چگونه محتوای با کیفیت و عالی تولید کنیم؟

0

از آنجایی که تولید محتوای باکیفیت یکی از ارکان اصلی در موفقیت کسب و کارهای اینترنتی است و باید به آن توجه ویژه ای داشت در این مقاله سعی کردیم تعریف صحیحی از محتوای با کیفیت را به شما ارائه دهیم و اینکه چگونه محتوای با کیفیتی تولید کنیم که طرفدار زیادی داشته باشد و مستقیما باعث افزایش جلب توجه مخاطبان مان به کسب و کارمان شود.

در این مقاله از سایت مخاطب تجربیات شخصی دن نوریس کارآفرین برتر در زمینه بازاریابی محتوا و نویسنده کتاب پر فروش ماشین محتوا را با شما در میان می گذاریم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

محتوای با کیفیت دقیقا چه محتوایی است؟

همه انواع محتوا یکسان نیستند، پس به کمیت محتوای تولیدی شما جایزه نمی دهند. می توانید هزاران پست بی اثر بنویسید و عملا هیچ سودی عایدتان نشود.

از طرف دیگر، افرادی را دیده ام که تنها با چند پست تأثیر گذار برای خودشان و برندشان اسم و رسمی دست و پا کرده اند. از شما میخواهم به خودتان به دید یک طراح و خالق اثر بنگرید نه یک روبات. کمیت اهمیتی ندارد. تأثیرگذار بودن مهم است.

اگر محتوای شما با کیفیت نباشد، توجه مردم جلب نخواهد شد، و نهایتا از کسب و کارتان سود قابل توجهی عایدتان نخواهد شد. صرف نظر از کسب و کارهای شکست خورده و یا ناموجود (که هنوز راه اندازی نشده اند)، محتوای بی کیفیت یکی دیگر از دلایل اصلی شکست در بازاریابی محتواست.

 

تعریف صحیح محتوای عالی و با کیفیت

محتوای عالی چیزی است که شما برای مخاطبانتان تولید می کنید تا نظرشان را جلب کرده و آنها را تشویق به استفاده و به اشتراک گذاری آن کند.

از این به بعد، دو بخش این جمله پایه های بازاریابی محتوای شما را شکل می دهند:

١. محتوای عالی وقتی نتیجه می دهد که مردم با آن تعامل داشته، درباره آن نظر داده، و آن را به اشتراک بگذارند. تولید حجم زیادی از محتوا به تنهایی کافی نیست. کسب میزان بالای بازدید از صفحات وبلاگ کفایت نمی کند. اگر مردم واقعا به شکل معنی داری با محتوا ارتباط برقرار نمی کنند، پس محتوای تولید شده عالی نیست.

2.محتوای عالی مستلزم جلب توجه است. این موضوع به طور تنگاتنگی با اینکه چطور رقبای شما برای جلب توجه مخاطبین با شما رقابت می کنند در ارتباط است.

به عنوان مثال یک پست در وبلاگ با عنوان “چگونه نیم تیغ روی دو چرخ برانید؟” قرار نیست با ویدیو مشهور ردبول که نشان می دهد چگونه یک راننده حرفه ای یک خیابان مشهور در سان فرانسیسکو را نیم تیغ تا پایین خیابان می راند، رقابت کند.

اگر رقیبتان هیچ محتوایی تولید نکند، تأثير مقاله شما بی چون و چرا خواهد بود. بازاریابی محتوا عموما شبیه کسب و کار است. هیچ نقشه راه از پیش تعیین شده ای در بازاریابی محتوا وجود ندارد مگر انجام کاری بهتر از رقبا.

وقتی مردم می گویند محتوایشان زیاد جلب توجه نمی کند، می بینم تقریبا در بیشتر مواقع به این دلیل است که محتوایشان عالی نیست. محتوایشان به جای اینکه مشخص و کاربردی باشد، گستره وسیعی را پوشش میدهد.

حاوی همان اطلاعات کلی همیشگی بوده و هیچ چیز جدید و منحصر به فردی ارائه نداده و خسته کننده است. مردم محتوایشان را دوست نداشته، آن را استفاده نکرده، و آن را به اشتراک نمی گذارند در نتیجه آن ها رقبایی دارند که محتوای بهتری تولید می کنند.

قضیه به همین سادگی است. محتوای ضعیف هرگز نمی تواند نتیجه مطلوبی در پی داشته باشد.

