۱۱ عادت روزانه افراد موفق که باید بدانید

0

این جمله را حتما شنیده اید: “هر کاری را 21 روز انجام دهید تبدیل به عادت می شود!” کاری به پایه و اساس علمی این جمله نداریم اما می تواند ایده جالبی برای ایجاد یک عادت خوب باشد.

ما می دانیم که عادت های خوب و دنبال کردن سبک زندگی افراد موفق می تواند ما را به اهدافمان نزدیک تر کند. همچنین عادت های بد روزمره، باعث فراموشی هدف هایمان می شود. چقدر زمان در ترافیک از دست داده ایم و یا چقدر وقت خود را در شبکه های اجتماعی تلف کرده ایم؟

پیشنهاد می کنم با خواندن این مقاله عادت هایی که افراد موفق روزانه در زندگی خود تکرار می کنند را با عادت های منفی خودتان جایگزین کنید تا به صورت ناخودآگاه به اهدافتان نزدیک تر شوید.

در ادامه به معرفی مهم ترین عادت های افراد موفق می پردازیم:

 

1.زودتر از خواب بیدار شوید

صبح خود را زودتر شروع کنید

اگر صبح ها زودتر بیدار شویم، زمان کیفی خود را افزایش داده ایم و با انرژی بیش تری بازدهی روزمان را افزایش می دهیم.

افراد موفق قبل از صبحانه نرمش می کنند تا شاداب تر باشند. هنگام صبح به دلیل شروع نشدن مسئولیت ها شروع به برنامه ریزی می کنند. به بررسی اخبار و ایمیل ها می پردازند و با آگاهی از اتفاقات پیرامون خود، روز خود را با انرژی شروع می کنند.

 

2.هدف دقیق داشته باشید

ویژگی مشترک تمام افراد موفق داشتن هدف است. هدف خود را به روشنی و با جزئیات مشخص می کنند و برای رسیدن به آن، یک زمان معین را در نظر می گیرند.

اهداف کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت دارند. این اهداف برای آن ها ارزشمند است، پس بهای رسیدن به آن را می پردازند.

قبل از گرفتن تصمیم مطالعه می کنند، در زمان های مختلف می اندیشند، با دیگران مشورت می کنند و پس از اینکه به یقین رسیدند، با اراده جدی برای رسیدن به هدف  خود تلاش می کنند.

 

3.کار هایتان را اولویت بندی کنید

هیچ وقت نمی توانیم تمام کار ها را انجام دهیم اما زمان کافی برای انجام مهم ترین آن ها وجود دارد. افراد موفق فعالیت هایی که بیش ترین تاثیر در زندگی شان دارند را اولویت بندی می کنند و برای انجام آن ها از صد در صد توان خود بهره می برند.

کار خود را به پایان می رسانند و برای انجام کاری بهتر، کار خود را نیمه کاره رها نمی کنند. می دانند برای هر کاری هر چقدر که بیش تر زمان بگذارند، بیش تر طول می کشد پس برای انجام کار هایشان بازه ی زمانی مشخصی تعیین می کنند.

 

4.برای موفقیت استمرار داشته باشید

تداوم داشته باشید

 

هیچ کس به هدف خود نمی رسد مگر با تداوم و پشتکار.

ویژگی دیگری که در تمام افرادی که به هدفشان رسیده اند وجود دارد، انضباط شخصی است. انضباط شخصی یعنی به تعهد هایی که به خود می دهیم پایبند باشیم و برای رسیدن به هدفمان، بتوانیم از لذت های زودگذر پرهیز کنیم.

آنچه که باعث می شود در نهایت موفق شویم این است که یک کار مثبت را همیشه انجام دهیم. این نکته را هم بدانید لازمه ی رسیدن به هدف، برداشتن صحیح تمام قدم ها می باشد و تا زمانی که حتی یک قدم تا موفقیت مانده باشد یعنی هنوز به هدف نرسیده ایم.

 

5.قدر زمان را بدانید

موفق ها ارزش زمان را درک می کنند و نمی خواهند به سادگی از دست برود. با هر صدای پیغام، گوشی خود را چک نمی کنند و برای گشت و گذار در شبکه های اجتماعی وقت کشی نمی کنند.

تمام مدیران موفق برای کار های مشخص، افراد متخصص را پیدا می کنند و تا جای امکان انجام کار ها را به دیگران واگذار می کنند. توجه خود را به خروجی متمرکز می کنند و همواره به دنبال راه حل بهتر می باشند.

