ویدئو مارکتینگ چیست؟ | چرا باید از بازاریابی ویدئویی استفاده کنیم؟

0

امروزه برند ها به یک استراتژی منسجم در زمینه ویدئو مارکتینگ نیاز دارند. بازاریابی ویدئویی ایده جدیدی نیست، اما با توجه به اینکه در حال حاضر ویدئو یکی از روش و ابزار های قدرتمند و پرطرفدار در زمینه بازاریابی تبدیل گشته، بسیار با اهمیت شده است. بازاریابی ویدئویی یکی از مهمترین زیر مجموعه های دیجیتال مارکتینگ است.

می توانید با استفاده از ایده های خلاق و نوآورانه اقدام به ساخت ویدئو های جذاب کنید. در نتیجه استفاده از ویدئو مارکتینگ می توانید ارتباط عمیق تری با مخاطبان خود برقرار کنید و نرخ تعامل خود را افزایش دهید. همچنین می توانید در زمینه برند سازی نیز به صورت گسترده از بازاریابی ویدئویی استفاده کنید.

در ادامه این مقاله همراه من باشید تا جزئیات بیشتری را در رابطه با ویدئو مارکتینگ، دلایل استفاده از آن، انواع آن و نحوه تولید ویدئو برای شما بیان کنم.

 

ویدئو مارکتینگ چیست؟

در واقع Video Marketing به تولید و استفاده از ویدئو های مناسب با هدف های، معرفی و ترویج محصولات یا خدمات، افزایش مشارکت در کانال های دیجیتالی و رسانه های اجتماعی، آموزش به مخاطبان و مشتریان و یا جذب مخاطب هدف گفته می شود.

ویدئو مارکتینگ چیست؟

در واقع در بازاریابی ویدئویی شما اقدام به تولید محتوای جذاب ویدئویی می کنید. تا در کنار اینکه محصولات و خدمات برند خود را تبلیغ می کنید، بتوانید مخاطبان بیشتری را به استفاده از خدمات خود تشویق کنید و در نهایت آنان را تبدیل به مشتری کنید.

 

چرا باید از بازاریابی ویدئویی استفاده کنیم؟

به دلیل محبوبیت زیاد ویدئو و همچنین تاثیر گذاری بسیار آن بر روی مخاطبان، ویدئو مارکتینگ به یک ابزار و روش قدرتمند بازاریابی تبدیل شده است. ویدئو باعث افزایش نرخ تعامل مخاطبان می شود و به همین دلیل است که تاثیر گذاری بالایی دارد.

چرا ویدئو مارکتینگ؟

در واقع شما می توانید توضیحات بسیاری از موارد را در قالب ویدئو ارائه کنید. اینگونه برای مخاطبان نیز دسترسی و استفاده از آن راحت تر است. همچنین وقتی کاربران به تماشای ویدئو در وب سایت مشغول می شوند، میانگین زمانی که در وب سایت شما صرف می شود افزایش می یابد و این موضوع بر روی سئو شما تاثیر گذار است.

 

مزایای ویدئو مارکتینگ

 • برند سازی
 • افزایش نرخ تبدیل و در نتیجه آن افزایش نرخ فروش
 • نرخ بازگشت سرمایه بهتری دارد
 • با احساسات مخاطب درگیر است و تاثیر بیشتری دارد
 • می تواند به بهترین شکل برای کاربران اعتماد سازی کند
 • بر روی سئو سایت شما تاثیر مثبت دارد
 • برای کاربران موبایل بسیار مناسب است
 • با استفاده از ویدئو مارکتینگ می توانید همه چیز را توضیح دهید
 • ویدئو حتی تنبل ترین افراد را نیز درگیر خودش می کند

 

ابزار ها و روش های اشتراک گذاری ویدئو

 • وب سایت های اشتراک گذاری ویدئو مانند یوتیوب، آپارات، تماشا، ویدئوفا و …
 • رسانه های اجتماعی مخصوصا آن هایی که بر محتوای تصویری تمرکز دارند همچون اینستاگرام
 • استفاده از ویدئو برای تبلیغات تلویزیونی
 • استفاده از ویدئو در سایت های دیگر با هدف تبلیغات اینترنتی
 • نمایش ویدئو در جلسات و همایش های مرتبط

 

استراتژی ویدئو مارکتینگ

همانطور که در بخش های قبلی متوجه شدیم، بازاریابی ویدئویی می تواند اهداف گوناگونی را شامل شود. اما برای اینکه بتوانید به بهترین شکل ممکن به فعالیت های Video Marketing  بپردازید، باید چند نکته کلیدی را در ذهن داشته باشید.

