چرا ایمیل مارکتینگ هنوز هم جواب می دهد؟

1

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی هنوز هم جواب می دهد. اما خیلی از بازاریابان از قدرت بازاریابی ایمیلی اطلاعی ندارد و فکر می کنند دیگر مردم سراغ اینباکس ایمیل های خود نمی روند. در صورتی که اصلا به هیچ وجه اینطور نیست!

هنوز هم برندهای قدرتمند ایرانی مثل دیجی کالا برای فروش محصولات خود از ایمیل مارکتینگ استفاده می کنند. این رویکرد که چون شبکه های اجتماعی محبوب در کشور ما وجود دارند مردم همیشه سرشان به آن ها گرم است و دیگر سراغ ایمیل خود نمی روند کاملا اشتباه است.

در این مقاله از سایت مخاطب قصد داریم در مورد بازاریابی ایمیلی و مزایای آن صحبت کنیم. اگر شما هم درک درستی از ایمیل مارکتینگ ندارید در این مقاله با ما همراه باشید.

 

چرا بازاریابی ایمیلی؟

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی یکی از قدرتمندترین و در عین حال درک ناشده ترین وسایل دنیای بازاریابی اینترنتی است. تقریبا تمامی تولید کنندگان و مصرف کنندگان از آن استفاده می کنند، چه با ارسال و دریافت نامه، و چه با پیشنهاد تجاری.

بازاریابی ایمیلی در حالی که ارزش را در صندوق های پستی مشترکین تحویل می دهد، پایگاه ارتباطی منحصر به فردی از ترکیب هنر و دانش ایجاد می کند. با وجود این که بسیاری از شرکتها از آن استفاده می کنند اما تعداد کمی از آنها قادر به درک درست بازاریابی ایمیلی هستند. این بخشی از افق تجارت ماست که به مراقبت دائمی نیاز دارد. تنها ثابت این حوزه، تغییر است.

شرکتها و مدیران تایید نشده صرف شده است. همچنین افراد روشنی را دیده ام که در دوران خدمتشان شانس خود را امتحان کرده و شرکتهای تغییر پذیری را تاسیس کرده اند.

ایمیل به عنوان برنامه قاتل عصر اینترنت ظهور کرد. با این که امروزه مشخصا رقابت بیشتری بر سر ایجاد هیاهو و کسب سهم شناخت وجود دارد، هنوز هم ایمیل وسیله امرار معاش کاربران آنلاین است.

حقیقت این است که برای بازاریابی ایمیلی، مجبور به تصمیم گیری سختی شدم، تا بعضی چیزها را بیان کنم و از برخی دیگر بگذرم. امیدوارم این مقاله بتواند مجموعه ای از عوامل کلیدی بازاریابی ایمیلی را در اختیار قرار دهد که مورد استفاده و آگاهی قشر وسیعی از مخاطبان قرار بگیرد.

انتقاد من به بازاریابان ایمیلی (و کلا بازاریابی)، انتقادی بسیار بنیادی است. به جای این که اطلاعات مفید و لازم به مشترکانی داده شود که اجازه، یعنی یکی از مهمترین چیزهایی را که فرد در دنیای آنلاین می تواند فراهم سازد، یعنی اجازه را، در اختیار ما قرار می دهند، اغلب، دستیابی به اهداف بازاریابی داخلی محرک استراتژی و کارزارهای ایمیلی قرار می گیرد.

اما اگر که در وحله اول تمرکز خود را بر مشترکان معطوف کنیم، اهداف تجاری در پی آن خواهند آمد.

بازاریابی ایمیلی، و نیز اینترنت، به نحو چشمگیری دستخوش تغییر شده اند. بررسی تاثیرات بازاریابی ایمیلی در دوره کوتاهی که از عمر آن می گذرد، بسیار چالش برانگیز است. بازاریابی ایمیلی در سطوح فراوانی تجارتها و عادتهای مصرف را دگرگون ساخته است. می توانیم به خوبی تاثیر گذاری مداوم ایمیل را به نمایش بگذاریم و مجموعه ای از بهترین روش های هسته ای را که تداوم این تاثیر گذاری را تضمین می کند، بسط دهیم.

همان گونه که برادران رایت هیچ ایده ای از چگونگی تاثیر اختراع شان بر آینده صنعت هوایی نداشتند، اما تاریخ آن را رقم زدند، بسیاری از شما بازاریابان حرفه ای نیز آینده اینترنت را رقم خواهید زد.

