نکات مهم در خرید عسل طبیعی + معرفی شاخص های آنالیز عسل

خرید عسل طبیعی، از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افرادی است که خواهان تغذیۀ سالم و طبیعی هستند. این روزها انواع عسل طبیعی و قلابی در بازار موجود است. تشخیص عسل اصل از قلابی اهمیت زیادی دارد. علاوه‌بر این، ممکن است بعضی از عسل‌ها به علت کیفیت پایین، در بدن شما هیچ نقش مؤثری ایفا نکنند.

مصرف باکیفیت‌ترین عسل مخصوصاً به‌صورت ناشتا، باعث می‌شود که بسیاری از مشکلات گوارشی، قلبی و… در بدن شما کاهش یافته و یا از بین بروند. همچنین استفاده از عسل طبیعی باعث می‌شود که پوست شما شاداب‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. اگر شما هم می‌خواهید بهترین عسل طبیعی را خریداری کنید، در هنگام خرید باید به نکات مهمی توجه کنید. در ادامه با این نکات مهم آشنا خواهید شد.

مهم‌ترین نکات در خرید عسل طبیعی

مهم‌ترین نکات در هنگام خرید عسل طبیعی

رعایت نکات زیر به شما در خرید عسل طبیعی کمک زیادی می‌کند:

توجه به گیاه منبع برای تولید عسل

برای تولید عسل، از گیاهان متفاوتی استفاده می‌شود که هرکدام خواص مربوط به خود را دارند. به همین دلیل در هنگام خرید، گیاه منبع عسل را بپرسید و براساس طبع خود عسل بخرید.

بررسی میزان رطوبت عسل در هنگام خرید عسل طبیعی

مقدار رطوبت عسل طبیعی ۲۰ درصد بوده و بیشتر از آن باعث خراب شدن عسل می‌شود. رطوبت بیش از حد در عسل باعث شلی آن خواهد شد. پس اگر عسلی دیدید که شل است، بدانید رطوبت بالایی دارد.

خرید عسل ارگانیک

اگر عسل شما ارگانیک باشد، خواص بیشتری دارد. پس سعی کنید عسل‌هایی خریداری کنید که در مناطق طبیعی‌تر و به دور از آلودگی به عمل آمده‌اند مناطقی مانند کوهپایه ها، جنگل، مراتع و… .

چشیدن طعم عسل

عسل را بو کرده و آن را بچشید. عسل طبیعی بوی عطر گل می‌دهد و در کمترین زمان در دهان آب می‌شود.

توجه به بسته‌بندی عسل

بسته‌بندی عسل در کیفیت آن تأثیر زیادی دارد. بهترین ظروف برای نگه‌داری عسل، ظروف شیشه‌ای هستند. اگر عسل را در ظروف پلاستیکی بی کیفیت و یا فلزی مشاهده کردید، خریداری نکنید. همچنین عسل‌های موجود در دستفروشی‌ها، قابل اعتماد برای خرید نیستند.

توجه به تاریخ عسل

عسل‌های مرغوب و طبیعی کیفیت بالایی دارد و به همین دلیل خراب نمی‌شوند، اما باز هم شما باید آن‌ها را در جای خشک و خنک نگهداری نمایید.

توجه به قیمت عسل در هنگام خرید عسل طبیعی

عسل‌ها دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. البته بعضی از فروشگاه‌ها و یا دستفروشان، عسل بی‌کیفیت را با قیمت بالا می‌فروشند. معمولاً قیمت عسل به میزان ارگانیک بودن و کیفیت آن بستگی دارد.

بررسی اعتبار و سابقۀ فروشگاه

قبل از خرید، اعتبار و سابقۀ فروشگاه را بسنجید و دربارۀ آن تحقیق کنید. تعداد مشتریان راضی و سابقه کار فروشگاه نشان می‌دهد که فروشگاه مورد نظر برای خرید عسل طبیعی مناسب است.

عسل تک گیاه یا چند گیاه

عسل‌ها در مدل‌های تک گیاه و یا چند گیاه تولید می‌شوند. بسیاری از تولیدکنندگان عسل معتقدند که عسل‌های تک گیاه دارای کیفیت بالاتری هستند. به همین دلیل بهتر است از این نوع عسل خریداری کنید.

استفاده از عسل بدون موم

معمولاً توصیه می‌شود از عسل بدون عموم استفاده کنید، زیرا این ماده در بدن قابل هضم نیست و بدون هیچ نوع تغییری از بدن دفع خواهد شد.

