تورم بعد از لیپوماتیک شکم

بعد از عمل لیپوماتیک شکم یکی از عوارض متداول که ممکن است با آن روبرو شوید، تورم است. تورم بعد از لیپوماتیک معمولاً ناشی از واکنش طبیعی بدن به جراحی و مداخله جراحی است و ممکن است در منطقه‌ای که لیپوماتیک شده است، احساس نفخ، سفتی و بزرگ شدن داشته باشید. در این مقاله، به بررسی علل و مکانیسم‌های تورم بعد از لیپوماتیک شکم می‌پردازیم و راهکارهایی را برای کاهش و مدیریت آن معرفی خواهیم کرد.

چه عواملی باعث تورم بعد از لیپوماتیک شکم می شود؟

روش لیپوماتیک شکم باعث تروم بافت‌ها و عروق زیر پوست می‌شود. سیستم لنفاوی با ارسال مایع به مناطقی که بافت چربی از آن جدا شده است، واکنش نشان می‌دهد تا این مناطق را حفاظت کند. برخی افراد مقدار زیادی از این مایع حفاظتی تولید می‌کنند و برخی دیگر کمتر. برخی از مایع که از لوله زهکش جراحی نشت می‌کند، محلول نمکی است که پزشک برای تسهیل جدا شدن بافت تزریق می‌کند. با شروع بهبود بافت، تورم به تدریج کاهش می‌یابد. این کاهش تا زمانی ادامه می‌یابد که منطقه ظاهر و حس عادی خود را به خود بازگرداند.

تورم بعد از لیپوماتیک شکم چقدر طول می کشد؟

بیشترین بخش از تورم لیپوماتیک شکم به طور معمول پس از ۳ تا ۴ هفته از بین می‌رود، اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا کاملاً کاهش یابد. اوج تورم معمولاً در روز سوم پس از عمل رخ می‌دهد و سپس کاهش می‌یابد.

به خاطر داشته باشید که نباید تورم خود را با دیگران مقایسه کنید؛ زیرا مردم به شکل‌های مختلفی بهبود می‌یابند و این وابسته به سلامت و شرایط بدنی آن‌هاست. همچنین، این بسیار به میزان برداشت چربی، برش‌ها و مراقبت‌های پساعملی که بدن شما دریافت می‌کند، بستگی دارد.

آیا پس از لیپوماتیک به دنبال بارداری هستید؟ قبل از اقدام به هرگونه تصمیماتی، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید و به بدن خود فرصتی برای بهبود و لذت بردن از مادری بدهید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره بارداری بعد از لیپوماتیک می توانید مقاله مربوطه را در سایت دکتر ایزدپناه مطالعه کنید.

عمل لیپوماتیک شکم

بهترین درمان برای ورم پس از لیپوماتیک شکم چیست؟

بهترین درمان برای تورم پس از لیپوماتیک شکم در واقع گذشت زمان است! تورم و التهاب پس از بیشتر عمل‌های جراحی زیبایی رایج است و زمانی طول می‌کشد تا کاهش یابند و نتایج قابل مشاهده شوند.

در واقع، رعایت برخی از دستورات پساعملی که به شما کمک می‌کند از تورم پس از جراحی لیپوماتیک کاسته شود و به سرعت بهبود یابید، بهترین روش است. پیروی از این راهنماها و صبر به مرور زمان، کلید بهبودی سریع پس از عمل لیپوماتیک  شماست. در ادامه دستورات زیر را مشاهده کنید:

پوشیدن لباس فشرده  یا گن الزامی است.

تقریباً همه جراحان برای بیماران لیپوماتیک  خود لباس فشاری تجویز می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند آن را برای چند هفته استفاده کنند. لباس فشاری بهترین دوست شما در مسیر بهبودی پس از لیپوماتیک است.

لباس فشاری با انواع و اشکال مختلف، در حالی که بدن شما در حال بهبود است، به آن حمایت می‌کند. فشار مداومی که لباس فشاری بر بدنتان اعمال می‌کند، جمع شدن مایعات زیر پوست را کاهش می‌دهد و به بدن شما کمک می‌کند مایعات را به سرعت جذب کند و در نتیجه تورم را کاهش دهد. با این روش، شما نتایج لیپومایتک خود را به محضر خواهید دید.

استفاده از لباس فشاری پس از لیپوماتیک شکم همچنین به کشیده شدن پوست و تناسب آن با تغییر شکل جدید بدنتان کمک می‌کند، که در نتیجه پیشگیری از چین و چروک پس از جراحی می‌شود. لباس‌های با کیفیت بالا با بافت ضد میکروبی و تنفس‌پذیر نیز وجود دارند که بیشترین راحتی را فراهم می‌کنند و از تحریک پوست جلوگیری می‌کنند.

حتماً به دستورات پزشکتان درباره استفاده از لباس فشاری پایبند باشید. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که در دو هفته اول پس از عمل (به جز هنگام استحمام) لباس را ۲۴ ساعت در روز بپوشید و در دو هفته بعدی روزانه ۱۲ ساعت بپوشید.

۲. استفاده از کمپرس سرد بر روی مناطق درمان شده

استفاده از کمپرس سرد یا پرس سرد به طور معمول در کاهش تورم، خونریزی و عدم راحتی پس از جراحی موثر است. استفاده از این روش‌ها بر روی قسمت‌های تورم‌دار بدنتان پس از لیپوماتیک شکم به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه در هر ساعت، کمک می‌کند تا در روزهای اول و دوم پس از جراحی تورم را کاهش دهد. اما مطمئن شوید که از پزشک خود دستورات دقیق در مورد نحوه استفاده از کمپرس سرد پس از جراحی و چقدر اغلب باید استفاده کنید دریافت کنید، زیرا استفاده نادرست ممکن است بیشتر ضرر بزند تا سودمند باشد.