من اغلب از این که افرادی خارج از حوزه بازاریابی یا ناآشنا به ایمیل، می پرسند که برای امرار معاش چکار باید بکنیم، متعجب می شوم. و نوعا زمانی که به گروه دوم، ایمیل را پیشنهاد می کنم، آهی جانگداز برمی آورند که «با هرزنامه و پر شدن صندوق پستی چه کنند» و این که رویکرد من نسبت به این مشکل چگونه است. ما به عنوان بازاریابان مسئول، می دانیم که این موارد چندان هم غیر واقعی نیستند.

من معمولا به این افراد توضیح می دهم که بازاریابی ایمیلی مبتنی بر اجازه چگونه کار می کند و آنها در می یابند بدون این که از بازاریابی ایمیلی مطلع بوده باشند، به صندوق پستی وارد شده و از برقراری یک نوع ارتباط معمولی ایمیلی با یک شرکت لذت برده اند.

در اینجا خود را از این گفت و گو بیرون می کشم و با این احساس که توانسته ام رخنه ای در این تصور غلط ایجاد کنم که تمامی ایمیل های تجاری هرزنامه هستند، تبسمی بر لبانم می نشیند.

ایمیل سریع ترین، منعطف ترین، به صرفه ترین، شخصی ترین و هدفمندترین وسیله ارتباطی در دنیای امروز است.

گروه فاخر پپرز و راجرز مزایای بازاریابی ایمیلی را در این عبارت گنجانده است. اگرچه در طی این سال ها، ایمیل های تجاری نیز سهم عادلانه خود را از سوءاستفاده برده اند، اما ایمیل هنوز هم قدرتمندترین و به صرفه ترین ابزار بازاریابی برای مراودات «تک به تک» و برپایی ارتباط است.

در حالی که بسیاری در پی دستیابی به مزایای بازاریابی ایمیلی هستند. سازمان های بزرگ و کوچک بیشماری، پتانسیل آن را در برقراری ارتباطی کاملا مناسب با مشتریان کشف کرده اند.

پیشنهاد ویژه سایت مخاطب به شما : چگونه ایمیل های اثر بخشی بنویسیم که بیشتر باز شوند؟

در حقیقت، پیش بینی شده است هزینه های بازاریابی ایمیلی تا سال ۲۰20 به ۲٫۱ میلیارد دلار بالغ شود. در حالی که ۹۷ درصد مصرف کنندگان و ۹۴ درصد بازاریابان از ایمیل استفاده می کنند، این پیش بینی انکارناپذیر می نماید.

مطمئنا می خواهید بدانید چه چیز باعث میشود ایمیل به چنین کانال بازاریابی عظیمی بدل شود. با هم نگاهی به این نکته می اندازیم.

 

بیش از آنچه سرمایه می گذارید به دست می آورید

تحقیقات اخیر نشان می دهد که به ازای هر یک دلار هزینه در بازاریابی ایمیلی، می توانید انتظار بازگشت حدود ۴۶ دلار را داشته باشید. اگر این مورد نظر شما را جلب نمی کند، شاید این آمار بتواند جالب توجه باشد؛

بازاریابی ایمیلی نسبت به دیگر رویکردهای بازاریابی اینترنتی بالاترین نرخ بازگشت سرمایه را دارد. به علاوه، همان گونه که اشاره شد، بازاریابی ایمیلی به صرفه است و برای آغاز آن به سرمایه گذاری چند صد هزار دلاری نیازی نیست. می توانید با یک برنامه ایمیلی بسیار ساده شروع کنید و رفته رفته آن را توسعه بدهید.

حتی گفته می شود ایجاد چیزی به سادگی یک ایمیل خبری، که بیشتر جنبه ارتباطی دارد تا جنبه فروش، از جمله فعالیت های همراه با بازگشت سرمایه است که می توانید آن را جهت بهبود حضور اینترنتی خود اتخاذ کنید. از این مرحله به بعد گزینه های رشد نامحدودند.

 

هر کسی می تواند از آن سود ببرد

مزیت دیگر ایمیل چند منظوره بودن آن است. هزینه پایین و فراگیر بودن ایمیل آن را تقریبا برای هر شرکتی دست یافتنی می سازد. من فکر می کنم ایمیل زمینه بازی را در بین تجارتها همتراز می کند. چه یک تجارت کوچک را اداره کنید و چه جزء ۵۰۰ شرکت موفق باشید، می توانید به یک اندازه از مزایای ایمیل سود ببرید.

