اگر هیچ شغلی ندارید، آوسبیلدونگ آلمان برای شماست!

اگر مدرک تحصیلی دانشگاهی ندارید، سابقه کاری خاصی ندارید، سن شما کمتر از 25 سال است و هیچ شغلی ندارید، آوسبیلدونگ آلمان برای شماست!

بله، شما هم می‌توانید به کشور توسعه یافته و مرفه آلمان حتی با وجود شرایط گفته شده، مهاجرت کنید. دولت آلمان به دلیل کمبود نیروی کار حرفه‌ای طی سال‌های گذشته همواره با روی گشاده افراد ماهر و مستعد را برای تامین نیازمندی‌های خود پذیرش کرده است.

آوسبیلدونگ نیز یکی از روش‌هایی است که این کشور برای کسانی که به تازگی دبیرستان و تحصیلات متوسطه یا حتی لیسانس خود را گذرانده‌اند، فراهم کرده است. شما از طریق این ویزا می‌توانید در نهایت موفق به دریافت ویزای کاری و اقامت دائم آلمان شوید. (منبع)

شرایط مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ آلمان

راه‌های زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد؛ از کاری و تحصیلی گرفته تا سرمایه گذاری و …. اما نداشتن پول و مدرک تحصیلی ممکن است از نظر شما مانعی برای هدف مهاجرتی شما به این کشور باشد.

اصلا نگران نباشید. اگر هیچ شغلی ندارید، آوسبیلدونگ آلمان برای شماست. مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ در واقع یکی از روش‌های مهاجرتی به این کشور است که فرد تحت عنوان کارآموز در یکی از رشته‌های فنی به این کشور مهاجرت می‌کند. کسانی که از این طریق به آلمان مهاجرت می‌کنند، باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • داشتن مدرک دیپلم یا کاردانی
 • سن 18 تا 25 سالگی
 • سطح قابل قبول زبان آلمانی B2
 • داشتن رزومه مختصر در زمینه رشته مورد نظر (داشتن سابقه کار الزامی نیست)
 • داشتن تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی
 • رسید پرداخت درخواست ویزا به مبلغ 60 یورو
 • تاییدیه کتبی از شرکت آموزش فنی حرفه‌ای آلمان

هزینه مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

اگر بخواهید از طریق دوره کارورزی آوسبیلدونگ به آلمان مهاجرت کنید، هیچ هزینه‌ای نیاز نیست بپردازید. علاوه بر این که بابت شرکت در این دوره حقوق کمی نیز به صورت دستمزد ماهانه دریافت می‌کنید. پس از این دوره نیز می‌توانید از امکان ادامه تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور بهره‌مند شوید یا با پیدا کردن کار مناسب ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید و شغل خود را ادامه دهید. این دوره حدود 2 تا 3.5 سال به طور می‌انجامد.

اگر درمورد مسیر مهاجرت خود به آلمان سردرگم هستید یا نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید از خدمات مشاوره موسسات مهاجرتی با سابقه و معتبر مانند موسسه بهادرانیان استفاده کنید که خدمات مهاجرتی نیز ارائه می‌دهند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق ویزای آوسبیلدونگ

زمانی که با دریافت مشاوره‌های کافی خود را حائز شرایط مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ دانستید لازم است پیش از هر کاری مدارک زیر را برای ارسال درخواست این ویزا گردآوری و تحویل مامور سفارت بدهید:

 • پاسپورت معتبر
 • مدرک تحصیلی دیپلم یا کاردانی معتبر به همراه ریز نمرات
 • ارائه مدرک فنی حرفه‌ای در صورت داشتن
 • رزومه و سوابق کاری
 • مدارک زبان آلمانی و انگلیسی
 • بیمه سلامت

روش های پیدا کردن دوره‌های معتبر آوسبیلدونگ

برای این که بتوانید در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان شرکت کنید، ابتدا باید دوره‌های مناسبی که در این کشور برگزار می‌شود را پیدا کنید. برای این کار می‌توانید یکی از روش‌های زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • دوره‌های کارآموزی: ایرانی‌ها تمایل زیادی برای شرکت در این دوره‌ها ندارند. اما باید بدانید که در پایان این دوره‌ها به افراد گواهینامه‌های معتبر اعطا می‌شود که می‌تواند یکی از مدارک مهم برای اثبات سابقه کاری باشد.
 • شرکت در جشنواره‌ها و همایش‌ها: روش دیگری که می‌توانید از برگزاری دوره‌های کارآموزی مطلع شوید از طریق شرکت در جشنواره‌ها و همایش‌ها است که پس از انجام مصاحبه و قبولی می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید.
 • جستجوی اینترنتی: روش دیگر و در دسترس‌تر جستجو در اینترنت است که به شما کمک می‌کند از آخرین اخبار درباره دوره‌های کارآموزی در این کشور مطلع شوید.

