نقش اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در دوران کرونا +[قابلیت ها]

0

امروز با مبحث نقش اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در دوران کرونا  در خدمت شما هستیم. در کشورهای توسعه یافته، نقش اینترنت اشیا در کرونا بسیار پر رنگ است که متاسفانه در کشور ما این موضوع کمتر احساس می شود. کاربرد اینترنت اشیا در دوران کرونا زیاد است مثلا بررسی سلامت افراد، کنترل تردد در مراکز مختلف شهر، بررسی تب، ماسک و علائم حیاتی افراد و … که در ادامه بیش تر درباره اینترنت اشیا و کرونا صحبت خواهم کرد. در اخبار و تکنولوژی  نقش اینترنت اشیا در کرونا را بررسی خواهم کرد و خواهیم دید که کاربرد اینترنت اشیا بسیار گسترده است.

نقش اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در دوران کرونا

نقش اینترنت اشیا در کرونا

نقش اینترنت اشیا در کرونا با توجه به ناحیه جغرافیایی، زیرساخت های کشور و امکانات آن می تواند متغیر باشد. در ادامه بیشتر با نقش اینترنت اشیا و کرونا آشنا خواهیم شد:

  • کنترل بزرگراه ها و جاده ها: یکی از مهم ترین کاربرد اینترنت اشیا، کنترل و نظارت بر محیط های مختلف از جمله جاده ها می باشد. در حال حاضر که تردد بین شهرها منع شده است، می توان به جای قرار دادن نیروی انسانی در پلیس راه ها جهت بررسی عبور و مرور ماشین ها، دوربین هایی که به اینترنت اشیا متصل هستند را قرار داد تا این گونه بدون دخالت انسان، تمام تردد های شهرها و استان ها را بررسی کنند و اگر ماشینی نقض قانون کرد، پلاک آن ها ثبت و جریمه شوند.
  • کنترل عبور و مرور افراد: اینترنت اشیا می تواند در مراکز مختلف سطح شهر بسیار کارا عمل کند و اگر در منطقه ای از شهر افراد زیاد تردد داشتند، آن را به سازمان یا مرکز مربوطه گزارش دهد. در واقع با قرار دادن دوربین های مختلف در تمام مناطق شهر، این امکان وجود دارد که تمام ترددها بدون حضور نیروی انسانی ثبت شوند.
  • تحت نظر داشتن افراد از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی: یکی از مهم ترین نقش اینترنت اشیا در کرونا، شناسایی افرادی می باشد که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند مثلا عدم ماسک زدن. در فرودگاه ها، شرکت ها، مراکز مختلف سطح شهر و … می توان دوربین هایی را قرار داد که به اینترنت اشیا متصل هستند و با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و پردازش تصویر، قادر به شناسایی افرادی هستند که ماسک ندارد. این گونه دیگر نیازی به نیروی انسانی نیست و هر فردی که ماسک نزده باشد تصویر او ثبت و جریمه می شود.
  • انجام وظایف مختلف بدون دخالت انسان: مهم ترین چیز در دوران کرونا این است که تا حد امکان انسان ها از تماس با همدیگر اجتناب کنند. بنابراین وجود اینترنت اشیا می تواند بسیار کارا باشد مثلا فرض کنید به جای شغل هایی مانند، منشی شرکت ها، افراد خدماتی در شرکت ها، نگهبان شرکت ها و منازل و … از اینترنت اشیا استفاده کرد تا این گونه حضور افراد در سطح شهر کاهش یابد و بتوان بر این بیماری غلبه کرد.
  • خدمات بانکی، هتل ها، رستوران ها، مراکز خرید: یکی دیگر از مهم ترین کاربرد اینترنت اشیا، استفاده از آن در بخش های گفته شده است. مثلا به جای این که افراد در رستوران ها قرار داشته باشند، می توان از اینترنت اشیا استفاده کرد تا شخص در خانه و از طریق گوشی رستوران خود را انتخاب و غذا و زمان حضور در آن جا را نیز مشخص کند. این گونه دیگر افراد خیلی کمتری در رستوران ها حضور دارند و شخص در زمان مشخص شده به رستوران مراجعه می کند. یا مثلا در مراکز خرید نیز به جای حضور فرد و تجمع، می توان لیست تمام محصولات را در یک دستگاه مجهز به اینترنت اشیا قرار دارد که فرد با دیدن محصولات به وسیله یک مانیتور، هر محصولی را که بخواهد انتخاب و خریداری می کند.

 

کلام آخر

در این مقاله به خوبی نقش اینترنت اشیا در کرونا را دیدیم و با کاربرد اینترنت اشیا نیز آشنا شدیم. مهم ترین نقش اینترنت اشیا در کرونا، کاهش حضور افراد در سطح شهر و محیط های مختلف می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.