راهنمای خرید لاستیک خودرو

تایر یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک خودرو است و انتخاب آن تأثیر زیادی بر سرعت و امنیت خودرو در حال حرکت دارد. انتخاب یک لاستیک مناسب برای خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. باوجوداین افراد کمی به اهمیت آن‌ها توجه می‌کنند. امروزه با افزایش تعداد خودروها در سطح جهان شرکت‌های زیادی اقدام به تولید لاستیک کرده‌اند، ازاین‌رو کیفیت و کارایی همهٔ آن‌ها باهم یکسان نیست. هنگام خرید لاستیک خودرو، معمولاً افراد با تعدادی از برندهای مختلف روبه‌رو می‌شوند که انتخاب یکی از آن‌ها کمی سخت است.

آشنایی باکیفیت لاستیک برندهای مختلف می‌تواند به افراد کمک کند تا با توجه به شرایط خود، بهترین نوع را انتخاب کنند. در ایران لاستیک یزد، لاستیک دانلوپ و لاستیک هانکوک جزو بهترین و معروف‌ترین برندهای لاستیک به‌شمار می‌روند. باوجوداین بین این چند برند نیز ازلحاظ کیفیت و قیمت تفاوت وجود دارد، ازاین‌رو در ادامهٔ این مقاله قصد داریم تا شما را به‌طور کامل با این چهار برند لاستیک آشنا کنیم، پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

اهمیت انتخاب تایر برای خودروها

تایرها یکی از اجزای مهم هر خودرو هستند که می‌توانند بر روی کیفیت عملکرد آن‌ها تأثیر زیادی داشته باشند. استفاده از لاستیک‌های باکیفیت می‌تواند علاوه‌بر بهبود سرعت خودروها، امنیت آن‌ها را نیز در جاده‌ها افزایش دهد. امروزه شرکت‌های تولیدکننده، تایرها را در انواع مختلفی تولید می‌کنند، به همین دلیل نیز کیفیت و کارایی آن‌ها باهم متفاوت است. استفاده از لاستیک‌های باکیفیت باعث کاهش خطر تصادفات در سطح جاده‌ها می‌شود. در روزهایی از سال که سطح جاده‌ها به‌دلیل بارندگی لغزنده می‌شوند، استفاده از لاستیک‌های مناسب می‌تواند تأثیر زیادی بر روی امنیت سرنشینان یک خودرو داشته باشد. علاوه‌بر این، مشکلاتی مانند پنچرشدن لاستیک خودروها در جاده نیز با انتخاب یک تایر مناسب به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌یابد. استفاده از تایرهای بی‌کیفیت یا کهنه می‌تواند خطرات جاده را برای سرنشین‌های یک خودرو بیشتر کند. شایان ذکر است که استفاده از لاستیک‌های باکیفیت می‌تواند مشکلاتی مانند پنچرشدن تایر خودروها در سطح جاده را نیز به‌طور چشم‌گیری کاهش دهد. در ایران لاستیک بارز، لاستیک کویر، لاستیک یزد و لاستیک چائویانگ به‌دلیل کیفیت خوبی که دارند، در بین رانندگان بسیار محبوب و پرطرفدار هستند.

انواع تایرها و کاربرد آن‌ها

لاستیک‌های خودرو با توجه شرایط آب‌وهوایی و جاده‌ای، در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. به‌طوری‌که استفاده از آن‌ها خارج از شرایطی که برای آن ساخته شده‌اند، می‌تواند باعث کاهش کیفیتشان شود. آشنایی با انواع تایر و شرایط استفاده از آن‌ها به افراد کمک می‌کند تا بهترین نوع لاستیک را برای خودروهای خود انتخاب کنند. گفتنی است که تایرها براساس شرایط آب‌وهوایی و شرایط جاده و شرایط عملکرد، به سه دستهٔ مختلف تقسیم می‌شوند:

انواع تایر براساس شرایط جاده به سه نوع زیر تقسیم می‌شوند:

 1. آفرود
 2. معمولی
 3. همه‌جارو

انواع تایر براساس شرایط آب‌وهوایی به سه نوع زیر تقسیم می‌شوند:

 1. زمستانه
 2. تابستانه
 3. چهارفصل

انواع تایرها براساس شرایط عملکردی به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند:

 1. معمولی
 2. مسابقه‌ای

معرفی بهترین برندهای تولیدکنندهٔ لاستیک در ایران

در ایران چندین شرکت تولیدکننده وجود دارد که درزمینهٔ تولید لاستیک خودرو فعالیت می‌کنند. ازلحاظ کیفیت و کارایی محصولات، این برندها رقابت تنگاتنگی باهم دارند، به همین دلیل یکی از سؤالات متداولی که اکثر افراد هنگام خرید تایر مطرح می‌کنند، این است که کدام برند لاستیک از کیفیت بهتری برخوردار است؟ لاستیک بارز، لاستیک یزد، لاستیک کویر سه برند ایرانی هستند که طرفداران بسیار زیادی دارند.