 

درس هایی از محتوای بد و خوب

از آنجایی که فقدان کیفیت یکی از دلایل اصلی شکست محتواست، پرسشی وجود دارد که شما دائما باید آن را از خودتان بپرسید: آیا محتوای من واقعا خوب است؟

همان طور که می دانید، پیش از آنکه بتوانم جلب توجه کنم، صدها قطعه محتوا تولید کردم. بالاخره، می بایست می پذیرفتم که علت آن پایین بودن کیفیت محتواست.

پس از سال ها آزمون و خطا و پرسیدن مداوم این پرسش از خودم که: “آیا محتوای من واقعا خوب است؟“، نهایتا به این هفت درس رسیدم، که همیشه به آنها باز می گردم. رعایت این عوامل، دائما منجر به تولید محتوای تأثیرگذاری می شدند که توجه زیادی را به خود جلب و مرا از وضعیت ناخوشایندم خارج می کردند.

اگر یکی از این هفت درس با شما جور است، ببینید چگونه می توانید آن را به استراتژی تان اضافه کرده و آن را در تولید ایده به کار ببندید.

 

۱.نگران خارج شدن از گوشه تان نباشید

محتوا نباید کسل کننده باشد. اگر در یک گوشه کسل کننده هستید، لزوما نیازی نیست محتوایی پیرامون گوشه تان تولید کنید. در عوض سعی کنید بیشتر به جامعه مخاطبانتان و چیزی که برای آنها مفید است فکر کنید.

به طور مثال، اگر یک شرکت پشتیبانی گیری از اطلاعات دارید، ممکن است با تولید محتوایی درباره چرایی پشتیبان گرفتن از فایل ها، موفقیت چندانی کسب نکنید. مردم از این محتوا هیجان زده نمی شوند.

باید ببینید چه کسانی عضو ایده آل جامعه مخاطبان شما هستند و چه چیزهای دیگری آنها را به وجد می آورد، آن وقت درباره همان ها محتوا تولید کنید.

ممکن است مشتری ایده آل شما یک کارآفرین مستقل از مکان خاصی باشد که نیاز به پشتیبان گیری مرکزی فایل هایش دارد. چرا با ارائه داستان های کارآفرین های دیگری که در دنیا می گردند الهام بخش وی نشوید؟ این دلچسب تر بوده و وقتی او به فکر پشتیبان گیری بیفتد به شما فکر خواهد کرد.

تعریف ما از بازاریابی محتوا را به خاطر می آورید؟ اگر (محتوایی که تولید می کنید دلچسب نیست،) آن بازاریابی محتوا نیست.

تولید محتوای گوشه محور کار ساده ای است، و این نخستین کاری است که رقبای شما انجام می دهند. با ارائه محتوایی فراتر از گوشه خاص و در زمینه موضوعات جالب، آنها را پشت سر بگذارید.

 

٢.به جامعه مخاطبین خود اهمیت بدهید

اگر رابطه عمیقی با جامعه خود ایجاد کنید آنها به منبع بی نهایتی از ایده ها تبدیل خواهند شد. بعدا در مورد ساخت یک جامعه بیشتر صحبت می کنیم. فعلا آنها را مادامی که به موضوع ایده ها فکر می کنید مدنظر داشته باشید.

از آن ها در مورد مشکلاتشان و اینکه چه کمکی از شما برمی آید جویا شوید. بپرسید که چه وب سایت های دیگری را می پسندند و توجه کنید که چه چیزهایی را به اشتراک می گذارند.

 

٣. سخاوتمندتر باشید

بازاریابی محتوا تمرین اعتمادسازی است. هرچه سخاوتمند تر باشید بهتر است.

من در فرودگاه ها و هتل ها در طول مسافرت هایم، وب سایت هایی از کل دنیا را بازبینی کردم. احتمالا یک هفته کامل را صرف بازبینی نظرات در وب سایت ها کردم. چگونه می توان از رقیب سخاوتمندتر بود؟

 

۴. شفاف تر باشید

یک روش طبیعی اعتمادسازی شفاف بودن است. شفاف بودن در کسب و کار، اخیرا به یک گرایش تبدیل شده، و این گرایشی است که من با آغوش باز از آن استقبال می کنم. گزارش در آمدم را از سال ۲۰۱۲ زمانی که هیچ درامدی نداشتم منتشر کردم.

ما تمامی روندهای کلیدی خود، حتی روندهایی را که با استفاده از آنها تیم توسعه وب خود را استخدام کرده ایم در فضای آنلاین قرار داده ایم. من در مصاحبه ها و نوشته هایم در مورد اتفاقاتی که در کسب و کارمان می افتد کاملا شفاف و رو راست هستم.

شاید شما با اتخاذ این روش راحت نباشید. انتخاب با شماست. اما این چیزی است که جواب می دهد.