ممکن است برخی از شرکتها نتوانند از عهده هزینه های سنگین کارزارهای تبلیغاتی یا دیگر ابتکار عمل های پرخرج برآیند، اما همه می توانند بر روی یک برنامه دقیق بازاریابی ایمیلی سرمایه گذاری کنند.

 

به شما کمک می کند با دیگران ارتباط برقرار کنید

اجازه دهید راجع به وفاداری برند صحبت کنیم. هم اکنون چه کار می کنید تا مشتریان جاری و بالقوه خود را به «برند»، محصول یا خدماتتان متعهد سازید؟ آیا این کار جواب میدهد؟ اطمینان دارید؟

ایمیل راه بسیار خوبی برای ایجاد وفاداری برند است. یکی از اشتباهات رایج بازاریابان این است که به ایمیل به عنوان یک ابزار ارتباطی فکر نمی کنند. اگر از ایمیل، بدون استراتژی صحیح، جهت ارسال پیام از اینجا به آنجا استفاده کنید، به احتمال زیاد درست کار نخواهد کرد و برگشتی را که پیشتر به آن اشاره کردم موجب نخواهد شد.

مزیت واقعی ایمیل، در استفاده از آن جهت توسعه روابط طولانی مدت است. جدای از هر چیز، اگر با کسی ارتباط دارید و فقط هر از گاهی برای آن شخص چند سطر نامه می فرستید، بدون این که درباره موضوع مرتبطی گفت وگو کنید، این ارتباط تا کجا ادامه خواهد یافت؟

اگر از موضوعات مشترک حرف بزنید، ایمیل به شما این اجازه را میدهد که ارتباطات خاص مورد توجه مشتریان خود را بنا کنید. شما میتوانید پیام های فردی مناسبی تهیه کرده و زمانی که افراد به آن نیاز دارند، آنها را برایشان ارسال نمایید. کدام کانال دیگری چنین امکاناتی را در اختیار تان قرار می دهد؟

 

قابل اندازه گیری است

آیا دوست دارید بدانید که در ماه گذشته چه کسانی تبلیغات شما را در فلان مجله پر خواننده دیده اند؟ بهتر از آن، آیا آنها نسبت به آن واکنشی نشان داده اند؟

از آنجا که ایمیل قابل اندازه گیری است، اینها مواردی هستند که شما می توانید از کمپین های ایمیلی تان (اگر بخوبی انجام بگیرند) بیاموزید. بخشی از مقبولیت ایمیل از این نکته ناشی می شود که بازاریابان را قادر می سازد از بررسی کارزارهای خود و استفاده از اطلاعات آن جهت تغییر جهت یا اقدامات اصلاحی درس بگیرند.

 

می تواند بسیار هدفمند باشد

اگر اطلاعاتی از قبیل جنس، سن یا علائق مشتریان خود را جمع آوری کنید، همه چیز را برای ایجاد کارزارهای بازاریابی ایمیلی هدفمند و مرتبط در اختیار خواهید داشت.

شما می توانید پیامها را متناسب با مخاطبان خاص سفارشی کنید و موضوعات و پیشنهادهای متناسب با هر یک را برایشان ارسال نمایید. در نهایت مشترکان آنچه را که می خواهند دریافت می کنند و شما نیز آگاهی بیشتری از واکنش های بخش به دست می آورید و به این ترتیب می توانید ایمیل های متناسب تری به صندوق های آنها ارسال کنید.

 

فوری و عملکردی است

همه ما شنیده ایم که زمانبندی یعنی همه چیز. می توان چنین گفت که ایمیل فوری و کاربردی است. پیشنهاد ارتقا از طریق ایمیل با درخواست واضح پیگیری می تواند تاثیر شگرفی بر درآمد داشته باشد.

هیچ کانال دیگری به شما اجازه نمی دهد در چنین زمان کوتاهی مستقیما به مشتری خود دسترسی داشته باشید. به دلیل فوریت آن، ایمیل می تواند در حل مسائل شگفتی بیافریند یا کالاهای مانده در انبار را در شرایطی که نیازمند مراودات وقتگیر و حساس هستند به فروش برساند.

