بررسی ویژگی های عایق ژاکتی در زمینه های مختلف

مقدمه: عایق ژاکتی در دسته پارچه های نسوز و مقاوم صنعتی قرار دارد. مهم ترین علت استفاده از عایق های ژاکتی در زمینه های مختلف، جلوگیری از اتلاف انرژی و حرارت می باشد. این موضوع در صنایع حرارتی و شیمیایی مانند پالایشگاه ها، نیروگاه ها و پتروشیمی اهمیت بیشتری دارد. برای عایق بندی تجهیزات و دستگاه ها لازم است تا از عایق های ژاکتی حرارتی یا همان عایق توربین استفاده کرد. به همین دلیل بکار بردن و استفاده از این عایق ها بسیار رایج است. علاوه بر این موارد عایق های ژاکتی در زمینه های دیگر به علت داشتن تنوع بالا و کاربرد های وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. این عایق ها دارای انواع مختلفی هستند که انتخاب آنها برای محیط و کاربرد مورد نظر آسان است.

مشخصات عایق ژاکتی حرارتی

 • در تهیه و ساخت این عایق های ژاکتی و حرارتی از الیاف و پارچه های نسوز استفاده شده است. استفاده از این پارچه های نسوز سبب می شود که مقاومت حرارتی و گرمایی عایق بسیار افزایش پیدا کند. با وجود پارچه های نسوز و مقاوم استفاده از عایق های ژاکتی در صنایع حرارتی امکان پذیر است.
 • برای اتصال عایق های ژاکتی به دستگاه و تجهیزات لازم است تا از نخ های مخصوص به این کار استفاده شود. این نخ ها کِولار نام دارند که با استفاده از فولاد ضد زنگ مقاومت آنها افزایش پیدا کرده است. این نخ ها در برابر حرارت بسیار بالا، رطوبت، مواد شیمیایی و اشعه های مختلف مقاوم و ضد خوردگی هستند.
 • عایق های ژاکتی دارای دو بخش هستند. بخش اول سطح و پوشش کار که از جنس نمد و پارچه های نسوز سیلیکا، فایبرگلاس و یا سیلیکونی می باشد. بخش میانی این عایق ها از نمد های فایبرگلاس و مقاوم تشکیل شده است.
 • عایق های ژاکتی دارای طول عمر بالایی هستند. این عایق ها در برابر اشعه ها، مواد شیمیایی، مواد اسیدی، رطوبت و حرارت مقاومت بسیار خوبی دارند. در واقع این عایق های ژاکتی توربین، ضد خوردگی و ضد آب هستند.
عایق توربین یا عایق حرارتی ژاکتی
عایق توربین یا عایق حرارتی ژاکتی

کاربرد های عایق توربین

در زمینه های مختلف صنعتی از عایق های حرارتی ژاکتی بسیار استفاده می شود. موارد زیر چند نمونه از زمینه های استفاده از این عایق ها می باشد.

 • این عایق ها در انواع لوله های صنعتی و انتقال گاز و سیالات مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در توربین ها و عایق کاری آنها از عایق ژاکتی استفاده می شود.
 • برای عایق کاری و جلوگیری از نشت در شیرآلات صنعتی می توان عایق های ژاکتی را انتخاب کرد.
 • در واحد های صنعتی تجهیزات و لوازم بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند؛ لازم است از این تجهیزات در برابر هرگونه ماده مضر، سرما و یا گرما محافظت شود. برای تحقق این امر استفاده از عایق حرارتی ژاکتی بسیار پیشنهاد می شود.
 • مورد استفاده در پمپ ها و کانال ها
 • مورد استفاده در سیستم های انتقال گاز، برق و …
 • و …

مزایای عایق ژاکتی حرارتی

 • مهم ترین مزیت و ویژگی عایق های ژاکتی این است که از اتلاف انرژی و گرما جلوگیری می کنند. اهمیت این موضوع در خطوط و لوله های انتقال گاز بیشتر خواهد بود.
 • عایق کاری لوله ها و خطوط انتقال گاز و انرژی با کمک عایق های ژاکتی سبب می شود که از افت فشار آن جلوگیری شود. انتقال حرارت با این روش بسیار سریع اتفاق می افتد.
 • از آنجایی که عایق حرارتی ژاکتی از پارچه ها و مواد نسوز تشکیل شده است بنابراین می توان از آنها در دماهای بالا استفاده کرد. این عایق های حرارتی ژاکتی مقاومت دما از 100 تا 1300 درجه سانتیگراد را دارند.
 • در محیط های صنعتی عایق کاری تجهیزات و لوازم با کمک این عایق ها سبب ایجاد امنیت برای افراد و محیط کار می شود. این عایق ها برای لوله های انتقال مواد شیمیایی و خطرناک نیز کاربرد دارند. در این صورت احتمال نفوذ مواد شیمیایی به بیرون به صفر خواهد رسید و امنیت محیط و کارکنان تامین خواهد شد.
 • در عایق ژاکتی حرارتی خبری از آزبست نبوده و از آن استفاده نمی شود.
عایق های ژاکتی حرارتی در لوله های انتقال سیالات کاربرد دارند.
عایق های ژاکتی حرارتی در لوله های انتقال سیالات کاربرد دارند.

سخن پایانی

عایق های ژاکتی در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شوند. همچنین از نظر موارد دیگر این ژاکت های عایق صنعتی دارای تنوع بالایی هستند. می توانید متناسب با محیط صنعتی خود ابعاد و نوع این ژاکت های عایق را انتخاب کنید. با توجه به تنوع و مزایای این عایق های توربین می توانید در هر واحد صنعتی بزرگ و یا کوچک رد این ژاکت های حرارتی عایق را بیابید. در نظر داشته باشید که علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، این عایق ها امنیت محیط و کارکنان را تامین خواهند کرد. کار کردن با این ژاکت های عایق و نصب آنها بسیار آسان است. به راحتی قابل نصب و جابجایی هستند بنابراین نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت. البته بهتر است برای اطمینان بیشتر در زمان نصب از افراد ماهر کمک بگیرید تا اتصالات به خوبی بسته شوند و ابهام و نگرانی باقی نماند.

عایق های ژاکتی حرارتی ایمنی محیط را نیز تامین می کنند.
عایق های ژاکتی حرارتی ایمنی محیط را نیز تامین می کنند.
ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.