 

۵. بیشتر مخالفت کنید

درمیان این همه فعالیت در فضای مدرن وب، به چشم آمدن کار آسانی نیست. در روزهای اول وبلاگ نویسی، بد نیست چند محتوای متداول ایجاد کرده و نصایح رایج و پذیرفته شده در صنعت کاریتان را ارائه دهید.

اکنون، شما به چیزی در مورد محتوایتان نیاز دارید که مردم را به بحث ترغیب کند. نکته ای که متفاوت بوده و بقیه را غافلگیر کند. برای آنکه مردم به چیزی توجه نشان دهند باید دلیلی وجود داشته باشد.

من نخستین کتابم، استارتاپ هفت روزه، را زمانی نوشتم که استارتاپ ناب بسیار معروف بود، و هر فرد کارآفرینی اعتبارسنجی را واقعا قبول داشت.

من با پستی در وبلاگم با عنوان، “آیا اعتبارسنجی استارتاپ چیز مزخرفی است؟” شروع کردم. پستی که موفق ترین پست وبلاگ من بود و تشویق و متقاعدم کرد که باید کتابی در این زمینه بنویسم.

من با دیدگاهم اعتبارسنجی را به چالش کشیدم، کاری که برای بسیاری از بنیان گذاران با هزینه شخصی، روندی دست و پا شکسته و به درد نخور به شمار می رفت.

دیدگاهم این بود: تنها راه اعتبارسنجی یک استارتاپ، راه اندازی آن است. ده ها هزار نسخه از کتاب استارتاپ هفت روزه به فروش رسید و حتی در رتبه بندی آمازون تا حدودی از کتاب استارتاپ ناب فراتر رفت.

ابراز دیدگاه مخالف توجهات بسیاری را به سوی من جلب کرد. در زمان انتشار، تنها کتاب استارتاپی که در رتبه بندی آمازون از آن پیشی گرفت کتاب صفر تا یک بود: کتابی در مورد چگونگی ساخت کسب و کار، که آن نیز حاوی دیدگاهی مخالف بود.

نیازی نیست ضرورت همه محتوای شما برخلاف نظر همگان باشد. این تنها یک راه جلب توجه است، و هر صنعتی هم پر است از ایده های معروفی که آماده آزمایش شدن در طول زمان هستند. شاید آن ایده های اثبات شده دیگر مناسب نباشند؟

هنگام گوش دادن به مصاحبه ها، پادکست و یا خواندن مقاله ها در زمینه کاریتان حواستان به این نکته باشد. رهبران فکر و ذهن مانند تونی رابینز و ست گودین همیشه از این تکنیک استفاده می کنند: “بیشتر افراد درباره موضوع خاص هم عقیده اند، اما در واقع ….. (شاید اینطور نباشد)”.

اگر شما هم در آن موضوع با آنها هم عقیده اید، پس باید حتما دقت کنید که چرا تونی بر این باور است که شما اشتباه می کنید.

 

۶. عمل گراتر باشید

با عمل گرایی و کمک صادقانه به افراد، خودتان را به چالش بکشید.

ساختن چیزی که برای افراد جالب باشد یک مسئله است و ایجاد چیزی که واقعا مفید باشد مسئله ای دیگر. مفید بودن، طبق تعریف، یعنی فردی بتواند چیزی که تولید می کنید را گرفته و از آن در زندگیش استفاده کند.

برای مثال، فهرستی از ده اشتباهی که در هنگام نوشتن نامه های فروش باید از آن ها پرهیز کرد می تواند جالب باشد. نمونه ای از نامه های فروش واقعی که بتواند به مردم در نوشتن نامه های فروش یاری کند واقعا جواب می دهد، چون افراد می توانند آن را گرفته و به کار ببندند.

شما می توانید به سادگی با توجه کردن به اینکه مردم در مورد موضوعی خاص چه نظری دارند بفهمید که آیا آن موضوع قابل اجراست یا خیر.

این می تواند در نظرات موجود در وب سایت خودتان، رسانه های اجتماعی، یا جواب ایمیل هایتان یافت شود. آیا مردم چیزهایی از قبیل: “چه پست عالی” یا “این عالیه! من فلان کسب و کار را راه اندازی کرده ام و از این پست به عنوان راهنما استفاده کرده ام” می گویند؟

اگر محتوایی تولید کنید که واقعا قابل اجرا و پیگیری باشد، بیشتر مورد استفاده واقع می شود، بیشتر به اشتراک گذاشته می شود، و خوانندگان بیشتری را به اعضای فعال جامعه مخاطبین تان و نهایتا مشتری تبدیل خواهد کرد.

