تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای برجسته در اروپا و جهان، با داشتن تاریخچه‌ای بسیار قدیمی و فرهنگی، همواره یکی از مقصدهای محبوب برای تحصیل دانشجویان از سراسر دنیا بوده است. از دیدگاه تحصیلاتی، کشور ایتالیا با داشتن دانشگاه‌های برجسته و بین‌المللی، ارائه‌دهنده انواع رشته‌های تحصیلی متنوع در سطح لیسانس، فوق لیسانس و دکتری است.

در این مقاله، به بررسی سیستم آموزشی تحصیل در ایتالیا، هزینه‌های مربوط به تحصیل، بهترین دانشگاه ‌ها و نحوه انجام کار حین تحصیل در این کشور پرداخته خواهد شد.

تحصیل در ایتالیا

سیستم آموزشی و تحصیلی در ایتالیا

سیستم آموزشی و تحصیل در ایتالیا به دو بخش دانشگاهی و غیردانشگاهی تقسیم می‌شود. بخش دانشگاهی از 89 مؤسسه دانشگاهی شامل 58 دانشگاه دولتی، 17 دانشگاه غیردولتی (به طور قانونی توسط دولت به رسمیت شناخته شده) و شش مدرسه عالی متخصص در تحصیلات تکمیلی تشکیل شده است. بخش غیردانشگاهی شامل چهار نوع آموزشی با مؤسسات آنها است:

 • مدارس عالی طراحی (مانند آکادمی هنرهای زیبا و موسیقی)
 • آموزش عالی در میانجیگری زبان
 • آموزش عالی یکپارچه (FIS) (برنامه های آموزش عالی فنی و آموزش (IFTS) )
 • چند رشته خاص (مانند بایگانی، مرمت، مطالعات نظامی و غیره) که به همراه مؤسسات مربوطه تحت نظارت وزارتخانه‌های غیر از وزارت آموزش و پرورش قرار می گیرند.

لازم به یادآوری است که علاوه بر این موسسات و مراکز آموزشی دولتی، ایتالیا دارای حدود 77 موسسه خصوصی است.

سال تحصیلی در ایتالیا از دو ترم تشکیل شده است که از سپتامبر / اکتبر شروع می شود و در ژوئیه به پایان می رسد. البته تاریخ‌های واقعی شروع و پایان در دانشگاه‌ها متفاوت است، با این حال، هر ترم حدود 20 هفته طول می کشد و شامل 14 هفته دوره آموزشی و 6 هفته دوره امتحان است.

ویزای تحصیلی ایتالیا

همچنین هر مؤسسه دانشگاهی در کشور ایتالیا مجموعه ای از مقررات خاص خود را دارد، با این حال حداقل شرایط لازم برای ورود به یک برنامه کارشناسی در ایتالیا شش پاس GCE که سه مورد از آن باید در سطح A باشد. برخی از دوره‌های رقابتی ممکن است به مدارک اضافی نیاز داشته باشند و دانشگاه‌های خصوصی مانند دانشگاه بوکونی اغلب آزمون‌های ورودی خود را دارند یا از آزمون‌های SAT آمریکایی استفاده می‌کنند. برای رشته‌های رقابتی در ایتالیا، ممکن است نیاز به شرکت در آزمون ورودی به صورت محلی وجود داشته باشد.

شایان ذکر است که درخواست برای دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به استثنای پزشکی و دندانپزشکی، باید به صورت انفرادی برای موسسه مورد نظر خود درخواست داده شود. آخرین مهلت درخواست در اکثر دانشگاه‌های ایتالیا بین ماه می تا ژوئن است که معمولاً نامه پذیرش در ماه اوت ارسال خواهد شد.

مدارک تحصیلی اعطا شده توسط دانشگاه‌های خصوصی که به طور قانونی به رسمیت شناخته شده‌اند، پس از یک فرآیند ارزیابی با در نظر گرفتن اساسنامه دانشگاه، مدل سازمانی آن، بودجه و غیره به رسمیت شناخته می‌شوند.

