برای افزایش سرعت مودم چه کنیم [ روش های مختلف ]

افزایش سرعت مودم به روش های زیادی امکان پذیر است که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد، اما پیش از آن لازم است با دلایل کندی سرعت مودم و راه حل های آن آشنا شوید. در واقع گاهی ممکن است به دلایل قدیمی بودن روتر یا دور بودن از سیستم سرعت اینترنت تا حد زیادی کاهش پیدا کند که راه حل آن ری استارت کردن مودم است، اما گاهی حتی اکر از بهترین مودم های ADSL هم استفاده نمایید، مشکلات فراتر خواهد رفت و منشا آن به پهنای باند می رسد که با خاموش و روشن کردن مودم نیز نمی توانید آن را برطرف نمایید و نیاز به اقدامات جدی دارد. از این رو پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

برای-افزایش-سرعت-مودم-چه-کنیم

چرا سرعت مودم پایین است؟

گاهی به دلایل مختلف ممکن است با مشکل کاهش سرعت مودم مواجه شوید که از مهم ترین آنها می توان به دور بودن روتر از سیستم و تلویزیون اشاره کرد. گاهی نیز ممکن است مشکل آن قدیمی بودن روتر باشد. اما این مشکلات را می توان با یک بار خاموش و روشن یا ریستارت کردن مودم برطرف نمود و مجدداً سرعت آن به حالت اولیه باز گرداند؛ اما گاهی مشکل از بین نمی رود و نمی توانید با یک ریستارت کردن آن را برطرف کنید؛ چرا که مشکل از طرف پهنای باند می باشد و برای حل آن باید به دنبال روش های دیگری باشید. در ادامه با چند روش ساده و کاربردی برای حل مشکل کندی مودم آشنا خواهید شد.

برای افزایش سرعت مودم چه کنیم؟

با توجه به مطالب عنوان شده به روش های متفاوتی می توانید سرعت مودم را افزایش دهید که این روش های بسیار ساده شامل موارد زیر می باشند:

جای روتر را مشخص کنید

برای-افزایش-سرعت-مودم-چه-کنیم-محل-قرار-گرفتن-مودم

یکی از عمده دلایل کاهش سرعت مودم و اینترنت بسته بودن فضایی است که روتر در آن قرار دارد. برای اینکه بتوانید سرعت مودم را به حداکثر برسانید پیشنهاد می کنیم روتر را در یک فضای باز و روی میز قرار دهید که هیچ دیوار یا مانعی جلوی آن را نگیرد. چرا که دیوارها یک مانع برای عبور سیگنال ها هستند و می توانند آنها را تا حد زیادی محدود کنند؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در صورت امکان روتر را در وسط خانه و جایی که موانع اطراف آن حداقل باشد قرار دهید.

پیشگیری از امواج الکترونیکی

برای-افزایش-سرعت-مودم-چه-کنیم-لوازم-الکترونیک

یکی از بزرگ ترین اشتباهات و تصوراتی که مردم در مواجهه با روتر انجام می دهند قرار دادن آن نزدیک به تلویزیون یا خط تلفن است. لازم است بدانید که این کار می تواند سیگنال ها و امواج وای فای را مهار کند. پس حتی الامکان روتر را در جایی از خانه قرار دهید که از امواج الکتریکی و الکترونیکی به دور باشد. یعنی فضایی که حداکثر فاصله را با تلویزیون، مانیتور، ریسه های تزیینی، بلندگو و غیره داشته باشد. اگر این موانع وجود داشت در صورت امکان آنها را از برق جدا کنید.

اتصال به سیگنال بی سیم را قطع کنید

گاهی اوقات اتصالات بی سیم نیز می تواند در دریافت و انتقال سیگنال ها تداخل ایجاد کند. اتصالات بی سیم شامل بلندگوهای بلوتوثی یا برخی مانیتورهای کودک است که با داشتن امواج بی سیم سبب ایجاد تداخل بین سیگنال های وای فای و مودم خواهد شد. برای حل آن یا قطعات بی سیم را از روتر دور کنید و یا از روترهای دو بانده استفاده نمایید.

از محفظه های فلزی استفاده نمایید

برای-افزایش-سرعت-مودم-چه-کنیم--استفاده-از-ابزار-اضافی-برای-افزایش-سرعت-وای-فای

گاهی ممکن است برای دریافت سیگنال های قوی تر و افزایش سرعت مودم از تقویت کننده ها استفاده کنید اما این بار پیشنهاد می کنیم به جای تقویت کننده از قوطی های فلزی به عنوان آنتن سهمی DIY استفاده نمایید تا با کاهش سیگنال های مزاحم در جهت تقویت و افزایش سرعت مودم اقدام کند. برای این کار لازم است آن را از هر دو طرف خالی کنید و به صورت یک استوانه تو خالی از آن استفاده نمایید. پس از این کار از یک طرف آن را برش داده و به صورت یک ورقه فلزی در آورید. در مرحله بعدی باید آن را پشت آنتن روتر قرار داده تا به یک گنبد تبدیل شود.

از پسورد استفاده کنید

برای-افزایش-سرعت-مودم-چه-کنیم-افزایش-سرعت-وای-فای-از-طریق-هک-مودم

ورودی های غیر مجاز یکی دیگر از دلایل کاهش سرعت مودم است. برای جلوگیری از این ورودی ها می توانید از پسورد یا رمز عبور برای افراد مجاز استفاده نمایید.

تنظیمات ری استارت مستمر را فعال کنید.

برای-افزایش-سرعت-مودم-چه-کنیم--استفاده-از-تکرارکننده-ها

به طور کلی راه اندازی مجدد روتر یکی از دلایلی است که سبب افزایش سرعت مودم خواهد شد که برخی افراد برای از بین بردن کندی سرعت اینترنت هر بار به طور دستی وای فای را خاموش و روشن می کنند. برنامه خودکار تنظیم نمایید تا به واسطه آن روتر در هفته چندین بار به صورت مداوم و مستمر خاموش و روشن شود.

تقویت کننده های سیگنال داشته باشید

برای-افزایش-سرعت-مودم-چه-کنیم--تغییر-قدرت-سیگنال-به-۵-گیگاهرتز

روتر را تعویض کنید.

از دیگر دلایلی که سبب کندی سرعت اینترنت می شود قدیمی بودن روتر است. می توانید آن را تعویض نمایید و یا از یک روتر دیگر استفاده کنید که به صورت استراتژیک در خانه یا محل کار شما قرار داده می گیرد.

نتیجه گیری

با توجه به موارد عنوان شده برای افزایش سرعت مودم روش های زیادی وجود دارد که در مطالب فوق مهم ترین و کارآمد ترین آن ها را در اختیار شما قرار دادیم، با انجام هر یک از این اقدامات به سادگی می توانید روند افزایش سرعت مودم را در پیش بگیرید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.