شاخص کلیدی عملکرد چیست و چگونه می توانیم KPI تعریف کنیم؟

0

برای رسیدن به موفقیت در زمینه کسب و کار نیاز به ارزیابی درست، میزان رشد و پیشرفت در هر مرحله وجود دارد. شاخص کلیدی عملکرد را می توان به عنوان یک ابزار قدرتمند و کاربردی برای مدیران کسب و کار ها درنظر گرفت. که به وسیله آن می توانند درک درستی از میزان موفقیت و پیشبرد برنامه، در راستای اهداف از پیش تعیین شده داشته باشند.

مشکلی که بسیاری از مدیران کسب و کار ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، این است که در بسیاری از تجارت ها حجم وسیعی از اطلاعات وجود دارد. این حجم زیاد اطلاعات باعث می شود که به راحتی نتوان آن ها را مورد بررسی قرار داد. اما در صورتی که شاخص کلیدی عملکرد یا KPI های مناسبی تعریف شده باشد، به راحتی می توان این اطلاعات و داده ها را مورد سنجش و ارزیابی قرار داد.

 

شاخص کلیدی عملکرد یا KPI چیست؟

Key performance indicator یا شاخص کلیدی عملکرد، یک معیار قابل اندازه گیری است که بیانگر این است، که یک کسب و کار به چه میزان در رسیدن به اهداف کلیدی خود موفق عمل کرده است. به بیان ساده تر می توان گفت که مجموعه ای از معیار های قابل سنجش است، که یک شرکت برای سنجش عمل کرد خود در طول زمان بکار می برد.

شاخص کلیدی عملکرد چیست؟

کسب و کار های گوناگون در سطوح مختلفی از شاخص کلیدی عملکرد برای ارزیابی میزان موفقیتشان، در رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده استفاده می کنند. به عنوان مثال KPIها در سطوح بالاتر می توانند بر عملکرد کلی کسب و کار تمرکز داشته باشند؛ اما در سطوح پایین تر تمرکز شاخص های کلیدی عملکرد می تواند بر روی مواردی همچون بازاریابی، فروش و پشتیبانی مناسب باشد.

البته دقت داشته باشید که شاخص کلیدی عملکرد تنها مختص سنجش عملکرد کسب و کار ها نیست. بلکه می توان از KPIها برای سنجش عملکرد افراد نیز استفاده کرد. این شاخص باید در بازه های زمانی مشخص و از پیش تعیین شده مورد ارزیابی قرار بگیرد. سپس با معیار های عملکردی که قبلا ارزیابی شده بود، مقایسه شود تا میزان رشد و پیشرفت مشخص گردد.

 

اطلاعاتی که شاخص کلیدی عملکرد خوب برای شما فراهم می کند

 • میزان تغییر عملکرد در طول زمان را مشخص می کند
 • میزان کارآمد بودن هر فرد و بهره برداری از منابع را مشخص می کند
 • میزان کاربردی بودن، تاثیر گذاری، کیفیت و کارایی پروژه را نمایش می دهد
 • میان تمامی شاخص ها متعادل است
 • اقداماتی را که باید انجام پذیرد تا به تصمیم گیری بهتر کمک کند را در اختیار شما می گذارد
 • اقدامات انجام شده برای رسیدن به یک نتیجه مناسب در مسیر پیشرفت را مشخص می کند

 

ارزیابی عملکرد چیست؟

فرآیندی است که با هدف آگاهی از عملکرد کسب و کار و ارائه بازخورد ها و راهکار های مناسب، جهت بهبود و ارتقای عملکرد کسب و کار اجرا می شود. در واقع پس از مشخص شدن شاخص های کلیدی عملکرد باید به ارزیابی عملکرد پرداخت.

ارزیابی عملکرد

شاخص های کلیدی عملکرد معیار های بسیار مهمی را که در رشد و پیشرفت کسب و کار ما، نقش اساسی ایفا می کنند را مشخص می کنند. سپس باید آن ها را به صورت دقیق و مناسب مورد ارزیابی قرار داد تا نتایج حاصل از هر بخش به صورت جداگانه مشخص گردد.

کسب و کار ها نیاز دارند تا با ارزیابی به موقع عملکرد خودشان، از کارکرد صحیح بخش های مختلف اطلاع پیدا کنند. تا متوجه شوند که در راستای اهداف و استراتژی های از پیش تعیین شده حرکت می کنند یا خیر؟ اگر پاسخ خیر بود باید در انجام اقدامات خود تغییراتی را ایجاد کنند.

 

مزایای شاخص کلیدی عملکرد

 • KPI ها زمینه های مناسبی را برای یادگیری فراهم می کنند
 • بخش های مختلف کسب و کار ها را یکپارچه و منسجم می کند
 • با استفاده از شاخص کلیدی عملکرد می توان کارکنان را با اهداف کسب و کار هماهنگ و مرتبط کرد
 • این شاخص ها کمک می کند تا بتوانید میزان پیشرفت در مسیر اهداف را اندازه گیری کنید
 • این شاخص ها کمک به ایجاد تعلق خاطر سازمانی در کارکنان کسب و کارتان می کند
 • می توان در راستای پیشرفت، بهبود و ارتقای عملکرد از آن ها برخوردار شد

 

چگونه می توان تاثیر گذاری شاخص کلیدی عملکرد را افزایش داد؟

دقت داشته باشید که شاخص کلیدی عملکرد هر کسب و کاری مختص خودش است. بیشتر وقت ها کسب و کار های مختلف بدون صرف زمان اقدام به تقلید از سایر کسب و کار ها می کنند. در واقع بدون اینکه زمانی صرف کنند، صرفا معیار های تعیین شده برای کسب و کار های دیگر را برای ارزیابی خود بکار می گیرند.

