۷ کتاب که شما را به یک نویسنده خوب تبدیل می کند!

0

اوایل که فرهنگ وبلاگ نویسی وارد کشور شده بود خیلی مورد توجه افراد بود. کسانی که دستی بر قلم داشتند سعی می کردند تجربه هایشان را از طریق وبلاگ با مخاطب هایشان به اشتراک بگذارند.همچنین با ظهور شبکه های اجتماعی، برندهای کوچک و بزرگ احساس کردند که باید به فکر حساب های کاربری و در کنار آن حضور مستمر در شبکه های اجتماعی باشند.

این دو مورد یعنی تجاری شدن مفهوم بلاگ نویسی و ظهور شبکه های اجتماعی باعث شد تا تقاضا برای استخدام و بکارگیری نیروهای محتوایی در شرکت ها افزایش پیدا کند.

اگر پای درد و دل فعالان حوزه محتوا و بازاریابی محتوایی بنشینید و در مورد وضعیت نیروی انسانیشان با آنها گفتگو کنید، متوجه می شوید که همه آنها روی یک موضوع اتفاق نظر دارند و مشکل اصلی بازار محتوا در سال های اخیر، چیزی نیست جز کمبود نیروی کارآمد! این کمبود نیروی انسانی متخصص در تمام سطوح محتوایی از استراتژی تا تولید محتوا دیده می شود.

شاید تنها بخشی که کمبودی حس نشود بخش گرافیک است که آن هم از تیم های گرافیک تبلیغاتی به ارث رسیده است. البته باید بگویم گرافیک در فضای آفلاین تبلیغاتی، از جنس کمپین های محیطی که در سطح شهر می بینیم با گرافیکی که برای بحث تولید محتوا و علی الخصوص بازاریابی شبکه های اجتماعی مد نظر است تفاوت های خیلی زیادی دارد اما در حال حاضر موضوع مورد نظر ما در این مقاله چیز دیگری است.

 

کمبود نیروی کار متخصص

اگر شما همین حالا تصمیم بگیرید که یک نیروی تولید محتوا را به تیم کسب و کارتان اضافه کنید یه چیزی حدود دو ماه طول می کشد که فردی را پیدا کنید که حداقل ها را داشته باشد و شما بتوانید دوره آزمایشی را با او شروع کنید.

این موقعیت شغلی هر چند که اهمیت زیادی دارد ولی شرح شغل پیچیده ای ندارد. پیدا کردن یک نیروی کار مناسب نباید انقدر طول بکشد، دلیل اصلی این موضوع فقدان دانش و مهارت لازم در این حوزه است که این را می شود از رزومه های ارسالی فهمید.

یک بخش زیادی از دانش و مهارت لازم برای یک کارشناس تولید محتوا، در توانایی نگارش و ویراستاری زبان فارسی خلاصه می شود. به بیان دیگر از کسی که تولید محتوا را به عنوان زمینه کاری حال و آینده خودش انتخاب کرده است انتظار می رود که حداقل ها را در زمینه نگارش و ویرایش زبان فارسی بداند، اما عملا این اتفاق نیفتاده است.

اگر بخواهیم این موضوع را ریشه یابی کنیم باید برگردیم به سیستم آموزشی، سیستمی که مدرسه و دانشگاه بخش عمده آن را تشکیل داده اند و در بیان ناکارآمدی هایشان همین بحث که یک دانش آموز از این سیستم، سال های سال در معرض آموزش زبان انگلیسی قرار می گیرد اما در روز فارغ التحصیلی نمی تواند یک جمله ساده انگلیسی را بنویسد و یا یک دیالوگ و ارتباط ساده با یک توریست راه گم کرده برقرار کند و او را راهنمایی کند.

ضعف سیستم آموزشی از یک طرف و بی علاقگی و بی میلی به آموزش شخصی از طرف دیگر! یک نمونه آن همین سرانه پایین کتابخوانی است باعث شده تا نیروی انسانی علی رغم اینکه جویای کار است و تمایل به استخدام شدن دارد ولی توانایی های لازم را برای پر کردن آن جایگاه شغلی کارفرما را نداشته باشد.

 

چاره کار چیست؟!

در حال حاضر که این مقاله را تایپ می کنم، شخصا معتقدم که مطالعه کتاب های درست و تمرین آموزه های آن کتابها یکی از اثربخش ترین شیوه های آموزش در کشور ماست. چرا که دانش و مهارت به صورت دست اول و بدون گذشتن از هیچ فیلتر خاصی به افراد منتقل می شود.

راه حل یادگیری

به همین دلیل در این مقاله سعی می کنم تا منابعی رو معرفی کنم تا علاقمندان به فعالیت در حوزه تولید محتوای متنی و نویسندگی بتوانند دانش و مهارت های خودشان را تا سطح حرفه ای های این صنعت تقویت کنند.

پیشنهاد می کنم مدیران تیم های محتوایی این لیست کتاب ها و هر لیست دیگری که مد نظرشان هست را تهیه کنند و یک کتابخانه کوچک در واحدشان برای اعضای تیمشان راه انداری کنند. این کار هرچند هزینه خیلی کمی دارد ولی منفعتش خیلی زیاد است.

