ویدئومارکتینگ؛ ابزار قدرتمند جذب و نگهداری مشتری

بهترین روش بازاریابی و معرفی خود به دیگران چیست؟ اکثر افراد هنگام جواب‌دادن به این سؤال به سراغ سئو می‌روند و آن را گامی بزرگ می‌دانند. این حرف درست است، اما ویدئومارکتینگ یکی از بهترین کارهایی است که این روزها با انجام آن می‌توان هم مشتریان جدیدی به‌ دست ‌آورد و هم مشتریان قدیمی خود را به برند و کسب‌وکارتان وفادار ساخت. اگر این ادعا برایتان عجیب است، بهتر است ادامه مطلب را بخوانید تا بگوییم چه کارهایی لازم است انجام دهید تا همین نتیجه برایتان رقم بخورد.

کاری کنید افراد از کنار ویدئوهایتان بی‌تفاوت نگذرند!

اگر موارد زیر را به‌درستی انجام دهید، احتمال دیده‌شدن محتواهایتان بالاتر می‌رود و افراد به‌راحتی از کنارشان نمی‌گذرند. با این کار، ارتباط عمیقی بین شما و مشتریان شکل می‌گیرد که رضایتشان را افزایش می‌دهد و روی وفاداری‌شان به برند تأثیر مثبت می‌گذارد.

چرا می‌خواهید ویدئو بسازید؟

برای اینکه به بیراهه نروید و همۀ زحمت‌هایتان برای تولید محتوا بر باد نرود، لازم است بدانید چرا می‌خواهید از ویدئومارکتینگ استفاده کنید. کسب‌وکارها برای اهداف مختلفی مانند موارد زیر به سراغ این روش می‌روند:

 • یادآوری؛
 • شروع کار؛
 • فروش بیشتر؛
 • کم‌بودن آگاهی از برند؛
 • نداشتن تصویر برند واضح؛
 • عرضۀ محصول/خدمت جدید.

می‌خواهید چه کسی از این ویدئو استقبال کند؟

آیا فیلمی دیده‌اید که با وجودی که فکر کرده‌اید شاهکارتر از آن دیگر وجود ندارد، دیگری بگوید مسخره‌ترین فیلمی بود که در عمرش دیده ‌است؟ در ویدئوهای تبلیغاتی هم همین تفاوت سلیقه وجود دارد و این شما هستید که باید مشخص کنید می‌خواهید این محتوا به مذاق چه کسی خوش بیاید.

پرسونایی طراحی کنید که مخاطب ایدئالتان را به تصویر بکشد و در آن علاوه بر اطلاعات جمعیت‌شناختی مانند سن، جنسیت و شغل مخاطب هدف، به نیازها، مشکلات و علایقش هم نگاه دقیقی بیندازد.

اول برنامه بچینید، سپس دست‌به‌دوربین شوید

برای اینکه کارها را به‌شکل بهینه به نتیجه برسانید، به برنامه‌ریزی نیاز دارید. این کار کمک می‌کند همۀ پیش‌نیازها را آماده کنید و تعداد کارهای اشتباه یا تکراری را کاهش دهید. جواب‌دادن به سؤالات زیر می‌تواند انجام این کار را برایتان آسان‌تر کند:

 • مدت‌زمان محتوا چقدر باشد؟
 • چه زمانی محتوا منتشر می‌شود؟
 • می‌خواهید ویدئو را در کدام پلتفرم به اشتراک بگذارید؟
 • از چه مدل محتوایی برای تهیه استفاده شود؟ فیلم‌برداری، انیمیشن، استاپ‌موشن یا تصاویر؟
 • اگر می‌خواهید فیلم‌برداری کنید، کجا باید این کار را انجام دهید؟
 • از چه ایده‌هایی برای بیان هدف می‌توان استفاده کرد؟ چطور آن را شروع کنید؟

تجهیزات باکیفیت برای تهیۀ ویدئو آماده کنید

رقابت میان تولیدکنندگان محتواهای ویدئویی بالاست و لازم است برای حضور پررنگ و عالی در این حوزه، کیفیت بالایی ارائه ‌دهید. منظور از کیفیت این نیست که آخرین مدل دوربین و ضبط صدا را تهیه کنید، بلکه باید این کار را به‌شکلی حرفه‌ای و با رعایت نکاتی مانند نورپردازی، توجه به کیفیت صدا و کادربندی درست انجام دهید.