به این فکر کنید که مردم چگونه از محتوایتان استفاده می کنند، و این که چکار می توانید بکنید تا شانس به کار بسته شدن محتوای شما توسط مردم بالاتر برود.

 

۷. داستان بهتری تعریف کنید

قوی ترین محتوا در دنیا، به نوعی مردم را به حرکت وا می دارد. این انگیزش می تواند از طریق شوخی، متعجب یا شوکه کردن، و یا فقط سرگرمی باشد. خلاصه بگویم، این کار را با تعریف کردن قصه های خوب انجام بدهید.

قصه گویی روشی عالی برای جلب و حفظ توجه مردم است. این امر که با گذر زمان اثبات شده، ساده ترین استراتژی است که برای محتوایتان می توانید به کار ببرید. یاد بگیرید چطور استادانه قصه بسازید و چگونه چهار چوبی با ارزش را برای گفتن قصه هایتان دنبال کنید.

 

20 منبع برای یافتن ایده های تولید محتوا

برای تولید محتوا نیاز به ایده و یافتن موضوعاتی دارید که در این قسمت بهترین مکان ها و ابزارها را به شما معرفی می کنیم.

برای آنکه بتوانید برای محتوایتان موضوع پیدا کنید من فهرستی از حدود بیست روش برایتان تهیه کرده ام. حتی اگر از طریق هر کدام از موارد فهرست، تنها یک موضوع هم پیدا کنید، از آن دست کم صد قطعه محتوا می توان در آورد.

 

1.توییتر

یک کلیدواژه که نشان دهنده کسب و کار شماست را در توئیتر وارد کنید، یک هشتگ جلوی آن قرار دهید و ببینید مردم در مورد آن چه بحث و گفتگوهایی می کنند. یک موضوع کلی که مناسب کار شماست انتخاب کنید.

 

۲.گوگل آنالیتیکس

بر روی تب رفتار کلیک کنید و مطمئن شوید که محدوده زمانی مناسبی را انتخاب کرده اید. در این صورت است که دید خوبی نسبت به پرطرفدارترین محتوای موردنظرتان پیدا خواهید کرد.

موضوعی انتخاب کنید که به محتوای موفقیت آمیزی که پیش تر تولید کرده اید مرتبط باشد. بدیهی است که این روش تنها زمانی جواب می دهد که قبلا در وب سایت خود محتوا تولید کرده باشید.

 

٣.استفاده از وب مستر گوگل (سرچ کنسول)

بر روی وب سایت خود کلیک کنید، سپس بر روی “جستجوی ترافیک” و بعد هم بر روی “جستار” کلیک کنید. این کار لیستی از برترین کلیدواژه ها را برایتان فهرست می کند.

کلیدواژهایی انتخاب کنید که برای وبلاگ شما از همه مناسب تر است. این روش هم، تنها زمانی جواب می دهد که قبلا تعدادی محتوا ایجاد کرده باشید.

 

۴.میت آپ

به دنبال یک واژه کلیدی شناخته شده بگردید (مثل “وردپرس” یا “استارتاپ” و ببینید مردم از چه موضوعاتی صحبت می کنند. اگر موضوعی نظرتان را جلب کرد، آن را به عنوان یک موضوع کلی در فهرست خود بگنجانید.

 

۵.از مخاطبین خود بپرسید

از رشته ایمیل های خود، پست های وبلاگ، و رسانه های اجتماعی استفاده کنید تا از مردم بپرسید در چه مورد مایلند نظر شما را بدانند. یک راه واقعا ساده برای انجام این کار، داشتن سامانه ارسال خودکار ایمیل است تا وقتی افراد برای اولین بار در لیست شما ثبت نام می کنند از آنها سؤال کنید که یادگیری چه چیزی برایشان جذابیت بیشتری دارد.

 

6.مؤلفین مهمان

به وبلاگ های دیگر در زمینه کاریتان سر بزنید، مقاله های نوشته شده توسط نویسنده های کارمزدی را پیدا کنید. با آنها در تماس باشید و ببینید چه ایده ای برای تولید در وب سایت شما دارند.

 

 ۷.داستان شخصی

مردم عاشق داستانند و هر کسی داستان منحصر به فردی برای خود دارد. اگر شما داستانی دارید که فکر می کنید به مخاطبین تان کمک می کند، حتما در وب سایت خود به آن بپردازید.

این می تواند داستان خود شما یا یکی از اعضای تیم، داستان سرمایه گذاری در کسب و کارتان، و یا داستان مشتریانتان باشد.