قبل از فراگیری یک مهارت باید مدل ذهنی متناسب با آن را در خودمان تقویت کرده باشیم و من دراین فایل برای آشنایی با مدل ذهنی نویسندگی، سه کتاب از هفت کتاب عنوان شده را به این موضوع اختصاص داده ام. یعنی قرار است سه کتاب در حوزه تقویت مدل ذهنی و چهار کتاب در حوزه دانش و مهارت نویسندگی خدمت شما معرفی بشود.

پیشنهاد می کنم برای بهبود مهارت تولید محتوای خود مقاله بازاریابی محتوایی چیست؟ را نیز مطالعه کنید!

 

کتاب های کارآمد در زمینه تولید محتوا

احتمالا خودتان با بخش زیادی از کتابهای این نیز آشنایی دارین و آنها را خوانده اید اما مرور مجدش می تواند نکات زیادی را به ذهنمان یاد آور بشود :

آموزش از طریق کتاب

 

کتاب حق نوشتن

اولین مورد کتاب حق نوشتن از نویسنده معروف جولیا کامرون است که احتمالا نامش را زیاد شنیده اید و شاید کتاب های دیگرش را خوانده باشید.کتاب حق نوشتن کتاب خوبی است تا با تفکرات و شیوه نوشتن یک نویسنده بزرگ در مورد موضوع خاص نویسندگی آشنا بشوید.

کتاب حق نوشتن

جولیا کامرون در این کتاب با تمرینات کوچکی که تحت عنوان  تشرف می دهد، توانسته است موانع خلاقیت را برای نوشتن حذف کند و نوشتن را برای مخاطبان کتابش آسانتر کند. کامرون معتقد است که نوشتن در ذات هر انسانی هست و حق نوشتن از جمله حقوق ما انسان هاست.

این کتاب در سال 95 در 350 صفحه و با ترجمه سیمین موحد از انتشارت هیرمند منتشر شد.

 

کتاب 28 اشتباه نویسندگان

دومین موردی که می خواهم در مورد آن باشما صحبت کنم کتاب 28 اشتباه نویسندگان هست که توسط خانم جولی دلتون تالیف شده است. این اشتباهات به هیج وجه منحصر به قالب خاصی از متن نمی شود و از داستان نویسی و رمان نویسی تا نوشتن مقاله و متن را پوشش می دهد.

کتاب 28 اشتباه نویسندگان

قلم نویسنده بسیار روان و دلچسب است و یک ترجمه درست و دلنشین به خوبی توانسته است این جذابیت را منتقل کند.

ترجمه این کتاب در ایران موفق شده به چاپ چهارم برسد که در هر چاپ 2500 نسخه فروش رفته است. در عنوان اصلی کتاب به 29 اشتباه اشاره شده است اما به دلیل اینکه اشتباه 29 ام مربوط به بازار نشر آمریکا می شده است ، مترجم اثر یعنی آقای محسن سلیمانی در نسخه فارسی آن را قلم گرفته است.

اشتباهاتی که نویسنده روی آن دست گذاشته خیلی مرسوم اند و هرکس طبق سابقه ای که قلم زده می تواند با بسیاری از این اشتباهات ارتباط برقرار کند.

از جمله این اشتباهات می توانیم به امروز و فردا کردن، حرف زدن در مورد اثر به جای نوشتن اثر، ویرایش حین نگارش، کلی گویی، کلیشه های نخ نما، نقطه گذاری های افراطی، شخصی نویسی، انتقاد پذیری و توهم معروفیت و ثروت یک شبه اشاره کنیم.

تمام اشتباهاتی که گفتم به علاوه یک سری اشتباه دیگر در این کتاب به تفسیر در مورد آن صحبت شده است و نویسنده راههایی برای دور زدن این اشتباهات به ما معرفی کرده است. این کتاب در قالب 184 صفحه و توسط انتشارات سور مهر منتشر شده و قابل خرید است.

 

کتاب از نوشتن

به سومین کتاب می رسیم و بازهم نویسنده جهانی جناب اقای استیو کینگ در کتاب از نوشتن یا on writing داستان و روایت شخصی خودش را روی کاغذ آورده است.

کتاب از نوشتن

قطعا نویسنده ای که بیشتر در حوزه وحشت کار کرده باشد، کتاب آموزش نویسندگی اش هم یکم عجیب غریب و خیال پردازانه است و همین مورد باعث شده است تا با یک کتاب الهام بخش روبرو باشیم.

درسهای استیون کینگ از نویسندگی توسط خانم صفوی ترجمه شده است و انتشارات میلکان آن را در 224 صفحه چاپ کرده است.

 

تا به اینجا سه کتاب را در زمینه تقویت مدل ذهنی نویسندگی معرفی کردیم، کتابهایی که نویسندگانشون با تمام وجود زندگی نویسندگی را لمس کردند و تجربیاتشون رو در این 3 کتاب با ما به اشتراک گذاشته اند.

