دیجیتال مارکتینگ چیست؟ (صفر تا صد بازاریابی دیجیتال)

1

دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح گسترده است که شامل کلیه ابزارها و روشهای بازاریابی است که می توانید برای تبلیغ محصولات یا خدمات در اینترنت توسط دستگاه های الکترونیکی مانند تلویزیون، تلفن همراه و بیلبورد های الکترونیکی نیز استفاده کنید.

برخلاف بسیاری از ابزار ها و روش های بازاریابی قدیمی که امروزه با موانع بزرگی رو به رو هستند، دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) زمینه های بسیار مناسبی برای رشد و توسعه افراد و تجارت ها فراهم ساخته است. امروزه اگر از دنیای دیجیتال و دیجیتال مارکتینگ استفاده نکنید، به راحتی  نسبت به رقیبانتان افت خواهید کرد.

تفاوت اصلی بین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی سنتی در این است که کمپین های بازاریابی دیجیتال منحصراً از طریق روش ها و ابزار های دیجیتال اجرا می شوند و این امر به بازاریاب ها امکان کنترل، ابزار و داده های بیشتری را می دهد تا اثربخشی یک کمپین را تحلیل کنند.

 

چرا بازاریابی دیجیتال؟

همانطور که اشاره شد بازاریابی دیجیتالی نسبت به سایر روش ها فرآیند هدفمند تری را طی می کند. به این صورت که شما جامعه مخاطبان هدف خود را پیدا می کنید و تمرکز خود را بر روی استراتژی های متفاوت می گذارید تا بتوانید فانل مورد نظر خود را آماده کرده و طی آن مخاطبان خود را به مشتری تبدیل کنید.

تبدیل شدن مخاطب به مشتری پایان کار نیست، بلکه باید با داشتن روابط عمومی قوی و ارتباطات مناسب، در کنار خدمات پس از فروش و غیره، وفاداری مشتری را نسبت به برند خودتان ایجاد کنید. مجموعه این فعالیت ها باید به صورت هدفمند صورت گیرد و بازاریابی دیجیتالی این امکان را برای شما فراهم می سازد.

شما با استفاده از این نوع بازاریابی به راحتی می توانید با افراد ارتباط برقرار کنید و آن ها را جذب کنید. در نظر داشته باشید که وقتی شما در تمامی مراحل طی مسیر بر روی مخاطب خود نظارت دارید و رفتار او را آنالیز می کنید، می توانید در صورت وجود نقص و یا کم و کاستی به سرعت برای رفع آن اقدام کنید.

در ادامه به جزئیاتی اشاره خواهم کرد که مفهوم دیجیتال مارکتینگ و منافع استفاده از آن به خوبی برای شما آشکار خواهد شد!

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ شامل کلیه تلاشهای بازاریابی است که از یک دستگاه الکترونیکی و یا اینترنت استفاده می کند. مشاغل آینده نگر برای ارتباط با مشتریان فعلی، از کانالهای دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت ها و موارد دیگر بهره می گیرند.

در واقع اگر بخواهیم به صورت کامل دیجیتال مارکتینگ را بررسی کنیم باید بگوییم که دیجیتال مارکتینگ یک مفهوم واحد نیست. بلکه شامل چندین مفهوم گسترده است که در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. مفاهیم (روش ها و ابزار های) دیجیتال مارکتینگ را می توان در دو بخش کلی دسته بندی کرد.

تفاوت اصلی این دو دسته در این است که روش ها و ابزار های بازاریابی آنلاین صرفاً با استفاده از اینترنت امکان پذیر است، در حالی که روش ها و ابزار های بازاریابی آفلاین با دستگاه های دیجیتالی ارتباط دارند که لزوماً نیاز به اینترنت ندارند.

