آیفون ۱۴ کی وارد بازار ایران می شود؟

آیفون 14 جدیدترین مدل از گوشی های تولید شده کمپانی اپل است که ورود آن به ایران و دنیای موبایل همواره حاشیه ساز بوده، در واقع اخبار مربوط به ورود آیفون سری 14 از داغ ترین خبرهای این روزها در میان طرفداران آیفون است. در این مورد خبرها و اطلاعات زیادی روی وب سایت های مختلف قرار گرفته و طرفدارن این سری از گوشی های هوشمند مشتاقانه در انتظار ورود این سری از مدل های آیفون به بازار ایران هستند. با وجود خبرهای فراوان در مورد گوشی های آیفون سری 14 در وب سایت های مختلف و رونمایی آن در اواخر ماه گذشته درست در 7 سپتامبر 2022 هنوز هم طرفداران ایرانی این مدل از گوشی های هوشمند اطلاعی از تاریخ دقیق ورود آن به بازار داخلی ندارند.

آیفون 14 پرچم دار برند آیفون بوده و در حال حاضر به عنوان جانشین آیفون 13 در بازار بین المللی به فروش می رسد. امروز هم ما در این مطلب تصمیم داریم در مورد ورود گوشی های آیفون سری 14 به ایران با شما عزیزان صحبت کنیم؛ بنابراین اگر می خواهید در مورد تاریخ دقیق ورود سری جدید گوشی های آیفون اطلاعاتی به دست آورید در ادامه این مطلب همراه ما باشید!

آیفون-14-پرچم-دار-برند-آیفون

تفاوت های آیفون 14 با سری قبلی

از سال گذشته که فرایند رونمایی این سری از گوشی های آیفون به گوش طرفداران آن رسید، منابع خبری و تحلیل گران به دنبال دریافت اطلاعات دقیقی برای دسترسی به تاریخ ورود آن به ایران هستند.  در میان تمامی این منابع خبری ما هم توانستیم ضمن اطلاع از ورود این سری از گوشی های آیفون در مورد تغییرات آن هم اطلاعاتی به دست آوریم. در ادامه این اطلاعات را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

سری جدید گوشی های آیفون شامل مدل های پرو مکس، پرو و مکس است. مدل ساده این گوشی ها صفحه نمایش 1/6 اینچی، مدل پرو مکس صفحه نمایش 7/6، مدل پرو1/6 و مدل مکس آن صفحه نمایشی 7/6 اینچی دارد. ضمن اینکه مدل استاندارد و پرو این گوشی ها از تفاوت فاحش تری برخوردار اند. برای مثال در مدل پرو دوربین ها 48 مگاپیکسلی هستند، اما در مدل استاندارد و مکس دوربین های 12 مگا پیکسلی تعبیه شده است.

شرکت اپل تصمیم گرفته تنها در مدل های پرو و پرو مکس از طراحی نمایشگر حفره ای استفاده کند. این نشان می دهد که دو مدل دیگر با تاچ های ساده قبلی به بازار عرضه شده اند. با توجه به اینکه در طی چندین سال اخیر شرکت اپل روال ثابتی برای ساخت گوشی های هوشمند خود طی کرده، پیش بینی می شد که در این مدل از سری گوشی های جدید خود هم از جدیدترین تراشه اش یعنی تراشه Apple A16 Bionic را مورد استفاده قرار دهد. این تراشه جدیدترین تراشه شرکت اپل بوده و با توجه به فرآیند 4 نانومتری ساخته شده است.

اما با این وجود شرکت اپل در کمال ناباروی امسال تراشه جدید خود را برای ساخت پرچم دارش استفاده نکرده و از همان تراشه قبلی برای ساخت آیفون 14 هم استفاده می کند. همانطور که در بالا هم در مورد ظاهر و صفحه نمایش این سری از گوشی های آیفون با شما صحبت کردیم، انتظار نمی رفت که ما در این سری شاهد تغییرات فاحشی در سری جدید آیفون باشیم. اما بازهم تغییرات نرم افزاری و اکوسیستمی خوبی را شاهد بوده ایم. به طور کلی عمده تغییرات این مدل از سری های آیفون به تغییرات تاچ مستطیلی و حذف آن بر می گردد.

