۷ مزیت بازاریابی رسانه های اجتماعی برای کسب و کار ها

0

از کلیدی ترین و مهم ترین اهداف بازاریابی یافتن بازار های جدید، برای فروش کالا و ارائه خدمات است. رسانه های اجتماعی یک بازار جدید برای ارائه محصولات و خدمات است. بنابراین می توان اهداف بازاریابی را در بستر شبکه های اجتماعی محقق ساخت. اگر همچنان از در استفاده از رسانه های اجتماعی و انجام فعالیت های مارکتینگ تردید دارید، در ادامه این مقاله همراه من باشید تا مزیت بازاریابی رسانه های اجتماعی را برای شما بیان کنم.

 

کم هزینه بودن

استفاده از رسانه های اجتماعی برای اقدامات گوناگون از جمله تبلیغات برند، به عنوان یک استراتژی مقرون به صرفه شناخته می شود. به این صورت که شما برای عضویت در شبکه های اجتماعی عمدتا هزینه ای نمی پردازید. حتی می توانید به صورت بلند مدت در این رسانه های اجتماعی فعالیت کنید و از جامعه مخاطبان آن بدون پرداخت هزینه ای برخوردار شوید.

کم هزینه بودن بازاریابی رسانه های اجتماعی

دقت داشته باشید که هزینه های شما مربوط به تولید محتوایی است، که متناسب با استراتژی خود قصد انجام آن را دارید. اما به صورت کلی می توان گفت که استفاده از بازاریابی رسانه های اجتماعی نسبت به سایر تاکتیک های بازاریابی کم هزینه تر است.

می توانید از این مزیت بازاریابی در رسانه های اجتماعی استفاده کرده و بودجه خود را ذخیره کنید. سپس از آن هزینه ذخیره شده برای پیشرفت سایر ابعاد کسب و کارتان استفاده کنید و به موفقیت برسید!

مقاله مرتبط : استراتژی محتوا چیست و چگونه استراتژی محتوا بنویسیم؟

 

افزایش آگاهی از برند

اگر بخواهیم از دید جهانی به این موضوع نگاه کنیم، تقریبا نیمی از جمعیت جهان امروزه از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. پس شبکه های اجتماعی یک بستر عالی برای یافتن مشتریان بالقوه جدید به صورت هدفمند است.

افزایش آگاهی از برند

بازاریابی رسانه های اجتماعی از زیر مجموعه های نسبتا کم هزینه دیجیتال مارکتینگ است. که در عین حال به صورت کارآمد و موثر می تواند میان کسب و کار شما و مشتریان ارتباط برقرار کند. اما دقت داشته باشید که برای فعالیت های social media marketing باید یک استراتژی مناسب تدوین کنید، تا بتوانید بازخورد مناسبی دریافت کرده و اطلاعات و آگاهی مردم نسبت به برند خود را افزایش دهید.

با توجه به اینکه طیف وسیعی از افراد امروزه از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، می توانید به صورت هوشمندانه و با انجام اقدامات هدفمند خود را در این بستر معرفی کرده، سپس توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کنید. سپس اطلاعات و آگاهی که مردم نسبت به برند شما خواهند داشت، رفته رفته افزایش پیدا خواهد کرد. در ادامه بیشتر به مزیت بازاریابی رسانه های اجتماعی در زمینه برند سازی اشاره خواهم کرد.

پیشنهاد ویژه مخاطب : صفر تا صد بازاریابی دیجیتالی

 

افزایش ترافیک وب سایت

پست ها و تبلیغات های رسانه های اجتماعی، یکی از اصلی ترین روش های هدایت ترافیک به سوی وب سایت شماست. ممکن است ترافیک ورودی شما از طریق موتور های جستجو کافی نباشد! شما می توانید به سراغ رسانه های اجتماعی بروید، سپس با داشتن یک استراتژی مناسب ترافیک ورودی خود را به میزان چشمگیری افزایش دهید.

