نقد و بررسی سیستم عامل BlackBerry+[ویژگی های کامل]

0

سیستم عامل بلک بری یکی از سیستم عامل های گوشی است که سازنده آن شرکت BlackBerry واقع در کشور کانادا است. این شرکت همچنین سازنده سیستم های امنیتی نیز است که گوشی های این شرکت دارای قابلیت های مختلفی است اما عمده شهرت آن ها به علت بالا بودن امنیت است. بلک بری در ابتدای کار به دلیل ارسال و دریافت نامه های الکترونیکی یا همان Email معرف شد و این سیستم عامل موبایل دارای امکانات بسیار خوب و با کیفیتی است که حتی برخی از آن ها را در سایر سیستم عامل گوشی ها مشاهده نمی کنیم، ادامه جدیدترین اخبار تکنولوژی را در ادامه مطالعه کنید.

سیستم عامل BlackBerry

نسخه های سیستم عامل بلک بری

نسخه اول سیستم عامل BlackBerry در سال 1999 و برای پلاگین معروف BlackBerry 850 توسعه داده شد. سه سال بعد یعنی در سال 2002 نسخه 3.6 برای انواع گوشی های هوشمند BlackBerry 5810 توسعه داده شد. نسخه بعدی این سیستم عامل موبایل یعنی نسخه  5.0 در سال 2009 و برای انواع گوشی های BlackBerry Bold 9000 8520 توسعه داده شد که  بعد از گذشت مدت کوتاهی، برای بقیه گوشی های این شرکت نیز مورد استفاده قرار گرفت. نسخه 6.0 در سال 2010 و نسخه 7.0 نیز در سال 2011 عرضه شدند. در سال بعد یعنی 2012 نیز از نسخه 7.1 رونمایی شد که این نسخه از سیستم عامل بلک بری دارای قابلیت های جدیدی بود مانند: WIFI Hotspot و بلک بری تگ (اشتراک گذاری تصاویر با استفاده از NFC) و …

ویژگی های سیستم عامل بلک بری

سیستم عامل بلک بری دارای ویژگی و امکانات بسیار متنوعی است که برخی از آن ها نسبت به سایر سیستم عامل ها از کیفیت و کارایی بالایی برخوردا است. از جمله مهم ترین ویژگی های سیستم عامل BlackBerry می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امنیت در سیستم عامل BlackBerry بسیار بالا است و این نیز به خاطر این است که خود شرکت بلک بری در زمینه سیستم های امنیتی کار می کند. در نسخه 10 این سیستم عامل، تمامی ارتباطات رمزگذاری شده هستند و از امنیت بالایی برخوردار هستند.
  • از دیگر ویژگی های این سیستم عامل گوشی می توان به سیستم رابط کاربری فوق العاده بالای آن اشاره کرد که روی انواع صفحه نمایش برنامه های در حال اجرا و ویجت های مختلف نمایش داده می شود. اگر شما صفحه گوشی را به سمت چپ بکشید، صندوق ورودی یکپارچه را می بینید و اگر به سمت راست بکشید، با برخی تنظیمات و ابزارهای مختلف مواجه خواهید شد.
  • صفحه کلید هوشمند نیز در سیستم عامل BlackBerry قوی عمل کرده است یعنی مثلا هنگام تایپ کردن یک متن، با استفاده از سیستم هوش مصنوعی می تواند تشخیص دهد که کلمه مناسب بعدی چه کلمه ای است و آن را به شما پیشنهاد می دهد.

سیستم عامل BlackBerry

پایان راه سیستم عامل بلک بری

این سیستم عامل موبایل نیز مانند بسیاری از انواع سیستم عامل ها به پایان راه خود رسیده است. البته سرویس های سیستم عامل BlackBerry هنوز پابرجاست اما این شرکت چند سال گذشته  گفت که برخی از سرویس های مهم مانند اپ استور حذف خواهند شد و در سال 2019 نیز متاسفانه همین اتفاق افتاد. از جمله اولین سرویس ها می توان به سایت Blackberry travel و تماس تصویری PlayBook اشاره کرد که شرکت بلک بری در سال 2018 آن ها را حذف کرد. اما مهم ترین اتفاق، حذف اپ استور جهانی بلک بری بود که در دسامبر 2019 اتفاق افتاد و این پایان تلخی برای این سیستم عامل موبایل بودند.

 

کلام آخر

سیستم عامل بلک بری نیز مانند خیلی از سیستم عامل های موبایل به پایان راه خود رسید و این شرکت نیز صراحتا این موضوع را قبلا گفته بود.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.