آشنایی با قطعات پالایشگاهی

در بخش صنعت به ویژه بخش پالاشگاه و پتروشیمی از قطعات بسیار مختلفی بکار گرفته می شود. این قطعات دارای طول عمر بالا ، قدرت و دوام بسیار مناسب می باشند. اگر بخواهیم بصورت کلی به آنها اشاره کنیم ، می توانیم به انواع شیرآلات ، لوله ها و اتصالات مختلف اشاره کرد. در اینجا قصد داریم تا بصورت تخصصی تر به بررسی بعضی از این قطعات بپردازیم.

انواع شیرآلات

شیرآلات از اجزای بسیار مهم در بخش صنعت و پالایشگاه ها می باشند. وظیفه این قطعات شامل کنترل جریان مایعات و گاز است. از انواع مختلف شیر فلکه می توان به مدل های کشویی ، توپی ، سوزنی و پروانه ای اشاره کرد. در ادامه به معرفی این شیرآلات و ویژگی ها آنها خواهیم پرداخت.

ویژگی های شیرآلات

این شیرآلات از مواد مختلفی مانند فولاد، برنز، استنلس استیل و آلومینیوم تولید می‌شوند، که بسته به محیط و کاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. از نظر عملکرد می توانند به صورت دستی (با دست کاربر)، نیمه اتوماتیک و یا اتوماتیک عمل کنند. همچنین شیرآلات می‌توانند دارای اتصالات مختلفی نظیر فلنجی، جوشی ، پیچی و … باشند. برخی شیرآلات دارای ویژگی‌های خاص نظیر ضد زنگ، ضد خوردگی و یا مقاوم در برابر شرایط محیطی خاص هستند.

کاربردها

در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، شیرآلات به کنترل جریان نفت ، گاز و سایر مواد می‌پردازند. این شیرآلات باید مقاوم در برابر فشارها و شرایط محیطی سخت باشند. در صنایع شیمیایی کنترل دقیق جریان مایعات و مواد شیمیایی حائز اهمیت بسیاری است. بنابراین، شیرآلات با ویژگی‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شیرآلات بدنه برنجی

شیرآلات برنجی ، یک نوع شیر صنعتی است که از جنس برنج ساخته می‌شود. این نوع شیرها به دلیل ویژگی‌های خاص خود در برخی از بخش‌های صنعتی و مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی بیشتر این شیرآلات خواهیم پرداخت.

جنس بدنه شیر گازی برنجی همانطور که از نامش پیداست از جنس برنج ساخته می‌شود. برنج به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و استحکام مناسب، در بسیاری از موارد انتخاب مناسبی برای تولید این نوع شیرها می باشد.

ویژگی این شیرآلات

برنج دارای مقاومت مناسب در برابر خوردگی است که در مواجهه با گازها و مایعات مختلف اهمیت دارد. همچنین به دلیل وزن نسبتاً سبک تر این فلز نسبت به فلزات سنگین مانند فولاد، برای برخی از کاربردها مناسب است. این شیرآلات به دلیل ساختار ساده و مطمئن ، به عنوان یک راهکار بسیار مناسب برای کنترل جریان گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع کاربرد

در صنعت گاز و نفت ، شیرآلات گازی با بدنه برنج برای کنترل و تنظیم جریان گازها در شبکه‌های توزیع و انتقال استفاده می‌شوند. همینطور در سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان ها بسیار کاربرد دارند. صنایع غذایی و شیمیایی نیز از دیگر نمونه های کاربرد این شیرآلات به حساب می آیند.

لوله های مختلف

در بخش صنعت و به ویژه پالایشگاه ، ، استفاده از انواع مختلف لوله ها بسیار رایج است. در ادامه به معرفی برخی از لوله های پرکاربرد در صنعت خواهیم پرداخت. مورد اول لوله های فولادی بدون درز می باشد. این لوله ها بدون هیچ نقص یا درزی تولید می‌شوند و برای انتقال مایعات و گازهای فشار قوی و حساس به هر گونه نشتی بسیار مناسب می باشند.

لوله های گالوانیزه مورد بعدی می باشد. این لوله ها با پوششی از روی بر روی فولاد تولید می‌شوند و برای مصارفی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی دارند مناسبند. مورد آخر نیز لوله هایی با بدنه آلومینیومی می باشند. این لوله ها از آلومینیوم خالص یا آلیاژهای مختلف تولید می‌شوند و به عنوان جایگزین سبک تر و مقاوم تر برای لوله های فولادی استفاده می شوند.

معرفی اتصالات مهم

یکی از اجزای اتصالات مهم در سیستم های لوله کشی و تجهیزات صنعتی قطعه ای به نام اکسپنشن جوینت می باشد. از این وسیله به منظور جلوگیری از انتقال نیروها و افزایش ایمنی سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به معرفی بیشتر خواهیم پرداخت. در سیستم های تهویه مطبوع ، این وسیله جهت جلوگیری از تغییر شکل و آسیب به لوله کشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین در انتقال مایعات و گازهای مختلف در صنایع مختلف ، Expansion Joint جهت حفظ استحکام و ایمنی سیستم استفاده می شود.

از دیگر اتصالات بسیار مهم و پرکاربرد نیز می توان به اتصالات بدون درز اشاره کرد که تحمل فشار و دمای بسیاری را دارند. عواملی مثل سایز ، رده ، جنس بدنه و شرکت سازنده در قیمت نهایی تاثیرگذار می باشند.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.