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا بسته به نوع دوره تحصیلی، مؤسسه دانشگاهی و وضعیت دانشجویی متفاوت است. در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان ایتالیایی بسیار کمتر از دانشجویان خارجی است. برای دانشجویان خارجی، هزینه‌های تحصیلی برای دوره‌های کارشناسی از 900 تا ۴۰۰۰ یورو در سال و برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری از 1۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال است. هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است و می‌تواند بین 6۰۰۰ تا 20000 یورو در سال باشد.

البته هزینه‌های تحصیلی شامل شهریه، هزینه‌های زندگی، هزینه‌های کتاب و مواد درسی و هزینه‌های دیگر مربوط به دوره تحصیلی می‌شود. هزینه‌های زندگی بسته به شهر و مناطق مختلف ایتالیا متفاوت است. به طور کلی، هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ مانند رم و میلان بیشتر از شهرهای کوچکتر مانند فلورانس و بولونیا است.

در کشور ایتالیا، برخی از دانشگاه‌ها همچنین برنامه‌های تخفیف شهریه برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که دانشجویان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه‌های تحصیلی و برنامه‌های تخفیف شهریه با دفتر مربوط به دانشگاه خود تماس بگیرند.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

انتخاب بهترین دانشگاه‌های ایتالیا بسته به رتبه‌بندی‌های مختلف ممکن است متفاوت باشند، اما در کل برخی از بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا عبارتند از:

 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه رما
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه سیاکوزا
 • دانشگاه فدریکو دوگلی
 • دانشگاه ناپل
 • دانشگاه سیتادلا

این دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلفی از جمله علوم پایه، علوم انسانی، مهندسی، پزشکی و هنرهای زیبا برتری دارند. همچنین، دانشگاه‌های خصوصی مانند دانشگاه بوکونی و دانشگاه لوییجی بوکونی نیز در برخی رشته‌های تخصصی بسیار معتبر هستند.

کار حین تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا می‌توانند در حین تحصیل به صورت پاره‌ وقت کار کنند. قانون ایتالیا به آنها اجازه می‌دهد تا حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند. اما آنها برای درخواست مشاغل پاره وقت نیاز به یک مجوز اقامت معتبر دارند. بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا در دفاتر دانشگاهی مانند دفاتر پذیرش بین‌المللی، آزمایشگاه‌های کامپیوتر، کتابخانه‌ها و غیره به دانشجویان خود مشاغل پاره وقت ارائه می‌دهند. این گونه مشاغل به عنوان Collaborazioni studentesche شناخته می‌شوند و تا 8 یورو در ساعت پرداخت می‌کنند. دانشجویان همچنین می‌توانند از طریق دفاتر شغلی دانشگاه خود به عنوان معلم خصوصی کار کنند. آنها همواره دانشجویان را در مورد نحوه مدیریت زمان مطالعه و کار راهنمایی می‌کنند.

دانشجویان می‌توانند در رستوران‌های فست فود، انبارها، سوپرمارکت‌ها و غیره کار کنند. همچنین می‌توانند به عنوان کارآموز با شرکت‌های مختلف همکاری داشته باشند. چندین پورتال شغلی آنلاین وجود دارد که در آن دانشجویان می‌توانند شغل پاره وقت در ایتالیا پیدا کنند.

کلام پایانی

با انتخاب ایتالیا به عنوان مقصد تحصیلی خود، شما دارای فرصتی برای تجربه یک سفر در کنار آموزش، دیدن جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، آشنایی با زبان و فرهنگ محلی و تجربه کردن غذاهای لذیذ محلی خواهید بود.

شرکت مهاجرتی ونوس ایرجی با سابقه‌ی ۱۵ سال درخشان در ارائه خدمات مشاوره تحصیلی و مهاجرتی به دانشجویان بین‌المللی، به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی در مسیر تحصیلی و زندگی در ایتالیا پیشرفت کنید.

خدمات ما شامل مشاوره در مورد برنامه‌های تحصیلی، رزرو محل اقامت، اخذ ویزا، ترجمه مدارک، ثبت نام در دانشگاه‌ها و تجربه‌ی زندگی و تحصیل در ایتالیا می‌شود.

با تکیه بر تجربه، دانش و مهارت تیمی، هدف ما ارائه خدماتی با کیفیت بالا و رضایت مشتریان است. با شرکت مهاجرتی ونوس ایرجی تماس بگیرید و در مورد خدمات ما بیشتر بدانید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.