نقش GPU در کنسول های بازی چیست و چه کاربردی دارد؟

0

پردازنده های گرافیکی جزو مهم ترین بخش های کنسول های بازی می باشند که در ادامه جدید ترین اخبار تکنولوژی به نقش GPU در کنسول های بازی اشاره خواهیم کرد . GPU مخفف Graphic Processing Unit یا همان واحد پردازش گرافیکی است. قدرت پردازنده های گرافیکی در بهترین کنسول های بازی، جزو مهم ترین مولفه هایی می باشد که باید به آن توجه کرد.
علاوه بر GPU، یک واحد پردازشی دیگری نیز وجود دارد به اسم CPU که مخفف Central Processing Unit یا همان واحد پردازش مرکزی می باشد. در سال های گذشته تمام کارهای پردازشی، محاسباتی، گرافیکی و … بر عهده CPU بود و GPU ها یا زیاد مورد استفاده قرار نمی گرفتند یا به اندازه امروز از قدرت زیادی  برخوردار نبودند.
نقش اصلی GPU ها، انجام پردازش های گرافیکی سنگین می باشد که تمام کنسول های بازی که امروزه وجود دارند، از قوی ترین و جدید ترین GPU ها در آن ها استفاده شده است تا به خوبی بتوانند بازی هایی که دارای گرافیک و پیچیدگی بالایی هستند را پردازش کنند. این قطعه و چیپ علاوه بر انجام پردازش های گرافیکی، کارهای علمی و محاسباتی زیادی را نیز انجام می دهند مانند پردازش محاسبات سنگین ریاضی یا الگوریتم های هوش مصنوعی.

نقش GPU در کنسول های بازی

نقش GPU در کنسول های بازی

  • افزایش سرعت کنسول های بازی: مهم ترین نقش GPU در کنسول های بازی، مربوط به اجرای سریع بازی ها و پردازش بازی ها می باشد که از پیچیدگی بالایی برخوردار هستند. بنابراین در سال های گذشته که شاهد بازی های حرفه ای و با کیفیتی بودیم، بخش عمده ای از آن مدیون GPU ها می باشند.
  • پردازش های سنگین: اجرای یک بازی رایانه ای نیاز به پردازش های بسیار سنگینی دارد که اگر پردازنده های گرافیکی و CPU ها از قدرت بالایی برخوردار نباشند، بازی به خوبی اجرا نمی شود. وجود GPU ها باعث شده است تا انواع پردازش های سنگین روی این پردازنده های گرافیکی انجام شود.
  • کیفیت بالای بازی: شرکت های بزرگ علاوه بر افزایش سرعت کنسول های بازی، تمایل زیادی به بهبود کیفیت بازی ها دارند که امروزه GPU ها نقش کلیدی در این زمینه دارند. هنگامی که بازی ها به خوبی روی GPU ها پردازش شوند و بدون هیچ مشکلی اجرا شوند، هنگام بازی از کیفیت آن ها کاسته نخواهد شد.
  • اجرای الگوریتم های هوش مصنوعی: مهم ترین نقش GPU در کنسول های بازی، اجرای پردازش های سنگین و مخصوصا الگوریتم های هوش مصنوعی می باشد. الگوریتم های هوش مصنوعی و محاسبات ریاضی به وفور در بازی های رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرند که جهت اجرای این الگوریتم ها باید از پردازنده های قوی استفاده شود. در سال های گذشته از CPU جهت پردازش های مختلف استفاده می شد اما امروزه همه ی کنسول های بازی از GPU ها نیز در کنار CPU ها استفاده می کنند
  • کاهش اندازه کنسول های بازی: تصور کنید اگر از GPU ها در کنسول های بازی استفاده نمی شد و در ازای آن از CPU ها استفاده می شد چه اتفاقی به وجود می آمد؟ در این صورت باید صدها یا حتی چند هزار CPU را در کنار هم قرار داد تا همه ی آن ها بتوانند با هم به اندازه یک جی پی یو کارهای پردازشی انجام دهند که در این صورت حجم کنسول های بازی به شدت زیاد می شد و اصلا انجام این کار نیز عاقلانه نیست. در نتیجه قدرت یک GPU بسیار بیش تر از CPU است.

نقش GPU در کنسول های بازی

کلام آخر

در این مبحث به اهمیت جی پی یو در بازی ها پی بردیم و دیدیم که GPU ها چقدر می توانند موثر باشند. وجود این تکنولوژی روی کنسول های بازی منجر به افزایش سرعت کنسول های بازی شده است.

 

 

 

 

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.