 

ابزارهای بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین

 • بازاریابی وب سایت (Website Marketing)
 • بهینه سازی برای موتور های جستجو (سئو)
 • تبلیغات کلیکی (Pay-Per-Click Advertising)
 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 • بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)
 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
 • بازاریابی ورودی (Inbound Marketing)
 • بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)
 • بازاریابی ویدیویی (Video Marketing)
 • اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer marketing)
 • بازاریابی عملکرد (Performance marketing)
 • بازاریابی سبز (Green marketing)
 • بازاریابی چابک (Agile marketing)

 

ابزارهای بازاریابی آفلاین

بازاریابی آفلاین

 • بازاریابی تلویزیون (TV Marketing)
 • بازاریابی پیامکی (SMS Marketing)
 • بازاریابی رادیویی (Radio Marketing)
 • بازاریابی بیلبورد (Billboard Marketing)

هر یک از عناوینی که تا به اینجا با آن آشنا شدید، قابلیت این را دارد که عنوان یک مقاله کامل باشد و به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار گیرد. در ادامه به طور مختصر و مفید هر کدام را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد:

 

بازاریابی وب سایت

وب سایت نقطه کانونی کلیه کمپین های بازاریابی دیجیتال است. وب سایت به خودی خود یک ابزار بسیار قدرتمند است و به احتمال زیاد اولین برخورد مشتریان با کسب و کار شما در وبسایت اتفاق می افتد. همچنین می توان گفت که یک رسانه برای اجرای اکثر کمپین های بازاریابی آنلاین است.

بازاریابی وب سایت

اگر به تصویر بالا با دقت نگاه کنید چند نکته را به خوبی متوجه می شوید. اول محتوای باکیفیتی باید برای وب سایت خود ایجاد کنید که می تواند شامل تصاویر، ویدئو و یا متن باشد. نکته دومی که به آن می توانید پی ببرید یک طراحی مناسب با استفاده از رنگ بندی های خوب و کار شده است.

یکی از اصلی ترین ویژگی های وب سایت شما باید این باشد که بتواند به بهترین وجه ممکن برند، محصولات و خدمات شما را بیان کند. همچنین در کنار موارد بالا باید از نظر فنی سریع، رسپانسیو باشد و قابلیت استفاده آسان و رابط کاربری جذاب را نیز داشته باشد.

پس از ایجاد یک وب سایت، گام بعدی شما باید این باشد که با استفاده از یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ مناسب و هدف گذاری درست شروع به کار کنید. در کنار موارد گفته شده باید با تبلیغ وب سایت و مطالب خود، به منظور دستیابی به ترافیک بیشتر و مشتریان اقدام کنید.

 

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

Search engine optimization یا بهینه سازی برای موتور های جستجو، با هدف بهبود عملکرد سایت شما و بهینه کردن آن بر اساس استاندارد های موتور های جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر در همین راستا انجام می گیرد.

در واقع هدف اصلی سئو کمک به یک وب سایت است تا در رتبه بندی بالاتر در نتایج جستجو قرار گیرد و نرخ ترافیک ارگانیکی را که از موتورهای جستجو می گیرد افزایش دهد.

سئو

اگر با دقت به تصویر بالا توجه کرده باشید، مجموعه ای از مهم ترین معیار های سئو را می توانید ببینید. این معیار ها از بهینه سازی وب سایت گرفته تا سایت مپ و بک لینک ها هر کدام تاثیر خاص خود را دارند. اما برای نتیجه گیری مطلوب باید مجموعه ای از آنها به طور منظم و دقیق پیاده سازی شوند.

سئو به طور کلی به سه زیر مجموعه اصلی تقسیم می شود. تمامی معیار ها در این زیر مجموعه ها قرار می گیرند. برای بهینه سازی حداکثری و رشد چشمگیر نیاز است که سعی کنیم این سه معیار را به صورت دقیق و کامل پیاده سازی کنیم.

 • سئو تکنیکال
 • سئو on-page
 • سئو off-page

 

تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی (PPC) با توجه به هزینه در نظر گرفته شده، توانایی دسترسی به کاربران اینترنتی را در شبکه های مختلف برای شما فراهم می کند. کمپین های تبلیغات کلیکی می توانند بر اساس ویژگی های جمعیتی (سن، جنس و غیره) یا حتی علایق و یا موقعیت خاص آنها، کاربران را بخش بندی کنند.

می توانید کمپین های تبلیغات کلیکی خود را در پینترست، لینکدین، توییتر، بینگ، گوگل یا فیس بوک تنظیم کنید و به صورت هدفمند تبلیغات خود را به افرادی نشان دهید که در جستجوی اصطلاحات مرتبط با شما و خدمات برند شما هستند.

تبلیغات کلیکی

نحوه فعالیت این نوع تبلیغات نیز به این صورت است که هر بار که کاربر روی تبلیغات شما کلیک می کند، هزینه ای را به ارائه دهنده پرداخت می کنید. محبوب ترین پلتفرم های تبلیغات کلیکی Google Ads و Facebook هستند که می توانید از آنها برای فعالیت های دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.

