مزایدات ضایعات

ضایعات چیست:

ضایعات به واحدهایی که با استاندارد تولید محصول یکی نباشند و یا تولید نشوند یا به ارزش قراضه فروخته شوند گفته می شود. ضایعات محصول ممکن است دور ریخته شوند و یا به عنوان بخشی از مواد اولیه تولید همان محصول یا سایر محصولات استفاده شود.

تعدادی از ضایعات محصول که انتظارمی رود در شرایط عادی و موثر تولید به وجود آیند قابل کنترل نمی باشند هم چنین ضایعات عادی محصول به حساب می آیند .

زائدات چیست:

ضایعات مواد اولیه،دور ریز و یا دم قیچی(در مورد بقایای برش ورقهای آهنی) نیز گفته می شود،در نتیجه پردازش مواد اولیه جهت تولید محصول بوجود می آیند و مجددا جهت همان مقصود قابل استفاده نیستند.

مانند:قطعات نامنظم باقی مانده در تولید میز و صندلی….
در زائدات معمولا از مواد اولیه استفاده میشود درحالی که ضایعات مشتمل بر آن دسته از محصولاتی است که ویژگی محصولات سالم را ندارند و گاهی دارای ارزش فروش میباشد.

تفاوت ضایعات با زائدات:

در بسیاری از موارد با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. ضایعات برخی مواقع خروجی یک محصول از واحدهای تولیدی، با استاندارد در نظر گرفته شده برای آن محصول مطابقت ندارد، همین امر باعث میشود تا آن محصول از فرآیند مد نظر کنار گذاشته شود و به عنوان قراضه یا ضایعات به فروش برسد. این نوع را می‌توان به عنوان مواد اولیه‌ تولید همین محصول در نظر گرفت یا می‌توان آن‌ها را دور ریخت، اما به پسماند حاصل از مواد اولیه و دورریز که از باقی‌مانده برش ورق‌های آهنی به جا مانده‌اند، زائدات می‌گویند و دوباره قابل استفاده نیستند.

انواع ضایعات:

 • آهن
 • پلاستیک
 • شیشه

ضایعات آهن یا قراضه چیست:

ضایعات آهن و فلزات ارزش پولی زیادی دارند و پس از بازیافت مجددا به چرخه تولید بازگرداننده می‌شوند. به همین دلیل به آنها قراضه هم گفته می‌شود. تا به امروزتجارت ضایعات آهن ،رشد قابل توجهی را تجربه کرده ، این مزایدات فرایندی سودآور میباشد.

هر نوع ضایعات فلزی مانند ماشین‌های خراب، قلع، قوطی و غیره می‌تواند در مزایدات به فروش برسند.

ضایعات آهن شامل چه مواردی میباشد:

ضایعات آهن به سه دسته فلزی، غیر فلزی و آهن تقسیم بندی می‌شوند. در این دسته از ضایعات انواع آهن، برنج، مس، آلومینیوم،، سرب، روی، فولاد و غیره وجود دارد این قطعات پس از بازیافت و با استفاده از یک کوره قوس الکتریکی به ابزارهایی باکیفیت تبدیل می‌شوند. آلومینیوم‌ها معمولا در دماهای پایین‌تری از دیگر فلزات ذوب می‌شوند و به همین دلیل هم به انرژی کمتری نیاز دارند، با بازیافت این مواد نه تنها به محیط زیست کمک زیادی می‌شود؛ بلکه در فرایند تولید یک پس انداز اقتصادی مناسبی به وجود خواهد آمد.

مزایدات آهن:

در صنعت‌های مختلفی مانند ساختمان سازی، کارخانه‌ها و غیره به وجود آمد، کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف این ضایعات را در فرایند مزایده برای فروش قرار می‌دهند و طی یک اطلاعیه عمومی آن را به اطلاع افراد می‌رسانند.

Metal recycling

ضایعات پلاستیکی

ضایعات پلاستیک یا زباله های پلاستیکی ، از انباشته شدن اشیا پلاستیکی مانند بطری های پلاستیکی و مواردی از این قبیل در محیط زیست است که بر حیات وحش، زیستگاه حیات وحش و انسان تأثیر منفی می گذارد. این در حالی است که مقدار قابل توجهی پلاستیک، بازیافت نشده و به محل دفن زباله فرستاده می شوند

خیلی از لوازمی که مصرف می کنیم از پلاستیک هستند که در بطری های پلاستیکی و ظروف غذا مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا آن ها ارزان و در عین حال بادوام هستند. با این حال، پلاستیک به دلیل ساختار شیمیایی خود به کندی تجزیه می شود از همین روست که مسئله ضایعات پلاستیک و حل مشکلات ناشی از آن در سرتاسر دنیا، مورد توجه قرار گرفته اند.

