چگونه از گوگل آنالیتیکس بهترین استفاده را داشته باشیم؟

0

کاربرد گوگل آنالیتیکس

اگر بخواهیم مفهوم گوگل آنالیتیکس را به صورت ساده بیان کنیم، باید گفت که این ابزار داده ها و اطلاعات خوبی از کاربرانی که از سایت ما بازدید کرده اند به ما می دهد. همین موضوع باعث می شود که ما بتوانیم رفتار کاربران را بسنجیم و نسبت به آن تحلیل بهتری داشته باشیم .

می توان عملکرد های خود را بر اساس داده ها و تحلیل های بدست آمده از آنها به صورت ساخت یافته تنظیم کرده تا در نهایت بتوانیم سایت خود را به بهترین شکل ممکن رشد دهیم و پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

متاسفانه خیلی از وبسایت ها همچنان هم از این ابزار مفید و کاربردی استفاده نمی کنند و این کار اشتباهی است. در واقع بدون استفاده از این ابزار ما نمی توانیم متوجه شویم که کاربر از چه طریقی به سایت ما مراجعه کرده، با چه هدفی به سایت ما مراجعه کرده، چه صفحاتی از سایت ما را دیده و مورد بررسی قرار داده، چرا از سایت ما خارج شده، چطور می توان کاربران را به سوی سایت برگرداند و از همه مهمتر نرخ تبدیلات را نمی توانیم بدست آوریم و همه این موارد از پیامد های استفاده نکردن از ابزار کاربردی گوگل آنالیتیکس است.

استفاده از ابزار هایی همچون الکسا و سیمیلار وب برای ارزیابی وب سایت چندان رایج نیست و این ابزار ها بیشتر برای تحلیل رقبا هستند. برای یک ارزیابی مناسب از سایت خود باید از ابزاری همچون گوگل آنالیتیکس استفاده کرد و تحلیل دقیقی نسبت به رفتار و علایق کاربر داشت تا بتوان وب سایت را به خوبی رشد داد.

 

هدف استفاده از گوگل آنالیتیکس چیست؟

اطلاعاتی که از گوگل آنالیتیکس بدست می آید شامل طیف گسترده ای از موضوعات است که باید به دقت هرکدام از آنها را باگذاشتن زمان معین مورد بررسی قرار داد و نباید فقط از این ابزار برای بررسی تعداد بازدید و رشد نسبت به هفته های گذشته و دیگر مواردی از این قبیل استفاده کرد.

  • اهداف مقصد: اهداف مقصد به شما امکان می دهد وقتی بازدید کنندگان به یک صفحه خاص یا مجموعه ای از صفحات در وب سایت خود می روند ، ردیابی کنید. مثالهای رایج عبارتند از ردیابی هنگامی که بازدید کنندگان به صفحات “با تشکر از شما” ، “سفارش به پایان رسید” یا “افزودن به سبد خرید” می رسند.
  • اهداف engagement: اهداف engagement به شما امکان می دهد تا فعالیت در سایت را ردیابی کنید ، مانند میزان زمانی که بازدید کنندگان در سایت شما می گذرانند ، چند صفحه بازدید می کنند و چه اقداماتی انجام می دهند.
  • اهداف رویداد: اهداف رویداد به شما این امکان را می دهد که بازدیدکنندگان عملی را در سایت شما انجام دهند ، مانند مشاهده یک فیلم، اشتراک گذاری یک پست در رسانه های اجتماعی، یا کلیک روی یک تبلیغ.

امروزه بیش از پیش نیاز به داشتن این ابزار و گرفتن گزارشات منظم و دقیق از آن برای انجام تحلیل های مهم و گسترده بر روی قسمت های مختلف وب سایت احساس می شود. پس لازم است که ما اطلاعات گسترده ای از این ابزار مفید و کاربردی در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم از داده ها و اطلاعات بدست آمده بهترین بهره برداری را انجام دهیم.

