۵ نشانه خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه یکی از قطعات مهم ماشین لباسشویی می باشد که وظیفه خارج کردن آب آلوده را از دستگاه را به عهده دارد . علاوه بر این هنگامی که مقدار آب موجود در دستگاه بیش تر از حد مجاز می شود، این قطعه مقدار آب اضافه را از طریق لوله فاضلاب خارج می کند. در این مطلب قصد داریم نکاتی را در مورد پمپ تخلیه ماشین لباسشویی بیان کنیم و شما را با این قطعه آشنا کنیم. پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی یک الکتروموتور می باشد که از بخش های مختلفی مانند سیم پیچ، بوبین و روتور ساخته شده است.

 نحوه فعالیت پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی

گفتیم که از وظایف اصلی این قطعه تخلیه آب کثیف حاصل از شستشوی لباس ها می باشد. این امر به این صورت انجام می شود که طبق زمان بندی های تعیین شده، دستور تخلیه آب توسط برد اصلی و تایمر دستگاه به پمپ تخلیه ارسال شده و سپس این قطعه شروع به کار کرده و آب را از طریق یک شیلنگ خرطومی شکل به لوله فاضلاب تخلیه می کند. در پمپ تخلیه یک سنسور به نام هیدروستات وجود دارد که از آن جهت تشخیص میزان آب موجود در دیگ ماشین لباسشویی استفاده می شود. هیدروستات، تایمر را با قطع یا وصل کردن جریان برق از پر یا خالی بودن دیگ دستگاه با خبر می کند. پس از این کار در صورتی که دیگ ماشین لباسشویی پر از آب باشد، همانطور که گفتیم در بازه های مختلفی این آب تخلیه می شود.

 برخی از دلایل خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 1 . گرفتگی مسیر خروجی آب

یکی از دلایلی که ممکن است باعث ایجاد مشکل در عملکرد پمپ تخلیه شود، هنگامی می باشد که مسیر خروجی آب در پمپ تخلیه دچار گرفتگی شده و مسدود شود. گاهی اوقات ممکن است جسمی خارجی مانند سکه، کلید و غیره و یا حتی قسمتی از یک لباس وارد مسیر تخلیه آب شود و آن را مسدود کند. در این صورت باید از یک تعمیرکار بخواهید که جسم خارجی را از مسیر خروجی آب خارج کند تا مشکل آن برطرف شود.

 2 . خراب شدن فیلتر پمپ تخلیه

خرابی و گرفتگی فیلتر پمپ تخلیه، از دیگر دلایلی است که منجر به ایجاد اختلال و خرابی در پمپ تخلیه می شود. مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه معمولا در هنگامی که دستگاه روشن است و در حال شستشوی لباس ها می باشد رخ می دهد. توصیه می شود همیشه قبل از این که لباس های خود را در ماشین لباسشویی قرار دهید ابتدا جیب های آن ها را به طور کامل خالی کنید و از محکم بودن دکمه ها و زیب لباس های خود اطمینان حاصل کنید. در صورتی که در جیب لباس های شما اجسامی وجود داشته باشد و یا دکمه های آن ها شل شود، این اجسام در حین شستشو وارد فیلتر پمپ تخلیه شده و منجر به مسدود شدن آن شوند و از خارج شدن آب جلوگیری می کنند. در چنین شرایطی باید فیلتر پمپ را باز کرده و آن را به طور کامل تمیز کنید. در صورتی که برای انجام این کار دانش کافی ندارید می توانید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

 3 . گرفتگی شیلنگ تخلیه

در ابتدای مطلب اشاره کردیم که آب حاصل از شستشو در پمپ تخلیه با استفاده از یک شیلنگ به لوله فاضلاب راه پیدا می کند و تخلیه می شود. در صورتی که این شیلنگ خراب شود و یا مسیر آن دچار گرفتگی شود؛ آبی که در ماشین لباسشویی وجود دارد، پس از شستشو تخلیه نخواهد شد. این موضوع یکی دیگر از دلایلی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد پمپ تخلیه می شود.شیلنگ تخلیه نیز ممکن است پس از مدتی استفاده و یا به مرور زمان دچار فرسودگی و یا پارگی شود. در صورتی که شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شده است بهتر است از یک تعمیرکار بخواهید که مسیر آن را در اگر مسدود شده است باز کند و یا در صورت پارگی یا فرسودگی آن را تعویض کند.

 4 . خرابی برد الکتریکی

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث ایجاد اختلال و خرابی در پمپ تخلیه می شود، خراب شدن برد الکتریکی دستگاه می باشد. در ماشین لباسشویی ارتباطی که میان تمامی قطعات دستگاه وجود دارد توسط برد الکتریکی برقرار می شود. از این رو خراب شدن این قطعه در عملکرد دیگر بخش ها از جمله پمپ تخلیه اختلال ایجاد می کند.
از آنجایی که برد الکتریکی یکی از قطعات بسیار مهم و حساس در ماشین لباسشویی می باشد، توصیه می شود در هنگامی خرابی کار عیب یابی و تعمیر آن را به یک تعمیرکار بسپارید و به هیچ عنوان خودتان شروع به تعمیر کردن این قطعه نکنید.

 5 . خرابی پمپ تخلیه

گاهی اوقات ممکن است پمپ تخلیه خود دچار خرابی و مشکل شده و بخش های دیگر مانند شیلنگ تخلیه که در موارد قبلی به آن اشاره کردیم کاملا سالم باشند. پمپ تخلیه هنگامی دچار مشکل می شود که کرک و یا اجسام کوچکی از فیلتر دستگاه عبور کنند و وارد آن شوند. در صورتی که پمپ تخلیه با خرابی مواجه شود در اکثر اوقات راهی جز تعویض کردن آن وجود ندارد. اما گاهی اوقات برخی تکنسین ها آن را طوری تعمیر می کنند که دیگر نیاز به تعویض کردن آن نباشد.

فراموش کنید عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی نیاز مند دانش فنی و تجربه است. تعمیرکار پس از بررسی دستگاه نسبت به تعمیر یا تعویض قطعات معیوب اقدام می کند.
برای خرید اینترنتی قطعات یدکی ماشین لباسشویی و یا خرید حضوری قطعات یدکی لوازم خانگی در فردیس ، می توانید با فروشگاه پرتو یدک تماس بگیرید . 09303030266

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.