مقایسه سیستم عامل لینوکس و سیستم عامل ویندوز + [مقایسه قابلیت ها]

0

مقایسه سیستم عامل لینوکس و سیستم عامل ویندوز یک کار کاملا تخصصی است.
بسیاری از افراد در هنگام شروع و انتخاب یکی از این سیستم عامل ها با سوالات زیادی مواجه می شوند.
باید دقت داشته باشید که هم سیستم عامل لینوکس و هم سیستم عامل ویندوز دارای مزیت ها و معایبی هستند که با توجه به حیطه کاری خودتان، باید یکی از این دو را انتخاب کنید.
البته در بسیاری از مواقع با نصب نرم افزارهای مجازی ساز، می توانید هر دو این سیستم عامل ها را روی کامپیوتر خود نصب کنید.
در این مقاله به مقایسه این دو سیستم عامل کاربردی می پردازم و نکات خوبی در این زمینه برای شما در نظر گرفته ایم، با ما همراه باشید.

مقایسه سیستم عامل ویندوز و لینوکس-1

مقایسه سیستم عامل لینوکس و سیستم عامل ویندوز

قیمت
سیستم عامل لینوکس کاملا رایگان و متن باز است و می توان سورس کدهای آن را با توجه به نیاز خود تغییر داد و حتی آن را توسعه داد. اما سیستم عامل ویندوز پولی می باشد و بدون نرم افزارهای آفیس، قیمت آن تقریبا 200 دلار است.

پایداری
سیستم عامل لینوکس در مقابل ویندوز از پایداری بسیار بالاتری برخوردار است. اگر شما از ویندوز استفاده می کنید، احتمالا بعد از چند ما شاهد کندی آن می شوید اما در لینوکس این مشکل اتفاق نخواهد داد.

امکانات برای برنامه نویس ها و متخصصان
به جرات می توان گفت که در بین برنامه نویسان، لینوکس دارای محبوبیت بسیار بالاتری نسبت به ویندوز است و شاید شنیده باشید که لینوکس بهشت برنامه نویسان است. از این رو استفاده از زبان ها برنامه نویسی، توسعه نرم افزار، امنیت و شبکه و … لینوکس بسیار قدرتمند تر است.

نصب و راه اندازی
نصب ویندوز از نسخه 7 به بعد بسیار راحت تر شده است و نسخه های جدید لینوکس نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از این رو بین نصب این دو سیستم عامل تفاوت زیادی وجود ندارد.

سهم بازار
به صورت دقیق نمی توان تخمین زد که سهم هر یک از این سیستم عامل ها در بین کاربران چقدر است اما به طور میانگین می توان گفت که ویندوز از سهم بیش تری برخوردار است چون اکثر کاربران خانگی و کارمندان موجود در سازمان ها از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند.

نرم افزارها

تقریبا تمام نرم افزارهای معروفی که در ویندوز وجود دارند، در لینوکس نیز نسخه مشابه آن وجود دارد.
به عنوان مثال نرم افزارهایی مانند فتوشاپ، آفیس، نرم افزارهای ویرایش ویدیو، طراحی سه بعدی و … نیز مشابه آن ها در لینوکس وجود دارد و از این رو جای هیچ نگرانی نیست.
البته برخی از نرم افزارهای ویندوز از لینوکس حرفه ای تر هستند و عکس آن نیز وجود دارد.
مثلا نسخه های آفیس در ویندوز بهتر است به همین دلیل از این سیستم عامل بیشتر در بهترین لپ تاپ مهندسی حرفه ای استفاده می شود.
البته از آن رو برخی نرم افزارها در لینوکس قوی تر هستند، به همین دلیل از این سیستم عامل در بهترین لپ تاپ برای برنامه نویسی و بهترین لپ تاپ برای کارهای گرافیکی سنگین بهره می برند.

مقایسه سیستم عامل ویندوز و لینوکس-2

مقایسه امنیت ویندوز و لینوکس

به طور کلی امنیت سیستم عامل لینوکس از ویندوز بالاتر است و این را نیز کاربرانی که با این دو سیستم عامل کار کرده اند به خوبی متوجه آن شده اند. سیستم عامل ویندوز می تواند ویروسی شود اما این مورد برای لینوکس بی معنی است و از این رو با مقایسه امنیت ویندوز و لینوکس می توان دریافت که امنیت لینوکس بالاتر است و جهت استفاده در کارهای حساس نیز از آن استفاده بیش تری می شود.

کلام آخر

در این مقاله به طور مختصر به مقایسه دو سیستم عامل  معروف پرداختیم و همچنین با مقایسه امنیت ویندوز و لینوکس دیدیم که امنیت سیستم عامل لینوکس بالاتر است. البته شما با توجه به حوزه کاری خودتان می توانید از هر یک از این دو سیستم عامل استفاده کنید یا حتی هر دو آن ها را روی سیستم خود نصب کنید.

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.