سئو چیست؟ مفهوم SEO چیست؟ چرا باید سایتمان را سئو کنیم؟

1

سئو چیست؟ سئو به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو است. اما این فقط یک مفهوم کلی از سئو است. در واقع سئو چیزی فراتر از بهینه سازی سایت برای موتور جست و جو است.

منظور از موتور جست و جو همان گوگل است. چون بیش از 90 درصد مردم در دنیا از گوگل برای حل مشکل خود استفاده می کنند. هدف ما هم در سئو، قطعا بهینه سازی سایت مان برای گوگل است.

تعریف سئو به زبان ساده یعنی اینکه وب سایت ما مورد قبول کاربر قرار بگیرد. از لحاظ تجربه ای که کاربر در سایت ما دارد و محتوایی که به او ارائه می دهیم. اگر وب سایت ما تمام نیازهای مخاطبین هدف مان را از هر لحاظ برطرف کند یعنی در سئو موفق عمل کرده ایم.

البته این پروسه همچنان ادامه دارد و ما بر اساس تحلیل ها و بررسی های همیشگی مان باید همواره به فکر رفع نیاز مخاطبین مان به بهترین نحو باشیم. این تنها رازی است که در سئو نهفته است.

در این مقاله جامع در مورد سئو چیست و مفهوم SEO قصد داریم در مورد سئو هر آن چیز که لازم است بدانید را به شما بگوییم. از مفهوم و تکنیک های جدید سئو گرفته تا آینده سئو را به شما می گوییم. اگر دنبال مقاله ای جامع در مورد سئو هستید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این متن همراه ما باشید.

 

سئو چیست؟ مفهوم SEO و چند تعریف متفاوت از سئو

سئو چیست ویکی پدیا: سئو به اختصار SEO یا (Search Engine Optimization) به معنای بهینه سازی سایت برای موتور جست و جو است. این به معنی طی کردن یک روند طبیعی برای رتبه گرفتن یک صفحه یا صفحاتی از سایت در نتایج جست و جوی موتور جست و جو است.

معمولاً وب سایت‌هایی که بالاترین مکان و بیشترین تکرار در صفحه نتایج جستجو را دارند، بازدیدکننده بیشتری از طریق موتورهای جستجو بدست می‌ آوردند و این بازدیدکنندگان می‌ توانند به مشتری تبدیل شوند.

سئو چیست

اما چند تعریف متفاوت درباره سئو:

سئو مجموعه ای از اقدامات لازم برای قرار گرفتن در بهترین نتایج جست و جوی گوگل است.

سئو یعنی آنقدر وب سایت مان خوب باشد که از دید گوگل بهترین باشد.

سئو یک فرایند دائمی است که با هدف جلب رضایت کاربران و موتورهای جست و جو انجام می گیرد.

سئو یعنی با مخاطبان هدف خود آشنایی کامل داشته باشیم و دقیقا بدانیم به دنبال چه هستند. چراکه هدف اصلی ما در سئو جلب رضایت آن هاست.

سئو یعنی قوانین بازی با گوگل را بدانیم. الگوریتم های گوگل را بشناسیم و سایت خود را در راستا با قوانین آن ها بهینه سازی کنیم.

سئو یعنی تولید محتوای عالی! محتوایی که همه از خواندنش لذت ببرند و آن را به اشتراک بگذارند.

سئو یعنی سایتی داشته باشیم که تجربه کاربری در آن به بهترین نحو ایجاد شده باشد. مهمترین عامل موفقیت در سئو جلب رضایت کاربران است. تعریف امروز سئو، بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو نیست بلکه بهتر است بگوییم بهبود تجربه جستجو یا Search Experience Optimization.

سئو یعنی تحلیل رفتار کاربران و موتورهای جستجو با هدف طراحی استراتژی مناسب برای کسب بهترین نتیجه ممکن در موتورهای جست و جو در کلمات هدف گیری شده مان.

