راهکارهایی که به شما کمک میکند به عنوان مدرس زبان انگلیسی استخدام شوید

 

تدریس زبان انگلیسی یکی از روش‌های درآمدزایی مناسب برای افرادی است که تسلط خوبی نسبت به این زبان دارند. اگرچه با یادگیری زبان انگلیسی و گذراندن دوره های آموزش زبان می‌توانید در فرصت‌ های شغلی مختلفی مشغول به کار شوید، اما ارسال رزومه به آگهی‌های استخدام مدرس زبان انگلیسی می‌تواند مسیر شغلی مناسبی را در اختیار شما قرار دهد.

فعالیت در محیط‌های آموزشی ضمن داشتن جذابیت‌های مخصوص به خود، فرصتی برای کسب درآمد بالا و تعامل با گروه‌های سنی مختلف است. اگر از برگزاری کلاس آموزش زبان انگلیسی لذت می‌برید و به دنبال آگهی‌های استخدام مدرس زبان انگلیسی هستید، می‌توانید با دنبال کردن مراحل ورود به این حرفه که در ادامه این مقاله آورده شده است، هرچه سریع‌تر رویای شغلی خود را محقق سازید.

معرفی شغل مدرس زبان انگلیسی

گسترش استفاده از فناوری، اینترنت و شبکه های اجتماعی، لزوم یادگیری زبان انگلیسی را به تمام افراد گوشزد می‌کند. امروزه اغلب کارفرمایان، تسلط یا آشنایی به زبان انگلیسی را به‌عنوان یکی از مهارت‌های استخدامی جذاب و مهم معرفی می‌کنند. به همین دلیل است که نیاز به استخدام مدرس زبان، بیش‌ازپیش در بازار کار مطرح شده است.

یک مدرس زبان انگلیسی، به آموزش کلمات، اصطلاحات و گرامر مرتبط با زبان انگلیسی می‌پردازد. این موضوع که نحوه تلفظ صحیح کلمات مختلف در زبان انگلیسی یا نحوه کاربرد هر کلمه در زبان انگلیسی به چه صورت خواهد بود، جزء اصلی‌ترین مباحث موردتوجه در شغل مدرس زبان انگلیسی است.

یک مدرس زبان، با انواع مختلفی از روش تدریس آشنایی دارد. به شکلی که با استفاده از جدیدترین روش‌های تدریس زبان، می‌کوشد تا زبان‌آموزان را در فراگیری راحت‌تر و سریع‌تر زبان انگلیسی یاری نماید. مدارس دولتی، آموزشگاه های زبان، مدارس غیر دولتی و موسسات برگزارکننده کلاس های آنلاین زبان انگلیسی، برخی از مراکزی هستند که روزانه آگهی استخدام مدرس زبان انگلیسی را منتشر می‌کنند.

حتی اگر یک مدرس زبان انگلیسی بدون سابقه کار هستید، می‌توانید با مراجعه به یک سایت کاریابی معتبر نسبت به یافتن فرصت های شغلی موردنظر خود اقدام کنید. معمولا فرصت‌های استخدامی متعددی در آموزشگاه های زبان و مدارس غیر دولتی، برای جذب مدرس زبان انگلیسی تمام‌وقت و پاره‌وقت وجود دارد.

با تقویت مهارت‌های موردنیاز برای فعالیت در این حرفه، می‌توانید برای کسب درآمد از طریق تدریس زبان انگلیسی اقدام کنید. در ادامه این مقاله ضمن معرفی شرایط استخدامی و شرح وظایف یک مدرس زبان انگلیسی، راه‌کارهای مفیدی را برای ورود به بازار کار شغل مدرس زبان انگلیسی ارائه خواهیم کرد.

شرایط استخدام مدرس زبان انگلیسی

برخی از موسسات آموزشی و آموزشگاه های زبان، داشتن حداقل مدرک کارشناسی در رشته آموزش زبان انگلیسی را جزء اصلی‌ترین شرایط استخدام مدرس زبان انگلیسی عنوان می‌کنند. با‌این‌حال با داشتن یک مدرک رسمی از آزمون‌های بین المللی زبان، می‌توانید در یک آموزشگاه زبان یا مدرسه غیر دولتی مشغول به کار شوید.

