بررسی ویژگی های کارت گرافیک rtx 40 nvidia (نسل نوین گرافیک)

0

در جدید ترین اخبار تکنولوژی دنیا، با معرفی کارت گرافیک rtx 40 nvidia در خدمت کاربران عزیز هستیم. اینویدیا نامی اشنا برای گیمرهای حرفه ای و انیمیشن ساز ها می باشد. این کمپانی سالهاست کارت گرافیک های فوق العاده ای ارائه می دهد که در سیستم های حرفه ای و برای پردازش های سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.
کارت گرافیک های اینویدیا معمولا برای لپ تاپ هایی با کار گرافیکی سنگین و کاربردهایی مانند انیمیشن سازی، شبیه سازی، طراحی های سه بعدی و همچنین دنیای گیمینگ مورد استفاده قرار می گیرند.
این کمپانی محبوب، یک شرکت آمریکایی می باشد که از سال 1993 به تولید کارت های ویدیویی و گرافیک فعالیت دارد. این شرکت در مدت زمان کمی توانست به موفقیت زیادی برسد و کارت گرافیک هایی که تولید می کند با استقبال عجیبی روبرو می شوند.
به همین دلیل هم روز به روز سعی در پیشرفت کار خود داشته و محصولات کاربردی تری روانه بازار می کند.اخیرا هم اخباری از طراحی جدیدترین کارت گرافیک این شرکت به گوش می رسد که به کارت گرافیک rtx 40 nvidia معروف است. به همین منظور ما تصمیم داریم در ادامه به معرفی این کارت گرافیک جدید اینویدیا بپردازیم.

کارت گرافیک rtx 40 nvidia

 

با کارت گرافیک RTX 40 اینویدیا آشنا شوید

در حالی که گیمرهای کشورهای مختلف هنوز منتظر دریافت کارت گرافیک rtx 40 nvidia با معماری  Ampereهستند، انویدیا توسعه پردازنده گرافیکی نسل بعدی را هم آغاز کرده است. ظاهراً معماری نسل جدید با رمز  Ida Lovelaceبرای کارت های گرافیک سری RTX 40 استفاده می شود و عملکرد بسیار بهتری دارد.

بر اساس اطلاعات جدید، معماری آینده انویدیا می تواند قدرتی برابر با 64 ترافلاپس تولید کند که منجر به تسلط این شرکت در بازار می شود. این قدرت تقریباً دو برابر کارت گرافیک RTX 3080 می باشد که 34 ترافلاپس است. علاوه بر این، پردازنده گرافیکی نسل بعدی انویدیا تا پنج برابر قدرتمندتر از کنسول Xbox Game مایکروسافت خواهد بود.

آیدا لاولیس ریاضیدان، نویسنده و اولین برنامه نویس تاریخ است. شایعه شده است که نسل بعدی GPU انویدیا با شماره مدل AD102 عرضه می شود. بد نیست بدانید معماری آمپر دارای شماره مدل سری GA100 است. در حالی که معماری انویدیا نام رمز آیدا لاولیس را به طور رسمی تأیید نکرده است، ما شاهد حضور نام وی در کنار سایر دانشمندان در کنفرانس GTC 2018 بودیم.

به نظر می رسد انویدیا تغییرات عمده ای را در معماری آیدا لاولیس در مقایسه با آمپر ایجاد کرده تا عملکرد بالاتری را نشان دهد. بزرگترین و قابل توجه ترین تغییر استفاده از گره های کوچکتر و لیتوگرافی پایین است، که منجر به قرار گرفتن ترانزیستورهای بیشتر در این محصولات برای دستیابی به توان بالاتر یا بهبود بهره وری انرژی می شود.

کارت گرافیک جدید اینویدیا چه ویژگی هایی دارد؟

این شرکت در حال حاضر از لیتوگرافی 8 نانومتری برای کارت های گرافیکی آمپر استفاده می کند و ظاهراً برای نسل بعدی به گره های 5 نانومتری حرکت خواهد کرد. ما در حال حاضر نمی دانیم که آیا انویدیا این معماری جدید را به سامسونگ یا TSMC واگذار می کند یا خیر، زیرا کارت های گرافیک Ampere  توسط سامسونگ تولید می شوند.

بر اساس شایعات اخیر در مورد فرآیند ۶N انویدیا، هنوز مشخص نیست که چرا این شرکت لیتوگرافی 6 نانومتری را کنار گذاشته و مستقیماً به گره های 5 نانومتری حرکت می کند. این در حالی است که رقیب اصلی این شرکت، یعنی کمپانی AMD، از لیتوگرافی 7 نانومتری برای جدیدترین کارت های گرافیکی خود استفاده می کند.

با حرکت به گره های کوچکتر، Nvidia از هسته های CUDA بیشتری استفاده خواهد کرد. در حالی که RTX 3080 و RTX 3090 به ترتیب دارای 8،704 و 10،496 هسته Koda هستند، به نظر می رسد نسل بعدی آنها حداکثر 18،432 هسته داشته باشد که تقریباً دو برابر بیشتر از گذشته است. انتظار می رود عملکرد این نسل در مقایسه با Ampere  تا 71 درصد افزایش یابد.

ما در حال حاضر نمی دانیم که معماری Ida Lovelace از چند هسته تنسور یا RT استفاده می کند، اما اگر تعداد هسته های RT بیشتر باش ، شاهد بهبود عملکرد رهگیری پرتو آن خواهیم بود. RTX 3080 از 68 هسته RT و 272 هسته تنسور استفاده می کند.

نسل بعدی GPU انویدیا دارای ساختار GPU 12 در 6 و 12 بیت است که نسبت به خوشه 7 آمپر پیشرفت بزرگی است. فرکانس Ida Lovelace انتظار می رود 1.75 گیگاهرتز باشد.

یکی دیگر از تغییرات بزرگ در نسل بعدی کارت های گرافیک انویدیا استفاده از حافظه پنهان بزرگتر است. در حالی که Ampere و Turing دارای 6 مگابایت حافظه پنهان L2 هستند، نسل بعدی به احتمال زیاد حافظه پنهان بیشتری دارد. با این حساب، ما فقط با نود تغییر روبرو نیستیم و انویدیا قطعا تغییرات بزرگی در معماری خود ایجاد می کند.

انویدیا در حال مهاجرت به حافظه اختصاصی GDDR6X با معماری Ampere است و احتمالاً در نسل بعدی GPU این شرکت استفاده خواهد شد.

ما تاریخ دقیق انتشار این کارت های گرافیکی جدید را نمی دانیم، اما انتظار می رود که ایدا لاولیس در سال 2022 وارد بازار شود. با معرفی سری RTX 30 در مدت اخیر و تقاضای زیاد برای آن، به نظر می رسد که انویدیا برای معرفی نسل بعدی پردازنده گرافیکی آن عجله ای ندارد.

در این میان بدون شک AMD که اخیراً کارت های گرافیک سری Radeon RX 6000 را معرفی کرده است، بیکار نخواهد ماند و نسل جدیدی از پردازنده های گرافیکی را برای رقابت با انویدیا توسعه می دهد.

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.