پاسخ به ۱۰ سوال مهم در هک رشد توسط رایان هالیدی

0

استفاده از هک رشد در کسب و کارها باعث پیشرفت چشمگیری در آن ها می شود. ماهیت هک رشد، رشد چشمگیر کسب و کار با روش های خلاقانه و بدون صرف هزینه های سنگین تبلیغاتی است.

ولی آیا هر کسی می تواند در کسب و کارش از هک رشد استفاده کند؟ سوالاتی پیرامون هک رشد وجود دارد که قبل از استفاده از آن باید پاسخ آن ها را بدانید.

در این مطلب قصد داریم سوالاتی که رایان هالیدی کارآفرین برتر دنیا و نویسنده پرفروش ترین کتاب های بازاریابی و مشاور شرکت های اپل و آمازون در مورد هک رشد به آن ها پاسخ داده است را با هم بررسی کنیم.

پس اگر شما هم قصد دارید از هک رشد در کسب و کارتان استفاده کنید تا انتهای این مطلب همراه سایت مخاطب باشید.

 

10 سوالی که رایان هالیدی در مورد هک رشد به آن پاسخ داده است

 این سوالات زمانی که رایان هالیدی مشغول به نوشتن کتاب جدیدش با عنوان “بازاریابی هک رشد” بود از او پرسیده شده است. رایان هالیدی این سوالات را در ایمیل و توئیتر و برخی از گروه های فیسبوکی دیده است و به آن ها پاسخ کاملی داده است.

رایان هالیدی1.اگر در حال راه اندازی یک استارت آپ یا محصول جدید بودید، چه پرسش هایی را قبل از عرضه محصول از خودتان می پرسید؟

از خودتان این سوالات را بپرسید:

 • چه کسانی پذیرندگان آغازین ام هستند؟
 • چطور می توانم هم اکنون پلت فرمم را برایشان جذاب نمایم؟
 • چرا این خدمات برای شان ضروری است؟ یا اینکه چگونه آن را برای شان ضروری کنم؟
 • به محض اینکه به ما پیوستند، آیا خدمات، آن ها را ترغیب به دعوت کاربران بیشتری می کند؟
 • تا چه حد مشتاق و آماده پیشرفت براساس بازخورد و رفتار این کاربران هستم؟
 • چه اقدامات دیوانه وار و یا جالبی که هیچ کس قبلا انجام نداده است برای جلب توجه آنها انجام دهم؟

باید این سوالات را از خود بپرسید و ببینید آیا واقعا محصول یا خدمات شما پاسخگوی این سوالات است یا خیر؟ اگر نه که باید به فکر باشید.

 

2.آیا بازاریابی هک رشد تنها نمونه ای تکامل یافته از بازاریابی سنتی نیست؟

اقدامات زیر که در هک رشد ضروری هستند در ذات صنعت بازاریابی نیستند.

 • انجام امور درون شرکت
 • ناب و کارآمد بودن
 • قابل ردیابی بودن
 • تمرکز بر امور داخلی (توسعه محصول) به جای امور خارجی
 • حضور عمومی و تلاش برای جلب توجه بیشتر

استراتژی های بازاریابی سنتی نمی توانستند برای ساخت شرکت هایی همچون فیسبوک،  ایربی اندبی، و توییتر مورد استفاده قرار گیرند. این ها بعضی از شرکتها با سریع ترین نرخ رشد در جهان هستند که با استراتژی های بازاریابی مستقیم همچون بازاریابی ایمیلی یا ارسال نامه ساخته نشده اند.

در آنها ترکیبی از همه این تکنیک ها، اما در قالبی جدید مورد استفاده قرار گرفته شده است.

این فرصتی بی نظیر برای هکرهای رشد آینده است. آنها می توانند بر صنعت بازاریابی مسلط شده و با کم رنگ تر شدن غول های این صنعت رو به جلو حرکت کنند.

 

3.برخی از استراتژی های کلیدی در جذب صد هزار کاربر اول با بودجه بازاریابی صفر کدامند؟

داشتن محصول یا کسب و کاری که نیازی واقعی و جذاب از گروهی واقعی و تعریف شده از مردم را برآورده نماید. صرف نظر از میزان بهینه سازی و پالایشی که نیاز دارد بهترین تصمیم استراتژیک بازاریابی است که می توانید اتخاذ کنید.

هرگز نمی توانید بدون صرف بودجه ای برای بازاریابی صد هزار کاربر جذب نمایید، مگر با داشتن محصولی خارق العاده که بتواند هم اکنون نیاز واقعی و جذابی از مشتریانتان را برآورده نماید.

نمونه هایی مانند اسنپ چت، اینستاگرام، و یا حتی زاپوس در حالی که با یکدیگر بسیار متفاوتند را در نظر بگیرید. آنها واقعا سبب شگفتی مردم شدند. این آن واکنشی است که برایتان بازاریابی کرده و موجب بازاریابی دهان به دهان می شود.