 

با دیگر روش ها بخوبی عمل می کند

اگر مزایای ایمیل به خودی خود کافی نباشند، ترکیب آن با دیگر کانال ها یا تلاش های بازاریابی به خوبی جوابگوست. تاثیر استفاده از ایمیل را در بالا بردن ترافیک سایت خود در نظر بگیرید.

شاید یک صفحه سفید جدید در سایت خود ارائه می کنید و به جای این که صبر کنید تا تبلیغات اخیرتان تاثیر خود را بگذارد یا مشتریان شما آن را پر کنند، مایلید یک ایمیل بفرستید تا ترافیک سایت خود را بالا ببرید.

همچنین می توانید برای مشارکت در رویدادهای ویژه ایمیل بفرستید(هم آنلاین و هم آفلاین). اینها فقط معدود روش هایی هستند که می توانید به کمک آنها ایمیل را یک قدم جلوتر ببرید. پیشنهاد می کنیم این روش ها را امتحان کنيد.

 

ایمیل مارکتینگ به صرفه است

اگر بودجه زیادی ندارید، اما می خواهید یک برنامه ایمیل به راه بیندازید، می توانید. اگر بودجه انبوهی دارید و می خواهید فوق العاده ترین برنامه ایمیل دنیا را بسازید، باز هم می توانید.

چه در ماه ۲۰ دلار صرف ایمیل کنید، چه ۲۰ هزار دلار، باز هم قادر خواهید بود به مشتریان جاری و بالقوه خود دسترسی داشته باشید و موفقیت خود را بسنجید.

البته، همچنان که آگاهی شما از بازاریابی ایمیلی رشد می یابد و نتایج ثابت شده آن، افزایش بودجه را تضمین می کند، سرمایه گذاری در مشارکت با یک شرکت متخصص ایمیل می تواند دیدگاه های استراتژیک ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهد، شما را از سرحد موفقیت در کارزارهای خود مطمئن سازد و در صعود به مراحل بعد یاری کند.

راه های متعدد کم هزینه و راحت الأجرایی برای استفاده بیشینه از ایمیل وجود دارد، مانند تقسیم بندی و هدف گیری مشتریان بر اساس تاریخچه خرید یا موقعیت جغرافیایی آنها.

استفاده هوشمندانه از مشتری ایمیلی و داده های عملیاتی هزینه بر نخواهند بود. همین طور در مورد سرمایه گذاری جاری خود در دیگر ابتکار عمل های بازاریابی، همچون تبلیغات تحقیقاتی پیش پرداخته، فکر کنید.

ایمیل می تواند مکملی بر این کارزارهای پر هزینه باشد و پیام های حمایتی را بدون زدن بانک به منزل برساند. به بیان دیگر، نیازی نیست که مبالغ هنگفتی جهت دستیابی به مزایای بازاریابی ایمیلی هزینه کنید.

 

اجرای ایمیل بسیار آسان است

بسته به بزرگی تجارتتان، می توانید انتخاب کنید که بازاریابی ایمیلی شما در خانه یا بیرون از آن انجام پذیرد. در واقع، در هر دو صورت، اجرای کارزار ایمیل بسته به بزرگی و پیچیدگی برنامه ایمیلی شما نباید بیش از حد هراس انگیز جلوه کند.

اگر بودجه لازم جهت به روز سازی عملیات ایمیل خود در اختیار ندارید، انبوهی از ابزارهای سهل الاستفاده و خودکار وجود دارند که می توانند شما را در ایجاد و توسعه ایمیل های حرفه ای و شسته و رفته یاری دهند.

این ابزارها برای تجارت های کوچک و متوسطی مناسب است که دانش یا منابع مورد نیاز جهت طراحی یا کد نویسی HTML ایمیل ها و مدیریت پایگاه داده آدرسها را نداشته باشند.

این ابزارها با رابط های کاربری آسانی همراه هستند که استفاده از آنها آسان بوده و امکانات فراوانی را در اختیارتان قرار می دهند تا کارزار خود را بیشینه سازید.

اگر به تازگی کار با ایمیل را آغاز کرده اید و یا لیست کوچکی (۲۰ هزار یا کمتر) دارید، این ابزارها انتخاب بسیارخوبی برایتان هستند. حتی با رشد لیست و نیازهایتان، می توانید از بسیاری از این محصولات، خدمات و شرکتهای متخصص جهت ارتقاء کارزار خود به مراحل بعدی استفاده کنید.

