دلایل افزایش تقاضا برای خرید یو پی اس برای سال ۱۴۰۲

افراد که در حوزه‌های گوناگون شغلی فعالیت دارند، بنا به دلایل مختلف با قطعی برق مواجه شده‌اند. با افزایش قطعی برق و یا طولانی شدن مدت‌زمان این اختلال، تأثیرات منفی و ضررهای زیادی برای کسب ‌و کار و فعالیت‌های مختلف به وجود می‌آید. ازاین‌رو استفاده از منابع برق بدون وقفه یا یو پی اس (UPS) یکی از گزینه‌های کاربردی برای جلوگیری از بروز مشکلات است. همان‌طور که می‌دانید که این تجهیزات با کمک مبدل‌ها و ذخیره‌کننده‌های انرژی منبعی برای تغذیه و استفاده از برق بدون ایجاد وقفه است.

همچنین هنگامی که شما سیستم یو پی اس ups را با توجه به میزان توان مصرفی مورد نیازتان انتخاب کنید و آن را به کار بگیرید، می‌توانید از دیگر دستگاه‌هایتان نیز در برابر نوسانات، نویزها و قطعی‌های احتمالی برق محافظت کنید. به همین دلیل است که استفاده از این تجهیزات امری ضروری به شمار می‌آید. اگر شما نیز به کسب‌ و کار خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید تا دستگاه‌ها و اطلاعات شما حفظ شوند، می‌بایست از ups استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال تصور کنید که یک بیمارستان از منابع برق ضروری یا بدون وقفه برخوردار نباشد. در این صورت اگر بنا به هر دلیلی، قطعی برق به وجود بیاید، می‌تواند آسیب‌های جانی جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد. البته بهتر است بدانید که نه‌تنها در بخش‌های اداری بلکه در منازل نیز می‌توانید از این ups استفاده کنید و طول عمر دستگاه‌های خود را بالا ببرید.

مشکلات ناشی از اختلالات برق

افزایش لحظه‌ای ولتاژ (Voltage Spike): این امر در بروز آسیب بر روی تجهیزات الکترونیکی و کاهش طول عمر آنها تأثیر می‌گذارد.

افت لحظه‌ای ولتاژ (Dropout): افت  لحظه‌ای باعث چشمک زدن لامپ‌ها و روشنایی آنها می‌شود.

افت ولتاژ (Brownout): افت ولتاژ باعث گرم شدن موتور و درنهایت کاهش عملکرد مفید دستگاه‌ها می‌گردد.

اعوجاج هارمونیکی (Harmonic Distortion): به‌طورکلی پارامتری کیفی به‌منظور نشان دادن میزان نزدیکی سیگنال برق به مدل سینوسی است. هارمونیک‌ها نیز مضاربی از فرکانس هستند که به‌وسیله مدارهای الکترونیک قدرت به برق شهری اضافه می‌شوند. این مضارب باعث ایجاد گرما می‌شوند.

نویز خط (Line Noise): اعوجاج‌ها می‌توانند باعث ایجاد نویز و تداخل الکترومغناطیسی شوند.

قطع ناگهانی (Blackout): هنگامی‌که در ورود برق به دستگاه‌ها به‌طور ناگهانی قطعی ایجاد شود، در اکثر موارد اطلاعات و داده‌ها، از بین می‌روند.

تمام این موارد، از سری اختلالاتی هستند که در جریان برق، ممکن است به وجود آیند. پیامد و عوارض هرکدام از آنها می‌تواند ضررها و آسیب‌های زیادی را با خود به همراه داشته باشند. این موارد اهمیت به‌کارگیری سیستم یو پی اس را نشان می‌دهند.

بررسی دلایل افزایش تقاضا خرید یو پی اس

دلایل گوناگونی برای افزایش تقاضای خرید یو پی اس وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آنها افزایش قطعی برق و نیاز بیشتر به تأمین آن به‌صورت مداوم است. با توجه به کارکردی که این محصولات از خود نشان می‌دهند، زمانی که اختلالاتی در جریان برق به وجود آید و شبکه خراب شود، نیرویی که دستگاه‌ها نیازمند آن هستند را با کمک منبع تغذیه تأمین می‌کنند و در روند کار وقفه و مشکلی به وجود نمی‌آید. به همین دلیل است که صاحبان بسیاری از مشاغل تجاری و سازمان‌های تولیدی از ups استفاده می‌کنند.

با این وجود بنا بر توان تولید محدود در ایران و تأثیر مستقیم قیمت دلار و نوسانات آن بر روی هزینه تهیه ups، باعث شده تا تقاضا برای خرید دستگاه‌های استاندارد و باکیفیت و درعین‌حال مقرون‌به‌صرفه، در کشورمان بیشتر شود. افزایش تقاضای برق، سیم‌کشی‌های غیراصولی و معیوب، شبکه برقی ضعیف و همچنین استفاده از دستگاه‌هایی که به‌طور غیرمستقیم باعث به هم خوردن پایداری شبکه‌های متصل می‌شوند؛ برخی دیگر از دلایل پرطرفدار شدن یو پی اس هستند.