 

انواع تبلیغات کلیکی

 • تبلیغات همسان کلیکی (Native): به نوعی از تبلیغات گفته می شود که با قالب کلی و ساختار ظاهری وب سایت های نمایش دهنده آن سازگاری دارد. همین موضوع باعث جلب توجه کاربران شده و از طرفی اصلا مشکل ظاهری برای کاربر ایجاد نمی کند. این نوع از تبلیغات اگر به صورت محتوا محور تنظیم شوند اثر بخشی بالایی دارند.
 • تبلیغات بنری کلیکی: نوعی از تبلیغات با استفاده از بنر است. تبلیغات بنری را به دلیل داشتن ماهیت بصری زیر مجموعه تبلیغات نمایشی می دانند و هدف از این نوع تبلیغات این است که بازدید کننده را از وب سایت نمایش دهنده به وب سایت تبلیغ کننده یا صفحه فرود هدایت کند و برند او را تبلیغ کند.
 • تبلیغات ریتارگتینگ کلیکی: ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد یکی از مناسب ترین راهکار ها برای بازگرداندن مشتریان از دست رفته است. در واقع وقتی مشتری وارد سایت شما می شود و از آن بازدید می کند اما خرید نمی کند، می توان با استفاده از این روش تبلیغات دوباره به سراغ مشتری رفت تا مشتری پس از طی مراحل مختلف خرید را نیز انجام دهد.

 

نکته قابل توجه این است که کمپینی وجود دارد با عنوان بازاریابی موتور های جستجو (SEM)که از ترکیب تبلیغات کلیکی و بهینه سازی برای موتور های ایجاد شده است.(Search engine marketing)!

 

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا شامل همه چیز در ارتباط با محتوا است از تولید محتوا گرفته تا استراتژی محتوا! دنیای دیجیتال شامل مجموعه عظیمی از محتوا در قالب های متفاوت مانند صوت، تصویر، متن و ویدئو است. هدف از یک کمپین بازاریابی محتوا دستیابی به مشتریان بالقوه از طریق استفاده از محتوا است.

بازاریابی محتوایی

شما با محتوای جذاب علاوه بر اینکه می توانید به صورت رایگان  و بدون هزینه تبلیغ کنید، می توانید کاربران را نیز بیش از پیش جذب خود کنید. محتوا معمولاً پس از بهینه سازی برای موتور های جستجو در یک وب سایت منتشر می شود و سپس از طریق رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، حتی کمپین های PPC تبلیغ می شود.

تفاوت اصلی بین بازاریابی بازاریابی محتوا و تولید محتوا این است که شما برای بازاریابی محتوا علاوه بر مهارت های تولید یک محتوای ایده آل باید با فعالیت های بازاریابی نیز آشنا باشید. در بازاریابی محتوا شما باید بتوانید با استفاده از یک استراتژی مناسب و تبلیغ خدمات خود با استفاده از محتوای تولید شده به سمت اهداف خود گام بردارید.

در واقع در بازاریابی محتوایی باید بتوانید نیاز های مخاطب را بر طرف کنید. برای درک بهتر مخاطب و شناخت نیاز های او باید پرسونای مخاطب خود را طراحی کنید. سپس متناسب با آن به صورت هدفمند به بازاریابی محتوایی بپردازید.

 

ابزار اصلی بازاریابی محتوا عبارتند از:

 • وبلاگها
 • کتابهای الکترونیکی
 • دوره های آنلاین
 • اینفوگرافیک
 • پادکست ها
 • وبینارها

در رابطه با بازاریابی محتوا از پیش مقاله کاملی را با عنوان ” چگونه در بازاریابی محتوا بهترین استراتژی محتوا را تدوین کنیم؟ ” تهیه کرده ام که شما را با صفر تا صد بازاریابی محتوا آشنا می کند و پیشنهاد می کنم حتما آن را مطالعه کنید!

 

بازاریابی ایمیلی

با روی کار آمدن رسانه های اجتماعی می توان گفت استفاده از ایمیل تا حدی کاهش یافت. اما بازاریابی از طریق ایمیل همچنان یکی از روش ها و ابزارهای قدرتمند دیجیتال مارکتینگ است. بسیاری از افراد بازاریابی ایمیلی را با صدها پیام ایمیل اسپم که همه ما روزانه دریافت می کنیم اشتباه می گیرند، اما موضوع بازاریابی ایمیلی کاملا متفاوت است .

