مترجم گوگل؛ چگونه از دیکشنری گوگل (گوگل ترنسلیت) استفاده کنیم؟

0

 

مترجم گوگل یا گوگل ترنسلیت را همه دنیا می شناسند. یکی از قوی ترین دیکشنری ها در دنیا Google Translate است. امکانات و ویژگی هایی که گوگل ترنسلیت در اختیار ما قرار می دهد نیاز همه ما را در ترجمه کلمه و متون از بین برده است.

همه ما برای ترجمه متن های خود نیاز به یک دیکشنری قوی و همراه داریم. همیشه هم برای ما اتفاق افتاده است که بخواهیم متنی را ترجمه انگلیسی به فارسی یا حتی ترجمه فارسی به انگلیسی کنیم. اینجاست که دست به دامان گوگل می شوید و از ترجمه گوگل استفاده می کنیم.

مترجم گوگل علاوه بر یک مترجم متن و کلمات، یک فرهنگ لغات بسیار قوی هم محسوب می شود. شما علاوه بر ترجمه متون خود می توانید معانی مختلفی که یک کلمه دارد را در گوگل ترنسلیت بیابید. همچنین قادر هستید نحوه تلفظ صحیح کلمات را در زبان های مختلف پیدا می کنید.

گوگل ترنسلیت نسخه موبایلی هم دارد و همه ما می توانیم از این دیکشنری آنلاین قوی، همیشه همراه خود استفاده کنیم. اپلیکیشن گوگل ترنسلیت امکانات و ویژگی های زیادی دارد که در این مقاله مفصل آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

در این مقاله قصد داریم مترجم گوگل یا همان گوگل ترنسلیت را به طور کامل با هم بررسی کنیم. ویژگی ها و نحوه کار با نسخه وبی و همچنین نحوه دانلود و استفاده از اپلیکیشن موبایلی گوگل ترنسلیت را با هم بررسی خواهیم کرد.

در این مقاله هم درباره مترجم گوگل ترنسلیت برای کامپیوتر صحبت خواهد شد و هم مترجم گوگل اندروید. پس اگر واقعا به دنبال یک دیکشنری آنلاین قوی و خوب می گردید تا انتهای این مقاله همراه سایت مخاطب باشید.

 

چرا مترجم گوگل بهترین مترجم دنیاست؟

مترجم گوگل

مترجم گوگل یا گوگل ترنسلیت با پشتیبانی از 100 زبان زنده دنیا محبوب ترین مترجم متن آنلاین در دنیا است. اگر اینطور نبود و از زبان های کمتری پشتیبانی می کرد مسلما تا این حد محبوب نبود! البته که مترجم گوگل ترنسلیت همه زبان ها را به طور کامل پشتیبانی نمی کند! مثلا در زبان فارسی ترجمه متن از طریق عکس گرفتن محدود است.

همچنین اگر به تعداد نصب های فعال اپلیکیشن گوگل ترنسلیت در گوگل پلی نگاهی بیاندازید متوجه محبوبیت بالای آن خواهید شد. بیش از یک میلیارد نصب فعال در گوگل پلی نشان دهنده محبوبیت این مترجم متن آنلاین است.

همچنین در کشور ما هم استفاده کننده های گوگل ترنسلیت کم نیستند. در کافه بازار هم اگر دیده باشید بیش از دو میلیون نصب فعال برای اپلیکیشن Google Translate ثبت شده است.

اما گذشته از این گوگل همیشه به دنبال رفع نیاز در کاربران اینترنتی بوده است. به همین دلیل هم معمولا برای توسعه بیشتر محصولات خود API های آن را در اختیار برنامه نویسان و توسعه دهندگان زیادی قرار می دهد.

همین امر باعث شده است خیلی از برنامه نویسان از هسته اصلی گوگل ترنسلیت در اپلیکیشن ها و برنامه های تحت وب خود استفاده کنند. اگر می خواهید بدانید چقدر مترجم متن و کلمه دیگر جز گوگل ترنسلیت در دنیا وجود دارد کافی است یه سرچ کوچکی در اپ استور ها بزنید. متوجه آن می شوید که اپلیکیشن های زیادی مشابه گوگل ترنسلیت وجود دارد که همگی به کل از هسته اصلی مترجم گوگل برای برنامه خود استفاده کرده اند.

همچنین سایت ها و اپلیکیشن های ایرانی زیادی هم با استفاده از API گوگل ترنسلیت توسعه یافته اند.