آیا می خواهید شکل و ظاهر خود را با لیپوماتیک بهبود دهید؟ با مشاوره از تخصصی‌های ما در زمینه لیپوماتیک زنان، به راهی جدید برای بهبود ظاهر و اعتماد به نفس خود دست یابید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و خواندن مقاله مفید درباره لیپوماتیک زنان ، به سایت دکتر ایزدپناه مراجعه کنید..

3. مراجعه به ماساژ درمانی

یک نوع ویژه از ماساژ به نام تخلیه لنفا (MLD) توسط برخی از جراحان برای بازیابی پس از لیپوماتیک شکم توصیه می‌شود. این ماساژ ملایم می‌تواند با افزایش تخلیه مایعاتی که زیر پوست جمع می‌شوند، تورم را پس از لیپوساکشن کاهش دهد.

با پزشک خود مشورت کنید و در صورت تأیید، هفته‌ای دو بار به یک ماساژور متخصص تخلیه لنفا مراجعه کنید و ماساژی ملایم دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که ماساژ باید به آرامی انجام شود تا کبودی و عدم راحتی را افزایش ندهد.

یک ماساژ با کیفیت همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا از گوده‌ها پس از لیپوماتیک شکم خلاص شوید.

۴. محدود کردن مصرف نمک

میزان مصرف نمک خود را کاهش داده و سریع‌تر از تورم خلاص شوید. سدیم باعث نگهداری آب در بدن می‌شود که در نتیجه تورم یا تورم معده، ران‌ها و مناطق دیگر را افزایش می‌دهد. نمک را از میز دور نگه دارید تا تورم پس ازلیپوماتیک در شکم، زیرشکم و مناطق دیگر برای مدت طولانی کاهش یابد.

۵. استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی نکنید؛ به جای آن بیشتر آب بنوشید

نوشیدنی‌های ورزشی حاوی مقدار زیادی سدیم هستند و باعث نگهداری آب در بدن می‌شوند. توصیه می‌شود در دوره بازیابی پس از جراحی لیپوماتیک، از نوشیدنی‌های ورزشی مانند گاتورید و پاورید خودداری کنید تا مدت زمان تورم پس از عمل را کاهش دهید. به جای آن، بیشتر آب بنوشید تا بدن خود را به آب نیازمند نگه دارید.

۶. قدم زدن‌های کوتاه روزانه

جراحان لیپوماتیک معمولاً به بیماران خود توصیه می‌کنند که در طول چند هفته اول پس از عمل، روزانه قدم‌زدن‌های سریع بروند. این کار تورم را کاهش می‌دهد و از ایجاد لخته خون جلوگیری می‌کند. البته این به معنای شرکت در قدم‌زدن و دویدن شدید یا سایر فعالیت‌های فیزیکی سخت نیست.

۷. استفاده از تمرین تمیزکردن پوست خشک

تمرین تمیزکردن پوست خشک عملکردی مشابه با ماساژ لنفاوی دارد. با ترویج جریان لنف در بدن، بسیاری از مزایا را به همراه می‌آورد که شامل تازه شدن پوست، بهبود سیستم ایمنی، کاهش سلولیت و کاهش تورم است. با استفاده از یک برس طبیعی با موهای نرم، که در فروشگاه‌های خرده‌فروشی در دسترس است، ۱۰-۲۰ دقیقه قبل از حمام یا استحمام بدن خود را برسید. در حین برسیدن، از حرکات طولانی و نرم به سمت قلب استفاده کنید.

۸. استفاده از داروهای ضد التهاب تجویز شده

داروهای ضد التهاب ضد درد مانند آسپرین و ایبوپروفن، نه تنها درد را کاهش می‌دهند، بلکه التهاب و در نتیجه تورم را نیز کاهش می‌دهند. با این حال، از آنجا که این داروها تأثیر ضد خونگیری دارند که به بهبودی روند التیام کمک می‌کند، باید با احتیاط مصرف شوند. دقیقاً به دستورات پزشک خود در مورد مصرف داروها پایبند باشید و مگر اینکه توسط آنان تجویز شده باشد، در دوره بازیابی پس از لیپوماتیک از داروهای ضد التهاب آزاد خرید استفاده نکنید.

لیپوماتیک شکم با دکتر کامبیز ایزدپناه

جمع بندی

در نتیجه، لیپوماتیک شکم یک روش جراحی است که با از بین بردن سلول‌های چربی زیر پوست، به شکلی جذاب‌تر به بدن شما شکل می‌دهد. این روش ممکن است منجر به تورم پس از عمل شود که ممکن است مدت زمانی مشخص برای بهبود کامل آن نیاز باشد. برخی از راهکارهای کاهش تورم شامل استفاده از لباس فشاری، استفاده از یخچال بر روی مناطق درمان شده، ماساژ لنفاوی، کاهش مصرف نمک، مصرف آب بیشتر و همچنین رعایت دستورات پزشک می‌باشد. باید توجه داشت که هر فردی به طور متفاوت به لیپوماتیک پاسخ می‌دهد و زمان بهبودی و تورم در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، مهم است که دستورات پزشک خود را به دقت دنبال کرده و صبر و حوصله لازم را برای بهبودی کامل اختصاص دهید.

عمل های ترمیمی و زیبایی سخت و پیچیده هستند. اما با وحود دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی به نشانی اینترنتی https://drkambiz-izadpanah.com  نگران نتیجه عمل خود نباشید. ایشان با تجربه کاری و تخصصی که در این زمینه دارند، تجربه بهترین عمل را در ذهن شما نقش خواهند بست. همچنین در پیج اینستاگرام دکتر کامبیز ایزدپناه میتوانید نمونه عمل های ایشان را ببینید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.