عملیات گرمایشی آنها ممکن است نسبتاً گران باشد، زیرا هزینه برق از سایر اشکال انرژی گرانتر است.

پمپ حرارتی گاز:

پمپ های حرارتی گاز با استفاده از گاز طبیعی یا پروپان به عنوان منبع اصلی گرما برای گرم کردن آب استخر کار می کنند. مزیت اصلی پمپ های حرارتی گاز این است که می توانند کارایی بیشتری نسبت به پمپ های حرارتی الکتریکی داشته باشند. با این حال، نصب و نگهداری آنها می تواند گران تر باشد، زیرا برای نصب به منبع گاز و خط گاز نیاز دارند. این پمپ ها، همچنین برای اطمینان از عملکرد ایمن، نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند.

پکیج گرمایش و سرمایش استخر

پکیج گرمایش و سرمایش استخر به سیستمی اطلاق می شود که شامل تجهیزات و فناوری برای گرمایش و خنک کردن استخر شنا می باشد. پکیج گرمایش و سرمایش استخر، همان پمپ حرارتی منبع هوا می باشد که با سیستم انتقال گرمای هوا ، آب استخر را گرم و در سیکل معکوس به عنوان یک سیستم خنک کننده آب استخر را خنک می کند.از چنین پکیج هایی برای تامین گرمایش یا سرمایش آب استخر شنا در فصول مختلف سال و مناطق آب و هوایی مختلف استفاده می شود.

هیت پمپنمونه هیت پمپ گرمایش و سرمایش استخر

این نوع هیت پمپ از فناوری های نوین اروپا بوده و در واقع از انرژی تجدید پذیر دمای محیط برای تامین گرمایش و سرمایش بهره میگیرد و مصرف بسیار اندک برق به نسبت راندمان بالا یکی از مهمترین مزیت های آن بشمار می آید. بطور کلی 85% منبع انرژی هیت پمپ دمای محیط بوده و 15% الباقی با مصرف برق تامین میشود. و هیتر های برقی نسبت به هیت پمپ 5 برابر برق بیشتری مصرف میکنند.

ویژگی‌های هیت پمپ استخر

 • تامین آب گرم استخر و جکوزی بصورت مستقیم تا دمای 43 درجه سانتیگراد
 • تامین آب سرد استخر و حوضچه آب سرد بصورت مستقیم تا دمای 8 درجه سانتیگراد
 • عملکرد با حد اقل زیرساخت برقی ، حتی برق تکفاز یا پنل خورشیدی
 • صرفه جویی مصرف برق تا 85%
 • دارای مبدل تیتانیوم برای جلوگیری از خورندگی آب و کلر
 • دارای کنترل پنل دیجیتال برای تنظیمات دما و برنامه زمانبندی
 • قابلیت اتصال به شبکه WIFI ( به صورت انتخابی )
 • قابلیت نصب در فضای داخلی و بیرونی بسیار کم حجم و بدون نیاز به موتورخانه

منبع: برگرفته از وبسایت آریاتیس(aryatisgroup)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.