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی پست الکترونیکی واسطه ای برای ارتباط با مشتریان احتمالی یا افراد علاقه مند به نام تجاری شما است. این مسئله مستلزم این است که این افراد تمایل دارند از شما بشنوند و شما صندوق ورودی (Inbox) آنها را با ایمیل های اطلاع رسانی و افزایش آگاهی خود آراسته اید.

در حقیقت بسیاری از مشاغل و بازاریابان آنلاین موفق از سایر کانالهای دیجیتال مارکتینگ برای اضافه کردن لید (سر نخ) به لیست های ایمیل خود استفاده می کنند. سپس از طریق بازاریابی ایمیلی تعدادی فانل (قیف) ایجاد می کنند تا افزایش آگاهی و حضور مخاطب منجر به ایجاد مشتری شود.

 

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

هدف اصلی یک کمپین بازاریابی در رسانه های اجتماعی افزایش آگاهی از برند و اعتماد سازی است اما هرچه در بازاریابی رسانه های اجتماعی عمیق تر شوید، می توانید از آن برای جذب مستقیم مخاطبان یا حتی به عنوان یک کانال فروش مستقیم استفاده کنید.

بازاریابی رسانه های اجتماعی

دامنه فعالیت های بازاریابی با استفاده از رسانه های اجتماعی بسیار گسترده است و می تواند شامل بازاریابی با استفاده از کمپین های بازاریابی محتوایی باشد یا حتی به صورت برگزاری کمپین های تبلیغات کلیکی باشد. به عنوان مثال شما رسانه اجتماعی فیسبوک را در نظر بگیرید:

فانل اصلی فیس بوک شامل سه مرحله است.اولین مرحله آگاهی است. این مرحله ای است که می توانید از تبلیغات فیس بوک برای معرفی برند خود به کاربران فیس بوک استفاده کنید. هدف شما در این مرحله این است که تبلیغ خود را هرچه بیشتر در مقابل افراد قرار دهید و مخاطبان جدیدی کسب کنید.

مرحله دوم توجه است. در این مرحله، هدف شما این است که افرادی که علاقه خود را به نام تجاری شما نشان می دهند را جذب کنید و در کنار آن با فراخوانی به عمل مناسب کاری کنید به وب سایت شما مراجعه کنند یا برنامه شما را نصب کنند و غیره.

مرحله سوم تبدیل است. این آخرین مرحله است که در آن سعی می کنید افرادی را که مراحل قبل را طی کردند، متقاعد کنید که از شما و خدماتتان استفاده کنند. تبدیل می تواند هر چیزی باشد که برای تجارت شما ارزش دارد مانند فروش یک محصول یا خدمات یا بازدید از فروشگاه شما.

 پیشنهاد می کنم برای درک بیشتر بازاریابی رسانه های اجتماعی، مقاله ” 7 مزیت بازاریابی رسانه های اجتماعی برای کسب و کار ها ” را حتما مطالعه و بررسی کنید!

 

بازاریابی وابسته (همکاری در فروش)

بازاریابی وابسته یکی از قدیمی ترین شکل های بازاریابی است که با افزایش استفاده از اینترنت رشد چشمگیری داشته است. در اصل، با بازاریابی وابسته شما محصولات دیگران را تبلیغ می کنید و هر بار که فروش داشته باشید یا یک لید را معرفی کنید، میزان مشخصی کمیسیون دریافت می کنید.

بازاریابی وابسته

بسیاری از شرکتهای مشهور مانند آمازون برنامه های وابسته ای دارند که میلیون ها دلار در ماه به وب سایت هایی که محصولات آنان را می فروشند پرداخت می کنند. هنگام طراحی استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود، شما باید بازاریابی وابسته را به عنوان راهی برای درگیر کردن افراد با نام تجاری خود و فروش محصولاتتان برای کمیسیون، در نظر بگیرید.

