بازاریابی نوین یا New Marketing چیست؟ و چگونه در ایران اجرا کنیم؟

در اینجا راجع به نیو مارکتینگ یا همان بازاریابی به سبک مدرن صحبت می‌کنیم؛ سبکی که مزایای آن برای رشد و رونق کسب‌وکارتون متحیرکننده هست. تبلیغات گوگل یا Google Ads یکی از روش‌های مارکتینگ نوینه؛ خبر خوب اینکه با آموزش گوگل ادز رایگان شما هم از تأثیرات مثبت سبک جدید مارکتینگ بهره‌مند خواهید شد. برای درک بهتر این مقوله، تا پایان این مطلب ما رو همراهی بفرمایید.

بازاریابی نوین چیست و چه اهمیتی دارد؟

بازاریابی جدید یا مارکتینگ نوین روشی هست که طی آن محصول و خدمات رو به مشتری عرضه خواهید کرد؛ اما نه به آن شکلی که در بازاریابی سنتی وجود داشت. در نیومارکتینگ فعالیت‌های متعددی در تمام مراحل کار، حتی قبل از تولید صورت می‌گیره. نیو مارکتینگ کم‌هزینه‌ست و با کمترین بودجه، بیشترین سود یا بازگشت سرمایه (ROI) به‌دست میاد. برای مثال تعرفه تبلیغات گوگل بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ست. در کل مارکتینگ نوین نه تنها منجر به فروش محصول و خدمات می‌شه، بلکه کسب‌وکار و برندها رو هم به شکل تأثیرگذار و ماندگار معرفی خواهد کرد.

با‌توجه‌به پیشرفت تکنولوژی و اهمیت استفاده از اینترنت و لوازم الکترونیکی، شیوه‌های سنتی بازاریابی دیگه مثل گذشته پاسخگو نیست. ما برای موفقیت در عرصه رقابتی کسب‌وکارها، به بازاریابی جدید نیاز داریم. این مفهوم، نه تنها راهکارهای فروش محصول رو ارائه می‌ده؛ بلکه با شناسایی بازار هدف، شناخت مشتری و موارد متعدد دیگر، امکان استفاده از ظرفیت‌های موجود رو فراهم می‌کنه. پیش از اینکه ادامه مباحث مربوط به بازاریابی نوین یا New Marketing چیست؟ و چگونه در ایران اجرا کنیم؟ رو بیان کنیم، بهتره تفاوت این دو سبک رو بدونید.

تفاوت بازاریابی نوین با بازاریابی سنتی

اصلی‌ترین تفاوت بازاریابی نوین و سنتی در هدف اون‌ها مشخصه. درحالی‌که تنها هدف سبک سنتی، فروش محصول و ارائه خدماته؛ در روش‌های نوین مارکتینگ، زمان و انرژی بیشتری برای جلب اعتماد مشتری و برندسازی صرف می‌شه. این دو مقوله، تفاوت‌های دیگه‌ای هم دارند که در ادامه به اون‌ها اشاره می‌کنیم.

خلاقیت و نوآوری در تولید

برخلاف روش سنتی که بازاریابی وارد پروسه تولید نمی‌شه، در روش‌های نوین، بازاریاب بر طراحی و تولید محصول نظارت داره؛ به‌این‌ترتیب بازاریاب می‌تونه علایق مشتری‌هارو به بخش تولید انتقال بده و با به‌کارگیری خلاقیت و نوآوری محصولی بهتر و مشتری‌پسند‌تر تولید خواهد شد.

اطلاعات و داده‌ها ارزشمند می‌شوند

در بازاریابی سنتی، اطلاعات و داده‌های مشتریان اهمیت زیادی ندارند و مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ اما در روش نوین، حتی تاریخ تولد مشتری هم می‌تونه به فروش بیشتر محصول و نتایج بهتر دیگه‌ای از قبیل محبوبیت برند شما کمک کنه.

تبلیغات در اینترنت

بارزترین تفاوت بازاریابی سنتی و مدرن، در بستر فعالیت این دو سبکه. اگر قصد استفاده از بازاریابی نوین در ایران یا هر کشور دیگه‌ای رو دارید، بدون استفاده از اینترنت، این کار عملی نمی‌شه. غالبا بستر فعالیت نیومارکتینگ اینترنت و تکنولوژیه؛ بر همین اساس بیشتر افراد این سبک رو به اسم دیجیتال مارکتینگ می‌شناسند. البته بهتره بدونید که دیجیتال مارکتینگ فقط بخشی از نیومارکتینگ هست. شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی بعضی از ابزارهای مهم برای بازاریابی نوین در اینترنت هستند. در مقاله بازاریابی نوین یا New Marketing چیست؟ و چگونه در ایران اجرا کنیم؟ صحبت درباره انواع روش‌های مارکتینگ مدرن هم خالی از لطف نیست؛ پس بیایید ببینیم این روش‌ها کدام‌اند.

روش‌های بازاریابی نوین کدام‌اند؟

انواع بازاریابی مدرن در سه دسته کلی ویروسی، شبکه‌ای و اینترنتی قرار می‌گیرند، که در ادامه اون‌ها رو شرح می‌دیم.

بازاریابی ویروسی

همکاری، اشتراک‌گذاری اطلاعات و توسعه ارتباطات شخصی، مفاهیم مهم بازاریابی ویروسی هستند. اشتراک‌گذاری داده‌ها، منجر به تبلیغ و فروش محصولات و در نهایت سودآوری می‌شه. در این روش، تبلیغات و فروش محصول و خدمات از طریق ارتباطات شخصی ایجاد می‌شن که در نهایت منجر به رشد تصاعدی کسب‌وکارها خواهد شد.

