چرا اهمال کاری می کنیم؟ معرفی ۵ راه کار موثر برای مبارزه با تنبلی

0

 

حتما برای شما هم پیش آمده که کار مهمی داشته باشید ولی آنقدر انجام آن را به تعویق انداخته اید که در نهایت به دلیل از دست دادن زمان، از انجام آن صرف نظر کرده باشید.

سیل مشکلات و مسئولیت های زیادی که امروزه با آن مواجه هستیم موجب شده که بازدهی مان کاهش یابد و به دلیل عدم تمرکز کافی، نتوانیم به اهداف خود برسیم.

چند بار تا به حال برنامه ریزی کرده اید اما با گذشت زمان دیگر به برنامه خود متعهد نبوده اید و آن هدف را به طور کل فراموش کرده اید؟

ناراحتی و عذاب وجدان همیشه پس از اتفاقات غم انگیز بزرگ سراغ ما نمی آید. گاهی مجموعه ای از کار های اشتباه کوچک و پشت گوش انداختن کار های مهم باعث آزرده شدن ما می شود.

می خواهیم به صورت واضح تری اهمال کاری را بررسی کنیم و ببینیم ریشه بسیاری از تنبلی های ما چیست؟ در پایان هم به شما راه حل هایی ارائه خواهیم داد که برای برطرف کردن این مشکل، به شما کمک کنند.

 

اهمال کاری یا تنبلی یعنی چه؟

یک تعریف ساده: انجام کار های مهم (و البته سخت!) را به تاخیر می اندازیم و به جای آن کار های کم اهمیت تر را انجام می دهیم.

ما به دلیل عدم توجه به اثرات بلند مدت یک کار مهم، ترجیح می دهیم آن کاری را انجام دهیم که رنج و درد کم تری برای ما دارد. به این دلیل که نمی توانیم سختی و تلخی آینده را درک کنیم، خودمان را به کاری مشغول می کنیم که در لحظه لذتبخش است.

اهمال کاری می تواند برای ما تبعات زیادی داشته باشد از جمله: نگرانی مدام از آینده، افسردگی، کاهش بازدهی، توجه نکردن به سلامتی و…

 

 

ریشه اهمال کاری در چه چیز هایی است؟

 

کمال گرایی:

نقش کمال گرایی در اهمال کاری

زمانی که برای رسیدن به هدف خود برنامه ریزی می کنیم به دلیل انگیزه زیادی که در ابتدا داریم، بدون توجه به مشکلات پیش رو، خیلی بلند پروازانه شروع به تعیین اهداف دست نیافتنی می کنیم.

باید واقع بین باشیم زیرا مهم ترین مشکلی که افراد کمال گرا دارند این است که نمی توانند به درستی با واقعیت کنار بیایند و همین امر سبب می شود که پیشرفتی نداشته باشند.

فرض کنید می خواهیم رژیم غذایی بگیریم و هنگامی که سیر هستیم یک برنامه سخت می ریزیم. اما با گذشت زمان، وقتی با مشکلات دیگر برخورد کردیم و حس گرسنگی به سراغمان آمد، رژیم خود را زیر پا میگذاریم. از این دست مثال ها زیاد پیش آمده…

 

مشغول بودن به جای مسئول بودن:

مشغول بودن به جای مسئول بودن

فقط دنبال کار های خوب بودن کافی نیست، باید به دنبال نیاز خود باشید!

افراد بسیاری هستند که شروع به یادگیری چیز هایی می کنند که صرفا خوب هستند نه این که به آن نیاز داسته باشند. به این دلیل که دیگران آن ها را یاد گرفته اند. مثلا پیانو یاد می گیرند چون دوستان شان پیانو بلد هستند و شاید کلاس هم داشته باشد!

ما برای فرار کردن از مسئولیت به دنبال این هستیم که خود را با کاری که فکر می کنیم مفید است مشغول کنیم و وقتی که به خودمان می آییم می بینیم که زمان زیادی را تلف کرده ایم.

 

افسردگی:

نقش افسردگی در اهمال کاری

می دانیم که هنگام افسردگی، سطح انرژی پایینی داریم. موقع ناراحتی وقتی می خواهیم شروع به انجام کاری کنیم همه چیز را درهم می بینیم، از تخت خواب تا میز مطالعه و… در ادامه می خواهیم همه چیز را کاملا مرتب کنیم اما وقتی به عمق بی نظمی توجه می کنیم ناامید می شویم و معمولا تصمیمات اشتباهی می گیریم.

برای جلوگیری از گرفتن تصمیمات اشتباه در هنگام ناراحتی، باید قوانین کوچک روزانه برای خودمان تعیین کنیم و آن ها را هر روز انجام دهیم.

 

نقش اهمال کاری در نارضایتی از زندگی

در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم که ناراحتی و نارضایتی از زندگی همیشه از مشکلات بزرگ نیست. وقتی کار ها و مسئولیت هایمان را (هر چند کوچک) به تعویق می اندازیم، بخشی از ذهنمان را درگیر آن کار کرده ایم.

این درگیری فکری، موجب کاهش تمرکز و انرژی ما می شود و حس عقب بودن در کار ها برای ما شکل می گیرد. در نتیجه همیشه احساس نارضایتی از زندگی در ما وجود خواهد داشت.

موضوع مهمی دیگر عدم تخمین درست از زمان انجام کار هاست. بیل گیتس در این باره می گوید:

اغلب افراد در مورد آنچه که در یک سال می شود انجام داد غلو و اغراق می کنند و آنچه در ده سال می توان انجام داد، دست کم می گیرند!