استراتژی ویدئو مارکتینگ

ابتدا هدف خود را مشخص کنید. به این صورت که بدانید می خواهید از ویدئو برای چه هدفی استفاده کنید؟ به عنوان مثال ویدئویی که برای اعتماد سازی استفاده می شود، کاملا متفاوت است با ویدئو هایی شما برای تبلیغات و افزایش آگاهی از برند خود استفاده می کنید.

سعی کنید یک برنامه دقیق و منظم برای فعالیت های خود تنظیم کنید. در واقع با انجام این کار ها می توانید فعالیت های خود را به صورت هوشمندانه و هدفمند تنظیم کنید. پس از انجام این کار ها اقدام به تولید محتوای ویدئویی مناسب کنید. در واقع این کار باید متناسب با شناختی که از مخاطب خود دارید صورت گیرد.

سعی کنید با خلاقیت خود ذهن مخاطب را کاملا مجذوب و درگیر محتوای خود کنید. پس از آماده سازی ویدئو باید آن را در کانال های مشخص به اشتراک بگذارید. حال این کانال های ارتباطی می تواند سایت یا رسانه های اجتماعی یا موارد دیگری باشد، که شما باید متناسب با نیازتان از آن ها بهره مند شوید. سپس می توانید بازخورد مناسبی دریافت کنید و پیشرفت را به خوبی حس کنید.

مقاله مرتبط : استراتژی محتوا چیست و چگونه استراتژی محتوا بنویسیم؟

 

نکاتی در رابطه با اهمیت ویدئو مارکتینگ

دقت داشته باشید که بیشتر مخاطبان دیدن ویدئو را بر خواندن مقالات طولانی ترجیح می دهند. در واقع وقت گذاشتن و خواندن یک محتوای طولانی برای آن ها خسته کننده است. پس اگر شما بتوانید با برنامه ریزی درست، اقدام به تولید محتوای ویدئویی داشته باشید.

دقت داشته باشید که اگر هدفمند عمل نکنید با مشکل مواجه خواهید شد. در واقع اگر استراتژی مشخصی نداشته باشید بازاریابی ویدئویی به یک فعالیت بی نتیجه برای شما تبدیل خواهد شد، که زمان و هزینه زیادی را برای آن صرف کرده اید و در مقابل بازخورد مناسبی را دریافت نکرده اید.

پس سعی کنید مخاطب خود را به خوبی بشناسید. حتی اگر مدتی است کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید و اکنون قصد دارید که از ویدئو استفاده کنید، می توانید پرسونای مخاطب خود را مشخص کرده و سپس اقدام به Video Marketing کنید. به این صورت می توانید محتوای با کیفیتی تولید کنید که کسب و کار شما را ترویج دهد و آن را رونق ببخشد.

پیشنهاد ویژه مخاطب : پرسونای مخاطب چیست؟ | مراحل تدوین و طراحی پرسونای مخاطب

 

انواع ویدئو مارکتینگ

در ادامه انواع ویدئو ها و فیلم هایی که می توانید تولید کنید و از آن ها برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید را معرفی خواهم کرد.

انواع ویدئو مارکتینگ

 

ویدئو های دمو

وقتی اقدام به تهیه و تولید محصولات جدید یا عرضه خدمات متفاوت می پردازید، می توانید ویدئو های کوتاهی تهیه کنید که به معرفی محصولات و خدمات شما بپردازد. به این صورت که ذهن مخاطب را درگیر کرده و تا روز رو نمایی از محصول منتظر شما بماند.

در واقع با اینکار پیش زمینه ای از عملکرد شما در رابطه با محصول یا خدمات جدید شما، در ذهن مخاطب شکل می گیرد. حتی مخاطب با بخشی از کاربرد های آن نیز آشنا شده و آن ها را می آموزد. سپس که خود را با این ویدئو به صورت مناسب و کامل مطرح کردید، می توانید به عرضه محصولات و خدمات خود بپردازید. با پیاده سازی درست این روش به مراتب بازخورد بهتری دریافت خواهید کرد.