انواع ضایعات پلاستیک:

 • پلی اتلین ترفتالاک:عمدتاً برای تولید مواد بسته بندی محصولات غذایی مانند میوه ها و نوشیدنی ها استفاده می شود. آن ها قادرند تا از فساد محصول نیز جلوگیری کنند. این مواد سبک وزن و شفاف بوده و در برخی رنگ ها موجود هستند. لازم به ذکر است که این ضایعات پلاستیک، از دیگر انواع پلاستیک ایمن تر هستند. آن ها پرمصرف ترین پلاستیک در سراسر جهان می باشند. زیرا نسبت مقاومت به وزن بالایی دارند. پلی اتیلن ترفتالات به راحتی بازیافت می شود.
 • پلی اتلین با چگالی بالا : این محصول، بیشتر برای محصولات بهداشتی مانند بطری ها پلاستیکی، ظروف شیر، ظروف آب میوه، بطری ها شامپو، محصولات شستشو بدن، بطری ها سفید کننده، تخته ها برش و لوله کشی استفاده می شود.

پلی اتلین به راحتی بازیافت می شود و در مقایسه با PET بسیار قوی و ضخیم است.

 • پلی وینیل کلراید:  می توان به عنوان پی وی سی تعریف کرد که یک ماده ترموپلاستیک است،و با  طیف گسترده ای از کاربردها و مزیت ها را در صنایع مختلف به دو شکل سخت و انعطاف پذیر ارائه میشود. به طور خاص، PVC سفت و سخت دارای چگالی بالایی برای پلاستیک است که آن را بسیار سخت و به طور کلی بسیار قوی می کند.پی وی سی ماهیتی بسیار بادوام و سبک وزن میباشد ، که آن را به ماده ای جذاب برای ساخت و ساز، لوله کشی و سایر کاربردها صنعتی تبدیل کرده است.
 • پلی اتلین کم چگالی :  در برابر ضربه به راحتی نمی شکند، مقاومت در برابر رطوبت داشته و در برابر مواد شیمیایی و خطرناک، به خوبی مقاوم است،از این محصول، بیشتر به عنوان کیسه جهت مواد غذایی، لیوان نوشیدنی، پوشش ها پلاستیکی، روکش ها محصول، بسته بندی حباب دار و پوشش جعبه غلات استفاده می شود.

ضایعات شیشه

شیشه چیست:

شیشه جسمی سخت ، ترد و شکننده و شفاف است که از ذوب مواد معدنی و سرد کردن آن تحت شرایط خاص به دست می آید، با وجود این محتوی دارای مقداری مواد آلی نیز می باشد، که در کیفیت فیزیکی شیشه دخالت دارد.

شیشه یکی از دست ساخته های بشر است و ضایعات شیشه قابل بازیافت میباشد.

انواع ضایعات شیشه:

 • ضایعات شیشه شکسته پنجره
 • ضایعات شیشه شکسته ی جلو اتومبیل
 • ظرف سفالی پیرکس، ظروف شیش هاي براي زیبایی
 • ضایعات لامپ روشنایی یا لوله فلورسنت
 • ضایعات شیشه ای آزمایشگاهی و طبی
 • ضایعات آینه و شیشه هاي لعابی بازیافتی مانند کریستال و شیشه تلویزیون

چه فرایندی را میتوان روی ضایعات شیشه در آورد:

 •  پس از جمع آوری از سطوح شهرها دفن می شوند و برخی از شیشه ها پس از جمع آوری براساس رنگشان تفکیک شده و جهت تولید مجدد شیشه وارد کارخانه های بازیافت می شوند،به رنگ های سبز(زمرد)، قهوه ای (کهربا یا برنزی) و بی رنگ (بلور) دیده می شوند.
 • پس از جمع آوری ضایعات شیشه و پس از تفکیک شیشه های رنگی شکسته شده به تکه های ریزی تبدیل میشود.

در پایان برای موفقیت بیشتر و شرکت در بهترین و مطمئن ترین مزایده ها در این زمینه، شما را به سامانه اطلاع رسانی مرکز اطلاعات مناقصات و مزایدات ایران (زنجیره معاملاتی آریاتندر) راهنمایی مینمایم.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.