نوبت ساخت ویدئوست

حالا که می‌دانید می‌خواهید چه محتوایی آماده کنید، لازم است دست‌به‌کار شوید. سعی کنید در حین تولید به نکات و جزئیاتی که کار را قوی‌تر می‌کند توجه داشته‌ باشید و اگر لازم بود تغییراتی اجرا کنید تا مطمئن شوید که پیامتان بهتر به مخاطب می‌رسد.

۳ تا ۸ ثانیۀ ابتدایی هر محتوای ویدئویی را باید به‌شکل مؤثری آماده کنید که افراد ترغیب شوند آن را تا انتها تماشا کنند. برای این کار می‌توانید از داستان‌سرایی و تکنیک‌های کپی‌رایتینگ کمک بگیرید.

محتوا را بازنگری کنید

ویرایش همان چیزی است که افراد حرفه‌ای را از آماتورها متمایز می‌کند و می‌تواند نتیجۀ کارتان را از این رو به آن رو کند. لازم نیست در ابتدای کار به سراغ دوره‌های آموزشی تخصصی بروید، بلکه از قدم‌های کوچک مانند الگوهای اینستاگرام استفاده کنید تا ویدئویتان از سادگی بیرون بیاید. برنامه‌های ادیت هم افکت‌های صوتی و تصویری زیادی دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

ویدئو را برای موتورهای جست‌وجو هم بهینه کنید

ویدئوها فقط در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری نمی‌شوند و گاهی روی سایت‌ها هم قرار می‌گیرند. در این زمان، اگر می‌خواهید رتبۀ خوبی به‌ دست ‌آورید، لازم است که علاوه بر جذابیت ظاهری از کلمۀ کلیدی در بخش‌های مختلف آن مانند عنوان اصلی استفاده کنید.

برای محتواهایتان زیرنویس بگذارید

افراد زیادی در جاهای شلوغ ویدئوها را نگاه می‌کنند یا ممکن است در محیط‌هایی باشند که نمی‌توانند صدای محتوا را زیاد کنند. در این اوقات، زیرنویس کمک می‌کند آن‌ها بدون صدا و فقط با تصویر متوجه شوند دربارۀ چه چیزی صحبت می‌کنید.

افراد بعد از تماشا چه کار کنند؟

به خلاقیت و جذاب‌بودن محتوا بسنده نکنید. بعد از اینکه افراد از محتواهایتان استقبال کردند، درخواستی هم از آن‌ها داشته ‌باشید. افراد محتوایتان را دوست دارند، اما نمی‌دانند چطور این علاقه را با شما به اشتراک بگذارند. شما می‌توانید با توجه به هدفتان از موارد زیر استفاده کنید:

 • دیدن از سایت؛
 • عضویت در کانال؛
 • رفتن به صفحۀ خرید محصول؛
 • دنبال‌کردن در شبکه‌های اجتماعی.

به‌طورمنظم تولید محتوا کنید

خودتان را به تولید محتوای منظم در طولانی‌مدت مقید کنید تا دیده ‌شوید. نباید از دیده‌شدن یک محتوا ذوق‌زده شوید و خودتان را با فروش بالاتر یا آگاهی از برند بیشتر تصور کنید. از طرف دیگر هم نباید از دیده‌نشدن ناامید شوید و این کار را کنار بگذارید.

با صباویژن در این مسیر گام بردارید

اگر به دنبال روش بازاریابی مؤثر می‌گردید، حتماً ویدئومارکتینگ را امتحان کنید. اگر هیچ اطلاعی درباره‌اش ندارید و نمی‌دانید چطور آن را انجام دهید، به مطلب ویدئومارکتینگ در صباویژن مراجعه کنید. برای انتشار محتوا در پلتفرم‌هایی مانند آپارات هم می‌توانید از صباویژن کمک بگیرید.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.