هزینه ارسال بسته پستی چقدر است؟

هزینه ارسال بسته پستی با توجه به نوع مرسوله کاملا متفاوت است، همانطور که می دانید در حال حاضر افراد برای ارسال بسته ها و مرسوله های پستی خود در داخل کشور یا ارسال آن ها به خارج از کشور، باید در مورد ویژگی های بسته اطلاعاتی داشته و آن ها را به شرکت های پست اعلام نمایند.

مسئله ای که امروز بسیار مورد توجه قرار می گیرد و به یکی از دغدغه های افراد برای ارسال مرسولات تبدیل شده، هزینه ارسال بسته ها است که بر اساس تعرفه های اداره پست تعیین می شود. با توجه به اینکه در دنیای امروزی آنلاین شاپ های زیادی در سراسر ایران فعالیت خود را انجام می دهند، نیاز دارند در مورد ارسال مرسولات پستی و هزینه ارسال آنها آگاه باشند.

تنها در این صورت می توانند میزان هزینه ای که باید از مشتریان بابت ارسال دریافت کنند را به دست آورند. به هر حال امروز ما در این مطلب همراه شما هستیم، تا شما را با نحوه محاسبه تعرفه ارسال بسته پستی آشنا سازیم؛ پس برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید!

cost-of-sending-a-postal-package

روش های محاسبه هزینه ارسال بسته پستی

روش های مختلفی در حال حاضر برای این منظور وجود دارد. متقاضیان می توانند با روش هایی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم، هزینه های ارسال را تخمین بزنند.

روش اول

به منظور استعلام و محاسبه هزینه ارسال بسته ها می توانید به شرکت ملی پست ملی ایران مراجعه و از طریق پست جمهوری اسلامی ایران اقدام به دریافت هزینه های ارسال مرسولات پستی نمایید. راه های ارتباطی مختلفی برای برقراری ارتباط با این سازمان وجود دارد، از جمله این راه های ارتباطی می توان به تماس تلفنی با پشتیبانی شرکت پست و یا مراجعه حضوری به اداره پست اشاره کرد. ضمن اینکه امکان اطلاع از هزینه های پستی با مراجعه به وب سایت پست هم برای شما فراهم شده است.

روش دوم

علاوه بر روش های فوق و استعلام هزینه ارسال بسته های پستی از طریق اداره ثبت احوال جمهوری اسلامی ایران و راه های ارتباطی آن، شما می توانید از طریق شرکت های خصوصی پست هم هزینه بسته پستی خود را استعلام بگیرید. راه های ارتباطی زیادی با شرکت های پست خصوصی وجود دارد که از جمله آنها می توان به تماس تلفنی با پشتیبان ها و مراجعه حضوری اشاره کرد. ضمن اینکه با مراجعه به وب سایت رسمی شرکت مورد نظر هم می توانید به صورت اینترنتی هزینه ارسال بسته های پستی را تخمین بزنید.

cost-of-sending-postal-package

عوامل موثر در محاسبه هزینه ارسال بسته پستی

مقرراتی برای دریافت هزینه های پستی و جابجایی آن ها در دولت جمهوری اسلامی ایران تصویب شده، که در رابطه با محاسبه هزینه های ارسال بسته های پستی باید به آن توجه داشت و بر طبق آنان برای ارسال بسته های پستی اقدام کرد. اما عواملی که در میزان هزینه ها برای ارسال بسته های پستی تاثیر می گذارند، چه موارد هستند؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

  • وزن مرسولات پستی

یکی از تاثیرگذارترین عوامل در محاسبه هزینه های پستی، وزن مرسولات است. با توجه به میزان وزن مرسوله پستی، هزینه ارسال می تواند از 4 هزار تومان آغاز شده و هر چه وزن مرسولات بیشتر شود، این مبلغ هم افزایش پیدا می کند. به هر حال دقیقا نمی توان تخمین زد که هزینه ارسال مرسوله با توجه به وزن آن چقدر خواهد بود، اما بدانید که از 4 هزار تومان بیشتر می شود.