آیفون-14-در-بازار-ایران

تاریخ ورود آیفون 14 به بازار ایران

در مورد ورود آیفون سری 14 به ایران شایعات زیادی وجود دارد، برخی از این شایعات می گفتند که سری جدید آیفون قبل از پاییز 1401 وارد بازار ایران نمی شود. همانطور که مشاهده می شود امروز ما در اوایل فصل زمستان هستیم و خبری از ورود سری جدید آیفون به داخل کشور نیست.

شرکت اپل با رونمایی سری جدید خود در 7 سپتامبر 2022 تمام تحلیل های موجود را بر هم زد؛ چرا که رونمایی این سری نسبت به سری های قبلی کمی زودتر اتفاق افتاد. همین مسئله هم باعث می شود که نتوانیم تاریخی دقیق برای ورود این سری از گوشی های آیفون به داخل ایران ارائه کنیم.

پس از برگذاری رویداد اپل و رونمایی از نسخه فیزیکی گوشی های آیفون، نسخه نرم افزاری آن هم منتشر گردید. در حال حاضر در برخی از بازارهای جهانی هم پیش فروش این مدل از گوشی های شرکت اپل آغاز شده است. اما متاسفانه کاربران ایرانی هنوز هم به دنبال تاریخ ورود این سری از گوشی های اپل هستند. ضمن اینکه هیچ تاریخ دقیقی در دست نیست و حتی در خبرهای تازه مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که امکان ریجستری گوشی های آیفون 14 در ایران وجود ندارد. این خبر یکی از بدترین خبرهای این روزهای بازار موبایل برای طرفداران آیفون بود.

با این حال ورود این مدل از گوشی های آیفون از طریق برخی از کانال های غیر رسمی در ایران انجام شده است، اما هنوز هم هیچ خبری از واردات رسمی آن در دست نیست. متاسفانه تحریم های موجود و سیاست های بین المللی همواره ورود این مدل از گوشی ها را در ایران مشکل کرده است و ما نمی توانیم تاریخی دقیق برای ورود آن ها به بازار ایران به شما عزیزان ارائه کنیم.

ضمن اینکه این شرایط برای تمامی نسخه ها و مدل های سری 14 آیفون وجود دارد؛ بنابراین مدل پرو مکس هم به همراه مدل های دیگر به بازار وارد خواهد شد. ضمن اینکه در تیزری که به شکل غیر رسمی از رونمایی آیفون سری 14 منتشر گشت، ما باز هم مدل مینی را مشاهده نکردیم. دلیل آن هم می تواند عدم استقبال جهانی از این مدل باشد. به جای مدل مینی ما شاهد وجود iPhone 14 Max در سری 14 هستیم.

iPhone-14-Max

سخن آخر

بر اسا موارد عنوان شده، سیاست های بین المللی، تحریم های موجود و مسائل دیگر دست به دست هم داده اند که این سری از گوشی های آیفون هم با تاخیر در بازار ایران عرضه شوند. با وجود اینکه در بازار جهانی این مدل از گوشی ها پیش فروش هم شده اند، اما عرضه رسمی آیفون 14 برای کاربران ایرانی هنوز و بعد از گذشت یک ماه و 19 روز انجام نشده است.

همان‌طور که گفته شد اینکه آیفون ۱۴ کی به بازار میاد هنوز مشخص نیست و می‌بایست برای حضور این خانواده چهار نفری در بازار داخلی بازهم صبر کنیم. ما در تیم فنی ۱۹کالا بی‌صبرانه منتظر نظرات شما عزیزان در بخش کامنت‌ها هستیم

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.