 

چرا باز هم تنبلی می کنیم؟

تا اینجا برخی از تاثیرات منفی که اهمال کاری در زندگی ما می گذارد را بررسی کرده ایم. اما با وجود آگاهی از مشکلات ناشی از اهمال کاری چرا باز هم دست از تنبلی بر نمی داریم؟

اولا نمی توانیم که سختی و رنجی که در آینده در اثر اهمال کاری نسیبان می شود را به درستی درک کنیم. دلیل دیگر این است که، نتیجه کار های مهم را قرار است در آینده ببینیم و در صورتی که انجام شان ندهیم، در حال حاضر اتفاقی بدی نمی افتد!

حتما تجربه امتحانات مدرسه یا دانشگاه را به خاطر دارید. در آن زمان به دلیل فشار خارجی که احساس می کردیم، حتی با فرصت کم برای مطالعه اما در نهایت موفق به قبول شدن در امتحانات می شدیم. اما زمانی که هدفی را برای خودمان تعیین می کنیم، به دلیل نبود محدودیت زمانی و عدم مجازات ناشی از نرسیدن به هدف، دچار اهمال کاری می شویم.

می توانیم با مشخص کردن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت برای خود، یک بازه زمانی تعیین کنیم و در صورتی که در زمان تعیین شده موفق به انجام آن نشدیم، برای خود بلافاصله مجازات در نظر بگیریم.

 

راه حل های پیشنهادی برای مقابله با اهمال کاری

معرفی راه های مبارزه با تنبلی

1.ابتدا سراغ کاری بروید که از همه سخت تر است:

اگر وظیفه ات اینست که قورباغه ای بخوری، بهترین کار اینست که آن را اول صبح بخوری. و اگر وظیفه ات اینست که دو قورباغه بخوری، بهتر است که بزرگترین قورباغه را اول بخوری. (مارک تواین)

وقتی اول کاری که از همه مهم تر است را انجام می دهیم، ذهن خود را از انجام آن، آزاد می کنیم و راحت تر به بقیه امور می رسیم.

 

2.کار هایتان را اولویت بندی کنید:

بر اساس اهمیت کار ها را به چهار بخش تقسیم می کنند:

ضروری: باید همان لحظه انجام شوند. مثلا تلفن زنگ می خورد و باید به آن پاسخ دهیم.

مهم: کار هایی که اهمیت زیادی دارند اما مجبور نیستم که همان لحظه انجام دهیم. مثل درس خواندن، ورزش،…

مهم و ضروری: کار هایی که باید فورا انجام شوند. مثلا شخصی بیمار اورژانسی است و باید سریعا به آن رسیدگی کنند.

نه مهم و نه ضروری: انجام دادن یا ندادن این کار ها اهمیتی ندارد. مثلا دوستی را در خیابان می بینید و با او احوالپرسی می کنید.

انسان هایی که انضباط شخصی دارند، به کار های مهم توجه دارند و زمانی که کاری را شروع به انجام  دادن می کنند، به نتایج بلند مدت آن توجه می کنند. به این جمله از بریان تریسی هم توجه کنید:

قانون کارآمدی اجباری می گوید که هیچ گاه زمان کافی برای انجام همه کارها نیست، اما همیشه برای انجام مهم ترین کارها زمان وجود دارد.

 

3.عادت های مثبت ایجاد کنید:

گفتیم که افسردگی باعث کاهش سطح انرژی ما می شود. میتوانیم با ورزش کردن، خواب کافی، گوش دادن به موسیقی،… از کاهش انرژی جلوگیری کنیم.

سعی کنید در انجام کار ها اعتماد به نفس کافی داشته باشید و ترس از شکست و ناامیدی را از خود دور کنید. با مشکلات با واقعیت برخورد کنید و نگران پیامد های آن نباشید.

با ایجاد عادات مثبت روزانه، وظایف خود را بهتر انجام دهید و مطمئن باشید که همین کار های کوچک در بلند مدت بسیار تاثیر گذارند.

 

4.درست برنامه ریزی کنید:

یکی دیگر از مشکلاتی که به آن پرداختیم کمال گرایی در برنامه ریزی بود. باید شناخت درستی از واقعیت داشته باشیم تا بتوانیم برنامه ریزی صحیح داشته باشیم.

قبل از برنامه ریزی باید در زمان های مختلف به هدف خود فکر کنید مثلا هر روز صبح، ظهر، شب… تا احساس واقعی خود نسبت به هدفتان را پیدا کنید.

مطالعه کنید و از افراد متخصص در آن زمینه مشورت بگیرید.

مشکلات احتمالی را بررسی کنید و برای آن ها راه حل در نظر بگیرید.

در نهایت پس از اینکه در تصمیم خود به قطعیت رسیدید با قدرت به برنامه خود پایبند باشید. به یاد داشته باشید که تمام افراد موفق در کار خود استمرار و پایبندی داشته اند.

 

5.خودتان را شرطی کنید:

به عنوان مثال می توانید برای مطالعه، زمانی که پشت میز خود می نشینید، تمام عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید (موبایل را سایلنت کنید،…) و به کاری به غیر از مطالعه کردن نپردازید.

به گونه ای رفتار کنید که هر گاه پشت میز نشسته اید، حس مطالعه به شما دست بدهد و از این طریق تمام نیروی تمرکز خود را به کار بگیرید تا بیش ترین بازدهی را از مطالعه داشته باشید.

 

 

 

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.