اما مهمترین دلیلی که مترجم گوگل را تبدیل به بهترین مترجم کرده است همراه بودن آن با شما در همه جا است. اگر در سایتی بروید و با زبان بیگانه ای برخورد کنید بلافاصله می توانید متن مورد نظر را هایلایت کنید و آن را به زبان دلخواه خود ترجمه کنید.

اگر در موبایل خود هم ایمیل یا اس ام اسی دریافت کردید که به زبان آن مسلط نبودید بلافاصله می توانید آن را بدون باز کردن اپلیکیشن گوگل ترنسلیت ترجمه کنید. این از ویژگی های مترجم همراه گوگل است که در ادامه تک تک آن ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

مترجم گوگل ترانسلیت یک دیکشنری متن فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی فوق العاده قدرتمند است. همچنین خیلی از کاربران برای ترجمه عربی به فارسی هم از مترجم گوگل استفاده می کنند.

 

آموزش تصویری کار با گوگل ترنسلیت نسخه وب

 

امکانات نسخه وبی مترجم گوگل ترنسلیت

قبل از اینکه کاربران موبایلی زیاد شوند نسخه مرورگر گوگل ترنسلیت ارائه شد. همانطور که می دانید مترجم گوگل نسخه های مختلفی برای کاربران اینترنتی دارد. در این قسمت قصد داریم با هم امکاناتی که نسخه مرورگر گوگل ترنسلیت در اخیتار ما قرار می دهد را بررسی کنیم.

این را هم بدانید که گوگل ترنسلیت برای ترجمه متون انگلیسی به فارسی یا فارسی به انگلیسی خیلی قوی و دقیق نیست. شما باید سعی کنید با جابه جایی به موقع کلمات عبارت یا متن نهایی خود را ترجمه کنید. البته این درصد خطا بیشتر در ترجمه متن های چند خطی ظاهر می شود.

 

ترجمه کلمه و متن در گوگل ترنسلیت

برای استفاده از مترجم گوگل نسخه مروگر یا وبی اش باید ابتدا وارد آدرس https://translate.google.com شوید. سپس در این قسمت می توانید به ترجمه کلمه و متن به صورت نوشتاری و صوتی بپردازید. همچنین در این قسمت می توانید هم معنی، مترادف ها و تلفظ درست کلمات و عبارات را پیدا کنید.

برای ترجمه کلمه یا عبارت خود ابتدا مطابق عکس زیر در کادر سمت چپ باید مشخص کنید زبان ورودی متن تان فارسی یا انگلیسی است. و سپس متن خود را تایپ کنید. البته زمانی که متن خود را به هر زبانی بنویسید با کلیک روی دکمه Detect Language گوگل می تواند زبان متن شما را تشخیص دهد.

گوگل ترنسلیت تحت وب

سپس در کادر سمت راست ابتدا زبان مقصد که قصد دارید متن تان به آن ترجمه شود را انتخاب کنید و در نهایت روی دکمه Translate کلیک کنید.

همچنین با کلیک روی دکمه فلش کناری مطابق با عکس زیر می توانید زبان مقصد مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای تعیین زبان مبدا یعنی کادر سمت چپ هم باید همینطور عمل کنید.

نسخه وب مترجم گوگل

 

مترجم صوتی گوگل ترنسلیت

مترجم گوگل امکان ترجمه صوت را هم دارد. برای اینکار همانطور که در عکس زیر می بینید توسط کلیک روی آیکون میکروفن می توانید کلمه یا عبارت خود را به صورت فارسی یا انگلیسی در میکروفون سیستم خود بگویید و مترجم گوگل آن را برای شما ترجمه می کند.

ترجمه صوتی گوگل ترنسلیت

بقیه تنظیمات مربوط به انتخاب زبان مبدا و مقصد مانند قسمت قبل است.

همچنین در کادر مشخص شده در تصویر بالا می توانید کلمات هم معنی را همراه با نوشتار صحیح آن ها پیدا کنید.

اگر می خواهید تلفظ صحیح یک کلمه را بدانید مانند تصویر زیر روی آیکون بلند گو کلیک کنید. پس از آن مترجم گوگل به صورت صوتی کلمه مورد نظر را همراه با تلفظ صحیح برای شما می خواند.