استراتژی سئو

سئو علم یا دانش خاصی نیست! سئو اصلا پیچیده نیست! مفهوم سئو در شناخت بهتر از گوگل و مخاطبان هدف مان نهفته است.

سئو یعنی انتخاب درست کلمات کلیدی و تولید محتوای با کیفیت در همان راستا برای جذب مخاطبین هدف مان.

سئو یک میدان جنگ است که برای پیروزی در این جنگ باید از استراتژی درستی با استفاده از تحلیل رقبایمان استفاده کنیم. تا جایی که می توانیم نباید در این جنگ تلفات بدهیم.

 

اما تعریف سئو از دید سایت مخاطب یعنی:

راهی برای دریافت مشتریان هدفمند بیشتر به صورت رایگان. گوگل مهمترین منبع درآمد کسب و کارهای اینترنتی است که از طریق آن می توان ترافیک هدفمندی را روانه وب سایت کرد. این روند باعث می شود بدون هیچ هزینه ای روز به روز در معرض دید با کیفیت ترین مخاطبین هدف خود قرار بگیریم. و در نهایت فروش مان به صورت مستقیم و غیر مستقیم افزایش پیدا کند.

مفهوم سئو چیست

 

سئو چیست؟ (نظر Brian Dean متخصص سئو)

از نظر Brian Dean که یک متخصص بین المللی سئو است، رازهای سئو در سال 2019 عبارت اندز: تولید محتوای با کیفیت،  تجربه کاربری و برندینگ. این سه در کنار هم جز مهمترین تکنیک های سئو 2019 هستند.

من معتقد هستم تولید محتوای با کیفیت، داشتن سایتی با تجربه کاربری عالی و برندسازی در وب باعث می شود جایگاه شما در موتورهای جست و جو بهبود یابد اما این کافی نیست! به نظر من سئو مجموعه ای از اقداماتی است که از هر طریقی جایگاه شما را در گوگل بهبود بخشد. این اقدامان به سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال هم مربوط می شود.

 

چرا سئو مهم است و چرا باید سایتمان را سئو کنیم؟

به طور کلی جنگ امروز کسب و کارهای آنلاین بر سر جذب ترافیک هدفمند و رایگان از گوگل است. چون قطعا بهترین ترافیکی که هر وب سایتی می تواند جذب کند از سمت گوگل خواهد بود.

 

برای درک این قضیه بهتر است سری به آمار و ارقام بزنیم:

 • در هر ثانیه 68000 جستجو در گوگل انجام میشود.
 • 61 درصد از کسب و کارهای آنلاین در دنیا مهمترین عامل موفقیت شان را کسب رتبه در موتورهای جست و جو می دانند.
 • به طور میانگین 41 درصد از هزینه های بازاریابی اینترنتی شرکت ها صرف تبلیغات در موتورهای جست و جو می شود.
 •  46 درصد از جستجوها در گوگل به کسب و کارهای محلی اشاره دارند.
 • 58 درصد از کاربران اینترنتی برای رفع نیاز خود مستقیما از گوگل اقدام می کنند.
 • نرخ تبدیل به مشتری در ترافیک دریافتی از موتورهای جست و جو بسیار بالاتر از دیگر روش های تبلیغاتی است.

 

اما مهمترین دلیل برای اینکه سایتمان را سئو کنیم این است که دیگر هزینه های سنگین تبلیغاتی نکنیم! ما همیشه نمی توانیم از پس این هزینه ها بر آییم و همینطور کسب و کارهای کوچک در این امر ناتوان هستند چون بودجه کافی برای تبلیغات اینترنتی ندارد.

پس بهترین راه این است که ترافیک هدفمندمان را از گوگل به صورت رایگان دریافت کنیم. چون هم رایگان است و هم اینکه احتمال تبدیل به مشتری بالاتر است.

