سئو تکنیکال چیست؟ | چک لیست کامل سئو تکنیکال

0

فعالیت های سئو به طور کلی به سه بخش onpage ، offpage و تکنیکال تقسیم بندی می شود. در ابتدا که با اصطلاح سئو رو به رو می شوید، ممکن است تولید محتوای باکیفیت و لینک سازی مناسب در ذهن شما تداعی شود. اما سئو تکنیکال یا فنی با این بخش ها ارتباطی ندارد و روند فعالیت های مربوط به آن کمی متفاوت تر است. دقت داشته باشید که یکی از مهمترین بخش ها در سئو سایت، فرآیند سئو تکنیکال است!

بهینه سازی درست و مناسب سایت برای موتور های جستجو، وابستگی زیادی به بخش های فنی سایت شما دارد. به این صورت که گوگل باید بتواند سایت شما را به خوبی درک کرده و ایندکس کند. پس اگر می خواهید به یک متخصص تمام عیار در زمینه سئو تبدیل شوید، باید با بخش های فنی وب سایت آشنا باشید و بتوانید مشکلات آن قسمت را درک کرده و آن ها ر رفع کنید.

 

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال یا سئو فنی به فرآیند بهینه سازی وب سایت، برای اینکه موتور های جستجو به راحتی بتوانند با استفاده از کراولر ها اقدام به خزش درون سایت و ایندکس آن سایت کنند، گفته می شود. در واقع سئو فنی بیان می کند که برای افزایش رتبه در موتور های جستجو، باید جنبه های فنی وب سایت خود را بهبود ببخشیم.

وقتی شما اقدام به بهبود بخش های فنی سایت خود می کنید، وب سایتی سریعتر، مناسب تر برای خزش و قابل درک تر برای موتور های جستجو آماده می کنید. همه موارد گفته شده معیار هایی از سئو تکنیکال است که در ادامه بیشتر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

چرا باید سایت خود را از لحاظ فنی بهینه کنید؟

گوگل و سایر موتور های جستجو می خواهند که، بهترین نتیجه ممکن را متناسب با کوئری که کاربران سرچ می کنند به آن ها ارائه دهند. برای انتخاب بهترین ها از ربات هایی که معیار های متفاوتی برای آن ها در نظر گرفته شده، استفاد می کنند.

برخی از این معیار ها به تجربه کاربران از صفحات وب سایت شما بستگی دارد، به عنوان مثال می توان به معیار سرعت اشاره کرد. و دیگر معیار هایی از این قبیل نیز وجود دارد که موتور های جستجو برای ربات های خزنده خود در نظر گرفته اند.

حال اگر شما بخش های فنی وب سایت خود را به درستی بهینه کنید، گوگل و سایر موتور های جستجو وقتی به وب سایت شما مراجعه می کنند، به راحتی با استفاده از ربات های خزنده خود، اقدام به خزش در صفحات وب سایت شما می کنند. سپس به خوبی وب سایت شما را را درک کرده و ایندکس می کنند.

پس اگر در کنار رعایت نکات دیگر سئو همچون تولید محتوای با کیفیت و لینک سازی مناسب، به بخش سئو تکنیکال دقت داشته باشید و آن را نیز به خوبی بهبود ببخشید، قطعا می توانید از رتبه مناسبی در رتبه بندی های موتور جستجوی مورد نظر خود بهره مند شوید و پس از آن نیز بازخورد خوبی از سوی کاربران دریافت کنید.

مقاله مرتبط : مهمترین تکنیک های حرفه ای سئو در سال 2020

 

معیار های تکنیکال سئو

در ادامه به کلیدی ترین و اساسی ترین شاخص هایی که نقش بسیار مهمی در سئو فنی یا  همان سئو تکنیکال خواهند داشت، اشاره خواهم کرد. و به طور مفصل آن ها را مورد بررسی قرار می دهم:

 

استفاده از SSL

 

Secure Sockets Layer یا به اختصار SSL فناوری امنیتی است که یک لینک رمزگذاری شده بین سرور وب و مرورگر ایجاد می کند. می توانید به راحتی از سایت های دارای SSL استفاده کنید. تفاوت سایت های دارای SSL به این صورت است که در URL این وب سایت ها به جای http:// از https:// استفاده می شود. در سمت چپ نوار جستجوگر مرورگر خود، در صورت ایمن بودن قفل را مشاهده خواهید کرد.