به عبارت دیگر، هنگامی که شما یک محصول یا خدمات دارید و می خواهید تبلیغ آنلاین انجام دهید، باید در نظر داشته باشید که یک فرآیند همکاری در فروش را تنظیم کنید تا افراد بتوانند در آن ثبت نام کنند. از این طریق شما منابعی را که می توانند برای تبلیغ محصولات شما در اینترنت صرف کنند و میزان فروش یا جذب کاربر را ردیابی کرده و پیدا می کنید.

آنها به عنوان پاداش کمیسیون دریافت می کنند اما مزایا برای شما به عنوان یک ارائه دهنده بسیار بیشتر است. شرکت های وابسته شما نمی توانند فروش بیشتری داشته باشند. بلکه می توانند به بهترین نمایندگان برند شما تبدیل شده و بر افراد دیگر برای خرید یا ارتباط با شرکت شما تأثیر مثبت بگذارند.

 

بازاریابی ورودی

بازاریابی ورودی یا Inbound Marketing یک اصطلاح جالب دیگر است که به نحوه استفاده شما از ابزارهای مختلف بازاریابی دیجیتال برای دستیابی به مشتریان جدید اشاره دارد. شما می توانید از هر تاکتیک بازاریابی دیجیتال ذکر شده، در طی یک استراتژی بازاریابی ورودی استفاده کنید تا یک تجربه جذاب برای مشتری ایجاد کنید که مشتری حس کند شما در هر مرحله همراه او هستید نه در مقابل او!

این روش عمدتاً از طریق فرآیند تولید محتوا و استراتژی هدایت آنها برای طی کردن فانل کسب و کارتان تا رسیدن به مرحله تبدیل مخاطب به مشتری، پیاده سازی می شود.

بازاریابی ورودی

عناصر اصلی بازاریابی ورودی شامل محتوا، توجه، تعامل، اعتماد و رضایت است!

همه این عناصر یک هدف واحد دارند: کمک به مشاغل در ارتباط با مشتریان بالقوه خود و ایجاد کانال ارتباط دو طرفه با افرادی که منجر به فروش بیشتر خواهد شد.

 

بازاریابی موبایلی

یکی دیگر از مؤلفه های مهم بازاریابی دیجیتال بازاریابی موبایلی است. در واقع موبایل مارکتینگ دیگر مثل گذشته محدود به تبلیغات موبایلی ساده نیست. امروزه موبایل به یک ابزار کاملا شخصی تبدیل شده است که دائما همراه افراد است.

موبایل کانال مهمی برای مصرف محتواست و از طریق آن محتوا به سرعت و به راحتی در اختیار کابران قرار می گیرد. این بدان معنی است که بهینه سازی تبلیغات دیجیتالی، صفحات وب، تصاویر رسانه های اجتماعی و سایر دارایی های دیجیتال برای موبایل ضروری است.

بازاریابی موبایل

موبایل مارکتینگ به روند دستیابی به مشتریان از طریق انواع متنوع اپلیکیشن های طراحی شده که در فروشگاه هایی همچون گوگل پلی، اپ استور، کافه بازار و مارکت پلیس آمازون در اختیار کاربران قرار می گیرد نیز اشاره دارد.

این فروشگاه ها روزانه هزاران برنامه متنوع و ده ها هزار کاربر مختلف را پوشش می دهند. با استفاده از قابلیت پرداخت سریع و امن و آسان، مخاطبان می توانند از اپلیکیشن شما و مجموعه خدمات و محصولاتی که در نظر گرفته اید بهره مند شوند.

 

بازاریابی ویدئویی

بازاریابی ویدیویی مفهوم نسبتاً جدیدی است، اما اخیراً آنقدر محبوب شده است که به سادگی نمی توانید آن را نادیده بگیرید. در واقع در این نوع بازاریابی این میزان خلاقیت و نوآوری شماست که می تواند توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جذب کند.

یوتیوب به دومین موتور جستجوی محبوب تبدیل شده است. بسیاری از کاربران قبل از تصمیم گیری در مورد خرید، به یادگیری و کسب اطلاعات برای انجام بهتر فرآیند خرید در یوتیوب می پردازند.

بازاریابی ویدئو

یوتیوب فقط یکی از واسطه هایی است که می توانید به وسیله آن ویدئو مارکتینگ را انجام دهید. بسیاری از پلتفرم های دیگر مانند فیس بوک، اینستاگرام و مواردی از این قبیل وجود دارند که می توانید برای اجرای یک کمپین بازاریابی ویدیویی استفاده کنید.

