نبشی | نبشی چیست؟ کاربرد و مشخصات نبشی

مجموعه آهن آلات شهر آهن یکی از تخصصی ترین شرکت های فروش و تولید آهن آلات، نبشی و پروفیل می باشد که سعی بر آن دارد شرایط خرید آسان را برای مشتریان خود فراهم آورد. در صورت نیاز به مشاوره پیش از خرید یا اطلاع از قیمت نبشی و سایر محصولات آهن و نبشی می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

نبشی به طور گسترده در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این مقاطع فولادی علاوه بر ساختمان‌سازی در زمینه‌های دیگری نیز به کار می‌روند. برای مثال تخت خواب و قفسه‌های موجود در انباری خانه شما نیز از این متریال ساخته شده‌اند. این محصولات با وجود وزن کمی که دارند، اما می‌توانند وزن بسیار زیادی را تحمل کنند. به همین دلیل مهندسان برای ساخت سازه‌ای سبک اما مقاوم از این مقاطع فولادی بهره می‌برند، البته در شرایطی که امکان استفاده از آن‌ها وجود داشته باشد.

هزینه این متریال ساختمانی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد، اما در کل قیمت آن‌ها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های نهایی پروژه می‌شود. در این مقاله علاوه بر معرفی نبشی با کاربردهای آن نیز آشنا خواهید شد. همچنین در ادامه خواهید دید که چه عواملی بر قیمت این محصول تاثیر می‌گذارند.

نبشی

نبشی پروفیلی است که سطح مقطع آن را دو ضلع عمود بر هم تشکیل می‌دهد. عرض دو ضلع می‌توانند یکسان یا متفاوت باشند. این مقاطع فولادی 2 مشخصه مهم دارند که عبارتند از اندازه بال‌ها و ضخامت. اگر زاویه بین دو بال 90 درجه باشد، آن را با حرف L مشخص می‌سازند. در حالی که اگر دو بال با زاویه‌ای متفاوت در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند، آن را با حرف V نمایش می‌دهند. همچنین این محصولات از لحاظ شیوه تولید به دو دسته تقسیم می‌شوند:

نبشی پرسی

این نوع محصول از یک ورق به طول 6 متر ساخته می‌شود که برای شکل‌دهی به آن ورق را از وسط عرض خم می‌کنند.

نبشی فابریک

این نوع مقطع از همان شروع پروسه تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج می‌شود.

کاربرد و مشخصات فنی نبشی

همانطور که بیان شد، این مصالح ساختمانی از لحاظ ظاهری به دو دسته تقسیم می‌شوند:

نبشی بال مساوی

مطمئنا از نام این محصول مشخص است که دو بال قائم تشکیل‌دهنده این پروفیل‌ها، اندازه‌ای یکسان دارند. برای مثال پروفیلی که روی آن عبارت L300 نوشته شده باشد، مقطعی با بال‌های مساوی و سایز 300 میلیمتر است.

نبشی بال نامساوی

در برخی موقعیت‌ها امکان استفاده از پروفیل با بال مساوی نیست، از این رو نوع نامساوی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پروفیل‌ها در بازار با استانداردهای ST37، ST44 و ST52 ارائه می‌شوند. همچنین برای نشان دادن این مقاطع فولادی روی نقشه ساختمان سایز هر دو بال را در کنار حرف L می‌نویسند. برای مثال L 300*200 معرف پروفیلی با دو بال به اندازه‌های 200 و 300 میلیمتر است.

این پروفیل‌ها استفاده زیادی در ساخت سازه‌های فلزی دارند. در واقع مهندسان برای ساخت چنین سازه‌هایی این مصالح را به صورت شاخه‌ای یا خرد شده( لقمه) به کار می‌برند. مقاطع فولادی با سایزهای 50 الی 150 میلیمتر برای متصل کردن پل‌ به ستون‌، تیرآهن به بیم‌های باربر و ستون‌ها به صفحات کار گذاشته شده در فونداسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این، این مصالح ساختمانی برای ساخت ستون و خرپا نیز کاربرد دارند.

برخی از ساختمان‌ها نیز در بعضی از قسمت‌های خود مانند اتاق آسانسور از نبشی‌های خرد شده بهره می‌برند. در سقف‌های کرومیت نیز برای بال بالایی تیرچه، نبشی، تسمه یا ناودانی استفاده شده و درون بتن پوششی قرار می‌گیرد.

کاربرد هنری این محصول را نیز نباید نادیده گرفت، زیرا موارد استفاده از آن در ساخت وسایل تزئینی و مجسمه گسترده است. با کمک این مقاطع فولادی به راحتی می‌توانید اجزا و قطعات کوچک را در وسایل دکوری به یکدیگر وصل کنید.

قیمت نبشی و عوامل موثر بر آن

حتما تاکنون متوجه شده‌اید که نبشی کاربرد فراوانی در صنایع مختلف از جمله ساخت‌وساز دارد. به همین دلیل برای تولیدکنندگان قیمت روز نبشی مسئله‌ای مهم تلقی می‌شود. به طور کلی قیمت این محصول در بازار تحت تاثیر عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود. برخی از پارامترهای موثر بر هزینه نهایی خرید این مصالح عبارتند از کیفیت مواد اولیه، روش تولید، نوع استاندارد رعایت شده در ساخت، وزن و ابعاد مقطع فولادی.

اگر محصول مورد استفاده در صنایع مختلف از کشورهای دیگر همچون روسیه و اوکراین وارد ایران شوند، به مراتب قیمت بالاتری نسبت به تولیدات داخلی دارند. همچنین لازم به ذکر است که انواع فابریک این مقاطع دارای کیفیت و بالطبع قیمت بیشتری در مقایسه با انواع پرسی هستند.

بهتر است که برای خرید نبشی به شرکت‌های تولیدی معتبر یا نمایندگی‌های مجاز فروش آن‌ها مراجعه کنید. شهرآهن مرجع کامل فروش و عرضه انواع مختلف مصالح ساختمانی و صنعتی در ایران است. برای مشاهده قیمت پروفیل و انواع مقاطع فولادی می‌توانید از سایت این مجموعه دیدن فرمایید.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.