از طرفی همه جست و جوی کاربران به سمت گوگل رفته است. یعنی الان کمتر کسی پیدا می شود که برای رفع نیاز خود از گوگل استفاده نکند! به همین دلیل این قضیه به قدری مهم است که در آینده کاری مان هم تاثیر گذار خواهد بود.

سئو یک سرمایه گذاری بلند مدت برای کسب و کارهای آنلاین است که منجر به درآمدهای بالا و طولانی مدت می شود. به همین دلیل از همین امروز باید سایت مان را سئو کنیم.

 

ما سایت مان را به چند دلیل اصلی سئو می کنیم:

 1. ترافیک هدفمند سایتمان را افزایش دهیم.
 2. پول اضافی برای تبلیغات ندهیم و آن را پس انداز کنیم.
 3. مشتریان واقعی خود را بیشتر کنیم.
 4. از رقبای خود جلو بزنیم.
 5. برندسازی کنیم و بیشتر در معرض دید باشیم.
 6. هزینه سئو خیلی پایین تر از دیگر روش های تبلیغاتی است.
 7. رتبه الکسای وب سایت خود را بهبود دهیم.
 8. فروش خود را چندین برابر کنیم.

 

تفاوت سئو با دیگر روش های تبلیغات اینترنتی در چیست؟

سئو کاملا هدفمندتر از انواع روش های تبلیغات اینترنتی است. البته این قضیه تبلیغات گوگل ادز را شامل نمی شود!

سئو ارزان تر از انواع روش های تبلیغات اینترنتی محسوب می شود به دلیل اینکه هزینه ای که برای سئو پرداخت می کنید هزینه ای است که یک بار انجام می شود ولی در انواع روش های تبلیغات اینترنتی تا زمانی که هزینه کنید تبلیغ شما در معرض دید مخاطبان تان قرار می گیرد.

از طرفی هدفمندی در سئو باعث شده تا مشتریان واقعی بیشتری برای کسب و کارهای آنلاین جذب شوند. این در حالی است که در دیگر روش های تبلیغاتی حس کنجکاوی کاربران اینترنتی باعث می شود بدون آگاهی روی تبلیغات کلیک کنند و هیچ سودی برای کارفرما نداشته باشد.

ولی مسلما هر کاربری که از گوگل استفاده می کند هدف دقیق و مشخصی دارد. پس به همین دلیل کاربرانی که از گوگل وارد سایت ما می شوند بسیار هدفمند تر از دیگر روش های جذب ترافیک هستند.

 

سئو و بازاریابی محتوا چه ارتباطی با هم دارند؟

سئو با بازاریابی محتوا آمیخته شده است. تولید محتوا یکی از ارکان اصلی در سئو است. در سال 2019 علاوه بر سئو تکنیکال، تولید محتوای با کیفیت نیز از مهمترین راه کارها برای کسب رتبه بهتر در نتایج جست و جو می باشد.

به گفته متخصصین سئو، هر وب سایتی که محتوای عالی و کاربر پسند تولید کند در آینده از رقبای خود جلو خواهد زد. به همین دلیل از هم اکنون خیلی از کسب و کارهای آنلاین روی تولید محتوا سرمایه گذاری کرده اند و محتوای طولانی تولید می کنند.

بازاریابی محتوا هم نوعی از بازاریابی اینترنتی محسوب می شود که در آن کاربران از طریق محتوا با محصول یا خدمات کسب و کار مورد نظر آشنا می شوند. این بهترین روش برای بازاریابی سئو محسوب می شود.

چون کاربران مشتاقانه از محتوای سایت مورد نظر استفاده می کنند. آن ها هیجان زده می شوند که از این طریق با سایت مورد نظر آشنا شده اند و اگر احساس کنند محتوای آن به دردشان خورده است باز هم به سایت مورد نظر سر می زنند. در نهایت به پیشنهادهای ویژه آن ها که معمولا استفاده از محصولات و خدمات شان است پاسخ مثبت می دهند.