بهترین راه برای استفاده از ویدئو، ادغام آن با بازاریابی محتوا، سئو و کمپین های بازاریابی رسانه های اجتماعی است.اجرای کمپین های ویدئویی مستقل می تواند پرهزینه باشد و همیشه بازده مثبتی برای سرمایه گذاری ایجاد نمی کند، اما وقتی این ویدئو به عنوان بخشی از سایر کمپین های شما استفاده می شود، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بهتر می شود.

پیشنهاد ویژه مخاطب : ویدئو مارکتینگ چیست؟ | چرا باید از بازاریابی ویدئویی استفاده کنیم؟

 

اینفلوئنسر مارکتینگ

یک دهه پیش، عرصه اینفلوئنسر مارکتینگ فقط به افراد مشهور و چند وبلاگ نویس اختصاصی محدود می شد. اکنون، به نظر می رسد شاهد هستیم که اینفلوئنسر ها در حال افزایش هستند و به نوعی بازار اینکار را اشباع کرده اند.

در این روش از بازاریابی افراد مطرح و شناخته شده در حوزه های کاری مختلف برای افزایش آگاهی و رساندن پیام برند شما به مردم استفاده می شود. این روش که مدتی است در کشور ما نیز بسیار مطرح شده است، به این صورت است که شما با پرداخت هزینه ای به اینفلوئنسر ها، از آنها می خواهید که با استفاده از روش های مستقیم و غیر مستقیم به تبلیغات محصولات و خدمات شما بپردازند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

برای استفاده از این روش  Influencer marketing شما  باید متناسب با زمینه فعالیتتان اینفلوئنسر مورد نظر خود را پیدا کنید. سپس با توجه به استراتژی بازاریابی خودتان میزان بودجه ای را که قرار است به آن اختصاص دهید را مشخص کنید. در ادامه باید اهداف خود و پیامی را که قرار است اینفلوئنسر آن ها را منتقل کند و به گوش مخاطب برساند را مشخص کنید.

در نهایت با اینفلوئنسر مورد نظر خود ارتباط برقرار کرده و راجع به مواردی که از قبل تجزیه و تحلیل کردید، صحبت می کنید. سپس اینفلوئنسر برای شما فعالیت های تبلیغاتی را انجام می دهد تا هم پیام برند شما را منتقل کرده باشد و هم  در میان مخاطبانش برای شما اعتماد سازی کند.

 

بازاریابی عملکرد

همانطور که از نامش مشخص است این نوع بازاریابی مبتنی بر عملکرد است. حال این عملکرد می تواند مجموعه ای از نتایج باشد که انتظار دارید از فعالیت های تبلیغاتی انجام شده، حاصل شود مانند افزایش نرخ تبدیل، فروش، دانلود و موارد از این قبیل.

در واقع بازاریابی عملکرد یک اصطلاح جامع است که شامل ترکیبی از بازاریابی برند و تبلیغات پرداختی است که تنها پس از انجام عمل مورد نظر هزینه های آن پرداخت می شود. در واقع یک نوع بازاریابی برد-برد است که نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالایی دارد.

بازاریابی عملکرد

سیاست های موجود در این نوع بازاریابی کاملا بر بازگشت سرمایه متمرکز است و همچنین نتایج آن نیز به صورت کامل و صد در صد قابل محاسبه است. بنابراین اگر کسب و کار های کوچک استراتژی بازاریابی خود را در مسیر استفاده از این نوع بازاریابی تنظیم کنند، به راحتی می توانند نتیجه و سود خوبی را کسب کنند.

Performance marketing برای شروع هزینه زیادی نمی خواهد و با استفاده از روش های مختلف بازاریابی که تا به اینجا ذکر شد، به تبلیغ شما و برندتان پرداخته می شود و در نهایت بازگشت سرمایه نیز تضمین شده است!

 

بازاریابی سبز

بازاریابی سبز یا گرین مارکتینگ به فرایند تبلیغ محصولات یا خدمات مبتنی بر مزایای زیست محیطی آنها اشاره دارد. چنین محصولی یا خدماتی ممکن است به خودی خود سازگار با محیط زیست باشد یا به شیوه ای سازگار با محیط زیست باشد.