افزایش ترافیک وب سایت

به عنوان مثال می توانید، زمان های مشخصی را برای انتشار پست هایتان در نظر بگیرید. یا تنوع محتوای پست هایتان را متناسب با پرسونای مخاطب داشته باشید. بعضی از پست ها می تواند آموزشی باشد بعضی نیز تبلیغاتی اما توصیه من به شما این است که سعی کنید روند تبلیغاتی را به صورت زیاد و نامناسب پیش نگیرید!

بلکه باید سعی کنید که ارزش آفرینی کنید. وقتی مخاطب با این موضوع رو به رو می شود، تمایل بیشتری به دنبال کردن برند شما دارد. پس سعی کنید برای مخاطبان و مشتریانتان ارزش ایجاد کنید. سپس نتایج این اقدامات را در قالب افزایش ترافیک ورودی وب سایت خود، به خوبی حس خواهید کرد.

مقاله مرتبط : پرسونای مخاطب چیست؟ | مراحل تدوین و طراحی پرسونای مخاطب

 

کسب رتبه بهتر در موتور های جستجو

رسانه های اجتماعی می توانند تاثیر غیر مستقیمی بر روی سئو سایت شما داشته باشند. در واقع رسانه های اجتماعی در کنار لینک سازی داخلی مناسب می تواند پتانسیل بالایی برای رشد شما ایجاد کند. وقتی یک پست منتشر می شود و پس از آن افراد به آن صفحه از سایت شما مراجعه می کنند، اگر لینک سازی داخلی خوبی داشته باشید به صفحات دیگر نیز مراجعه می کنند.

کسب رتبه بهتر در موتور های جستجو

در واقع با اینکار مخاطب با محتوای بیشتری از سایت شما آشنا می شود و از آن ها بازدید می کند. همین موضوع افزایش بازدید و همچنین افزایش زمان سپری شده در صفحات گوناگون سایت شما، از نظر موتور های جستجو مانند گوگل اهمیت بسیار بالایی دارد و می تواند رتبه شما را بهبود ببخشد.

اگر بخواهیم این موضوع را از دید دیگری نیز بررسی کنیم، باید بگویم که خیلی از افراد نیز از طریق پست شبکه اجتماعی شما متوجه محتوایتان می شوند. سپس اقدام به تولید محتوا در زمینه های نزدیک به موضوع شما می کنند و می توانند بخشی از محتوای شما را استفاده کرده، سپس به شما به عنوان مرجع این محتوا بک لینک دهند. این موضوع نیز می تواند تاثیر بسیاری در سئوی سایت شما داشته باشد.

در نهایت توصیه می کنم که محتوای باکیفیتی تهیه کنید و لینک سازی داخلی خوبی داشته باشید. تا در کنار این موارد بتوانید از رتبه بهتری برخوردار شوید. و در نتایج حاصل از جستجو مشتریان در موتور های جستجو، رتبه خوبی در صفحه اول داشته باشید.

پیشنهاد می کنم مقاله ” مهمترین تکنیک های حرفه ای سئو در سال 2020 ” حتما مطالعه کنید.

 

مخاطبان بیشتری را به مشتری تبدیل کنید!

اصلی تری مزیت رسانه های اجتماعی این است که تعامل را به میزان چشمگیری افزایش داده است. شما نیز می توانید با استفاده از رسانه های اجتماعی گوناگون، متناسب با حوزه کاری خودتان در راستای افزایش تعامل با مخاطبانتان اقدام کنید.

تبدیل مخاطب به مشتری

به عنوان مثال می توانید با انتشار پست هایی که محتوای گوناگون صوتی، متنی، تصویری و یا ویدئویی بازخورد های مخاطبان را دریافت کنید. سپس اقدامات خود را هدفمندتر تنظیم کنید و مطابق با خواسته آن پیش بروید. با اینکار می توانید توجه مخاطبان را به خودتان جلب کنید.