تاثیر شاخص کلیدی عملکرد

دقت داشته باشید که عملکرد هر کسب و کار با سایرین متفاوت است. حتی ممکن است هدف گذاری های مخصوص به خود را داشته باشید. پس توصیه می کنم با صرف زمان مناسب شاخص های کلیدی عملکرد متناسب با کسب و کار، فعالیت ها و اهداف خود را تنظیم کنید. تا بتوانید به خوبی از مزایای آن برخوردار شوید.

سعی کنید شاخص کلیدی عملکردی را تعریف کنید که تعاملی باشد. برای تهیه یک استراتژی برای تدوین شاخص کلیدی عملکرد، توصیه می کنم با مبانی کسب و کار خود شروع کنید. سپس اهداف کسب و کار خود و نحوه تحقق آن ها را نیز مشخص کنید. در ادامه نیز ارزیابی های متناسب را انجام دهید و روند را بهبود ببخشید.

 

چگونه KPI تعریف کنیم؟

تعریف شاخص کلیدی عملکرد نیازمند صرف زمان است. در عین حال که فرآیند پیچیده و دشواری نیست اما ساده هم نیست. متناسب با هر هدف و نتیجه ای که از کسب و کار خود انتظار داریم، باید یک شاخص کلیدی عملکرد ایجاد کنیم، که با یک ابزار سنجش عملکرد در ارتباط باشد.

شاخص های کلیدی عملکرد را با معیار ها و شاخص های معمولی ارزیابی عملکرد کسب و کار اشتباه نگیرید! درست است که این دو موضوع مفهومی بسیار نزدیک به یکدیگر دارند، اما شاخص کلیدی عملکرد کاملا برجسته تر و مهم تر است. به این دلیل که با توجه به اهداف اصلی کسب و کارتان تعیین می شود.

در ادامه با مجموعه ای از مراحلی که برای تعیین هر شاخص کلیدی عملکرد باید طی شود، را عنوان می کنم:

چگونه شاخص کلیدی عملکرد تعریف کنیم؟

یک هدف واضح و شفاف برای KPI مد نظر خودتان در نظر بگیرید

مهمترین مرحله در تعیین شاخص کلیدی عملکرد همین مرحله است. پس با دقت این کار را انجام دهید. در واقع شاخص کلیدی عملکردتان باید در ارتباط با یک هدف اساسی کسب و کارتان باشد. هدفی که شما را به سمت و سوی موفقیت سوق می دهد، نه اهداف کوچک و کوتاه مدت!

 

با افرادی که قرار است در رسیدن به آن هدف همراه شما باشند، مشورت کنید

در واقع شما باید پس از مشخص کردن شاخص کلیدی عملکرد، آن را با کارکنان کسب و کار خود و حتی سرمایه گذاران آن مطرح کنید. سپس به مشورت بپردازید و راه های رسیدن به اهداف و بالا بردن نرخ پیشرفت را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. در غیر اینصورت اقدامات شما بیهوده خواهد بود!

 

شاخص کلیدی عملکرد خود را پس از بازه زمانی مشخصی مورد بررسی قرار دهید

در بسیاری از وقت ها ممکن است که در شرایط کلی کسب و کار شما تغییراتی ایجاد شود. یا حتی در شرایط کلی کشوری که در آن فعالیت می کنید، مواردی دستخوش تغییر شود. پس شما نیز باید شاخص های خود را متناسب با شرایط جدید تنظیم کنید، تا بتوانید بهره وری و پیشرفت مناسبی داشته باشید!

 

سعی کنید که KPI های واقع بینانه و قابل انجام شدن تعیین کنید

باید از دیدگاه درست و منطقی به شرایط و منابع نگاه کنید. متناسب با منابعی که در اختیار دارید و توانایی های کارکنانتان شاخص های خود را برآورد کنید. به هر حال همه چیز نمی تواند ایده آل باشد، پس سعی کنید نگاه درست و واقع بینانه ای به این موضوع داشته باشید و شاخص های درستی را انتخاب کنید!

 

مطابق نیاز های به روز کسب و کار، شاخص های خود را گسترش دهید

با سرعتی که امروزه پیش می رویم ممکن است که شاخص های کلیدی عملکرد به سرعت فرسوده شوند. اگر آن ها را بررسی نکنید و برای توسعه و گسترش آن ها اقدام نکنید، ممکن است زمانی برسد که در حال پیگیری اهدافی باشید که دیگر با کسب و کار شما ارتباطی ندارد. پس توصیه می کنم که هوشمندانه عمل کنید!

 

نمونه ای از شاخص های کلیدی عملکرد در دیجیتال مارکتینگ

 • رتبه در موتور های جستجو ( همانند رتبه در گوگل )
 • نرخ کلیک
 • نرخ بازگشت سرمایه (ROI)
 • نرخ تبدیل
 • نرخ اینگیجمنت
 • میانگین ترافیک ماهیانه وب سایت

پیشنهاد مخاطب : پرسونای مخاطب چیست؟ | مراحل تدوین و طراحی پرسونای مخاطب

 

جمع بندی و سخن پایانی

KPI تنها روشی برای سنجش میزان موفقیت کسب و کار شماست. اما برای اینکه بیشترین تاثیر گذاری را در رشد و پیشرفت کسب و کار شما داشته باشد، باید در تعیین آن دقت کافی را داشته باشید. از خودتان بپرسید که هدفتان چیست؟ به چه چیزی می خواهید برسید؟ سپس شاخص کلیدی عملکرد خود را مشخص کنید.

امیدوارم که این مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد، همچنین توانسته باشید به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید. می توانید این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.