قیمت روز پروفیل و تیرآهن در بازار آهن

انواع پروفیل و تیرآهن از محصولات فولادی مهم‌ در صنعت ساختمان‌سازی به‌حساب می‌آیند. انواع تیرآهن‌ها به‌عنوان اسکلت فلزی و ستون برای نگهداری بارهای وارده بر سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مقاطع فولادی در دیگر پروژه‌های صنعتی نیز کاربرد دارند. یکی از مهم‌ترین کارها در هر پروژه، قبل از استفاده از این مقاطع فلزی، برآورد قیمت تیر آهن است. زیرا قیمت این محصول بر هزینه‌های نهایی پروژه تاثیرگذار خواهد بود.

تیرآهن چیست و انواع آن

تیرآهن یک مقطع فولادی است که از 2 بخش جان تیرآهن و بال‌ها تشکیل می‌شود. جان تیرآهن در برابر نیروهای برشی مقاومت می‌کند و بال‌ها در مقابل گشتاور خمشی مقاوم هستند. اغلب تیرآهن‌های تولیدشده در کشور براساس استاندارد جهانی از آلیاژهای فولاد ST37، ST44 و ST52 ساخته شده‌اند و با قیمت متفاوت به فروش می‌رسند. از طرفی انواع تیرآهن‌های تولیدشده در کشور را می‌توان براساس استاندارد ساخت و وزن در دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی کرد. قیمت تیرآهن نیز براساس نوع آن تغییر می‌کند.

انواع تیرآهن براساس استاندارد ساخت

به‌طور کلی انواع تیرآهن‌ها براساس استاندارد ساخت، در 4 دسته INP، IPE، IPB و CPE قرار می‌گیرند.

  • تیرآهن INP مطابق با استاندارد چین و روسیه و در ارتفاع 80 تا 600 میلی‌متر تولید می‌شود. این تیرآهن ازنظر شکل ظاهری شبیه حرف انگلیسی I است. ضخامت بال آن با فاصله‌گرفتن از جان تیرآهن کاهش پیدا می‌کند.
  • تیرآهن IPE بر اساس استاندارد ایران و اروپا با ارتفاع 80 تا 600 میلی‌متر و با ظاهری I شکل تولید می‌شود. تفاوت این تیرآهن با تیرآهن INP در این است که ضخامت بال‌های این تیرآهن ثابت می‌ماند.
  • تیرآهن IPB که به‌عنوان تیرآهن بال‌پهن شناخته می‌شود و ارتفاع آن معمولا 100 تا 1000 میلی‌متر خواهد بود. شکل ظاهری این تیرآهن همانند حرف انگلیسی H است. قیمت تیرآهن IPB با سایر انواع تیرآهن‌ها تفاوت دارد.
  • تیرآهن CPE به‌دلیل شکل ظاهری‌اش به تیرآهن لانه‌زنبوری شهرت دارد‌. در طول جان این تیرآهن فضاهای خالی به شکل 6 ضلعی یا دایره ایجاد می‌شود.

انواع تیرآهن براساس وزن

تیرآهن‌ها را می‌توان براساس وزن به دو دسته سبک و سنگین تقسیم کرد. به‌طور معمول تیرآهن‌های سبک با علامت L و تیرآهن‌های سنگین با علامت V نشان داده می‌شوند. این علامت‌ها در آخر علائم مربوط به استاندارد ساخت تیرآهن قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال IPBV یک تیرآهن عریض سنگین و IPBL یک تیرآهن عریض سبک است.

کاربردهای تیرآهن

به‌طور معمول فعالان حوزه‌های مختلف صنعتی، به‌منظور تکمیل پروژه خود، اقدام به برآوردکردن قیمت و خرید تیرآهن می‌کنند. این مقطع فولادی در مصارف مختلف صنعتی کاربرد دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

کاربرد تیرآهن در ستون‌های سازه

معمولا از تیرآهن‌های بال‌پهن با مقطع تقریبا مربع شکل در ساخت ستون‌های سازه‌ها استفاده می‌شود. پرکاربردترین سایز تیرآهن در ساخت ستون، تیرآهن سایز 14 است و قیمت تیرآهن سایز 14 با قیمت سایر سایزهای این محصول اختلاف دارد.

ستون‌ها انتقال‌دهنده نیروهای عمودی و افقی وارده بر سازه به فونداسیون آن هستند. در ساختمان‌ها با اسکلت فلزی ساخت ستون به 3 شکل صورت می‌گیرد:

  1. ستون‌های وسط که در مرکز یک مربع قرار می‌گیرند و بار کل مربع را انتقال می‌دهند.
  2. ستون‌های کناری که در یک سمت از مربع واقع می‌شوند و نصف بار مربع را منتقل می‌کنند.
  3. ستون‌های گوشه که در یک گوشه از مربع قرار می‌گیرند و ربع بار مربع را منتقل خواهند کرد.