به جای انتظار برای وقوع جادویی اش، باید در آن مشارکت کنید. از خودتان این سوال را بپرسید: چرا یک نفر باید در لیست بتای یک محصول جدید و با دقيقه هفته ای که محصول به بازار عرضه میشود ثبت نام کند؟ (گوشی آیفون)

ارزش پیشنهادی محصول باید بسیار قابل توجه باشد همان طور که برای دراپ باکس، میل باکس، و جیمیل بود.

این سرویس ها به دلیل ایجاد واکنش “وای خدای من” در افراد سر و صدا کردند. همین اتفاق برای اکثر پروژه های خوب کیک استارتر نیز می افتد که در آن ها، افراد اساسا محصولی که هرگز ندیده اند و ممکن است هرگز تولید نشود را از قبل سفارش می دهند.

اگر محصول تان حتی در مقیاسی کوچکتر و برای مخاطبانی بسیار کمتر این گونه نیست، باید تا جایی که محصول واجد این شرایط می شود به طراحی برگردید. تمامی اقدامات لازم بعدی، همچون جلب توجه رسانه ها و افراد تأثیرگذار، تا قبل از دستیابی به این مهم غیرممکن خواهند بود.

در ابتدا فعالیت های بازاریابی بیرونی و تلاش های روابط عمومی تان به سادگی صرف دستیابی به کاربرانی بسیار علاقه مند، وفادار و متعصب می شود. سپس در ادامه به سبب آنها و به همراهشان رشد می کنید.

همخوانی محصول و بازار چیزی افسانه ای نیست که اتفاقی رخ دهد. شرکت ها برای حصول به آن تلاش نموده و به سوی آن قدم بر می دارند. آنها حاضرند هفته ها و یا ماه ها برای آن تلاش کنند چرا که شواهد خوبی برای این تصمیم شان وجود دارد.

 

4.برخی از منابع مفید در تحقیقات بازار برای یک استارت آپ یا صنعت کدم ها هستند؟

جدای از مطالعه رقبا و خواندن وبلاگ ها و صفحات رهبران اندیشه در زمینه کاریتان، یکی از حقه های مورد علاقه من این است: یک ساب ردیت بیابید.

جایگاهی موضوع محور در وب سایت ردیت که بازار یا زمینه ای که سعی دارید در آن کسب و کاری راه اندازی کنید را بررسی می نماید.

به آن بپیوندید، و مقالات آن و نظرات مربوطه شان را برای چند هفته مطالعه کنید. ببینید افراد چه می گویند، به چه چیزهایی واکنش نشان می دهند، چه چیزهایی را دوست دارند و چه چیزهایی را دوست ندارند، و غیره.

متاسفانه وقتی نوبت به تحقیقات بازار می رسد، به نظرم مهمتر از ابزارها، این تلاش تان است که اهمیت دارد. چقدر وقت صرف آن می کنید؟ واقعا تا چه حد مشتاق شنیدن و توجه به بازارخوردهای اطرافتان هستید؟ آیا شما هم در دام تعصبات ناشی از تأیید افتاده اید؟ تمامی این عوامل نهایتا اهمیتشان بیش از شرکت در انجمن هایی شبیه ووفو و پرسیدن نظرات کاربران است.

 

 5.آیا به نظرتان تعبیه همه گیری در محصول باید بعد از یافتن همخوانی محصول و بازار انجام شود؟

به نظرم این دو لزوما از هم متمایز نیستند. همخوانی محصول و بازار به نوبه خود عنصری از همه گیر شدن است. شما چیزی خلق می کنید که همه آن را می خواهند و به آن نیاز دارند. با عنایت به این نکته، در مورد دراپ باکس، اگر همخوانی محصول و بازار روی نمی داد، برنامه ارجاعی شان به نام “فضای رایگان بگیرید” هیچ گاه با موفقیت روبرو نمی شد. این شبیه به معمای مرغ و تخم مرغ است. پس لزوما به فکر یافتن ترتیب آنها نباشید، بلکه مطمئن شوید چهار چوب لازم برای هر دو را دارید.

 

۶.دیده ام که می گویید استراتژی های سنتی بازاریابی در مقایسه با هک رشد در حال نابودی اند. خودم فعالیت بازاریابی سنتی را دارم، اما مایلم کارم را به هک رشد تغییر دهم. چگونه؟

استارت آپی را بیابید که میتواند از توانایی های تان استفاده نموده و به شما فرصت تجربه برخی از این استراتژی های جدیدتر را بدهد. و یا حتی راهی بهتر از این، چیزهایی را پیدا کنید که نسبت به آنها شور و اشتیاق دارید.

به دنبال افرادی که کارهای جالبی در آن زمینه می کنند بگردید و راهی برای عرضه آنچه آنها علاقه مندند بیابید. طرز تفکر هک رشد را با مطالعه و یادگیری تکنیک های آن و با دست به کار شدن میتوانید کسب کنید.

 

۷. به دنبال بر سر زبان انداختن محصولی فیزیکی که میسازم هستم و می خواهم با تولید محتوا برای جامعه مخاطبانم تبلیغات کنم. در این راه به چه چیزهایی باید فکر کنم؟

خودتان را به جای مخاطب قرار دهید. چرا آنها باید به محتوای تان توجه کنند؟

پیشنهاد این است: روی این تبلیغ کلیک کنید تا ویدیویی درباره محصولاتی که تا به حال هرگز به گوشتان نخورده است ببینید.