 

نحوه تحلیل بر گزارش ها

حال قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چگونه می توان تجزیه و تحلیل مناسبی داشت، چون معمولا تحلیل هایی که در این زمینه انجام می شود خیلی کلی است و صاحبان وبسایت خیلی جزئی به آمار دقت نمی کنند.

در واقع در اولین قدم باید عملکرد صفحات و محتوای خود را بسنجیم، به عنوان مثال یک صفحه را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که عملکرد آن نسبت به هفته پیش چطور بوده است و اینکه کاربران چقدر زمان در این صفحه صرف کرده اند؟ آیا از این صفحه به صفحه دیگری رفته اند؟ و یا اینکه کلا سایت را ترک کرده اند؟

 

تحلیل داده ها در گوگل آنالیتیکس

یکی از کانال هایی که به صورت کاملا تخصصی در زمینه گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر فعالیت می کند، کانال analytips است که توسط افشین زندی مدیریت می شود. ویدئو های مفید مناسبی در این کانال تهیه و تولید می شود که بسیاری از آنها رایگان هستند و توصیه می شود که از این کانال استفاده کنید.

در قدم بعدی به سراغ چگالی می رویم به عنوان مثال اگر در بررسی یک صفحه متوجه می شویم که زمانی که در آن صفحه صرف شده، کم بوده است، باید بررسی  کنیم و ببینیم علت این اتفاق چیست؟ آمار و ارقام این صفحه نسبت به هفته پیش رشد داشته یا خیر؟

در این بخش لازم است یکسری از داده ها را در کنار هم قرار دهیم و بررسی کنیم که کاربر ها از چه صفحاتی وارد این صفحه شده اند. سپس به این موضوع فکر کنیم که به چه دلیل وارد این صفحه شده اند. اگر نقصی در کار وجود دارد شاید به این دلیل است که از ابتدا راه را اشتباه رفته ایم و مثلا بنر های تبلیغاتی ما مفهوم اشتباهی را به کاربر رسانده اند.

بعد از این که تمامی داده ها را به خوبی کنار هم گذاشتیم، باید یک گزارش جامع و خوبی آماده کنیم از اینکه چرا این اتفاقات پیش آمده است و به دنبال دلیل همه این موارد بگردیم.

 

فرضیه سازی در گوگل آنالیتیکس

پس از آنکه دلیل این مشکلات را پیدا کردیم و یا یکسری حدس ها برای دلیل پیش آمدن این اتفاقات به ذهنمان رسید می توانیم برای حل مشکلات اقدام کنیم. احتمالا بیشتر حدس هایی که در این مرحله زدیم تقریبا درست است، چراکه همه آنها بر اساس داده ها و گزارشات است و از مبنا و پایه ای برخوردار است.

بررسی های انجام شده ما باید بسیار دقیق باشد، به عنوان مثال اگر کاربران با استفاده از گوشی به سایت ما وارد شده اند باید بدانیم گوشی های آنان از چه نوعی است و برای تبلت هم به همین صورت باید اقدام کنیم. سپس تحلیل کنیم که آیا وبسایت ما متناسب با گوشی و تبلت رسپانسیو بوده یا خیر؟

در نهایت که مشکلات کارمان را متوجه شدیم، اقدام به برطرف کردن آنها می کنیم و تمامی مواردی که حس می کنیم کاربر به آن نیاز دارد را پیاد سازی می کنیم.

 

چرخه تحلیل در گوگل آنالیتیکس

مشکلی که در ادامه این کار وجود دارد این است که خیلی از صاحبان وبسایت ها و وبمستر ها ادامه کار را انجام نمی دهند. ولی در واقع پایان شیرین کار اینجاست که شما این کار را به بازه های زمانی مشخص تقسیم کنید و به صورت متناوب دائما آن را تکرار کنید. سپس داده های بدست آمده را با داده های قبلی مقایسه کنید و میزان رشد و درست بودن حدسیات را تحلیل کنید.