در ادامه این مقاله قصد دارم سه کتاب دیگر را با هدف تقویت دانش و مهارت نویسندگی به شما معرفی کنم.کتابهایی که در این بخش معرفی می شود کاربردی تر هستند و مستقیما به مهارت نویسندگی مرتبط می شوند.

 

کتاب بهتر بنویسیم

کتاب شماره چهار این لیست که به چاپ سوم هم رسیده است کتاب بهتر بنویسیم از آقای رضا بابایی است. اگر لحن ادبی و فاخر و حماسی نویسنده را بتوانید تحمل کنید این کتاب بار حماسی خوبی دارد و نکته های نابی از نویسندگی در دل این کتاب گنجانده شده است.

کتاب بهتر بنویسیم

مولف توانسته است سه حوزه درست نویسی، ساده نویسی و زیبا نویسی را در این کتاب پوشش دهد و به ویژه توانسته پایه های دقیقی از نویسنده و پایه های نویسندگی مطرح کند.

کتاب را که شروع می کنید با یک پاراگراف جالب روبرو می شوید که کمی با عقاید عام در مورد نویسندگی فرق دارد و همان یک پاراگراف که تعریف درستی از نویسندگی و شخص نویسنده می دهد،  همین دلایل که تا به اینجا گفته شد برای خرید این کتاب کافی است. این کتاب در 304 صفحه ار انتشارات ادیان قابل تهیه است.

 

کتاب غلط ننویسیم

کتاب پنجمی که می خواهم خدمتتان معرفی کنم یک کتاب تمام عیار برای شناخت دشواریهای زبان فارسی است.کتاب غلط ننویسیم از مرحوم ابوالحسن نجفی که یکی از فعالان حوزه درست نویسی هم به حساب می آمد، به جا مانده است.

کتاب غلط ننویسیم

این کتاب یک واژه نامه است که طبیعتا به ترتیب الفبایی چیده شده است و شما می توانید به راحتی واژه های شبهه دار زبان فارسی را در آن پیدا کنید و شکل صحیح استفاده از آن را بخوانید.

اینکه بالاخره حوله با چه هه ای نوشته می شود و یا لشکر درست است یا لشگر، فرق تسویه و تصفیه در چیست و یا اینکه بالاخره جاهاز درست است یا جهیزیه یا جهاز؟ و تعداد زیادی شبهه دیگر را در این کتاب مطرح کرده اند و پاسخ دقیق و درستشان را در مورد هر شبهه نوشته اند.

این کتاب 468 صفحه است که از مرکز نشر دانشگاهی قابل تهیه است.

 

کتاب همه نویسنده ایم

این کتاب بسیار راهبردی برای خلق و انتشار محتوایی ارزشمند است که می تواند در زمینه رشد مهارت نویسنگی و حتی تولید محتوا به شما کمک می کند. آن هندلی در این کتاب معتقد است که درون هر فرد یک نویسنده نهفته است.

کتاب همه نویسنده ایم

تا کنون بیش از 100 هزار نسخه از این کتاب به فروش رسیده و این کتاب بسیار محبوب و پر طرفدار است. توصیه می کنم این کتاب را حتما مطالعه کنید. نویسنده این کتاب بر این باور است که در دنیای امروز “نوشتن” نسبت به گذشته از اهمیت بیشتری برخوردار است. با مطالعه سر فصل های عنوان شده در این کتاب می توانید مهارت نوشتن روزمره خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید.

 

کتاب راهنمای نگارش و ویرایش

آخرین مورد کتاب پرفروش راهنمای نگارش و ویرایش از آقایان یاحقی و ناصح است که هر دو عزیز از اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی به حساب می آیند.

کتاب راهنمای نگارش و ویرایش

خیلی راحت می شود رسم الخط و قواعد نقطه گذاری و به طور کلی مبانی نگارش و ویراستاری درست یک متن را با مطالعه این کتاب یاد گرفت و در نوشته ها به کار برد. نشر استان قدس رضوی این کتاب را در 224 صفحه منتشر کرده است.

 

جمع بندی و سخن پایانی

به اتفاق هم 7 کتاب را از حوزه نویسندگی باهم مرور کردیم. دوست داشتم چند تا کتاب دیگر هم به این لیست اضافه کنم ولی این کار خیلی طولانی می شد. امیدوارم بتوانید از کتاب های معرفی شده استفاده لازم را ببرید.

به عنوان نکته آخر باید بگویم که کتاب های حوزه نویسندگی معمولا خیلی سخت بدست می آیند و حتی هایپر مارکت هایی که محصولات فرهنگی را می فروشند مثل شهر کتاب ها تقریبا 90 درصد کتاب های این حوزه را ندارند. برای همین پیشنهاد می کنم برای اینکه اذیت نشوید از سایت های اینترنتی خریداری کنید.

می توانید این مقاله را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا دیگر دوستان نیز از محتوای آن بهره مند شوند!

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.