سپس متناسب با مراحلی که برای فانل فروش (قیف فروش) خود در نظر گرفته اید، مخاطبان را به مشتری تبدیل کنید. در واقع نرخ تبدیل مخاطب به مشتری به میزان زیادی وابسته به تعاملی است که با مخاطبان خود برقرار می کنید. در کنار آن می توانید با انتشار محتواهای تولید شده توسط کاربران و اقدامات دیگر، اعتماد سازی مناسبی نیز انجام دهید.

فعالیت های شما باید به گونه ای باشد که رضایت مشتریان خود را جلب کنید. در نهایت نیز مجموعه این اقدامات باعث می شود که مخاطبان شما را به ذهن بسپارند و حتی شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. همین موضوع باعث می شود که رفته رفته نرخ تبدیل مخاطب به مشتری شما به میزان زیادی افزایش یابد.

 

جذب وفاداری مشتری

دقت داشته باشید که تبدیل مخاطب به مشتری آخرین مرحله کار نیست! یکی دیگر از اقداماتی که باید درون قیف فروش کسب و کار خود لحاظ کنید، جذب وفاداری مشتری است. شما باید حضوری پررنگ و پیوسته در شبکه های اجتماعی داشته باشید.

جذب وفاداری مشتری

باید بتوانید نیاز های مشتریان خود را بررسی کنید و در راستای رفع آن بکوشید. همچنین باید بتوانید به صورت مناسبی پاسخگوی سوالات مشتریان باشید و تعامل و ارتباط خوب و نزدیکی با آنان داشته باشید. مجموعه این اقدامات باعث می شود که مشتریان وقتی قصد خرید دوباره یا خرید یک محصول و خدمت جدید را دارند، دوباره به شما مراجعه کنند.

حتی وقتی صحبت از محصولات متنوع برند های گوناگون می شود، مشتریان از برند شما دفاع کنند. و آن را به عنوان انتخاب اصلی خود مطرح کنند. که حضور درست و مناسب شما در رسانه های اجتماعی و انجام پیوسته فعالیت های بازاریابی در آن ها می تواند نقش موثری در این موضوع داشته باشد.

 

اعتبار برند خود را افزایش دهید!

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد، تعامل با مشتریان، کسب رضایت مشتری و جذب وفاداری آن ها از اهداف مهمی است، که می توان به وسیله بازاریابی در رسانه های اجتماعی به آن دست یافت. شما باید بتوانید فعالیت های خود را هدفمندانه تنظیم کنید. سپس به صورت هوشمندانه فعالیت کنید تا به این اهداف برسید.

افزایش اعتبار برند

در مجموع وقتی به موارد گفته شده دست پیدا کنید، اعتبار برند شما افزایش خواهد یافت. شما در ذهن مشتریان ماندگار خواهید شد. در نتیجه مشتریان شما را به افراد بیشتری معرفی می کنند. حتی از تجربه استفاده از محصولات و خدمات برند شما برای سایرین می گویند و شما را با آنان به اشتراک می گذارند.

پس سعی کنید از این مزیت بازاریابی رسانه های اجتماعی به نفع خود استفاده کنید. و اعتبار برند خود را بیش از پیش افزایش دهید.

 

نتیجه گیری و سخن پایانی

هفت مزیت بازاریابی در رسانه های اجتماعی را به خوبی شناختیم. اگر تاکنون بدون استراتژی و هدف عمل می کردید، توصیه می کنم که استراتژی مناسبی برای بازاریابی خود در نظر بگیرید. اگر از رسانه های اجتماعی استفاده نمی کردید نیز توصیه می کنم با توجه به مزیت بازاریابی رسانه های اجتماعی سریعتر فعالیت های خود را متناسب با حوزه کاریتان شروع کنید.

امیدوارم از مطالب گفته شده به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. می توانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.