بهترین رشته های آوسبیلدونگ برای مهاجرت به آلمان

آلمان رشته‌های مختلفی را برای آوسبیلدونگ در نظر گرفته است که شما می‌توانید براساس مهارت و علاقمندی خود یکی از این رشته‌ها را انتخاب کنید. اما برخی از این رشته‌ها از نظر بازار کار و نیز سطح درآمد شرایط بهتری دارند.

رشته آوسبیلدونگ میزان درآمد در دوران کارآموزی
خرده فروشی از 750 یورو تا 960 یورو
دستیار مدیر دفتر از 760 تا 860 یورو
پرستاری کودک و سالمند و… از 1160 تا 1330 یورو
مکانیک خودرو 850 تا 1000 یورو
کارمند بانک از 1040 یورو تا 1160 یورو

 

رشته های محبوب در آوسبیلدونگ آلمان

علاوه بر رشته‌های گفته شده برخی از رشته‌ها از طرفداران بیشتری برخوردارند که بسیاری از مهاجران خارجی از آن استقبال می‌کنند. از جمله این رشته‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هتلداری
 • پرستاری
 • IT
 • مکانیک خودرو
 • مکاترونیک

 

اعتبار مدرک آوسبیلدونگ

شاید این سوال برای شما وجود داشته باشد، که آیا مدرک کارآموزی آوسبیلدونگ اعتبار دارد یا خیر؟

پاسخ به این سوال کاملا روشن است، بله. در صورتی که شما ویزای آوسبیلدونگ را دریافت کنید، و در این کشور مشغول گذراندن دوره کارآموزی شوید، مدرکی که در نهایت دریافت می‌کنید به اندازه مدرک تحصیلی دانشگاهی اعتبار دارد و از طریق آن می‌توانید نه تنها در آلمان که در دیگر کشورهای اروپایی و کانادا برای پیدا کردن کار استفاده کنید. بنابراین به هیچ عنوان نیازی به نگرانی بابت اعتبار این مدرک نداشته باشید. مدرک آوسبیلدونگ تایید کننده صلاحیت علمی و مهارتی شما در رشته مورد نظر است.

 

مزایای آوسبیلدونگ آلمان

پیش از آنکه بخواهید به قضاوت‌ها و تصورات اشتباه درباره مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ بها بدهید، ابتدا کمی درباره مزیت‌های مهاجرت به آلمان از طریق این روش بدانید.

 • دریافت حقوق: یکی از مهمترین مزیت‌هایی که این روش مهاجرت برای شما به همراه دارد امکان کسب درآمد از همان ابتدای کار است. زمانی که شما به عنوان یک کارآموز در رشته خاصی به آلمان مهاجرت کنید، از سال اول دارای حقوق خواهید بود. این رقم اگرچه زیاد نیست اما به مستقل شدن و شروع کسب درآمد در این کشور کمک می‌کند.
 • آشنا شدن با دنیای کار تجربی و حرفه‌ای: ممکن است شما در رشته خاصی مهارت یا آموزش دیده باشید اما با دوره کارورزی آوسبیلدونگ این فرصت را دارید که با دنیای مهارت خود به صورت ملموس تجربه کسب کنید و وارد دنیای حرفه‌ای کاری شوید. این موضوع فرصت شما را برای پیدا کردن کار مناسب پس از دوره کارآموزی افزایش می‌دهد.
 • امکان ادامه تحصیل: گذراندن دوره کارآموزی به هیچ عنوان تعهدی برای کار کردن برای شما نیست. بلکه شما می‌توانید پس از این دوره در دانشگاه‌ها یا مراکز آموزش این کشور به راحتی ادامه تحصیل دهید.
 • برخورداری از تسهیلات شغلی و بیمه: زمانی که به عنوان یک کارآموز به این کشور مهاجرت می‌کنید، علاوه بر کسب درآمد می‌توانید تسهیلات کافی در زمینه شغلی، مرخصی و بیمه برخوردار شوید. این موضوع به ویژه برای کسانی که اهل مشاغل فنی و مهارتی هستند انتخاب مناسب‌تری نسبت به دانشگاه است.

دریافت اقامت دائم آلمان از طریق ویزای آوسبیلدونگ

برخی به دنبال پیدا کردن راهی برای مهاجرت به آلمان هستند که در نهایت منجر به دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور شود. در این زمینه اگر می‌خواهید از طریق آوسبیلدونگ اقدام کنید، خبر خوش این است که این موضوع امکان‌پذیر است.

بعد از گذراندن دوره کارآموزی و دریافت مدرک در صورتی که بتوانید شغل مناسبی پیدا کنید، می‌توانید ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید. از زمانی که در این کشور با ویزای کاری مشغول کار شوید پس از 5 سال می‌توانید با اقامت دائم و ویزای آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.