تولید محتوا در سئو

این پروسه به بهبود سئو سایت به شدت کمک خواهد کرد. چون تجربه کاربری و علاقه مندی کاربران به سایت ها باعث می شود بازدیدهای بازگشتی بالا برود و همیشه از سایت مورد نظر دیدن کنند.

این نشان دهنده کیفیت بالای سایت مورد نظر است و گوگل سعی می کند سایت های کاربر پسند را بیشتر در معرض دید کاربران قرار دهد.

 

روش های سئو سایت به چند دسته تقسیم می شود؟

به طور کلی روش های سئو سایت به سه دسته سئو کلاه سفید، سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سیاه تقسیم می شود که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

 

سئو کلاه سفید (White Hat SEO):

سئو کلاه سفید شامل تکنیک های سالم و تمیز در سئو است که ماندگاری سایت در نتایج جست و جو در این روش بسیار بالا خواهد بود. سئو کلاه سفید مجموعه ای از اقداماتی در سئو است که به هیچ وجه خلاف قوانین گوگل نمی باشد.

مثال : تولید محتوای باکیفیت، لینک سازی طبیعی توسط کاربران

 

سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO):

سئو کلاه سیاه به استفاده از تکنیک هایی در سئو گفته می شود که از دید گوگل غیر قانونی و غیر مجاز است. گوگل با سایت هایی که از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند به شدت برخورد می کند و در صورت متوجه شدن سایت های مورد نظر را پنالتی می کند.

مثال : خرید بک لینک به صورت انبوه و غیر طبیعی

 

سئو کلاه خاکستری (Gray Hat SEO):

سئو کلاه خاکستری چیزی مابین سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه است. یعنی استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفید در سئو کلاه سیاه. معمولا اکثرا سئو کارها از این روش برای سئو سایت ها استفاده می کنند. سئو کلاه خاکستری مجموعه ای از تکنیک های حرفه ای در سئو است که گوگل به راحتی توانایی شناسایی آن ها را ندارد.

مثال : بک لینک سازی به صورت دستی، آپدیت محتوا با هدف کسب رتبه بهتر

 

تکنیک های سئو در سال 2019 چیست؟

برای کسب رتبه یک در گوگل رعایت مجموعه ای از 200 فاکتوری که از دید گوگل مهم هستند ولی به طور قطع خود گوگل از آن ها حرفی نزده است مهم خواهد بود. اما در سال 2019 سئو را به 4 دسته اصلی تقسیم می کنیم:

 

تکنیکال سئو:

قبل از هر چیز باید سایت خود را برای خزنده های گوگل آماده کنید. گوگل محتوای سایت شما را از طریق کدهای درون آن بررسی می کند. پس در اولین قدم باید اصول کدنویسی استاندارد را در طراحی وب سایت خود رعایت کنید.

از دیگر مواردی که به سئو تکنیکال مربوط می شود استفاده از کدهای نشانه گذاری (Schema) در صفحه، افزایش سرعت بارگذاری سایت، داشتن گواهینامه SSL و بهینه سازی سایت برای کاربران موبایلی (الگوریتم Mobile First Index) اشاره کرد.

 

تولید محتوا:

از دیگر مواردی که در سئو و کسب رتبه خوب در گوگل بسیار اهمیت دارد تولید محتوای با کیفیت برای کاربران است. سایتی که محتوای خوبی نداشته باشد هیچ حرفی برای گفتن ندارد! پس دلیلی ندارد در نتایج جست و جو قرار بگیرد.

تولید محتوا بر اساس اصول سئو و آن چیزی که برای گوگل قابل درک تر است بسیار مهم خواهد بود. استفاده از هم خانواده کلمات کلیدی، استفاده از کلمات و عبارات کلیدی پر تکرار، استفاده از مفهوم کلمه کلیدی و تولید محتوا حول محور موضوع اصلی قابل بحث از موارد مهمی است که باید در تولید محتوا رعایت کنید.

