اخذ ایزو، کلید راه اندازی یک کسب و کار

0

از کجا ایزو بگیریم؟ نهادهای بالادستی فهرستی از مراجع صدور معتبر را جمع‌آوری می‌کنند و در اختیار کاربر قرار می‌دهند تا از صحت اعتباربخشی اطمینان حاصل کنند. هنگام انتخاب یک شرکت صدور گواهینامه ایزو دو فاکتور حیاتی وجود دارد: اعتبار و کیفیت.

در ابتدای کار شما باید با مفهوم ایزو چیست آشنا باشید و یک مرجع صدور واجد شرایط برای بررسی عملیات خود پیدا کنید. دریافت ایزو به زمان، تلاش و بهبود در حوزه های کسب و کار نیاز دارد. با این حال، اقداماتی که باید انجام شود برای هر شرکتی ارزش دارد. به نفع صاحبان مشاغل، کارمندان و مشتریان خواهد بود.

گواهینامه ISO تضمین می کند که یک سیستم یا فرآیند مطابق با استانداردهای کیفیت، ایمنی و کارایی است. گواهینامه ISO 9001 بر کارآمدتر کردن مشاغل در جلب رضایت مشتریان تمرکز دارد.

دریافت گواهینامه ISO 9001 چقدر سخت است؟

سوالات و باورهای نادرست زیادی در مورد کسب ISO 9001 وجود دارد، ممکن است فرآیندی دشوار و غیر ضروری به نظر برسد، اما دریافت گواهینامه ISO 9001 مطمئناً برای شما مفید خواهد بود.

یادگیری در مورد فرآیند اولین و مهمترین مرحله برای دریافت گواهینامه ISO 9001 است. اگر از آنچه دریافت ISO 9001 شامل می شود آگاه باشید، این فرآیند را برای همه ساده تر می کند.

گواهینامه ISO 9001 شامل چه مواردی است؟

  • سازماندهی فرآیندها
  • بررسی ها
  • تعهد

گواهینامه های ISO 9001 همه در مورد ایجاد و سازماندهی یک سیستم مدیریت کیفیت کارآمد است. اکثر کسب و کارها دارای فرآیندهایی هستند، اما این فرآیندها ممکن است نیاز به تغییر در طی فرآیند صدور گواهینامه برای بهبود سیستم مدیریت داشته باشند.

کلید راه اندازی یک کسب و کار

داشتن یک سیستم مدیریت کارآمد با استانداردهای تعیین شده، کلید راه اندازی یک کسب و کار است. گواهینامه ISO 9001 به کسب و کارها کمک می کند تا این استانداردها را ایجاد کرده و آنها را رسمی کنند. سازماندهی و مکتوب نگه داشتن فرآیندهای مدیریت به تسهیل صدور گواهینامه ISO 9001 کمک می کند.

در طول فرآیند، ممکن است یک بازبین برای کمک به ارزیابی و بهبود سیستم‌های موجود درگیر شود. بازبین به یافتن بخش هایی از سیستم که با استانداردهای ISO 9001 مطابقت ندارند کمک می کند. به این ترتیب، کسب و کار به راحتی می تواند سیستم مدیریت موجود را بهبود بخشد تا استانداردهای لازم برای صدور گواهینامه را برآورده کند.

البته، هنگامی که یک کسب و کار دارای گواهینامه ISO 9001 شد، کسب و کار باید مایل به تعهد به استانداردهایی باشد که وضع شده است. داشتن استانداردها و گواهینامه های رسمی به کسب و کارها در انجام این کار کمک می کند و این کار را به یک کار ساده تبدیل می کند.

صدور گواهینامه ISO می تواند یک کار بزرگ به نظر برسد، اما برای کل کسب و کار ارزش آن را دارد. دریافت گواهینامه ISO 9001 دشوار نیست، اما مستلزم ایجاد تغییرات و تعهد به آن تغییرات است.

نحوه دریافت گواهینامه ISO 9001

اکنون که از آنچه گواهینامه ISO 9001 شامل می شود آگاه هستید، باید آماده شروع این فرآیند باشید. هنگام دریافت گواهینامه ISO 9001 برای یک کسب و کار کوچک باید چند مرحله را دنبال کنید.

مراحل اولیه برای دریافت گواهینامه ISO 9001

  • استانداردهای ISO را یاد بگیرید
  • استانداردها را پیاده و مستند کنید
  • توسط حسابرس بررسی شود
  • گواهینامه را دریافت کنید

فرآیند صدور گواهینامه ISO 9001 چگونه کار می کند؟

فرآیند دریافت گواهینامه ISO 9001 بسیار ساده است. ممکن است الزامات زیادی وجود داشته باشد و ممکن است تغییراتی وجود داشته باشد که باید ایجاد شود، اما به راحتی می توان آن را ساده کرد تا روند بسیار کمتر ترسناک شود. فرآیند صدور گواهینامه ISO 9001 سه مرحله ساده شده برای کسب و کارها وجود دارد.

3 مرحله از فرآیند صدور گواهینامه ISO 9001

  • بررسی فرآیندهای جاری
  • مستندسازی فرآیندهای جدید
  • تعهد به فرآیندها

فرآیندهایی که یک کسب و کار قبل از دریافت گواهینامه ISO 9001 انجام می دهد ممکن است استانداردهای لازم برای صدور گواهینامه را برآورده نکند. قبل از دریافت گواهی، یک کسب و کار باید مایل باشد که فرآیندهای فعلی خود را بررسی کند. این به کسب و کار کمک می کند تا تغییرات صحیح را ایجاد کند و سیستم خود را بهبود بخشد.

هنگامی که شیوه های کسب و کار بررسی شد، در موقعیتی هستید که می توانید آنها را بهبود بخشید. کسب و کار باید استانداردهای فعلی را که برای مطابقت با استانداردهای ISO 9001 وجود دارد، اصلاح کند. یک مشاور می تواند به پیاده سازی فرآیندهای جدید کمک کند، یا اینکه کسب و کار ممکن است این کار را به تنهایی انجام دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.