خیلی به نظر هیجان انگیز نمی رسد، درست است؟ سعی كنيد تغییرش دهید تا شانس تان افزایش یابد. چطور می توانید آن قدر محتوای خوب و ارزشمندی تولید کنید که دیگر به تبلیغات برای جذب مخاطبانتان نیازی نداشته باشید؟

راستش را بخواهید، بهترین راه برای سر زبان انداختن یک محصول فیزیکی احتمالا ارتباط حضوری با شخص مخاطب است، تا به این ترتیب مخاطب بتواند ویژگی های فیزیکی (محصول) را تجربه کند. اما اگر قرار است محتوایی مؤثر تولید کنید، مطمئن شوید بسیار اغواکننده بوده و بر ویژگی هایی تأکید دارد که محصول تان را از بقیه محصولات متمایز می نمایند.

 

 ۸. نظرتان درباره تبلیغات سنتی و آژانس های روابط عمومی چیست؟

اگر در زمینه روابط عمومی فعالیت داشتم، مطمئنا به سرعت از آن کناره گیری می کردم. چرا که اصلا جواب نمی دهد. روابط عمومی تنها رابطه با افرادی است که دیگر چندان ارزشی ندارند (از قبیل گزارشگران رسانه های پیش پا افتاده).

به مدل کاری آژانس های تبلیغاتی هم علاقه ای ندارم. چرا باید به شخص دیگری برای تولید محتوایی که خودتان می توانید آن را مستقیما با مشتریان بالقوه تان در میان بگذارید پول بدهید؟

این کار هیچ معنایی ندارد. به نظرم یادگیری روش های آنها و سپس استفاده از آن به سبک خودتان در شرکتی که در آن فعالیت دارید کار با ارزشی است.

به عنوان راه حل جایگزین، بر کمک به افراد در انجام کارهای بسیار جالب و هیجان انگیز تمرکز می کنم، این نه تنها سبب جلب توجه رسانه می شود بلکه شما را بسیار بر سر زبان ها می اندازد.

 

۹. برای استفاده از استراتژی های هک رشد، آیا حتما باید یک استارت آپ فناوری داشته باشم، یا اینکه این تکنیک ها برای سایر حرفه ها و کسب و کارها نیز به همین اندازه مؤثر هستند؟ برای مثال، حسابداران، وکلا، و یا محصولی فیزیکی شبیه یک توستر؟ مدل های اقتصادی کسب و کار به کسب و کارا چطور؟

صرف نظر از نوع کسب و کاری که در آن مشغول هستید، ذهنیت هک رشد همچنان برایتان قابل استفاده است. خدمات تان را برای کاربران ضروری کنید، یک راه گریز و یا گوشه ای کشف نشده بیابید، زمینه بازاریابی دهان به دهان را فراهم آورید، و سرانجام، با بی رحمی تمام براساس داده ها و بازخوردها بهینه شوید.

هک رشد یک شبکه اجتماعی با میلیون ها کاربر، کاری بسیار تأثیرگذار است. اما همواره جذب کاربر برای محصولی رایگان ساده تر از جذب مشتری برای محصولی غیر رایگان است. اما به هر حال می توانید از این تاکتیکها احتمالا در مقیاسی کوچکتر در انواع کسب و کارها چه محصولات فیزیکی، چه رستوران، و چه هرچیز دیگر استفاده کنید.

 

 ۱۰. به عنوان کارآفرینی الهام بخش، چه کتاب هایی را پیشنهاد میکنید؟

کتاب های مورد علاقه ام که زندگی ام را متحول کرد و پیشنهاد می کنم شما هم از محتوای ارزشمند این کتاب ها استفاده کنید:

 1. 22 قانون ابدی بازاریابی نوشته ال ریس و جک تراوت
 2. 48 قانون قدرت نوشته رابرت گرین
 3. 33 استراتژی جنگ نوشته رابرت گرین
 4. ضد شکنندگی نوشته نسیم نیکلاس طالب
 5. ماهی که نهنگ را می خورد نوشته ریچ کوهن
 6. مسری نوشته جونا برگر
 7. معضل دزدان دریایی نوشته مت میسون
 8. جدیدترین چیز نوشته مایکل لوییس
 9. یازده حلقه نوشته فیل جکسون
 10. گاو بنفش نوشته ست گودین

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم 10 سال مهم در بازاریابی هک رشد را که رایان هالیدی کارآفرین برتر و نویسنده چندین کتاب پرفروش دنیا در حوزه کسب و کار و بازاریابی به آن ها پاسخ داده است را عنوان کنیم.

اگر شما هم می خواهید یک استارت آپ جدید راه اندازی کنید و با استفاده از هک رشد آن را گسترش دهید حتما به این سوالات توجه ویژه ای کنید. امیدواریم از این مطلب هم استفاده کافی را برده باشید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.