لاستیک چائویانگ نیز جزو لاستیک‌های خارجی پرطرفدار در ایران است که از کیفیت و کارایی بسیار خوبی دارد. شایان ذکر است محصولات همهٔ این برندها از کیفیت خوبی برخوردار هستند باوجوداین بین آن‌ها تفاوت‌هایی نیز وجود دارد، ازاین‌رو افراد برای انتخاب بهترین لاستیک، باید با ویژگی همهٔ آن‌ها آشنایی داشته باشند.

 • معرفی لاستیک یزد

شرکت یزد تایر یکی از شرکت‌های تولیدکنندهٔ تایر ایرانی است که لاستیک‌های بسیار باکیفیتی تولید می‌کند. این شرکت محصولات خود را براساس فناوری وردشتاین هلند تولید می‌کند، به همین دلیل کیفیت لاستیک‌های یزد بسیار بالاست. شایان ذکر است که شرکت یزد اولین شرکت تولیدکنندهٔ لاستیک با کد سرعت V در ایران است. با توجه به کیفیت بالای لاستیک یزد، بسیاری از شرکت‌های تولیدکنندهٔ خودرو داخلی، از آن به‌عنوان تایر فابریک خودرو ایرانی استفاده می‌کنند.

 • معرفی لاستیک بارز

لاستیک بارز دومین لاستیک باکیفیت در ایران است که توسط شرکت ایرانی بارز تولید می‌شود. محصولات شرکت بارز در ایران از محبوبیت و طرفداران زیادی برخودار است. شرکت بارز برای تولید لاستیک‌های سواری خود از فناوری شرکت مارگونی ایتالیا استفاده می‌کند. این شرکت علاوه‌بر لاستیک‌های سواری لاستیک خودروهای باری را نیز براساس فناوری شرکت کنتیننتال آلمان تولید می‌کند.

 • معرفی لاستیک چائویانگ

شرکت تولیدکنندهٔ لاستیک چائویانگ یکی از شرکت‌های معروف و به‌نام چینی است. لاستیک‌های تولیدشده توسط این شرکت، به‌دلیل کیفیت بسیار خوبی که دارند، در بیشتر کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به کیفیت خوب محصولات شرکت چائویانگ، در ایران نیز از لاستیک چائویانگ بسیار استقبال می‌شود. به‌طوری‌که لاستیک‌های چائویانگ جزو محصولات وارداتی پرفروش در ایران است.

 • معرفی لاستیک کویر

شرکت کویر تایر نیز جزو شرکت‌های برند و محبوب درزمینهٔ تولید لاستیک است. به‌طوری‌که لاستیک کویر ازلحاظ کیفیت، در ردهٔ سوم لاستیک‌های تولید داخلی قرار می‌گیرد. این شرکت برای تولید محصولات خود، از فناوری شرکت‌های اروپایی و ژاپنی استفاده می‌کند. کیفیت لاستیک‌های شرکت کویر تایر نیز بسیار بالاست و طرفداران زیادی نیز در ایران دارند.

خلاصه

به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که کیفیت و کارایی لاستیک‌ها تأثیر زیادی بر عملکرد خودروها دارد، به همین دلیل نیز هنگام خرید آن‌ها باید به نکات مهمی توجه شود. لاستیک بارز، لاستیک یزد، لاستیک کویر سه برند محبوب لاستیک در ایران هستند که از کیفیت و کارایی بسیار خوبی برخوردارند. در بین این سه برند، لاستیک یزد جزو اولین و برترین برند تولیدکنندهٔ لاستیک در ایران است. علاوه‌بر این سه برند، لاستیک چائویانگ نیز به‌عنوان لاستیک وارداتی، از طرفداران زیادی در ایران برخوردار است. شایان ذکر است که قیمت این لاستیک‌ها با توجه به کیفیتشان باهم متفاوت است.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.