بازاریابی سیز

این شامل محصولات می شود:

 • محصولات ساخته شده با روشی پایدار
 • محصولات فاقد مواد سمی یا مواد تاثیر گذار بر ازن
 • از مواد بازیافت شده تولید شده و یا قادر به بازیافت هستند
 • ساخته شده از مواد تجدید پذیر (مانند بامبو ، و غیره)
 • عدم استفاده از بسته بندی بیش از حد
 • محصولاتی که طراحی شده تا قابل ترمیم باشد

 

Green marketing معمولاً توسط شرکتهایی انجام می شود که متعهد به توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی شرکت ها هستند. سازمان های بیشتری در تلاش هستند تا رویه های پایدار تجاری را به کار گیرند زیرا تشخیص می دهند که می توانند محصولات خود را برای مصرف کنندگان جذاب تر کرده و همچنین هزینه های بسته بندی، حمل و نقل، انرژی و مصرف آب و موارد دیگر را کاهش دهند.

علاوه بر این، مشاغل به طور فزاینده ای کشف می کنند که نشان دادن سطح بالایی از مسئولیت اجتماعی می تواند وفاداری به برند را در بین مصرف کنندگان آگاه اجتماعی افزایش دهد!

مقاله مرتبط : بازاریابی سبز چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

 

بازاریابی چابک

در اصل بازاریابی چابک یک رویکرد بازاریابی تاکتیکی است که از مدیریت چابک ایده گرفته است. در این روش از بازاریابی تیمها تلاشهای جمعی خود را بر روی شناسایی پروژه های با ارزش متمرکز می کنند، آن پروژه ها را به قسمت های کوچک تر تقسیم و با همکاری کامل هر کدام از آنها بخشی از پروژه را انجام می دهند.

سپس تأثیر آنها را اندازه می گیرند و سپس به طور مداوم و افزایشی نتایج را با گذشت زمان بهبود می بخشند. مزیت استفاده از این روش در میزان بهینه سازی زمان نهفته است که علاوه بر سرعت بالای انجام کار در زمان نیز بسیار صرفه جویی می شود.

بازاریابی چابک

در Agile marketing تیم ها از اسپرینت ها (دوره های کوتاه و محدود، کار فشرده) برای تکمیل پروژه ها با همکاری هم استفاده می کنند. در واقع هر کدام از تیم ها یک زیر مجموعه از پروژه را به صورت کامل آماده می کند و در نهایت مجموع اینها در کنار هم تشکیل پروژه اصلی را می دهد. البته همچنان برخی برنامه نویسان معتقدند که این روش مختص پروژه های نرم افزاری است اما نظر کارشناسان بازاریابی مخالف آن ها است.

مقاله مرتبط : بازاریابی چابک چیست و چه مزایایی دارد؟

 

بازاریابی تلویزیون

بازاریابی تلویزیونی بی تاثیر نیست، برعکس، یک ابزار بازاریابی است که در سالهای آینده رونق را تجربه خواهد کرد. در حال حاضر، تبلیغات تلویزیونی 100درصد هدفمند نیست. بازاریابان فقط براساس آماری که از تعداد محدودی از افراد دارند می توانند فرضیاتی را داشته باشند.

با روی کار آمدن وب تلویزیون ها این مشکل به طرز چشمگیری تغییر خواهد یافت. بازاریابان قادر خواهند بود مخاطبان را بر اساس چندین عامل مورد نظر، هدف قرار دهند و تصمیم گیری آگاهانه ای با توجه به نتایج ارزیابی شده، درباره تولید محتوا انجام دهند.

 

بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی هنوز گزینه ای برای ارتباط با مشتریان بالقوه است ، اگرچه جزو قدرتمندترین ها نیست.این روزها گزینه های بهتری برای فرستادن پیام ها در وب و موبایل مانند پیام رسان فیس بوک وجود دارد. با این وجود، بازاریابی پیامکی می تواند برای بازدید بیشتر جامعه هدف از فروشگاه محلی شما مورد استفاده قرار گیرد.

 

بازاریابی رادیویی

بازاریابی رادیویی ابزاری دیگر است که می توانید مانند سایر روشها از آن استفاده کنید اما چندان مؤثر نیست. مسئله اصلی بازاریابی رادیویی این است که شما دقیقاً بازده سرمایه گذاری خود را نمی دانید.