 

ویدئوهای برند

ویدئو های برند و فیلم های تجاری در واقع بخشی از یک کمپین تبلیغاتی بزرگتر هستند. در واقع این نوع ویدئو ها متفاوت هستند. به این صورت که چشم اندازی از عملکرد ها، محصولات یا خدمات سطح بالای شما را در قالبی خاص و تحت عنوان مشخصی به تصویر می کشند.

ویدئو برند

هدف از ایجاد اینگونه ویدئو ها می تواند افزایش آگاهی از برند، ایجاد ذهنیت جذاب برای مخاطبان و یا جذب مخاطبان هدف بیشتری باشد. در واقع شما می توانید با تولید محتوای خلاقانه و با کیفیت در این بخش، در کنار سایر اقدامات بازاریابی خود، مفهومی از کسب و کار خود را در ذهن مخاطب ته نشین کنید.

مفهومی که مخاطب همیشه شما را با آن در ذهن خود تداعی می کند، شکل دهنده برند شماست. پس سعی کنید برای این بخش زمان کافی بگذارید و به بهترین شکل ممکن این ویدئو ها را آماده کنید.

 

ویدئو رویداد‌ های خاص

اگر شما برگزار کننده رویداد های خاص همانند گردهمایی ها، میزگرد ها، سخنرانی و مصاحبه های مختلف هستید. سعی کنید یک ویدئو با کیفیت از آن ها تهیه کنید و در اختیار کاربران و مخاطبان خود بگذارید. در واقع با منتشر کردن این نوع از محتوا، کاربر به شناخت دقیق تری از شما خواهد رسید.

ویدئو مارکتینگ

شناخت دقیق تر و اعتماد سازی مناسب از عواملی است که می تواند، بر تصمیمات مخاطبان شما بسیار تاثیر گذار باشد. به این صورت که مخاطب وقتی میان شما و سایر گزینه ها قرار می گیرد، اقدام به انتخاب و استفاده از محصولات شما کند.

 

ویدئو های مربوط به مصاحبه های تخصصی

این ویدئو ها در رابطه با محصولات یا خدماتی خاص تولید می شود. به گونه ای که این محصولات و خدمات در جاهای دیگر یافت نمی شود. در واقع شما اقدام به تهیه، تولید و توزیع آن کرده اید. و با انجام یک مصاحبه خاص به معرفی جنبه های مختلف و بررسی فنی آن می پردازید.

 

ویدئو های آموزشی

در این نوع از ویدئو ها شما می توانید با آموزش مراحل انجام کار های مختلف در حوزه کاری خود بپردازید. در واقع می توانید استفاده از محصولات و خدمات خود را به صورت دقیق و با جزئیات کامل به مخاطب آموزش دهید. یا حتی می توانید به موضوعات دیگر بپردازید.

دقت داشته باشید که ماهیت آموزشی را در کار خود حفظ کنید. در کنار آن می توانید چاشنی های دیگری همچون خلاقیت، طنز و غیره به محتوای خود اضافه کنید، تا بیش از پیش مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. در واقع برای یادگیری و آموزش بهترین راه انتقال مفاهیم از راه دور، به صورت ویدئویی است. پس سعی کنید از این قابلیت به خوبی استفاده کنید.

 

ویدئو های توضیحی

سعی کنید در قالب ویدئو های توضیحی برای مخاطبان و مشتریان خود، توضیح دهید که چرا باید از محصولات و خدمات شما بهره مند شوند؟ در صورتی که از برند شما استفاده کنند برای آن ها چه مزایایی خواهد داشت؟ برتری شما و مزیت رقابتی شما به چه شکل است؟ و چه ارزشی را برای مخاطبان خود ایجاد می کنید؟

در واقع بیان این توضیحات به صورت دقیق و حساب شده، می تواند افرادی که با استفاده از برند شما مشکل دارند را قانع کند، که می توانند از شما و خدماتتان نیز بهره مند شوند. در نهایت نیز می توانید بازخورد مناسبی دریافت کرده و پیشرفت را به خوبی حس کنید.

 

انیمیشن

انیمیشن ها می توانند انتخابی متفاوت اما بسیار جذاب باشند. بسیاری از مخاطب ها به این نوع ویدئو ها توجه خاصی دارند. انیمیشن ها می توانند سرشار از خلاقیت های شما باشند. می توانید به شکلی خاص اما مهیج خودتان را مطرح کنید.