گوگل ترنسلیت صوتی

 

ترجمه فایل های متنی در گوگل ترنسلیت

مترجم نسخه مرورگری گوگل این امکان را به شما می دهد که فایل هایی با فرمت DOC,DOCX,PPT,XLS,PDF,TXT را ترجمه کنید. برای اینکه یک فایل متنی را به صورت کامل ترجمه شده تحویل بگیرید کافی است مانند تصویر زیر روی گزینه مشخص شده یعنی translate a document کلیک کنید.

ترجمه فایل های متنی در گوگل ترنسلیت

سپس با کلیک روی دکمه Choose File فایل متنی مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از آن زبان مبدا و مقصد را مشخص کنید و روی دکمه Translate کلیک کنید.

ترجمه فایل های متنی در گوگل ترجمه

 

چگونه محتوای داخل صفحات وب را با گوگل ترجمه کنیم؟

برای ترجمه صفحات وب یا به طور کلی تغییر زبان یک وب سایت دو راه وجود دارد.

 

راه اول : استفاده از گوگل ترنسلیت

مطابق تصویر زیر آدرس سایت یا صفحه مورد نظر خود را دقیقا وارد گوگل ترنسلیت کنید.

ترجمه محتوای داخل صفحات

بعد از آن وارد صفحه دیگری می شوید که صفحه مورد نظر را به صورت ترجمه شده به شما نشان می دهد. همچنین با بردن موس خود روی عبارات مورد نظرتان ترجمه فارسی آن را نیز می توانید ببینید.

ترجمه کلی سایت با مترجم گوگل

 

راه دوم : استفاده از گوگل ترجمه داخل صفحه

در این روش می توانید محتوای داخلی صفحه یا کل سایت را فقط به انگلیسی ترجمه کنید. برای این کار خیلی راحت با کلیک راست کردن در صفحه مورد نظر رو انتخاب گزینه Translate To Englishمحتوای کل صفحات سایت تبدیل به زبان انگلیسی می شود.

 

آموزش تصویری اضافه کردن مترجم گوگل به گوگل کروم و فایرفاکس:

در این ویدیو یاد می گیرید چگونه افزونه های ترجمه گوگل را به مروگرهای گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس خود اضافه کنید. و خیلی راحت بتوانید متن های داخل وب سایت ها را به صورت آنلاین ترجمه کنید.

 

امکانات نسخه همراه (اپلیکیشن موبایلی) گوگل ترنسلیت

همانطور که می دانید کمپانی گوگل محصول مترجم آنلاین خود را برای کاربران موبایلی هم توسعه داده است. اپلیکیشن گوگل ترنسلیت برای پلتفرم های مختلف در دسترس هست. در ادامه لینک های دانلود مترجم گوگل را خواهید دید که می توانید از آن جا دانلود کنید.

نسخه همراه گوگل ترنسلیت

بعد از نصب اپلیکیشن گوگل ترنسلیت در بدو ورود با صفحه زیر مواجه می شوید که باید زبان اصلی و زبانی که اغلب در ترجمه های خود استفاده می کنید را انتخاب کنید.

انتخاب زبان در گوگل ترنسلیت

با تیک زدن گزینه ترجمه آفلاین هم می توانید زمانی که به اینترنت متصل نیستید از مترجم گوگل استفاده کنید. فقط حدود 36 مگابایت حجم دیتابیس آن است که آن هم به طور پنهانی برای شما دانلود می شود.

 

ترجمه متون در نسخه همراه مترجم گوگل

ترجمه متن در نسخه همراه گوگل ترنسلیت به چند روش انجام می شود. شما هم می توانید به طور عادی کلمه یا عبارت مورد نظر خود را تایپ کنید و هم می توانید آن را به صورت صوتی بگویید. همچنین در قسمت مکالمه هم می توانید متن طولانی تری را برای ترجمه بگویید.

ترجمه متن در گوگل ترنسلیت گوشی

ترجمه ویس

قسمتی به نام دست نویس هم در نسخه همراه گوگل ترجمه وجود دارد که کلمات و عبارات خود را می توانید به صورت دست نویس روی بوم نقاشی بکشید و گوگل آن را برای شما شناسایی و ترجمه می کند. البته با وجود ترجمه صوتی استفاده از این گزینه اصلا پیشنهاد نمی شود.

 

ترجمه تصویری در گوگل ترنسلیت موبایل

یکی از جذاب ترین ویژگی های مترجم گوگل نسخه همراه، ترجمه متن به صورت عکس است. برای این کار با انتخاب گزینه دوربین، می توانید از متون خود عکس بگیرید. سپس گوگل ترنسلیت قادر به پردازش عکس شما است و متن هایی که درآن وجود دارد را به زبان دلخواه شما ترجمه می کند.

