بررسی تاریخچه انواع کنسول بازی + [ویژگی ورژن ها]

0

در طول زمان انواع کنسول های بازی مختلفی وارد بازار شده اند که هر یک از آن ها دارای ویژگی های منحصر بفردی بوده اند.
تمام کنسول های بازی را می توان در 8 نسل مختلف بررسی کرد یعنی از زمان پیدایش تا الان، 8 مدل مختلف در زمان های مختلف وارد بازار شده است که بهترین کنسول بازی از مدل های قبلی خودش پیشرفته تر است.
در این مقاله قصد دارم تا شما را با انواع کنسول های بازی آشنا کنم و همچنین تاریخ ورود هر یک از آن ها به بازار را نیز مشخص کرده ام که در ادمه مقاله می توانید مطالعه کنید.

انواع کنسول های بازی-2

تاریخچه کنسول های بازی

در حال حاضر محبوب ترین محصول همین کنسول های بازی جدی یا نسل هشتم می باشد که در سال 2012 به دنیای بازی های ویدیویی معرفی شدند.
البته قدیمی ترین آن ها  یعنی نسل اول در سال 1972 به بازار معرفی شد که بازی هایی را شامل می شد که پیکسل محور بودند یعنی از گرافیک و کیفیت ضعیفی برخوردار بودند.
از سال 1972 تا الان که تقریبا 50 سال گذشته تمام کنسول های بازی تحت تاثیر تکنولوژی قرار گرفته اند و هر نسل از نسل قبلی خودش با کیفیت تر است.
از مهم ترین دلایل برتری نسل جدید نسبت به ورژن های نسل قبل، استفاده هوش مصنوعی در نسل های جدید است که سبب افزایش قابلیت کیفیت و سرعت در بازی ها خواهد شد. که در بخش بعدی انواع کنسول های بازی در هشت نسل را بررسی خواهیم کرد.

انواع کنسول های بازی-1

انواع کنسول های بازی

نسل اول
در سال 1972 اولین نسل  وارد بازار شد که این بازی ها بر مینای پیکسلی بودند که حداکثر از سه نقطه مربع و یک خط عمودی ساخته شده بودند. تنوع بازی ها در نسل اول بسیار کم بود و همچنین در آن زمان بازی های رایانه ای زیاد بین مردم رایج نبود.

نسل دوم
در سال 1976 نسل دوم منتشر شد که بر روی ریزپردازنده ها اجرا می شدند. با ایجاد مدارات الکترونیک و ریزپردازنده ها، بازی های نسل دوم از کیفیت بهتری برخوردار بودند. یکی از محبوب ترین کنسول بازی آن زمان، Atari 2600 نام داشت که از محبوبیت بالایی برخوردار بود.

نسل سوم
نسل بعدی  یعنی نسل سوم در سال 1983 به بازار عرضه شدند که یکی از معروف ترین بازی های این نسل بازی ماریو بود.

نسل چهارم
نسل چهارم را می توان آغاز گر و شتاب دهنده نسل های بعدی دانست.  نسل چهارمی ها در سال 1987 وارد بازار شدند که با استقبال بی نظیری نیز همراه بود. احتمالا نام دستگاه سگا را شنیده باشید، این محصول متعلق به نسل چهارم است و یکی از معروف ترین بازی ها نیز بازی سونیک بود که امروزه نسخه های موبایلی این بازی نیز وجود دارد. تمام بازی های این نسل از رنگ بندی و گرافیک نسبتا خوبی برخوردار بودند.

نسل پنجم
این نسل در سال 1993 متولد شد و از همین جا بود که سونی وارد بازار شد و باعث انقلابی در تجهیزات بازی شد.

نسل ششم
در نسل ششم که در سال 1998 وارد بازار شد،  پلی استیشن 2 یا همان سونی 2 پا به عرصه میدان گذاشت یکی از بهترین باز های این نسل نیز بازی معروف GTA بود.

نسل هفتم
نسل هفتمی ها نیز در سال 2005 متولد شدند مانند PS3 , Xbox 360 و بازی های حرفه ای ماشین بازی و اکشن نیز متولد شدند.

نسل هشتم
آخرین نسل نیز نسل هشتم می باشد که در سال 2012 وارد بازار شد و برخی از تولیدات این نسل نیز شامل PS4, Xbox one و … می باشد.

کلام آخر

در این مقاله به صورت خلاصه انواع کنسول های بازی و همچنین تاریخچه آن ها را بررسی کردم که امیدوارم برای شما مفید واقع شده باشند.

 

امتیاز دهید

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.