انیمیشن

پیشنهاد می کنم کاراکتر های جذاب در قالب داستانی خاص ایجاد کنید. تا مخاطب را بیش از پیش درگیر موضوع ویدئو خود کنید. سعی کنید با داستان پردازی و شخصیت سازی مناسب، ذهنیتی عالی نسبت به خودتان برای مخاطب ایجاد کنید. پس از آن نیز بکوشید تا مخاطبان را به مشتری تبدیل کنید.

 

ویدئو های 360 درجه

می توانید از تکنولوژی های به روز استفاده کنید. این روش هزینه بر است اما می تواند بازخورد بسیار مناسبی داشته باشد. شما می توانید ویدئو های 360 درجه ای تولید کنید که کاربر با استفاده از تکنولوژی های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بتواند بیشترین تعامل را با آن برقرار کند.

در واقع در این نوع از ویدئو ها کاربر به تمامی بخش ها دسترسی دارد و به نوعی می توان گفت که در آن دنیا غوطه ور است. پس می توان این بخش را با اهداف یادگیری و آموزشی ترکیب کرد و در اختیار مخاطب قرار داد.

 

ویدئو پخش زنده

پیشنهاد می کنم از ویدئو لایو یا پخش زنده غافل نشوید. به این دلیل که تاثیر بسیار زیادی در زمینه اعتماد سازی دارد. نرخ تعامل در اینگونه ویدئو ها بسیار بالاست. مخاطبان به راحتی می توانند با شما تعامل برقرار کرده و سوالات خود را مطرح کنند. سپس شما نیز می توانید به صورت دقیق و کامل پاسخ را برای آن ها بیان کنید.

سعی کنید از این نوع ویدئو مارکتینگ حتما استفاده کنید. چرا که می تواند نرخ تعامل و نرخ تبدیل شما را به شکل چشمگیری افزایش دهد. در نتیجه همه موارد گفته شده فروش شما افزایش می یابد و بازاریابی موفقی را خواهید داشت.

 

نحوه ساخت ویدئو برای فعالیت های ویدئو مارکتینگ

در اولین قدم شما باید هدف و موضوع خود را مشخص کنید. سپس ایده پردازی و جمع آوری اطلاعات را شروع کنید. وقتی که شما اطلاعات کاملی در رابطه با موضوعی که می خواهید بر روی آن کار کنید، داشته باشید و هدفتان نیز مشخص باشد، تقریبا بیش از نصف مسیر را پیموده اید.

تولید محتوای ویدئویی

برای نصف دیگر مسیر شما دو گزینه پیش رو دارید، تولید محتوای ویدئویی و ویدئو مارکتینگ با سرمایه کم یا بازاریابی ویدئویی با هزینه مناسب و حتی بالا. در صورتی که از سرمایه مناسبی برخوردار هستید، می توانید هزینه کنید و استودیو، دوربین، نورپردازی و سایر موارد لازمه را تهیه یا اجاره کنید. سپس به تولید ویدئو مورد نظر با توجه به نیمه اول مسیر بپردازید.

اما در صورتی که سرمایه کمی دارید، اصلا نگران نباشید. می توانید برای شروع از تلفن های همراه در کنار میکروفون های کم هزینه استفاده کنید. سپس که بازخورد مناسبی دریافت کردید، به سراغ ایجاد کیفیت های بالاتر و مناسب تر بروید و هزینه بیشتری را صرف اینکار کنید.

در نهایت باید بگویم که این میزان تلاش ها، پشتکار و ایده های خلاقانه شماست که تفاوت ها را رقم میزند. پس خودتان را دست کم نگیرید و این کار را شروع کنید.

 

نتیجه گیری و سخن پایانی

دقت داشته باشید که ویدئو مارکتینگ می تواند نقش کلیدی در استراتژی بازاریابی شما ایفا کند. اهمیت بالای ویدئو مارکتینگ باعث شده است که امروزه بیش از پیش مورد استفاده قرار گیرد. شما هم می توانید از تمامی اطلاعات بالا استفاده کنید و اقدام به تولید محتوای ویدئویی کنید.

دقت داشته باشید که ویدئو مارکتینگ به تنهایی ممکن است نتیجه بخش نباشد. اما در صورتی که یک استراتژی مناسب داشته باشید و در کنار سایر روش ها از ویدئو به عنوان یک شاخص کلیدی استفاده کنید، می توانید موفق شوید. امیدوارم این مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. می توانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.