 

۸.بخش پشتیبانی

اگر شما بخش پشتیبانی یا ایمیلی برای درخواست ها دارید به حساب کاربری خود وارد شده و ببینید مردم درباره چه موضوع مشترکی ایمیل می فرستند. اگر آنها سؤال های یکسانی می پرسند، این نشانه خوبی است که نشان می دهد مشکل مشترکی وجود دارد که شما می توانید با محتوای مفید آن را برطرف کنید.

 

۹.گرایش ها

کلیدواژه های شناخته شده ای را وارد کنید. به سمت راست پایین صفحه رفته و لیست کلیدواژه های اضافی را بررسی کنید و ببینید آیا می توانید به موضوعات داغی وارد شوید یا خیر.

 

۱۰.صندوق ورودی ایمیل ها

صندوق ایمیل های ورودی خود را باز نموده و در ایمیل مشتریان، سؤالات متداول را بیابید. پاسخ های کاربران به ایمیل های خودکار ارسالی شما منبع بزرگی از ایده ها به شمار می روند.

فقط مطمئن شوید که از عنوان پاسخ ندهید در ایمیل های ارسالی استفاده نمی کنید. از مردم بخواهید به طور مشخص در پاسخ ها به ایده هایشان اشاره کنند.

 

۱۱.برنامه ریز کلیدواژه های سیستم تبلیغات گوگل

بر روی “جستجوبرای واژگان کلیدی جدید و ایده های گروهی تبلیغات کلیک کنید. چند ایده کلی وارد کرده و بر روی “دریافت ایده” کلیک کنید. به ایده های گروهی تبلیغ و ایده های کلیدواژه ها نگاه کرده و چند موضوع را انتخاب کنید.

 

۱۲.گروه ها و تالارهای گفتگو

برای آنکه بدانید در زمینه کاری شما مردم درباره چه موضوعی صحبت می کنند از تالارهای گفتگو یا گروه های موجود در شبکه های اجتماعی بهره بگیرید. این گروه ها در فیس بوک، لینکدین، و گوگل پلاس موجودند. یافتن تالارهای گفتگوی آنلاین در هر زمینه ای اصلا دشوار نیست.

 

۱۳.رقبایتان را بررسی کنید

وب سایت رقبایتان را ببینید تا دریابید آنها در چه موضوعاتی خوب عمل می کنند. بعضی از وبلاگ ها دارای ابزارک “بهترین پست ها” در ستون کناریشان هستند. همچنین شما می توانید تعداد دفعات اشتراک گذاری مقاله های آنها در توییتر را هم ببینید.

 

۱۴.بازسامو

کلمات کلیدی کلی را جستجو کنید. این ابزار مقالات پر ارجاع را از بهترین وبلاگ ها فهرست کرده و درباره موضوعات دیگر به شما ایده می دهد.

 

 ۱۵.وبلاگ های صنایع برتر

به وبلاگ های برتر در صنایع نگاهی بیندازید و ببینید آنها چه موضوعاتی را پوشش می دهند. آنها اغلب تیم های قابلی دارند که قادرند موضوع هایی عالی را برای پوشش دادن پیدا کنند. شما می توانید مطالب جدید و ارزشمندی در رابطه با همان موضوعات ارائه دهید.

 

۱۶.رهبران اندیشه

از توییتر برای پیدا کردن رهبران اندیشه در زمینه کاریتان استفاده کنید و ببینید چه چیزهایی به اشتراک می گذارند. به سادگی می توانید در قسمت جستجوی واژگان کلیدی، نام یکی دو فرد تأثیرگذار را که از قبل می شناسید وارد کنید.

توییتر نام کسانی را که می توانید دنبال کنید نشان تان میدهد. اکثر افراد تأثیر گذار توییتر در به اشتراک گذاری محتوای مهم صنایع شان درست عمل می کنند. این ابزار ساده ای برای یافتن موضوعات رایج در اختیارتان می گذارد.

 

 ۱۷.آمازون

در آمازون به عناوین کتاب های رایج در دسته وسیعی ازموضوعاتی که با زمینه کاریتان مرتبط اند نگاهی بیندازید. همچنین می توان با خواندن اظهار نظرهای مردم در مورد کتاب های بخصوص از علایق آنها مطلع شد.

 

۱۸.کورا

چند کلیدواژه متنوع و گسترده در قسمت جستجوی کورا وارد کنید. کورا نتیجه جستجوی سؤالاتی را که مردم در آن رابطه دارند به همراه پاسخ های داده شده لیست می کند. این ابزاری مفید برای یافتن عناوین کلی و همچنین منبع خوبی برای نقل قول ها و پاسخ ها برای تهیه محتوا خواهد بود.