پروتکل ssl

در سال 2014 گوگل اعلام کرد که می خواهد ” https ” را در همه جا مشاهده کند. همچنین به وب سایت های امن که دارای پروتکل SSL هستند، نسبت به سایت های دیگر که امنیت کمتری دارند، جایگاه بهتری در نتایج جستجو احتصاص خواهد داد.

 

نقشه سایت XML

به عبارت ساده نقشه سایت XML لیستی از تمام صفحات سایت شما است. این یک نقشه راه برای موتورهای جستجو در سایت شما است. با استفاده از آن، شما مطمئن خواهید شد که موتورهای جستجو محتوای مهم سایت شما را از دست نخواهند داد.

نقشه سایت xml

درون نقشه سایت XML اغلب پست ها، صفحات، برچسب ها یا سایر انواع پست های سفارشی طبقه بندی می شود. و این نقشه شامل تعداد تصاویر و آخرین تاریخ اصلاح شده برای هر صفحه است. دقت داشته باشید که سایت مپ به تنهایی باعث رشد سئو نمی شود. بلکه باعث می شود که موتور های جستجو راحت تر و سریعتر محتوای سایت شما را درک کرده و ایندکس کنند.

 

طراحی موبایل فرندلی

Mobile friendly یکی از عناصر مهم تکنیکال سئو می باشد. به این دلیل که امروزه بیشتر جستجو ها در سطح وب از طریق موبایل ها و تبلت ها صورت می گیرد. سعی کنید سایت خود را به صورت به صورت رسپانسیو طراحی و تنظیم کنید تا بر روی موبایل و تبلت نیز کارایی خوبی داشته باشد.

طراحی موبایل فرندلی

موبایل فرندلی بودن سایت شما بسیار اهمیت دارد. به طوری که گوگل در کنار ربات هایی که برای حالت دسکتاپ سایت شما را مورد بررسی قرار می دهند، ربات هایی را نیز در نظر گرفته است که این کار را برای حالت موبایل به صورت جداگانه انجام می دهند. و حتی گوگل خیلی واضح بیان کرده است که در صورت داشتن ای ویژگی، می توان نتایج بهتری در رتبه بندی ها دریافت کرد.

در نهایت باید بگویم که سعی کنید وب سایت خود را کاملا به صورت رسپانسیو طراحی کنید. تا در حالت های متفاوت پاسخگوی نیاز کاربران باشد. برای اطمینان از انجام شدن اینکار می توانید از تست هایی همچون تصویر بالا استفاده کنید. البته گوگل در سرچ کنسول نیز یک بخش خاص را برای این ویژگی در نظرگرفته است.

 

سرعت سایت

سرعت صفحات وب سایت تاثیر بسیاری، در تصمیم گیری مردم نسبت به انتخاب وب سایت شما یا رها کردن آن دارند. بنابراین اگر شما وب سایت کندی داشته باشید، مردم به سرعت از سایت شما ناامید می شوند و با بستن صفحه سایت شما به سراغ دیگر سایت ها می روند. به همین راحتی شما این ترافیک را از دست خواهید داد، پس از آن نیز با مشکل کاهش ترافیک رو به رو خواهید شد.

سرعت سایت

به عنوان مثال صفحه مربوط به مقاله رمز دوم پویا را با استفاده از ابزار PageSpeed insights مورد بررسی قرار دادم. همانطور که مشاهده می کنید، از سرعت نسبتا خوبی برخوردار است. البته همچنان جای پیشرفت و بهتر شدن را دارد.

اما بهتر است از روند بحث اصلی خارج نشویم. شما می توانید با استفاده از این ابزار سرعت سایت خود را در دو حالت دسکتاپ و موبایل مورد بررسی قرار دهید. حتی این ابزار راهکار هایی را برای بالا بردن سرعت سایت به شما ارائه می دهد. که می توانید با بررسی این راهکار ها، سعی کنید تا حد امکان آن ها را بهینه سازی کنید و سرعت سایت خود را ارتقا دهید.

به عنوان مثال یکی از راهکار های افزایش سرعت وبسایت، استفاده از تصاویر کم حجم است. شما می توانید با استفاده از روش های مختلف همچون فتوشاپ یا سایت TinyPNG اقدام به بهینه سازی عکس های خود، بدون افت کیفیت آنها کنید.