کاربرد تیرآهن در تیرهای اصلی

در اسکلت‌های فلزی سازه به اجزای افقی تیر می‌گویند و برای ساخت تیر نیز از تیرآهن استفاده می‌شود. تیرهای اصلی ازطریق اتصال برشی یا ساده به ستون‌ها متصل خواهند شد.

کاربرد تیرآهن در تیر فرعی

تیرک‌های میانی یا تیرهای فرعی از اجزای میانجی در اسکلت سازه به‌حساب می‌آیند که با استفاده از تیرآهن‌های سایز کوچک ساخته می‌شوند. تیر فرعی با ایجاد ارتباط غیرمستقیم بین تیرهای اصلی و ستون‌ها، بار وارده بر تیرهای اصلی سازه را به ستون و سپس به فونداسیون سازه منتقل می‌کند.

کاربرد تیرآهن در تیر کلاف

تیر کلاف یکی دیگر از اجزای افقی اسکلت سازه است که با استفاده از تیرآهن ساخته می‌شود. تیر کلاف در سقف سازه به‌صورت دو تیر عرضی به خرپای سقف متصل خواهد شد. هدف از ساخت تیر کلاف انتقال بار وارده بر تیرهای اصلی به ستون است.

کاربرد تیرآهن در پل‌سازی

پل از یک تیرآهن افقی تشکیل می‌شود که دو انتهای آن توسط پایه‌هایی پشتیبانی می‌شوند. این پایه‌ها وزن پل و ترافیک وسایل نقلیه را تحمل می‌کنند.

علل موثر برتغییرات قیمت انواع تیرآهن

در همه کشورهای جهان، قیمت پروفیل و تیرآهن نقش بسیار مهمی در تکمیل پروژه‌های صنعتی دارند. قیمت انواع پروفیل و انواع تیرآهن، بر اثر عوامل مختلف داخلی و خارجی تغییر می‌کند. موارد تاثیرگذار بر روی قیمت تیرآهن، عبارتند از:

سیاست‌های داخلی و خارجی

تاثیر سیاست‌های داخلی و خارجی، بر روی قیمت آهن‌آلات و تیرآهن به‌صورت مستقیم درنظر گرفته می‌شود.

نرخ ارز

ازآنجایی‌که نرخ جهانی در تعیین قیمت محصولات فولادی موثر است، با افزایش نرخ ارز انتظار می‌رود قیمت این محصولات نیز بیشتر شود.

نفت

در کشورهایی همچون ایران روند فروش نفت و قیمت آن بر قیمت بسیار از محصولات تاثیرگذار است که قیمت تیرآهن از این قاعده مستثنی نیست. زیرا با افزایش فروش نفت و صارات آن، وضعیت اقتصادی کشور بهبود پیدا می‌کند و تورم کاهش می‌یابد. در چنین شرایط قیمت آهن‌آلات نیز نوسانات زیادی را تجربه نخواهد کرد.

تورم داخلی و خارجی

تورم داخلی و خارجی بر قیمت محصولات ازجمله آهن‌آلات تاثیر می‌گذارد و باعث افزایش قیمت روز تیرآهن می‌شود.

قیمت مواد اولیه

مواد اولیه تیرآهن، موادی هستند که در تولید این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرند. ازآنجایی‌که در کشور ما منابع غنی از مواد اولیه تیرآهن وجود دارد، نیاز به وارد کردن این مواد از سایر کشورها برطرف می‌شود. علاوه‌بر این ایران به‌عنوان صادرکننده مواد اولیه تیرآهن نیز فعالیت می‌کند. تغییر قیمت مواد اولیه، قیمت تیرآهن را تغییر خواهد داد.

میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه‌وتقاضای آهن‌آلات با توجه‌به فصول سال و شرایط آب‌وهوایی تغییر خواهد داشت. به‌عنوان مثال در پاییز و زمستان به‌دلیل کاهش فعالیت صنعت ساختمان‌سازی، میزان خرید پروفیل و تیرآهن نیز کاهش می‌یابد. ازاین‌رو با کاهش تقاضای آهن‌آلات، این محصولات با قیمت کمتری عرضه می‌شوند. درحالی‌که با بالارفتن میزان تقاضای این محصول قیمت ورق فولادی و تیرآهن نیز افزایش پیدا می‌کند.

جمع‌بندی

قیمت تیرآهن با توجه‌به عوامل مختلف داخلی و خارجی تغییر می کند. این عوامل شامل سیاست‌های داخلی و خارجی، نرخ ارز و نفت، تورم داخلی و خارجی، قیمت مواداولیه و میزان عرضه‌وتقاضا می‌شوند. ازطرفی به‌دلیل کاربرد گسترده تیرآهن در صنایع مختلف، برآورد قیمت این محصول بسیار حائز اهمیت است. برای اطلاع از قیمت میلگرد و دیگر مقاطع فولادی به شما سفیران آهن را پیشنهاد میکنیم.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.