 

۱۹.ردیت

برای گوشه خود یک زیرر دیت در وب سایت ردیت یافته و به موضوعات پرطرفدار نگاه کنید. برای هر موضوعی که فکرش را بکنید یک زیر ردیت وجود دارد که معمولا کاملا هم فعال هستند. بسیاری از مواقع نویسنده ها در این وب سایت ها مدام در حال به اشتراک گذاری محتوای مفید از کل وب هستند.

 

۲۰.پادکست ها در آیتیونز

به دنبال پادکست های مشهور در گوشه خود بگردید. عناوین قسمت ها را بررسی کرده و به چند قسمت معروف گوش کنید. این کار به شما زمینه های گسترده ای از موضوعات را نشان میدهد. همچنین به شما کمک می کند تا افراد تأثیرگذاری که ارزش گرفتن اطلاعات برای محتوایتان دارند را شناسایی کنید.

 

استانداردهای کیفیت محتوا

نکته مفید دیگر تنظیم چند استاندارد برای باکیفیت کردن محتوای مان است. ممکن است این موضوع برای شما صادق نباشد، در نتیجه این ها قوانین ثابتی نبوده بلکه تنها مشاهدات شخصی می باشند.

می توانید از این نکات به عنوان نقطه شروع استفاده کرده و به کمک آنها برای خودتان لیستی از استانداردهای محتوای باکیفیت بسازید. حتی می توانید از آنها یک راهنمای تولید محتوا درست کنید تا مطمئن شوید که خودتان و تولید کنندگان محتوای مهمانتان در هنگام تولید محتوا آنها را لحاظ می کنید.

 بخش قابل توجهی از این فهرست احتمالا برای انواع بسیاری از محتوا کاربردی خواهد بود. به ویژه در کسب و کارهای B2B با فضای کم.

 

مفید بودن

آیا واقعا کسی از چیزی که ارائه می دهید استفاده خواهد کرد؟ مطلبی بنویسید که گرفتاری یا مشکل بخشی از جامعه مخاطبان را حل کند. اگر از این استانداردها برای بازبینی محتوای موجود استفاده می کنید، برای مفیدتر شدن محتوا چکار می توانید کنید؟

 

خوانش آسان

مطمئن شوید که مخاطبین تان با خواندن محتوایتان مشکلی ندارند. معرفی کوتاه زبان ساده، و فضای سفید زیادی داشته باشید، و از زبان خیلی پیچیده استفاده نکنید.

نگذارید پاپ آپ ها یا چیزهای دیگر در نوشتن اختلال ایجاد کنند. خوانندگان دوست دارند که مطالب را به طور گذرا خوانده و بخش های مهم آن را سریع ببینند.

پس از نکات شماره گذاری شده و لیست ها؛ نوشته با کنتراست بالا؛ و تصاویر مشخص استفاده کنید. از یک طراحی ساده، مبتنی بر مکتب کمینه گرایی و مؤثر بهره ببرید تا توجه آنها را به شکل تأثیرگذاری جلب کرده و وادارشان کند برای کسب اطلاعات بیشتر دوباره به وب سایت شما سر بزنند.

 

اعتبار داشته باشد

معتبر بودن محتوا، در این راه به شما کمک می کند. از چه طریق دیگری می توانید به این محتوا اعتبار ببخشید؟ اگر مؤلفی که با او کار را شروع می کنید معتبر باشد، عالی خواهد بود.

داشتن نظر متخصصین در مقاله راه دیگری است. داده ها و پیوندها از منابع خارجی شیوه دیگری به شمار می رود. طراحی عالی و کیفیت بالای نگارش نیز می تواند روش دیگری باشد.

 

از لحاظ احساسی مرتبط باشد

اگر جامعه مشخصی از افراد را هدف قرار داده اید، باید بر روی نوع شخصیت آن ها، احساساتشان، آنچه که آنها را به چالش می کشد و غیره کنترل خوبی داشته باشید. داستان هایی بنویسید که به احساسات آنها دست بیندازد. با استفاده از چه تصاویر و یا واژگانی می توانید جذبشان کنید؟

 

فقط به شما تنها مربوط نمی شود

محتوایی که به شما مرتبط است می تواند به خوبی جواب دهد، اما در کل محتوا باید بیشتر به خوانندگان مربوط باشد. بیشتر به مخاطبتان فکر کنید تا خودتان. مگر آنکه مشخصأ داستانی شخصی را حکایت کنید و امیدوار باشید به خوانندگان هم ربط پیدا کند.