 

6.از گذشته بیاموزید

دیگر زمان سوختن و تجربه کردن تمام شده! انسان های موفق به دنبال استفاده از تجربیات دیگران هستند و سعی در بهتر کردن راه های گذشته دارند. از اتفاقات گذشته درس می گیرند اما در گذشته زندگی نمی کنند. نیازی نیست که همه را راضی نگه دارید، هیچ کس نمی تواند همه را راضی نگه دارد. از زمان خود به درستی استفاده کنید و برای فراموش کردن گذشته تلخ به فکر زندگی در زمان حال باشید.

افراد موفق به نتایج بدست آمده توجه دارند و قدم های آینده را بر اساس این نتایج بر می دارند. اشتباه کردن را طبیعی می دانند اما تکرار اشتباه را توجیح پذیر نمی دانند!

 

7.برای تفریح و استراحت برنامه ریزی کنید

زندگی فقط کار کردن نیست. گاهی ذهن ما برای تازه شدن نیاز به فاصله گرفتن از انجام کار های روزمره دارد تا بتوانیم با طراوت بیش تری به کار هایمان برگردیم.

افراد موفق به سلامت روح و جسم اهمیت فراوان می دهند. برای تفریح و استراحت خود برنامه ریزی می کنند و طوری زندگی می کنند که قرار است سال ها عمر با نشاط داشته باشند.

تفریح کردن و انجام کار هایی که دوستشان داریم باعث افزایش اعتماد به نفس ما می شود. همچنین گذراندن زمان با دوستان در جلوگیری از استرس و افسردگی بسیار موثر است.

8.روابط دوستانه داشته باشید

روابط دوستانه داشته باشید

طی تحقیقی در 10 سال که در دانشگاه استنفورد روی فرغ التحصیلان دانشجویان کارشناسی ارشد اقتصاد صورت گرفت، مشخص شد که معدل تاثیری بر موفقیت شغل آن ها نداشته است و آنچه که اهمیت داشته، توانایی برقراری ارتباط با دیگران بوده است.

از عادت های دیگر موفق ها داشتن صفاتی همچون صبر، دلسوزی و مهربانی است. افراد موفق، موفقیت خود را در گرو توسعه روابط دوستانه و پایدار با اطرافیان خود می دانند. صداقت دارند و به همین جهت در حوزه کاری خود شخصیتی مورد احترام هستند.

 

9.به تغذیه خود اهمیت دهید

اهمیت تغذیه

بدن انسان یک مجموعه منظم است که مانند یک ماشین برای عملکرد مطلوب نیاز به سوخت دارد. رعایت کردن برخی عادات غذایی می تواند موجب بهتر شدن عملکرد روزانه ما شود.

سعی کنید در ساعات مشخصی وعده های غذایی را صرف کنید. به دلیل مشغله های کاری و محدود بودن زمان، بسیاری از مردم فقط هنگام گرسنگی سراغ غذا می روند که در بلند مدت آسیب های جدی به بدن خود وارد می کنند.

برخی از عادات خوب غذایی را به خاطر داشته باشید:

حتما هر روز صبحانه صرف کنید.

شام سبک داشته باشید.

آب کافی بنوشید.

از میوه و سبزیجات سالم استفاده کنید.

در خوردن غذا های سالم هم زیاده روی نکنید!

 

10.قدر داشته هایتان را بدانید

افرادی که همیشه گله و شکایت دارند نمی توانند افراد موفقی باشند. در مقابل افرادی که از زندگی رضایت دارند موفقیت های بیش تری کسب می کنند و قدر ارزش ها و توانایی خود را به خوبی می دانند.

بهتر است در طول روز (ترجیحا اول صبح) زمانی را برای شکر گزاری اختصاص دهیم. اگر قدردان نعمت هایی که داریم باشیم، می توانیم شادتر باشیم و این شادی را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

 

11.مدیتیشن کنید

چرا باید مدیتیشن کرد؟

مدیتیشن یک دیسیپلین و نظم است که همواره باید آن را تمرین کرد.

(استیو جابز)

در دنیای شلوغ امروز انجام مدیتیشن کمک زیادی به موفقیت ما می کند. مدیتیشن تصویر سازی ذهنی از اهدافمان است. با مدیتیشن می توانیم از بند گذشته رها شویم و تمام تمرکز و فکر خود را برای حال و آینده به کار بگیریم.

توجه کنید که عادات مثبتی که افراد موفق روزانه تکرار می کنند کاملا اکتسابی است و هر کس می تواند با تمرین و تکرار ، این عادات را در خود شکل دهد. مطالب مطرح شده برخی از مهم ترین عادات موفق ها بود اما با انجام هر کدام از آن ها (نه لزوما تمام آن ها) می توانید خود را چند قدم به هدفتان نزدیک تر کنید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.