خرید عسل همراه برگه آنالیز

خرید عسل همراه برگه آنالیز

اگر خرید عسل همراه برگه آنالیز انجام شود، دیگر شما هیچ نگرانی از بابت کیفیت عسل نخواهید داشت. در این برگه شاخص‌های مهمی وجود دارد که از روی این شاخص‌ها، به کیفیت و طبیعی بودن عسل می‌توانید پی ببرید. از مهم‌ترین این شاخص‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساکارز عسل:

از مهم‌ترین آیتم‌ها در بررسی کیفیت عسل طبیعی، ساکارز عسل است. ساکارز نوعی قند بوده که هرچه پایین‌تر باشد، کیفیت عسل بالاتر خواهد بود. البته بعضی از گیاهان ساکارز بالا و بعضی پایین دارند. به‌عنوان مثال، گیاهان گون و گشنیز میزان کمتر ساکارزو دارند.

  • هیدروکسی متیل فورفورال:

این آیتم به شما میزان تازگی عسل و حرارت دیدن و یا ندیدن آن را نشان می‌دهد. در عسل‌های تازه، این آیتم بسیار کم و یا ناچیز است. به هر میزان که عسل بماند و یا حرارت ببیند، این آیتم افزایش پیدا می‌کند.

  • آنزیم دیستاز:

از مهم‌ترین آنزیم‌های موجود در عسل بوده که شکرک‌زدن عسل در اثر وجود این آنزیم ایجاد می‌شود.

  • میزان رطوبت:

رطوبت از دیگر مواردی است که در برگه آنالیز به آن اشاره می‌شود. میزان رطوبت عسل حدود 20 درصد بوده و بیشتر از این مقدار سبب تخمیر و فساد عسل خواهد شد.

از دیگر آیتم‌های آنالیز عسل می‌توان به پرولین و نسبت فروکتوز به گلوکز اشاره کرد.

بهترین فروشگاه اینترنتی برای خرید عسل طبیعی

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که به ذهن خریداران عسل خطور می‌کند، این است که از کجا اصل طبیعی و مرغوب بخریم؟ با توجه به انواع برند اصل و تعداد زیاد فروشگاه‌های اینترنتی و حضوری، قطعاً انتخاب و خرید عسل بسیار سخت است. این سختی وقتی چند برابر می‌شود که بخواهید عسل را به‌صورت اینترنتی سفارش دهید.

برای سفارش اینترنتی، قبل از هر چیز سابقۀ فروشگاه را بررسی کنید و سپس براساس سابقه و نظرات مثبت مشتریان، اقدام به خرید کنید. فروشگاه اینترنتی آهوتا دارای سالیان طولانی تجربه درزمینۀ تولید و فروش انواع عسل طبیعی و باکیفیت است. این فروشگاه محصولات خود را با مناسب‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای شما ارسال می‌کند.

خلاصه نکات مهم در خرید عسل طبیعی

نکات مهم در خرید عسل طبیعی به‌صورت خلاصه

خرید عسل طبیعی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌تواند سلامت شما و اطرافیانتان را تضمین کند. اما رعایت چه نکاتی به خرید عسل مرغوب منجر می‌شود. از مهم‌ترین نکات در خرید عسل مرغوب و طبیعی، می‌توان به رطوبت عسل، گیاه منبع برای تولید آن، مناطق زنبورداری، طعم عسل و… اشاره کرد. با توجه به این‌که تشخیص عسل طبیعی حتی برای افراد باتجربه نیز کمی دشوار است، باید حتماً از یک فروشگاه معتبر خرید خود را انجام دهید.

یک فروشگاه معتبر با حداکثر مشتریان راضی، نشان‌دهندۀ این است که محصولات خود را با کیفیت به مشتریان عرضه کرده و در آینده نیز می‌کند. فروشگاه اینترنتی آهوتا از معروف‌ترین و پرطرفدارترین فروشگاه‌های فروش عسل طبیعی است. کلیۀ محصولات این فروشگاه ارگانیک و اصل بوده و با بهترین کیفیت به مشتریان عرضه می‌شود. امیدواریم با خواندن این مقاله، اطلاعات کافی درمورد خرید عسل از نوع طبیعی و بهترین فروشگاه آن را به‌دست آورده باشید.

منابع متن:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551

https://www.medicalnewstoday.com/articles/264667

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.