و در واقع جالبترین بخش کار اینجاست که متوجه شویم تغییرات ایجاد شده بر اساس تجربه و اطلاعات بدست آمده از داده ها چقدر اثر بخش بوده است و آیا موجب افزایش نرخ رشد به میزان چشمگیری شده است یا خیر.

اگر نرخ رشد به میزان مورد انتظار بالا نبود باید این چرخه را دوباره و دوباره تکرار کنیم تا به بازدهی مورد نظر برسیم . در واقع به دلیل تکرار چندین و چند باره این روند که بسیار مفید و کاربردی است به آن چرخه گفته می شود. البته باید گفت که حتی اگر نرخ رشد ما خوب و چشمگیر بود ، نباید از انجام دوباره این فعالیت ها چشم پوشی کرد بلکه باید سعی در بهتر و بهتر شدن داشت.

 

 چرا تعداد کلیک‌های سرچ کنسول  با user در گوگل آنالیتیکس متفاوت است؟

اگر با یک شبکه تبلیغات اینترنتی کار کرده باشید ویا کمپینی را به اجرا در آورده باشید، حتما درون پنل تفاوت هایی میان کلیک هایی که ثبت شده و تعداد کاربران درون آنالیتیکس خواهید دید. به عنوان مثال نرخ کلیک درون پنل 500 است اما درون آنالیتیکس این نرخ 350 است .

اولین ایده ای که به ذهن شما می رسد این است که کمپین خوب عمل نکرده و کاربران فیک به سمت سایت ما فرستاده است که گوگل نتوانسته آن را بشمارد و یا کاربر های خوبی فرستاده نشده است!

اما اینطور نیست و می توان گفت که یکی از مواردی که می تواند تفاوت این نرخ را در دو بخش کم کند، سرعت وبسایت است. خیلی از مواقع سرعت سایت به میزانی که باید خوب نیست و این می تواند ناشی از ترافیک بالا و تعداد زیاد کاربران درون سایت ما باشد.

خیلی از مواقع سرعت سایت ما در موبایل بسیار پایین است. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است کاربران تنها 3 تا 6 ثانیه داخل موبایل زمان صرف می کنند تا وبسایت برای آنها شروع به کار کند و اگر این اتفاق نیافتد به راحتی صفحه را ترک می کنند.

حتما باید قبل از برگزاری کمپین باید به این نکته دقت کنیم که باید از سرور قدرتمندی برخوردار باشیم و سرعت سایت نیز مناسب باشد، تا هزینه هایی که در این راستا صرف می کنیم، با بازخورد مناسبی همراه باشد.

یکی از ابزار های مناسب در رابطه با بررسی وبسایت که حتما باید از آن استفاده شود، Google Speed Insight است که بسیار کاربردی است. علاوه بر آمار دقیق، نمره ای بین یک تا صد به شما اختصاص خواهد داد و این هم شامل حالت موبایل، هم شامل حالت دسکتاپ است. شما با استفاده از آن می توانید ارزیابی های لازمه را انجام دهید و برای رفع مشکلات اقدام کنید.

 

جمع بندی

در مجموع می توان گفت که گوگل آنالیتیکس ابزاری بسیار کاربردی و موثر است که با استفاده از آن می توان تحلیل دقیق و جامغ نسبت به فعالیت انجام شده و بازخورد های دریافت شده داشت. نسبت به تحلیل و بررسی های انجام شده از نتایج بدست آمده از گوگل آنالیتیکس می توان تغییراتی در قسمت هایی که لازم است ایجاد کرد تا با توجه به آن نتایج و بازخورد های کار را بهبود بخشید و مخاطب را بیش از پیش جذب محتوای خود کرد.

امیدواریم از این مقاله استفاده لازم و کافی را برده باشید و در زمینه رشد اطلاعات شما و استفاده از ابزار های مناسب کمکی کرده باشیم. می توانید این مقاله کاربردی را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا آنها نیز از این مطالب برخوردار شوند.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.