اما متاسفانه این قابلیت برای تمام زبان ها فعال نیست! فقط می توانید متون انگلیسی را به فارسی ترجمه کنید. یعنی ابتدا باید زبان مقصد را به انگلیسی تغییر دهید تا دکمه دوربین برای شما فعال شود.

 

ترجمه پیامک های دریافتی در گوگل ترنسلیت موبایل

یکی از بهترین ویژگی های مترجمه گوگل برای موبایل ها این است که شما به راحتی می توانید پیامک های دریافتی خود را ترجمه کنید. برای این کار کافی است همانند تصویر زیر به بخش تنظیمات رفته و روی گزینه ترجمه پیامک کلیک کنید.

ترجمه پیامک در گوگل ترجمه

بعد از آن تمام پیام های دریافتی شما برای تان لیست می شود و با انتخاب هر کدام به صورت اتوماتیک ترجمه شده آن برای شما ظاهر می شود.

ترجمه پیامک در گوگل ترنسلیت

 

ترجمه متون هایلایت شده در جاهای مختلف

همانطور که قبلا هم اشاره کردم در نسخه همراه بدون باز کردن اپلیکیشن موبایلی گوگل ترنسلیت می توانید متن های موجود در برنامه ها و صفحات مورد نظر خود را ترجمه آنلاین کنید.

به عنوان مثال اگر در ایمیل خود یک ایمیل انگلیسی دریافت کرده اید می توانید به راحتی با هایلایت کردن متن آن، آن را ترجمه کنید.

برای این کار از قبل باید توی قسمت تنظیمات گزینه Tap to Translate را فعال کرده باشید. با فعال کردن این گزینه هر متنی را که هایلایت کنید حباب ترجمه گوگل برای شما ظاهر می شود و با کلیک روی آن زبان متن به صورت خودکار تشخیص داده می شود و ترجمه می شود.

به عنوان مثال اگر متن انگلیسی باشد به فارسی ترجمه خواهد شد. چون زبان پیشرفرض را فارسی انتخاب کرده اید و گوگل این قضیه را تشخیص می دهد.

 

دانلود گوگل ترنسلیت برای اندروید و IOS

برای دانلود گوگل ترنسلیت می توانید هم از گوگل پلی اقدام کنید و هم از کافه بازار خودمان. البته لینک های دانلود آن را در ادامه خواهید دید. اما به طور کلی ویژگی های اپلیکیشن گوگل ترنسلیت را عنوان خواهم کرد. همچنین در ادامه به تغییراتی که اخیرا در آخرین نسخه آن رخ داده است اشاره خواهم کرد.

 

ویژگی های نرم افزار گوگل ترنسلیت (google translate app)

  • ترجمه بیش از 100 زبان زنده دنیا
  • ترجمه متون به صورت آفلاین
  • ترجمه پیامک های ارسالی
  • ترجمه متن های هایلایت شده
  • ترجمه صوتی (پشتیبانی از 32 زبان)
  • ترجمه تصویری (دوربین ترجمه گوگل)
  • امکان تشخیص دست نوشته ها
  • امکان ذخیره متون ترجمه شده
  • تقویت ترجمه در زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسه

 

اما یکی از معایب نرم افزار Google Translate عدم پشتیبانی از زبان فارسی در ترجمه تصویری است. قابلیت ترجمه تصویری در گوگل ترنسلیت موبایل فعلا فقط ورودی انگلیسی را قبول می کند.

 

گوگل پلیاپ استوربازار

 

جمع بندی و سخن پایانی

همه ما می دانیم مترجم گوگل یک دیکشنری انگلیسی به فارسی با تلفظ قوی است. با گوگل ترنسلیت ترجمه آنلاین متن به سادگی هرچه تمام تر انجام می شود. پیشنهاد ما این است که همیشه برای ترجمه متن های خود حتما از دیکشنری آنلاین گوگل استفاده استفاده کنید.

در این مقاله سعی شد همه چیز درباره مترجم گوگل را با شما عزیزان در میان بگذاریم. از ویژگی های گوگل ترنسلیت گرفته تا آموزش استفاده از مترجم آنلاین گوگل در نسخه وبی و همراه را کامل توضیح دادیم. امیدواریم از این مقاله کامل درباره مترجم گوگل استفاده کرده باشید و رضایت کامل را داشته باشید.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.