برش لیزری فلزات و انواع دستگاه های آن

هنگامی که در کشورهای پیشرفته مانند انگلیس، آلمان، آمریکا و … انقلاب صنعتی رخ داد و افراد در حوزه‌های مختلف صنعت شروع به کشف و ایجاد روش‌های نوین کردند، انجام کارها و در نتیجه زندگی برای مردم آسان‌تر شد. حوزه‌ی صنعت یکی از ارکان مهم و تاثیرگذار در هر کشور بوده و تمامی کارهای مربوط به ساخت و تولید دستگاه‌های مختلف، وسایل ضروری زندگی و … همگی جز کارهای صنعتی محسوب می‌شوند. با پیشرفت علم و تکنولوژی نیز به مروز زمان رو‌ش‌ها و دستگاه‌های جدید در این حوزه روی کار آمده و سبب نتایج موفق شده‌اند.

یکی از این پیشرفت‌ها استفاده از لیزر در صنعت و ساخت دستگاه‌های لیزری پیشرفته بود که با روی کار آمدن آن‌ها، افراد توانستند بسیاری از کارهایی که در انجامش ناتوان بودند را به سرانجام برسانند. از لیزر و دستگاه‌های آن اغلب در برش دادن متریال‌های خیلی سخت مانند فلزات مختلف می‌شود که از طرفی پرتوهای لیزر علاوه بر پر قدرت بودنشان در برش، با دقت و سرعت زیادی که دارند باعث داشتن نتیجه‌ی تمیز و موفق می‌شوند.

برش لیزری فلزات

برش لیزری چیست؟

وقتی حرف از لیزر می‌شود همگی یاد پرتوهای نوری می‌ا‌‌فتیم که با تراکمشان می‌توانند گرمای زیادی تولید کنند. اما برش لیزی فراتر از ایجاد گرما بوده و می‌تواند متریال‌هایی را برش دهد که هیچ دستگاهی تاکنون نتوانسته انجام دهد. لیزر مجموعه‌ای از پرتوهای نور متمرکز شده می‌باشد که با جمع کردن انرژی زیاد در یک نقطه، می‌توانند انواع متریال‌های مختلف را برش داده و یا ذوب کنند. این پرتوها به قدری قدرتمند هستند که به جرات می‌توان گفت هیچ متریالی نمی‌تواند در مقابل آن مقاومت کند. به همین دلیل افراد توانسته‌اند با ترکیب این پرتوها با روش‌های نوین در داده پردازی و کامپیوتر، دستگاه‌هایی را بسازند که می‌تواند فلزات سخت را برش دهد. دستگاه‌های برش لیزری فلزات با استفاده از داده‌های کامپیوتری که به آن‌ها منتقل می‌شود، هدایت شده و می‌توانند انواع مختلف قطعات را برش داده و یا روی آن‌ها حکاکی کنند.

دستگاه های برش لیزری فلزات چگونه کار می کنند؟

از لیزر و دستگاه‌های پیشرفته‌ی آن برای انجام کارهای زیادی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها برش صفحات فلزی می‌باشد. دستگاه‌های برش لیزری فلزات به دلیل قابلیت‌هایی که دارند، در اغلب کارخانه‌های صنعتی و یا کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برش لیزری فلزات در حالت کلی به صورت برش ساده و برش‌های طرح دار انجام می‌گیرد که برش‌هایی که طرح دار بوده و باید در شکل خاصی باشند، در ابتدا توسط نرم افزارهایی مانندcad و cam طراحی شده و سپس به مینی کامپیوتری که روی دستگاه وصل است، انتقال داده می‌شوند. دستگاه‌های برش لیزری به صورت تمام اتوماتیک کارکرده و با پردازش داده‌ها برش‌های مختلفی را انجام می‌دهند.

