چرا لپ تاپ روشن نمیشه؟ [ راهنمای کامل به همراه راهکار ]

0

چرا لپ تاپ روشن نمیشه؟ دلایل خاصی برای این رویداد وجود دارد که عمده آن به مشکلات داخلی این کالا بر می گردد. در واقع روشن نشدن علت لپ تاپ یکی از سوالات مهم در ذهن تمامی افرادی است که از انواع لپ تاپ و لوازم جانبی استفاده می کنند. روشن نشدن لپ تاپ دلایل زیادی دارد و البته راهکارهای فراوانی برای روشن شدن آن نیز وجود دارد که می توانید از در صورت بروز مشکل هر یک را مورد استفاده قرار دهید.

لازم به ذکر است بدانید که این راهکارها تنها در صورتی کاربردی هستند که لپ‌تاپ با مشکل خاصی مواجه نشده باشد، اما اگر مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری جدی پیش آید برای روشن شدن و راه اندازی مجدد باید به اپراتور متخصص مراجعه کنید. مبحث امروز جدیدترین اخبار و ترفندهای تکنولوژی به راهکارهای مناسب در زمان مواجه شدن به مسئله چرا لپ تاپ روشن نمیشه اختصاص داده شده است.

چرا لپ تاپ روشن نمیشه؟

حتی اگر بهترین لپ تاپ موجود در بازار ایران را داشته باشید، گاهی به دلیل مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در روشن نشدن سیستم مواجه می شوید ،که معمولاً بزرگترین مشکل آن عدم برق رسانی درست است. ممکن است که مشکلات مربوط به کابل برق، باتری، پاور، دکمه پاور و یا فیوز باشد، در این صورت جای نگرانی نیست و می توان با استفاده از راهکارهای مناسب مشکل را برطرف کرد.

مهم ترین دلایل روشن نشدن لپ تاپ چیست؟

اجازه دهید کمی تخصصی تر در رابطه با این مشکل صحبت کنیم، به طور کلی لپ‌تاپ‌ها در صورت مواجه شدن با مشکلات نرم افزاری، سخت افزاری یا برق رسانی روشن نمی شوند، که در این حالت لازم است برخی از قطعات آن تعویض یا تعمیر گردد.

چرا لپ تاپ روشن نمیشه

به طور کلی می‌توان علت این مشکلات را در سه دسته زیر تقسیم بندی کرد:

مشکلات نرم افزاری

از دلایل اصلی روشن نشدن لپ تاپ می توان به مشکلات نرم افزاری و آپدیت های آن اشاره کرد که تاثیرات زیادی بر روی عملکرد لپ‌تاپ خواهند داشت. مشکلات نرم افزاری در موارد زیر خلاصه می شوند:

 • درایو یا نرم افزار ناقص
 • فایل های سیستمی خراب
 • بروز رسانی های ناقص
 • وجود ویروس های مخرب
 • عدم تنظیم صحیح در بخش BIOS

هر یک از موارد فوق به نحوی می تواند منجر به بروز مشکلات نرم‌افزاری شود. یکی از عمده دلایل این سوال که چرا لپ تاپ روشن نمیشه، موارد مذکور هستند و برای رفع آن باید راهکارهای اصولی و کاربردی در پیش گرفت که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

مشکلات سخت افزاری

البته نمی‌توان گفت که تنها مشکلات نرم‌افزاری می‌تواند دلیل سوال چرا لپ تاپ روشن نمیشه باشد؛ گاهی ممکن است به دلایل خارجی، بروز مشکلات سخت افزاری و نقص های فنی، لپ تاپ قادر به روشن شدن نباشد. در این صورت دردسرهای زیادی برای کاربران به وجود می آید و تقریباً تنها راه ممکن، تعویض یا تعمیر قطعه یا چیپ آسیب دیده است. لازم به ذکر است بدانید که مشکلات سخت افزاری علاوه بر سخت افزار سیستم می تواند تاثیرات مخربی برای بخش نرم‌افزاری آن نیز داشته باشد. به طور کلی این مشکلات به ۵ دسته زیر تقسیم می شوند:

 • تخریب کارت گرافیک
 • خراب شدن مادر بورد
 • از کار افتادن پردازنده مرکزی
 • مشکلات مربوط به مانیتور
 • تخریب درایو حافظه

مشکلات تغذیه

در موارد دیگر هیچ مشکل نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تاثیر منفی بر روی اتصالات و روشن شدن لپ تاپ ندارد؛ در این صورت تنها منبع مشکل می تواند منبع تغذیه و اتصال برقی لپ تاپ باشد، حل این مشکل بسیار ساده تر از دو مورد قبل است. موارد زیر از عمده دلایل مشکل در منبع تغذیه هستند:

 • سالم نبودن باتری لپ تاپ
 • وجود نقص فنی در کابل شارژر
 • به وجود آمدن الکتریسیته
 • تخریب لایه ماژول حافظه به دلیل تاثیرات حرارتی یا ضربه خارجی
 • عدم اتصال صحیح کارت گرافیک
 • راهکار مناسب برای رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ

در پاسخ به با این سوال که چرا لپ تاپ روشن نمیشه مواردی عنوان شد که هر یک به دلایل خاصی رخ می‌دهند؛ اما این که چگونه می‌توان مشکلات مذکور را حل کرد نیاز به تخصص دارد و گاهی ممکن است به دلایل خارجی و یا نرم افزاری مشکلات پیش پا افتاده رخ بدهد و لپ تاپ روشن نشود. در این صورت خود شما می توانید با استفاده از راهکارهای مناسب مسئله پیش آمده را برطرف سازید.