همچنین برخی از آموزشگاه های زبان، داشتن مدرک ttc را برای تدریس زبان انگلیسی ضروری می‌دانند. این در حالی است که برخی از کارفرمایان با مشاهده تسلط کارجویان به مهارت‌های زبان انگلیسی، نسبت به استخدام مدرس زبان انگلیسی بدون مدرک زبان هم اقدام می‌کنند.

در حقیقت مهم‌ترین شرط استخدامی برای کسب درآمد از طریق تدریس زبان انگلیسی، داشتن تسلط به مهارت‌های زبانی است. این موضوع که تسلط کافی در مکالمه و تلفظ صحیح کلمات داشته باشید، قطعا نظر مثبت کارفرما را در هنگام برگزاری جلسه مصاحبه شغلی به خود جلب خواهد کرد.

همچنین برخی از آموزشگاه های زبان با انجام ارزیابی اولیه از مهارت‌های نوشتاری کارجویان، سطح مهارت کارجو را در این حوزه موردبررسی قرار می‌دهند. از دیگر شرایط استخدام مدرس زبان انگلیسی می‌توان به داشتن سابقه تدریس زبان در یک گروه سنی خاص، آشنایی با انواع روش تدریس، توانایی مدیریت کلاس و مهارت‌های ارتباطی قوی اشاره کرد.

شرح وظایف و مسئولیت‌های یک مدرس زبان

یکی از وظایف و مسئولیت‌های یک مدرس زبان، آماده‌سازی وسایل و ابزارهای آموزشی پیش از شروع تدریس زبان است. اگر برای تدریس یک مبحث باید از نرم افزار خاصی استفاده شود، یک مدرس زبان باید پیش از برگزاری کلاس نسبت به راه‌اندازی سیستم کامپیوتری و تجهیزات موردنیاز برای تدریس اقدام نماید. در ادامه، برخی دیگر از مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌های مورداشاره در آگهی‌های استخدام مدرس زبان انگلیسی آورده شده است:

 • کمک به زبان‌آموزان در درک مطلب و تلفظ صحیح کلمات
 • دادن تکلیف و تمرین‌های مرتبط با مباحث آموزشی به زبان‌آموزان
 • ارزیابی دوره‌ای و منظم از میزان پیشرفت زبان‌‌آموزان
 • ارائه پاسخ‌های صحیح به سوالات زبان‌آموزان با صبر و حوصله
 • برگزاری جلسات ارائه مطلب با توجه به نیازهای آموزشی
 • ثبت حضوروغیاب زبان‌آموزان
 • تدریس گرامر زبان انگلیسی با توجه به سرفصل‌های دوره
 • بررسی نحوه استفاده از گرامر زبان به‌وسیله زبان‌‌آموزان
 • ایجاد انگیزه در زبان‌آموزان
 • شرکت در دوره های آموزش زبان انگلیسی به‌منظور آشنایی با شیوه‌های جدید تدریس

راه‌کارهای موثر برای ورود به بازار کار

در ادامه مهم‌ترین مراحلی که برای ورود حرفه‌ای به بازار کار تدریس زبان وجود دارد، آورده شده است:

 • اخذ مدرک تحصیلی دانشگاهی در حوزه آموزش زبان انگلیسی یا یکی از حوزه‌های مرتبط
 • شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون‌های بین المللی مانند آیلتس و تافل
 • اخذ حداقل نمره 6.5 از آزمون‌ بین المللی آیلتس یا نمره معادل از سایر آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی
 • شرکت در دوره‌های تربیت مدرس زبان انگلیسی
 • اخذ مدرک ttc یا مدارکی مانند سلتا و دلتا
 • ارسال رزومه به آگهی‌های استخدام مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان، مدارس غیر دولتی و…
 • شرکت در جلسه مصاحبه شغلی

ذکر این نکته ضروری است که طی نمودن برخی از مراحل مورداشاره در بالا، برای استخدام شدن در شغل مدرس زبان انگلیسی اجباری نیست. با‌این‌حال پشت سر گذاشتن هر یک از مراحل فوق، می‌تواند شما را یک گام به رویای شغلی خود نزدیک نماید. در ادامه، توضیحات بیشتری در رابطه با هر یک از مراحل فوق آورده شده است.