دستگاه های برش لیزری فلزات چگونه کار می کنند

انواع دستگا‌ه‌های برش لیزری فلزات

دستگا‌ه‌های برش لیزی فلزات بنا بر متریال، نوع برش و نوع پرتوی لیزر مورد استفاده، در انواع مختلفی وجود دارند. این دستگاه‌ها در حالت کلی نحوه‌ی عملکرد یکسانی داشته و همگی بر اساس پرتوهای لیزر و در برخی موارد با داده‌های پردازش شده کار می‌کنند. اگر بخواهیم دستگاه‌های برش لیزری فلزات را دسته بندی کنیم، می‌توان آن‌ها را بنا بر نوع پرتوی لیزی که در آن استفاده می‌شود، تقسیم بندی کرد. از پرتوهای لیزر مانند دی اکسید کربن CO2، اندی یاگ  Nd-yag و … می‌توان برای برش فلزات استفاده کرد. از طرفی دستگاه‌های لیزر برش فلزات همواره بر اساس داده‌های کامپیوتری کار نکرده و گاهاً نیز به دلیل بر‌ش‌های ساده‌ی فلز، می‌توان از انواع معمولی آن‌ها استفاده کرد.

مزایای برش لیزری فلزات

برش لیزری فلزات به دلیل اینکه با سرعت و قدرت زیادی انجام می‌شود، مزایای زیادی دارد که همین مزایا نیز باعث شده اند که امروزه در اغلب کارگاه‌ها و کارخانجات صنعتی برای برش فلزات از لیزر استفاده کنند. هنگامی که فلزات با استفاده از لیزر برش داده می‌شوند، به دلیل دقت بالا ضایعات کمتری تولید شده و نتیجه‌ی کار نیز تمیز و عالی خواهد شد. در ادامه به بررسی چند مورد از مزایای بسیار عالی برش فلزات با استفاده از لیزر می‌پردازیم.

سرعت و دقت زیاد

فلز جزء سخت‌ترین مواد در طبیعت بوده و انجام کارهای مختلف مانند برش و یا حکاکی روی آن از جمله دشوارترین کارها می‌باشد. اما امروزه با روی کار آمدن دستگاه‌های لیزری، برش فلزات تبدیل به کاری آسان و راحت شده است .علاوه بر آن به دلیل دقت و سرعتی که پرتوهای لیزر دارند، می‌توان اشکال مختلفی را با ظرافت زیاد روی فلزات ایجاد کرد. برخی از دستگاه‌های برش لیزر فلزات که با استفاده از عملکرد سی ان سی کار می‌کنند، می‌توانند طرح‌های پیچیده و در عین حال صاف و تمیزی را ایجاد کنند.

مزایای برش لیزری فلزات

افزایش ایمنی کارکنان و کاهش خطرات در حین کار

در گذشته که از دستگاه‌های سنتی برای برش فلزات استفاده می‌شد، کارکنان با خطرات زیادی از جمله آسیب‌های مختلف جسمی روبرو می‌شدند. اما امروزه به دلیل این که دستگاه‌های برش لیزری فلزات با استفاده از داده‌های کامپیوتری و به صورت تمام اتوماتیک کار می‌کنند، نیاز به کنترل دستی نداشته و به همین دلیل آسیب‌های ناشی از آن‌ها نیز کاهش پیدا کرده است.

کاهش خطا و ضایعات در هنگام برش

ایجاد طرح‌های مختلف بر روی فلزات کار دشواری است که تنها می‌توان با پرتوهای قدرتمندی مانند لیزر این کار را انجام داد. درگذشته هنگامی که برش فلزات با استفاده از روش‌های سنتی انجام می‌شد در اغلب موارد با بروز خطا، مواد غیرقابل استفاده شده و همین نیز منجر به تولید ضایعات و هدر رفتن قطعه‌ی کار می‌شد. اما امروزه با استفاده از برش لیزری خطاهای موجود در این برش کمتر شده و همین نیز منجر به کاهش ضایعات شده است.

منبع: http://parsalaser.com/services/metals-laser

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.