چرا لپ تاپ روشن نمیشه

اتصالات را چک کنید

اولین و بهترین راه برای برطرف کردن مشکل روشن نشدن لپ تاپ چک کردن اتصالات است. تصور کنید شما قصد روشن کردن لپ تاپ را دارید و پس از فشردن دکمه پاور هیچ واکنشی نمی بینید در این صورت اولین کار بررسی کردن اتصالات باتری و آداپتور است. اگر اتصالات به صورت ناقص انجام شود بدون شک لپ تاپ روشن نمی شود، اما اگر اتصالات درست بود باید روش‌های دیگر را امتحان کنید. مثلاً مطمئن شوید که باتری شما تمام نشده، که در این صورت حتما باید تعویض شود. البته توجه کنید اگر آداپتور باتری شما سالم بود حتماً از یک تکنسین کمک بخواهید تا پریزهای برق را چه کند شاید مشکل از اتصالات اولیه برق باشد.

الکتریسیته اضافه را دفع کنید

همانطور که عنوان شده الکتریسیته اضافه می تواند یکی از مشکلات برای روشن شدن لپ تاپ باشد و وجود الکتریسیته و بار اضافه مانع از آغاز فعالیت سیستم خواهد شد. برای اینکه بتوانید الکتریسیته را خارج کنید، ابتدا آداپتور را از برق بکشید و باتری را به طور کلی از لپ‌تاپ خارج کنید، پس از انجام این عملیات دکمه پاور را ۳۰ ثانیه نگه دارید. این اقدام سبب می شود الکتریسیته اضافه موجود در لپ تاپ تخلیه شود و سپس می توانید با جا انداختن باتری و اتصال آداپتور کار خود را شروع نمایید.

چک کردن مانیتور

گاهی ممکن است که اتصالات برقی هیچ مشکلی نداشته و هیچ بار اضافه الکتریسیته ای در لپ تاپ ذخیره نشده باشد اما پس از روشن کردن لپ تاپ چراغ های موجود بر روی بدنه روشن شود ولی صفحه نمایش هیچ واکنشی نشان ندهد. در این صورت می توانید با استفاده از یک کابل HDMI و VGA لپ تاپ را به تجهیزات دیگر متصل کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. روشن نشدن مانیتور گاهی به دلیل طولانی بودن حالت Sleep رخ می دهد، توجه کنید که این حالت نباید در مدت زمان طولانی روی سیستم شما باقی بماند. چنانچه با این مشکل رو به رو شدید می توانید دکمه پاور را به مدت طولانی نگه دارید تا لپ تاپ خاموش شود.

سخت افزار را چک کنید

برطرف کردن مشکلات سخت افزاری به دست تکنسین‌ و متخصصین قابل اجرا است، چرا که آنها برای ردیابی و پیدا کردن مشکل از ابزار آلات مخصوص استفاده می کنند. البته در برخی موارد خود شما نیز می توانید با چک کردن سخت افزار و اتصالات برقی راهکار هایی را برای رفع این مشکل بیابید.
گاهی به دلیل ضربه دیدن و یا داغ شدن لپ‌تاپ برخی از اتصالات شل و یا پیچ ها سر جای خود باقی نمانند که در این حالت می‌توان با سفت کردن پیچ و اتصالات  مشکل را برطرف ساخت. همچنین می توانید پنل پشتی لپ تاپ را باز کنید و تمامی پیچ ها را چک کنید تا مطمئن شوید هیچ مشکل سخت افزاری وجود ندارد.

بررسی اکسسوری ها

گاهی اوقات برخی از اکسسوری های دیجیتال مانع از روشن شدن لپ تاپ می شوند. به طور مثال هارد اکسترنال یا کیبوردها که به خوبی سر جای خود قرار نمی‌ گیرند و عدم اتصال درست، مانع از بالا آمدن ویندوز یا روشن شدن لپ تاپ می شود. این مشکل ترکیبی از مشکل نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است که به واسطه فرایند بوت شدن لپ تاپ، از روشن شدن آن جلوگیری می کند. برای این کار می توانید کلیه اکسسوری های دیجیتال را از سیستم جدا کرده و دکمه پاور را ۳۰ ثانیه نگه دارید تا دستگاه به صورت عادی روشن شود.

رفع نقص فنی نرم افزاری

در پاسخ به سوال چرا لپ تاپ روشن نمیشه می توان مشکلات نرم افزاری را عامل دانست. این مشکلات ممکن است به صورت ظاهر شدن صفحه آبی بر روی نمایشگر باشد. برای رفع آن می توانید از گزینه سیف بوت استفاده کنید. اگر مجددا مشکل برطرف نشد بدون شک مشکلات در عدم تنظیم صحیح BIOS است و برای حل آن می توانید دکمه f2 را فشرده تا امکان اتصال به تنظیمات فوق فراهم شود۔ البته لازم به ذکر است که بدانید تنها تنظیمات BIOS نمی‌تواند در روشن شدن لپ تاپ تاثیر داشته باشد، گاهی ممکن است ویروس ها وارد انواع سیستم شده باشند و بخش های نرم افزاری دیگر را تخریب سازند. تنها راهکار پیشنهادی مراجعه به تکنسین و متخصصین کامپیوتر است تا بتوانند با استفاده از برنامه ای کاربردی ویروس یا با این بد افزارها را از بین ببرند.

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.