صنعت بازاریابی ایمیلی، طی سه سال گذشته در زمان تحریر کتاب ارشد و توسعه زیادی یافته و تقریبا برای هر وضعیت، یک محصول یا شرکت ایجاد شده است.

 

بازاریابی ایمیلی موثر یک بازاریابی هدفمند است

بازاریابی ایمیلی تک به تک به این معنی است که پیامهای بازاریابی، پل های ارتباطی منحصر به فرد، بین شما و مشتریانتان هستند. بازاریابی ایمیلی، بسته به گستره متغیرها، می تواند محدوده وسیعی را شامل شود.

این که می خواهید جهت ارائه ارزش به هریک از مشتریان خود یک برنامه ایمیلی برپا کنید، رویکرد دشواری است. این ممکن است به معنی مجموعه ای از موضوعات از پیش آماده شده باشد که توسط مشتریان شما انتخاب می شوند، و یا پیشنهادهای اختصاصی ای باشند که بر اساس موقعیت جغرافیایی و یا تاریخچه خرید مشتریانتان به آنها ارائه می شوند.

نکته اینجاست که در بازاریابی ایمیلی، شما می توانید پیام های خود را به آسانی و با قابلیت اندازه گیری که در دیگر کانال های بازاریابی یافت نمی شوند، هدفمند سازید.

 

ایمیل قابل سنجش است

وقتی که برای اولین بار از ایمیل برای بازاریابی استفاده می کنید، احتمالا بررسی لحظه به لحظه نتایج، برای آگاهی از این که چه کسانی پیام شما را گرفته اند، روی یک لینک کلیک و یا آن را به دیگری معرفی کرده باشند، بسیار دشوار می نماید.

ایمیل، برخلاف دیگر ابزار بازاریابی، در لحظه قابل اندازه گیری است. شما قادر خواهید بود سطوح اطلاعاتی فراوانی در خصوص مشتری جاری یا بالقوه خود کسب کنید. وقتی فکر می کنید هزینه ایمیل چقدر اندک است و چه نتایج فراوانی عایدتان می کند، ارزش آن قابل اندازه گیری نخواهد بود.

ایمیل، دیدگاه شما را نسبت به آنچه مشتریانتان دوست دارند، به آن پاسخ می دهند یا نسبت به دریافت آن تمایلی ندارند، گسترش می دهد. بسیار ساده است. آیا هنگامی که نوبت به بازاریابی می رسد، برای آموختن این که مشتریان شما دقیقا به چیز واکنش نشان میدهند، اندکی سرمایه گذاری نخواهید . کرد؟

هیچ ابزار بازاریابی دیگری امکان اندازه گیری سریع و بهینه سازی فوری رویکرد خود، در جهت دستیابی به نتایج بهتر را مهیا نمی سازد. به وسیله ایمیل، حتی قادر خواهید بود نتایج به دست آمده از نحوه برخورد هر یک از مشتریان برای مخاطبان خود را در طول زمان مورد بررسی قرار دهید.

این کار به شما کمک می کند شکافهای رویکرد بازاریابی خود را شناسایی کرده و برای بهبود آنها در آینده اقدام نمایید. علاوه بر اینها، شما اطلاعات لازم جهت پرونده سازی برای نتایجی که ایمیل برای شما به ارمغان می آورد  در اختیار خواهید داشت.

شما قادر خواهید بود که از این نتایج برای توجیه هزینه های بیشتر و نشان دادن سهم مشارکت واحدتان در خطوط زیرین استفاده کنید. کدام ابزار دیگری می تواند با این دقت و چنین تلاش اندکی این کار را برایتان انجام دهد؟

 

جمع بندی و حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم ویژگی های منحصر به فرد و پنهان از دید خیلی از بازاریابان اینترنتی را که در ایمیل مارکتینگ وجود دارد را با شما در میان بگذاریم. اگر ما هم از پس هزینه های بالای تبلیغاتی بر نمی آیید پیشنهاد می کنیم حتما از یک برنامه بازاریابی ایمیلی صحیح استفاده کنید.

امیدواریم از این مقاله هم استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید لطفا آن را در شبکه های اجتماعی تان به اشتراک بگذارید.

 

1 نظر
  1. fdki می گوید

    سلام- در پناه خدای متعال موفق باشید و ودر نشر مطالب مفید روز به روز پیشرفت داشته باشید ان شاءالله

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.