 

بک لینک:

یکی از مهمترین فاکتورهای سئو در سال 2019 ارزش بک لینک های وب سایت شماست. هر چقدر از سایت های با کیفیت تر بک لینک دریافت کنید جایگاه وب سایت شما در نتایج جست و جو بهبود می یابد.

گوگل از طریق بک لینک هایی که به سایت شما داده می شود ارزش صفحات سایت تان را بررسی می کند. سعی کنید از روش های طبیعی لینک سازی استفاده کنید و به هیچ وجه بک لینک انبوه خریداری نکنید.

گوگل در سال 2019 سایت هایی که با هدف خرید بک لینک به فکر بهبود جایگاه شان در نتایج جست و جو هستند را شناسایی می کند و رتبه حال حاضر آن ها را در نتایج جست و جو کاهش می دهد.

 

برندسازی در سئو:

به جرات می توان گفت آینده سئو را برندسازی در سئو مشخص می کند. برندسازی در سئو بخصوص به واسطه آگاهی از برند در شبکه های اجتماعی می تواند قدرت وب سایت تان را افزایش دهد. سعی کنید از هشتگ مربوط به نام برندتان در شبکه های اجتماعی به ویژه در توئیتر استفاده کنید.

همینطور جست و جوی کلمات کلیدی اصلی وب سایت تان به همراه نام برندتان باعث می شود از دید گوگل برندتان معتبر جلوه داده شود. پس از کاربران تان بخواهید برای ورود به سایت تان عنوان سایت شما در گوگل جست و جو کنند.

به عنوان مثال جست و جوی عبارت “آموزش سئو سایت مخاطب” توسط کاربران یک سیگنال ارزشمند در برندسازی سئو سایت تان محسوب می شود.

 

بازاریابی سئو چیست؟

بازاریابی سئو به معنای استفاده از روش های مختلف بازاریابی اینترنتی جهت بهبود پروسه سئو سایت است. در واقع استفاده از روش های مختلف بازاریابی اینترنتی که شامل بازاریابی محتوا، ایمیل مارکتینگ، بازاریابی شبکه های اجتماعی یا سوشال مارکتینگ می شود روی سئو سایت بسیار تاثیر گذار هستند.

مفهوم بازاریابی سئو یعنی اینکه از روش های مختلف بازاریابی اینترنتی برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنیم. استفاده مستمر از روش های بازاریابی و تبلیغات اینترنتی به تنهایی و بدون هدف بهبود سئو در کوتاه مدت هیچ تاثیری روی کسب و کار شما نخواهد گذاشت.

اما اگر از بازاریابی محتوا که با سئو آمیخته شده است به طور مستمر استفاده کنید در دراز مدت سبب بهبود کیفیت سئو وب سایت تان می شود.

 

سئو رایگان چیست؟

منظور از سئو رایگان استفاده از تکنیک های سئو برای بهبود جایگاه سایت در نتایج جست و جو است که توسط خودمان انجام می شود. به مجموعه ای از عملیاتی که خودمان برای بهبود سئو سایت مان انجام می دهیم سئو رایگان گفته می شود.

البته اگر شخص یا شرکتی به شما پیشنها سئو رایگان را داد قبول نکنید. چون سئو سایت شامل هزینه های بالا است و قطعا سئو رایگان کیفیت پایینی خواهد داشت. حتی ممکن است باعث افت شدید یا جریمه سایت شما شود.

 

قیمت سئو چگونه محاسبه می شود؟

هزینه سئو بر اساس میزان رقابتی بودن کلمات کلیدی هدف مشتری محاسبه می شود. معمولا شرکت های سئو با استفاده از ابزارهای موجود، وب سایت مشتری را آنالیز می کنند تا متوجه وضعیت سئو داخلی آن شوند. سپس کلمات لیست شده ای که مشتری مد نظرش است تا در آن ها رتبه بگیرد را بررسی می کنند تا رقابت در آن ها را بسنجند.