بازاریابی شبکه‌ای

نتورک مارکتینگ یا بازاریابی شبکه‌‌ای نوع دیگه‌ای از مارکتینگ مدرن هست که در اون محصولات بدون انجام تبلیغ و بدون واسطه به فروش می‌رسند. این روش به این شکله که مشتری‌ها رو پس از اولین خرید و در صورت تمایل به بازاریاب تبدیل می‌کنه؛ مشتری‌ها می‌تونند محصولات شرکت رو بفروشند و سود کسب کنند. در این روش، میزان درآمد در ازای فروش محصول و نوع فعالیت‌های فرد متفاوت خواهد بود.

بازاریابی اینترنتی

یکی دیگه از اشکال بازاریابی مدرن، دیجیتال مارکتینگ یا آنلاینه که دسترسی به طیف وسیعی از مشتری‌ها رو در سطح جهانی میسر می‌کنه. در این سبک می‌تونید تعامل بیشتری با مشتری داشته باشید و محصولات و خدماتتون رو به بهترین شکل ممکن که منجر به فروش بشه، بهشون معرفی کنید. دیجیتال مارکتینگ روشی عالی برای مدیریت اطلاعات مشتریان، ارائه خدمات به آن‌ها، فروش محصولات تعامل با مشتری و حتی تولید محصول نیز به شکلی بهتر، سریع‌تر و کامل‌تره. از مزیت‌های دیگه دیجیتال مارکتینگ می‌تونیم به قابلیت اندازه‌گیری آسان، هدفمند بودن، کم‌ریسک و کم‌هزینه بودن اون اشاره کنیم.

حالا وقتش رسیده که به ادامه سوال بازاریابی نوین یا New Marketing چیست؟ و چگونه در ایران اجرا کنیم؟ پاسخ دهیم. برای انجام فعالیت‌های مارکتینگ مدرن در ایران چه کاری انجام بدیم؛ در واقع انجام این سبک از بازاریابی در ایران هم به همون سبک‌ و سیاق جهانی هستش و از همون ابزارها استفاده می‌شه.

digital composite of marketing graphics with office background

ابزارهای مورد نیاز بازاریابی نوین

برای اجرای بازاریابی نوین در ایران از جمله دیجیتال مارکتینگ به ابزارهای جهت تحلیل داده‌ها و اطلاعات آنلاین نیاز خواهیم داشت که در چند دسته ابزارهای بازدید، آمار و تحلیل، بررسی تعامل کاربران با صفحه، ابزارهای تبدیل و فروش و ابزارهای تکرار چرخه قرار می‌گیرند. در ادامه با بعضی از این ابزارهای مدرن آشنا می‌شید.

 • نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM)

 • تبلیغات آنلاین، تبلیغات پولی یا بازاریابی برای موتورهای جستجو (SEM) از جمله Google ADZ، Affiliate ADZ و Native ADZ

 • ابزارهای آنالیز و تحلیل رفتار کاربر از جمله Buffer، Sprout Social، BuzzSumo، Google Analytics

 • ابزارهای بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)

 • محتوای متنی، تصویری، صوتی و ویدیویی

 • ابزارهای بازاریابی محتوا (Content Marketing)

 • ابزارهای آنالیز رقبا از قبیل SEMRush، SimilarWeb، SE Ranking

 • بازاریابی ایمیلی و ابزارهایش (Email Marketing)

 • ابزارهای ارتباط، همکاری تیمی و مدیریت پروژه‌ها مانند Trello، Zoom، Asena و Taslulu

 • ابزارهای اتوماسیون مارکتینگ (Marketing Automation) مانند Merketo، HubSpot Marketing Automation

 • ابزارهای مدیریت دارایی دیجیتال و داده‌ها مانند DropBox، Wisita، Google Drive و …

 • ابزارهای بهینه‌سازی و رشد نرخ تبدیل فرصت‌ها از جمله Optimizely، HotJar و Unbounce

 • ابزار غنی‌سازی SERP

 • ابزار سرنخ و صفحه فرود (Landing Page)

 • ابزارهای گرافیکی برای تولید محتوای بصری از جمله تصاویر، نمودارها، اینفوگرافیک و … همچون Canva، Visme و ….

مباحث مربوط به بازاریابی نوین و نحوه اجرای آن خیلی گسترده هستند. برای مثال، هرکدوم از دسته‌بندی‌های بالا به توضیحات بسیار زیادی نیاز خواهند داشت و البته به‌کارگیری هرکدوم به آموزش نیاز داره. درهمین راستا، دریافت مشاوره یا همکاری با آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ راهکار بسیار مناسبی خواهد بود. شرکت وی دیجی مارکتینگ، خدمات بازاریابی نوین از جمله خدمات گوگل ادز رو به‌صورت حرفه‌ای، نتیجه‌محور و با تمرکز روی پرفورمنس انجام می‌ده، همچنین آموزش کامل صفر تا صد گوگل ادز رو به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌ده.

شرح مختصری بر بازاریابی نوین یا New Marketing

در این مقاله تحت عنوان بازاریابی نوین یا New Marketing چیست؟ و چگونه در ایران اجرا کنیم؟ این روش جدید از بازاریابی رو تعریف کردیم و گفتیم که چه تفاوت‌هایی با نوع سنتی داره. شما می‌تونید هرکدوم از روش‌های بازاریابی مدرن رو برای رونق کسب‌وکارتون به‌کار ببرید؛ اما روش اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ رایج‌ترین و پربازده‌ترین اون‌هاست. ابزارهای متعددی پیش روی شما خواهد بود که البته برای استفاده از اون‌ها به آموزش‌های حرفه‌ای نیاز پیدا می‌کنید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.