یا حتی می توانید با بررسی های مختلف کد های مربوط به HTML ، CSS و JavaScript سایت خود را بهینه کنید تا سرعت سایتتان به طرز چشمگیری افزایش یابد.

 

معیار های افزایش سرعت سایت

  • استفاده از قالب های ساده و مناسب
  • انتخاب هاست قوی و پرسرعت
  • کاهش درخواست های HTTP
  • بهینه سازی بصری (تصاویر و ویدئو ها)
  • فعال کردن و استفاده از سیستم کش مرورگر
  • محدود کردن ریدایرکت ها
  • بهینه سازی کد های HTML ، CSS و JavaScript

 

محتوای تکراری

به طور کلی دو نوع محتوای تکراری داریم. که هر دو نوع بر سئوی سایت تاثیر منفی خواهند داشت. اولین نوع آن محتوای کپی داخل سایت (Duplicate content) است. این مشکل زمانی رخ می دهد که محتوا های مشابه درون چند صفحه با URL های متفاوت منتشر می شوند.

برای حل این مشکل و کمک کردن به ربات های گوگل، در انتخاب صفحه اصلی در این زمینه باید از تگ کنونیکال استفاده کنید. پس از آن گوگل نظر شما را نیز بررسی خواهد کرد و احتمالا در اولویت بندی هایش از آن استفاده خواهد کرد.

تگ کنونیکال

نوع دوم محتوای کپی خارج از سایت است. در واقع این حالت ناشی از کپی کردن محتوا توسط وب سایت های دیگر است. علاوه بر مشکلی که اینکار از نظر اخلاقی دارد، در رتبه بندی های گوگل نیز ایجاد مشکل می کند. برای رفع این مشکل می توانید آن را به بخش DMCA گوگل گزارش دهید.

در واقع با استفاده از این سرویس، افرادی  که محتوای آن ها به سرقت رفته و کاملا کپی شده است، می توانند درخواست داده و مدارک خود را ارائه بدهند، تا صفحه سایت خطاکار از نتایج حذف گردد.

 

کد های نشانه گذاری (schema code)

کد های اسکیما به موتور های جستجو کمک می کنند تا درک مناسبی از محتوای سایت ما داشته باشند. پس مطابق نکاتی که در تعریف سئو تکنیکال بیان کردیم، می توانند در زمینه سئو فنی بسیار تاثیر گذار باشند. کد های اسکیما را می توانید در سایت schema.org به طور کامل مشاهده کنید.

یکی از معروف ترین اسکیماها rich snippet است. که شما با اضافه کردن کد آن به محتوای خود در واقع توصیف بیشتری را برای کاربران خود فراهم کرده اید. به این صورت که کیفیت تفسیر عبارت جستجو شده توسط کاربر، با استفاده از نظراتی که سایر کاربران داده اند و در قالب 5 ستاره مشخص شده است،آمار مرور ها و بازدید ها را برای شما و سایر کاربران فراهم می کنند.

کد های نشانه گذاری

در واقع کد های اسکیما برای کاربران ایجاد شده اند. وقتی که وب سایتی از کد های اسکیما استفاده می کند، کاربران در نتایج جستجو می بینند که این سایت درباره چیست؟ موقعیت مکانی اش چیست؟ چه کاربردی دارد؟ و …

در واقع تاثیر کد های اسکیما درون سئو به طور مستقیم نیست. بلکه بر روی افزایش نرخ CTR صفحات سایت تاثیر گذار است. و به طور غیر مستقیم در بهبود بخشیدن به جایگاه وب سایت شما نقش خواهد داشت.

 

جمع بندی و سخن پایانی

برای بهینه سازی وب سایت خود به بهترین شکل ممکن باید دقت خاصی بر روی سئو تکنیکال داشته باشید. اما سئو تکنیکال همه چیز نیست، بلکه باید از آن در کنار موارد دیگر همچون تولید محتوای باکیفیت و لینک سازی مناسب و غیره استفاده کنید. تا در نهایت بتوانید وب سایت خود را برای موتور های جستجو بهینه کنید و رتبه خوبی کسب کنید.

امیدوارم که مطالب این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و استفاده لازم را از آن داشته باشید. می توانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.