 

خاص باشید، نه کلی

محتوای گسترده و کلی بندرت مفید واقع می شود. تا جایی که می توانید خاص باشید و از زبان به لحاظ دستوری معلوم (و نه مجهول) استفاده کنید. ویرایشگر همینگوی ابزاری مفید برای یافتن بخش هایی است که در آنها از وجه مجهول استفاده کرده اید.

 

سخاوتمند باشید

به محتوای خود نگریسته و بر روی انگیزه های آن کار کنید. آیا دارید مردم را به توجه به چیزی که به آن علاقه مند نیستند ترغیب می کنید؟ یا رسما سخاوتمندید؟

 

نوآور باشید

آیا ایده تان جدید است یا تکرار مکررات که پیش تر هم هزاران بار گفته شده است؟ آیا می توانید به محتوا چیزی اضافه کنید که آن را به محتوایی دست اول تبدیل کند؟

 

آن را اشتراک پذیر کنید

محتوایی ایجاد کنید که مردم آن را به اشتراک گذاشته و با دیگران درباره آن صحبت کنند. به نظر من، اگر صد نفر محتوای مرا فقط “لایک” می کنند، این صدا نفر همان هایی هستند که فکر می کنند آن محتوا به اندازه کافی خوب نیست که بشود آن را به اشتراک گذاشت. این حرف به نظر کمی سنگین است، اما معیار خوبی برای سنجش کیفیت به شمار می رود.

 

محتوای جالب

به یاد داشته باشید اگر محتوا جالب توجه نباشد، شما بازاریابی محتوا نکرده اید. آیا عنوان محتوا چشمگیر است؟ آیا دام خوبی برای جلب نظر مردم دارد؟ آیا به خودی خود دید منحصر به فردی دارد که برای جامعه (مخاطبین) شما جالب باشد؟

 

طراحی با کیفیت

اطمینان پیدا کنید که محتوایتان از لحاظ استاندارد طراحی، در سطح بالایی اجرا شده است. آیا محتوا با تصاویر باکیفیت و اصل پشتیبانی می شود یا با عکس هایی بی کیفیت و شطرنجی؟

 

جریان محتوا

آیا محتوا از ساختاری منطقی که خواننده را از یک بخش به بخش دیگر بکشد پیروی می کند؟ خوانش محتوا از بخشی به بخش دیگر باید راحت باشد. برای بردن خوانندگان از جایی به جای دیگر، بین اجزا و اتصالات، مقدمه و نتیجه گیری های کوتاه قرار دهید.

 

محتوای سرگرم کننده

اگر بتوانید لبخند بر لبان خوانندگان بنشانید، این برای شما امتیاز بزرگی به شمار می رود. پیداست که، این امر بسته به متن همیشه ممکن یا خوش آیند نیست.

 

محتوای طولانی

من متوجه شدم که محتوای طولانی و با جزئیات خیلی خوب جواب میدهد. محتوای پست شده در رسانه های اجتماعی می توانند (و در برخی مواقع حتی باید) کوتاه باشند، اما اگر محتوا بر روی وب سایتتان قرار دارد، به بازدید کننده چیزی ارائه دهید که با شور و اشتیاق و با انرژی با آن برخورد کند.

آیا خوانندگان آن مطلب را علامت گذاری می کنند تا وقتی که نیاز به پیاده سازی آن توصیه ها دارند به آن برگردند؟

 

نظارت بر تراکنش

البته که توجه به چیزی که شما دوست دارید، دستورالعملی برای موفقیت نیست. در نهایت، این مخاطبان شما هستند که اهمیت دارند.

باید ببینید که چه محتوایی به آنها ربط پیدا می کند و مؤثرترین نقطه بین آنچه که در آن ماهر هستید و چیزی که باب میل مخاطب است را پیدا کنید.

آسان ترین روش این است که کارآیی محتوای کنونی تان را ارزیابی کنید. بعد از ششصد پست، به جایی رسیدم که دیگر میدانستم چه نوع محتوایی برای مخاطبان خیلی خوب جواب میدهد. این کار را با نادیده گرفتن بسیاری از معیارهای سنتی و اهمیت دادن به معنی دار ترین معیارها انجام دادم.

بسیاری از مردم، به تعداد بازدیدهای یک مقاله نگاه می کنند تا آن را موفق قلمداد کنند. تعداد بازدید، معیار مناسبی برای شرکت های رسانه ای است، زیرا تبلیغات را براساس شمار بازدید از صفحات به فروش می رسانند. در بقیه موارد، شمار بازدید درباره میزان اهمیتی که مردم برای محتوا قائلند اطلاعات چندانی به دست نمی دهد.