همینطور میزان تولید محتوای درخواستی و لازم برای رتبه گرفتن در کلمات کلیدی هدف را مشخص می کنند و در نهایت با توجه به سطح کیفی و شرایط فعلی سایت هزینه سئو را محاسبه می کنند.

به طور کلی هزینه سئو شامل تولید محتوا، طراحی مجدد UX و UI، بهینه سازی داخلی سایت، سئو تکنیکال، لینک سازی داخلی و ساخت بک لینک می شود که طبق شرایط سایت مورد نظر و میزان رقابت در حوزه کاری آن محاسبه می شود.

لازم به ذکر است که تعرفه سئو سایت شرکت ها با توجه به کیفیت کارشان و تعهداتی که به مشتری در قبال انجام پروژه می دهند متفاوت است. سعی کنید دنبال شرکت هایی که تعرفه سئو پایینی دارند نباشید چون کیفیت کارشان به شدت پایین است.

 

خدمات سئو شامل چه مواردی می شود؟

به طور کلی خدمات سئو شامل سئو داخلی، سئو خارجی، سئو تکنیکال و برندسازی در سئو می شود.

سئو داخلی شامل تولید محتوا، لینک سازی داخلی، بهینه سازی دسته بندی ها و منوی های سایت، بهینه سازی عناوین صفحات برای افزایش CTR در نتایج جست و جو می شود.

سئو خارجی سایت شامل لینک بیلدینگ (لینک سازی خارجی) و فعالیت مستمر در شبکه های اجتماعی و به طور کلی هرچیز که در سئو به خارج از سایت مربوط می شود را شامل می شود.

سئو تکنیکال هم به پشت صحنه یک سایت که از دید کاربر پنهان است گفته می شود. سئو تکنیکال به بهینه سازی سرعت سایت، قرار دادن کدهای نشانه گذاری برای اجزای مختلف سایت، فعال سازی SSL، بهینه سازی قالب سایت برای نمایش بهتر در دیگر دستگاه ها که شامل موبایل و تبلت می شود گفته می شود.

مهمترین خدمات سئو که شرکت های سئو یا سئوکارها باید به خوبی انجام دهند برندسازی در سئو است که مستقیما روی بهبود سئو سایت کمک بسیاری می کند.

برندسازی در سئو شامل لینک سازی قوی در سایت های خبری، افزایش سرچ نام برند در گوگل، افزایش دیده شدن نام برند (منشن کردن) برند در شبکه های اجتماعی است.

 

مشاور سئو کیست؟ آیا ما به مشاور سئو احتیاج داریم؟

مشاور سئو به شخصی گفته می شود که تخصص و تجربه بالایی در سئو داشته باشد. یک مشاور سئو باید بتوانید در زمینه های مختلف و در حوزه های مختلف تحلیل ها و بررسی های سئو را روی سایت مورد نظر انجام دهد تا از طریق آن بتواند استراتژی سئو را تدوین کند.

هر کسی به یک مشاور سئو نیاز دارد تا در مواقعی که مردد بود و اطمینان از کاری که می خواهد انجام دهد نداشت از او مشورت بگیرد. مشاور سئو مانند یک راهنما در کنار شماست تا پروسه سئو وب سایت خود را بدون اشکال ادامه دهید.

مهمترین دلیل استفاده از یک مشاور سئو این است که چون سئو زمان بر است پس نمی توان در آن ریسک کرد و با صحیح و خطا جلو رفت! باید درست ترین کار را انجام داد تا در آینده زحمات و سرمایه گذاری که روی سئو کردیم به باد نرود!

 

سئو چیست؟ مفهوم SEO چیست؟ چرا باید سایتمان را سئو کنیم؟
5 از 4 رای
1 نظر
 1. مسعود می گوید

  سلام. وقتتون بخیر.
  نوشته هاتون بسیار روان و خوب هست.
  در صورتی که کار محتوی هم قبول میفرمایید ممنون میشم تعرفه هاتون رو به ایمیل بنده ارسال فرمایید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.