  • آدرس گیرنده

بدون شک آدرس و مسافتی که بسته برای رسیدن به دست گیرنده باید طی کند، جزو مهم ترین موارد برای محاسبه هزینه ارسال بسته های پستی به شمار می رود. با توجه به اینکه مرسولات باید در داخل استان جابه جا شوند یا خارج از استان و اینکه آدرس مقصد با مبدا چه اندازه فاصله دارد، هزینه های ارسال مرسولات پستی متغییر خواهد بود.

  • ارزش مرسولات

ارزش مرسوله می توانند عاملی تعیین کننده برای قیمت بسته پستی باشد. شاید شما بخواهید بسته ای کوچک ولی با ارزش را پست کنید، با توجه به ارزش مرسوله، امکان دارد هزینه ارسال مرسوله افزایش یابد.

  • روش های ارسال بسته پستی

اینکه بسته پستی شما از طریق اتوبوس، موتور، کامیون و هواپیما ارسال شود، اهمیت زیادی در هزینه ارسال مرسولات خواهد داشت.

با این حال با توجه به مصوبات مجلس در سال 1401 هزینه ارسال بسته  برای افراد عادی بر اساس خدماتی مانند ارسال عادی یا سفارشی حدود 20 درصد و برای افراد دولتی و حقوقی نزدیک 50 درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش هزینه برای ارسال با توجه به خدمات پایه در نظر گرفته شده، در حالی که خدمات غیر پایه که شامل پست پیشتاز و ویژه می شود، تا 40 درصد افزایش هزینه داشته اند.

cost-sending-postal-package

نحوه محاسبه اینترنتی هزینه ارسال مرسولات پستی

شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران برای مشتریانش این امکان را فراهم کرده، تا بتوانند قبل از مراجعه به اداره پست، به منظور ارسال مرسولات از مبلغی که باید بابت ارسال آن ها بپردازند، آگاه شوند. شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران با راه اندازی سامانه آنلاین نرخنامه مرسولات پستی، خدمات اینترنتی خود را به مشتریانش ارائه می کند. در سامانه parcelprice.post.ir که سامانه آنلاین نرخنامه مرسولات پستی است شما می توانید هزینه ارسال مرسولات پستی را به دست آورید.

ضمن اینکه مشتریان می توانند، در صورت نارضایتی از خدمات سازمان پست ملی جمهوری اسلامی ایران از طریق همین سامانه آنلاین نرخنامه مرسولات پستی، شکایت خود را ثبت و به صورت غیر حضوری پیگیری نمایند. اما برای محاسبه هزینه ارسال مرسولات پستی از طریق سامانه آنلاین این سازمان باید مراحل زیر را دنبال نمود:

  • قبل از هرچیز باید به منظور محاسبه اینترنتی و آنلاین هزینه ارسال بسته ها به سامانه سازمان پست ملی ایران با نشانی parcelprice.post.ir مراجعه نمود. برای این منظور مرورگر خود را باز کرده و نشانی گفته شده را جست و جو کنید؛ پس از آن روی اولین لینکی که به شما نمایش داده می شود، کلیک نمایید.
  • با وارد شدن به سامانه صفحه ای به شما نشان داده می شود، در آن صفحه می توانید نوع سرویس، وزن مرسوله، نوع مرسوله، زمان توزیع مرسوله با پست ویژه را انتخاب کنید؛ پس از آن باید گزینه مرحله بعد را بزنید.
  • در مرحله بعدی شما باید مبدا، مقصد، زمان توزیع را انتخاب کرده و مجددا روی گزینه مرحله بعد ضربه بزنید.
  • در قسمت بعدی، خدمات ویژه، نوع بیمه و همچنین زمان تحویل مرسوله به دفتر پستی را انتخاب و روی مرحله بعد کلیک نمایید.
  • در نهایت با توجه به اطلاعاتی که شما در سیستم وارد کرده اید، مبلغ پرداختی برای ارسال مرسوله به شما نشان داده می شود.

جمع بندی

بسیاری از مشتریان اراده پست، می خواهند قبل از ارسال بسته پستی در مورد هزینه ارسال آن اطلاعاتی به دست آورند. خوشبختانه در حال حاضر راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد و راحت ترین راهی که برای محاسبه هزینه ارسال بسته پستی مشتریان پست جمهوری اسلامی ایران می توانند از آن استفاده کنند، سامانه نرخنامه مرسولات پستی است.

 

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.