اخذ مدرک تحصیلی دانشگاهی

اگر قصد دارید به شکل حرفه‌ای وارد بازار کار تدریس زبان انگلیسی شوید، بهتر است در رشته آموزش زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهید. یکی از دلایل این موضوع این است که برخی از موسسات معتبر برای جذب و استخدام مدرس زبان انگلیسی، حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی در حوزه زبان انگلیسی را جزء شرایط استخدامی خود قرار می‌دهند.

دستیابی به سطح بالایی از مهارت زبانی

شرکت در دوره‌ های آموزش زبان انگلیسی و رسیدن به سطح بالایی از مهارت در زبان انگلیسی، جزء مهم‌ترین و اولین اقدامات شما در این مسیر شغلی خواهد بود. برای این منظور می‌توانید کتاب‌های موجود برای تقویت زبان انگلیسی را تهیه و مطالعه کنید.

همچنین با ثبت‌نام در دوره‌های آمادگی آزمون‌های آیلتس و تافل می‌توانید ضمن تقویت مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی، خود را برای شرکت در این نوع از آزمون‌های بین المللی آماده کنید. با داشتن حداقل نمره 6.5 در آزمون‌ بین المللی آیلتس یا کسب نمره معادل در سایر آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی، مسیر ورود حرفه‌ای شما به شغل مدرس زبان تسهیل خواهد شد. هرچند اخذ نمرات بالاتر، به استخدام سریع‌تر شما کمک خواهد کرد.

اخذ مدرک ttc

در گام بعدی کافی است در دوره‌های تدریس زبان انگلیسی شرکت کرده و مدرک مربوطه را بدست آورید. یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین مدارک مرتبط با تدریس زبان انگلیسی، مدرک ttc است. دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی (Teacher Training Course) یا به‌اصطلاح ttc، دوره‌ای آموزشی است که با هدف افزایش توانایی‌های افراد علاقه‌مند به تدریس زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

با داشتن سطح زبان انگلیسی متوسط به بالا، می‌توانید در این نوع از دوره‌ها شرکت کرده و مدرک ttc را اخذ نمایید. از دیگر مدارک معتبری که برای تدریس زبان انگلیسی وجود دارد، می‌توان به مدارک سلتا (CELTA) و دلتا (DELTA) اشاره کرد.

ارسال رزومه به آگهی‌های استخدام مدرس زبان انگلیسی

برای آگاهی از جدیدترین آگهی‌های استخدام مدرس زبان، باید به یکی از منابع کاریابی معتبر مراجعه کنید. از مهم‌ترین منابع کاریابی می‌توان به سایت کاریابی ای استخدام، سایت کاریابی جابینجا و سایت کاریابی جاب ویژن اشاره کرد.

همچنین استفاده از یک نرم افزار کاریابی و استخدام، می‌تواند منجر به دسترسی سریع و راحت شما به آگهی‌های استخدامی جدید شود. پیشنهاد می‌کنیم قبل از ارسال رزومه، حتما از استاندارد بودن رزومه کاری خود مطمئن شوید. همچنین بهتر است تجربیات کاری و مهارت‌های خود را در رزومه به‌روزرسانی کنید. درنهایت کافی است رزومه خود را برای موقعیت‌های استخدام مدرس زبان ارسال کرده و در جلسه مصاحبه شغلی شرکت کنید.

جمع‌بندی

برای کسب درآمد از طریق زبان انگلیسی، روش‌های مختلفی وجود دارد. تدریس زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین روش‌های کسب درآمد با استفاده از زبان انگلیسی است. در این مقاله به معرفی شغل مدرس زبان انگلیسی پرداختیم. همچنین شما را با شرح وظایف و شرایط استخدام مدرس زبان انگلیسی، آشنا نمودیم. درنهایت، مراحل ورود حرفه‌ای به بازار کار تدریس زبان را معرفی کردیم.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.