مردم به لایک ها نگاه می کنند و تصور می کنند که لایک های زیاد برای یک محتوا آن را به محتوای خوب تبدیل می کند. برای من، “لایک” نشانه آن است که محتوا آنقدرها خوب نبوده که به اشتراک گذاشته شود.

مردم سطح محک (محتوا) را بسیار پایین می آورند. توصیه می کنم به سه معیار کلیدی توجه کنید.

 

سه معیار کلیدی در ارزش گذاری محتوای تولیدی

 

به اشتراک گذاری ها

پیشنهاد می کنم به جای تمرکز روی بازدیدها و لایک ها، به به اشتراک گذاری پست در رسانه های اجتماعی توجه کنید. مشخصأ در مورد محتوایمان، من آمار حساب توییتری مان را ارزیابی می کنم.

این کار به من نشانه خوبی می دهد از اینکه چه محتوایی بیشتر احتمال به اشتراک گذاری دارد. اینکه کسی آن را بخواند و یا “لایک” کند عالی است، اما در واقع به اشتراک گذاشتن یک چیز دیگر است!

تنها بهترین محتواها به اشتراک گذاشته می شوند. توییت ها برای محتوای ما معیار پایدارتری محسوب می شوند، تا اشتراک ها در فیس بوک یا لینکدین.

 برای اینکه تعداد کل اشتراک ها را به دست آورید می توانید لینک هایی به وب سایت خود اضافه کنید یا از ابزارهای لایک اکسپلورر یا بازسامو استفاده کنید.

 

دیدگاه ها

ترغیب مردم به نظر دادن هم، مشابه با اشتراک گذاری، سطحی بالاتر از تشویقشان به خواندن یا لایک کردن یک پست است. با این وجود، توجه به تعداد دیدگاه ها معیار نسبتا خودبینانه ای است.

 توصیه می کنم به کلماتی که مردم به کار می برند توجه کنید. من از افزونه ای به نام دیسکس استفاده می کنم، چون به کمک آن دیدگاه های باکیفیت تری به دست می آورم (در آن اسپم ها و یا دیدگاه هایی که به دنبال پیوند ورودی هستند وجود ندارند).

اما دیدگاه هایی مانند، “این پست واقعا مفید است، من آن را در کسب و کارم اعمال خواهم کرد” به مراتب بهتر است. اگر مردم واقعا از محتوای ما استفاده می کنند، آن وقت می فهمیم که محتوا مؤثر بوده است.

 

پاسخ به ایمیل ها

ما فهرستی از ایمیل ها که در طی سالها آن را جمع آوری کرده ایم در اختیار داریم که هر هفته بهترین محتوایمان را برایشان ارسال می کنیم. این ایمیل ها مستقیما از آدرس ایمیل من فرستاده می شوند، و پاسخ ها به من نشان میدهند که چه چیزی واقعا به مردم مربوط می شود.

گاهی اوقات به سختی پاسخی دریافت می کنم؛ بعضی اوقات هم، غرق در پیام های دلگرم کننده و یا پرسش ها می شوم. در این هنگام است که متوجه می شوم کارمان در محتوا واقعا عالی است. به مرور زمان به تصویر واضحی از محتوایی که برای مخاطبین شما جواب می دهد خواهید رسید.

این امر بازخوردی برای استراتژی محتوای شما خواهد بود. گاهی اوقات تأثیری که شما بر مردم می گذارید به سهولت قابل مشاهده نیست.

چقدر عالی است که شما برای یک مقاله چند توییت دریافت کرده اید، اما آیا مردم به راستی (به مقاله) اهمیت می دهند؟ نظرات، دید خوبی از بذل توجه مردم به مطلب به شما می دهند. اعداد اهمیتی ندارند، اما واژگانی که مردم به کار می برند مهم است.

 

جمع بندی و پایان مقاله

در این مقاله که از کتاب ماشین محتوا نوشته دن نوریس خواندید یاد گرفتید که یک محتوای عالی یعنی چه، چه معیارهایی برای محتوای با کیفیت لحاظ است و چگونه می توان ایده هایی برای تولید محتوای عالی و با کیفیت بدست آورد. امیدواریم از این مقاله هم استفاده کافی را برده باشید و بتوانید محتوای با کیفیتی تولید کنید که نظر مخاطبان تان را جلب کند.

 

چگونه محتوای با کیفیت و عالی تولید کنیم؟
5 از 1 رای

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.