چرا لپ تاپ شارژ نمیشه؟ + [۵ دلیل رایج برای شارژ نشدن باتری لپ تاپ]

0

هر وسیله برقی و الکترونیکی طول عمری دارد؛ باتری لپ تاپ نیز از این قاعده مستثنی نیست که حدودا بین 3 تا 4 سال کارایی داشته و بعد از این مدت شارژ کمتری را نگهداری می کند. می توان گفت زمانی باید باتری لپ تاپ را تعویض نمود که ظرفیت نگهداری آن 15 تا 20 دقیقه کمتر شده باشد. اما نکته قابل توجه اینجاست که شارژ نشدن باتری لپ تاپ دلایل دیگری به جز کاهش طول عمر آن نیز می تواند داشته باشد که در اخبار و ترفندهای تکنولوژی امروز به بررسی آن پرداخته ایم.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

5 دلیل رایج برای شارژ نشدن باتری لپ تاپ

شارژ نشدن باتری به عوامل خارجی مختلفی بستگی دارد از جمله: معیوب شدن کابل، داغی زیاد از حد لپ تاپ، وجود نواقص و مشکلات در اتصالات آن و … که می توانید با بررسی هر کدام از عوامل موجود به رفع مشکل باتری بپردازید.

اتصال نادرست شارژر به لپ تاپ

یکی از عمده ترین دلایل برای عدم شارژ، اتصال نادرست شارژر است که با چک کردن آن و اتصال مجدد، مشکل حل خواهد شد.

گاهی اوقات امکان این که دو شاخه شارژر را اشتباها به پریز برق وصل کرده باشید نیز می تواند یکی دیگر از این عوامل باشد.

پریز برق معیوب

در برخی موارد پریز برق خراب است و شارژ نشدن باتری لپ تاپ، شما را دچار سردرگمی می کند که در این صورت با حفظ خونسردی می توانید شارژر را به یک پریز برق دیگر متصل کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

مخدوش بودن و خرابی کابل شارژر

مورد دیگری که در شارژ نشدن باتری لپ تاپ می تواند دخیل باشد خراب بودن یا پارگی کابل شارژر بوده که به مرور زمان با استفاده نامناسب این مشکل به وجود آمده است.

در صورت عدم شارژ می بایست قسمت های مختلف کابل آن را چک کرد که پیچ خوردگی، پارگی و یا سوراخ نداشته باشد.

همچنین به منظور تست سلامت آن می توانید باتری لپ تاپ را جدا کنید و دستگاه را مستقیما به برق وصل نمایید که در این صورت اگر کابل شارژر معیوب باشد لپ تاپ روشن نخواهد شد و فقط به تعویض کابل نیاز دارید، نه باتری!

کاهش طول عمر باتری

علت بعدی در شارژ نشدن باتری لپ تاپ، قدیمی بودن و کاهش طول عمر آن است که در این صورت اگر کهنه و یا خراب باشد در هنگام استفاده متوجه داغ شدن غیر طبیعی باتری در زمان شارژ، تخلیه سریع آن و یا طولانی شدن مدت زمان شارژ خواهید شد.

اگر با چنین مشکلاتی مواجه شدید با جدا کردن باتری از لپ تاپ و اتصال مستقیم آن به برق بررسی کنید که آیا دستگاه بدون ایراد کار می کند یا خیر!

هنگام استفاده از کامپیوتر همراه خود باید توجه داشته باشید که باتری آن به گرمای بیش از حد حساس است و عواملی مانند دمای بالا و یا عدم استفاده از فن برای لپ تاپ می تواند این حساسیت را بیشتر و باتری را در زمان استفاده، بیش از اندازه داغ کند.

اگر شارژ نشدن باتری لپ تاپ شما به دلیل داغ شدن غیر معمولی بود دستگاه را خاموش کرده و زمان دهید تا باتری آن خنک شود.

استفاده نامناسب از درگاه (پورت)

در ساخت لپ تاپ و لوازم جانبی آن از تکنولوژی های مدرن و جدیدی استفاده است به طوری که دارای دو پورت یو اس بی USB-C هستند و هر کدام به منظور کارایی مجزایی بر روی لپ تاپ تعبیه شده اند.

معمولا یکی از این پورت ها به منظور درگاه شارژ و دیگری به منظور انتقال و دریافت اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد که اگر از آن بی اطلاع باشید ممکن است به دلیل اتصال مناسب به درگاه موجب عدم شارژ شود.

در این صورت می توانید با جا به جا کردن سوکت شارژر و اتصال آن به پورت درست از سالم بودن باتری سیستم خود اطمینان حاصل نمایید.

نتیجه گیری

شارژ نشدن باتری لپ تاپ دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که در اخبار تکنولوژی امروز به بررسی چند مورد از آن پرداختیم.

اما عوامل دیگری نیز مانند تنظیمات پاور، مشکلات نرم افزاری و همچنین آپدیت نشدن درایورهای آن می توانند در بروز این مشکلات دخیل باشند که با عیب یابی سریع، مشکل مربوطه رفع خواهد شد.

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.