مزایا و ویژگی‌های خرید یو پی اس

وزن سبک، اندازه و ابعاد متنوع، راندمان بالا، خروج موج سینوسی مناسب و قیمت ارزان ازجمله مزایای کلی هستند که این upsها از آنها برخوردار می‌باشند. برخی از دیگر ویژگی‌های این تجهیزات عبارت‌اند از:

· محافظت در برابر ولتاژهای متفاوت

کنترل ولتاژ برق و جلوگیری از آسیب به وسایل الکترونیکی یکی دیگر از دلایل خرید یو پی اس است. این سیستم با کنترل کردن ولتاژهای ورودی به‌طور مداوم، زمانی که با شرایطی ویژه روبه‌رو شوند، به برق AC تغییر پیدا می‌کنند تا این نوسانات به دستگاه‌های متصل مانند رایانه‌های بانک یا شرکت‌ها و یا ماشین‌آلات موجود در یک خط تولید نرسند. بنابراین ازآنجا که در فصل‌های گرم سال، حدوداً دو تا سه ساعت در بخش‌ها و شهرهای مختلف، قطعی برق وجود دارد، شما می‌توانید با به‌کارگیری ups، سیستم و دستگاه‌ها برقی خانه و یا محل کارتان را از بروز خسارت‌های مالی، ایمن کنید.

· صرفه‌جویی در هزینه‌های پرداختی

برای جبران کاهش بهره‌وری و یا برگرداندن اطلاعاتی که به دلیل قطع برق از دست ‌می‌روند، می‌بایست هزینه زیادی پرداخت کنید. این امر اهمیت استفاده از یو پی اس، به‌منظور حفظ داده‌ها و اطلاعات مهم و همچنین افزایش بهره‌وری را نشان می‌دهد.

· تهیه نسخه پشتیبان

داده‌های موجود در مراکز و دفاتر اسناد و همچنین برنامه‌ریزی‌های دستگاه‌ها از جمله موارد مهمی هستند که باید به‌خوبی از آنها مراقبت کرد. درنتیجه هنگامی‌که یک مرکز از تجهیزات ups استفاده کند، دیگر دغدغه و نگرانی برای از دست دادن اطلاعات و داده‌های اساسی خود نخواهد داشت؛ چرا که یو پی اس ها امکان تهیه نسخه پشتیبان را دارد و می‌تواند داده‌های ضروری را حفظ کند.

· قیمت

باید بدانید که عواملی همچون میزان ظرفیت باتری، وزن، طول و ابعاد، تکنولوژی ساخت، مدت مورد نیاز برای استفاده و دیگر مشخصات فنی دستگاه می‌توانند بر روی هزینه خرید یو پی اس تأثیر بگذارند. البته به صورت جنرال یو پی اس های ساخت ایران مقرون به صرفه تر هستند. در بین یو پی اس های با کیفیت بازار می توان یو پی اس فاران را نام برد. از سوی دیگر ، هزینه خرید نوع آنلاین ups نسبت به آفلاین آن بیشتر است.

نگهداری از یو پی اس

شما با خرید یو پی اس می‌توانید از داده‌های و اطلاعات تجاری و همچنین سلامت دستگاه‌های خود محافظت کنید. توجه داشته باشید که این تجهیزات نیز مانند دیگر دستگاه‌ها نیاز به مراقبت دارند. به همین دلیل باید با رعایت دستورالعمل‌های تولید کننده، از آنها در برابر شرایط سخت محیطی محافظت کنید تا عملکردی بهینه را از خود نشان دهند. همچنین تعمیر و نگهداری منظم از این دستگاه باعث می‌شود تا تأمین برق با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

ازاین‌رو هر چند وقت یکبار نیاز است تا به‌منظور پشتیبانی از باتری و ژنراتورهای سیستم، دیگر قطعات مهم آن نیز بررسی شوند تا در صورت بروز هرگونه شکستگی، سوختگی یا خرابی‌ تعویض یا تعمیر شوند. سلامت باتری ups یکی از مهم‌ترین عواملی است که ارزیابی می‌شود. باتری‌هایی که از نوع سرب اسید هستند در این سیستم‌ها به حالت شناور قرار دارند به همین دلیل، به شارژ بیشتر احتیاج پیدا می‌کنند.

هنگامی که این دستگاه، فرایند پشتیبان گیری را انجام می‌دهد در مدت‌زمان کوتاه‌تری ممکن است شارژ باتری تخلیه شود. به همین منظور بهتر است هر 6 تا 12 ماه، میزان عمر و سلامت باتری ارزیابی شود، چرا که کارایی مفید سیستم تا حد زیادی وابسته به باتری آن است. در نتیجه شما می‌توانید با به‌کارگیری این ابزار و بازرسی دوره‌ای آن، از سالم ماندن دستگاه‌های خود اطمینان داشته باشید.

منبع: پیش ‌بینی افزایش قیمت یو پی اس در سال 1402

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.