هنگامی که هزینه تبلیغات رادیویی را پرداخت می کنید، فقط بر اساس تعداد شنوندگان خاص رادیو، می توانید تعداد افرادی که این تبلیغ را شنیده اند، تخمین بزنید. بازاریابی رادیویی هنوز هم برای مشاغل محلی و جوامع کوچک که چندان تحت تأثیر رسانه های اجتماعی قرار ندارند، خوب است.

 

بازاریابی بیلبورد

بازاریابی بیلبورد بخشی از بازاریابی دیجیتال به حساب می آید. بیلبوردهای الکترونیکی در تعدادی از مکانهای عمومی موجود است و این یک روش سنتی دیگر در مجموعه ابزار های دیجیتال مارکتینگ شماست.

 

استراتژی دیجیتال مارکتینگ

استراتژی بازاریابی دیجیتال یک برنامه مفصل در مورد چگونگی استفاده از روش ها و ابزار های مختلف دیجیتال مارکتینگ برای دستیابی به اهداف تجاری شما است.

هنگامی که شما یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی را طراحی می کنید، باید در نظر بگیرید از کدام کانال ها استفاده کنید؟  منابع (مردم ، زمان و پول) برای اختصاص به هر کانال چقدر باشد؟ و از نظر نتایج انتظار چه چیزی را دارید؟

استراتژی بازاریابی دیجیتال

یک اشتباه معمول که توسط بسیاری از مدیران بازاریابی دیجیتال یا صاحبان مشاغل کوچک صورت گرفته است، این است که آنها سعی می کنند همه چیز را به یکباره اجرا کنند و در پایان هر روز نتیجه ای بدست نمی آورند.

یا حتی به این دلیل که تخصص لازم برای اجرای کمپین های بازاریابی دیجیتال را ندارند، بودجه خود را برای روش ها و ابزار هایی صرف می کنند که برای کارشان مناسب نیست. در نهایت نیز با شکست مواجه می شوند!

پیشنهاد ویژه مخاطب : چطور از تحلیل SWOT برای پیشرفت کسب و کارمان استفاده کنیم؟

 

مزایای دیجیتال مارکتینگ

 • دسترسی جهانی
 • هزینه پایین تر
 • نتایج قابل ردیابی ، قابل اندازه گیری
 • شخصی سازی
 • گستردگی، باز بودن
 • دارای ارزش اجتماعی
 • نرخ تبدیل بهتر و بالاتر

 

وظایف دیجیتال مارکترها

دیجیتال مارکترها وظیفه هدایت درست فرآیند آگاهی از برند را دارند و از طریق تمامی روش ها و ابزارهای دیجیتال ( رایگان و پولی ) که در اختیار یک شرکت است، اینکار را انجام می دهند. این روش ها و ابزارهای شامل رسانه های اجتماعی، وب سایت شخصی شرکت، رتبه بندی موتورهای جستجو، ایمیل، تبلیغات و وبلاگ شرکت می باشد.

پس در نتیجه دیجیتال مارکتر ها باید اطلاعاتی در ارتباط با موارد زیر داشته باشند:

 • سئو
 • رسانه های اجتماعی
 • بازاریابی محتوا
 • تبلیغات کلیکی (ppc)

دیجیتال مارکترها معمولاً برای هر روش و ابزار روی شاخص عملکرد کلیدی متفاوتی (KPI) متمرکز هستند. تا بتواند به درستی عملکرد شرکت را در هر یک از آنها اندازه گیری کند.

برای مثال، یک دیجیتال مارکتر که مسئولیت سئو را بر عهده دارد، “ترافیک ارگانیک” وب سایت خود را اندازه گیری می کند. (این میزان ترافیک مربوط به بازدید کنندگان وب سایت است که از طریق جستجوی گوگل، به صفحه ای از وب سایت شرکت دسترسی پیدا کرده اند.)

 

مدیر دیجیتال مارکتینگ

مدیر دیجیتال مارکتینگ شخصی است که مسئولیت نظارت بر کلیه فعالیتهای بازاریابی دیجیتال را دارد. او باید دانش گسترده ای در مورد نحوه فعالیت اینترنت داشته باشد تا بتواند تصمیم بگیرد که کدام فعالیت های بازاریابی برای یک پروژه معین مناسب تر است.

مدیر دیجیتال مارکتینگ

در شرکت های کوچک، یک مدیر دیجیتال مارکتینگ ممکن است بسیاری از تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ را که بالاتر توضیح دادم، همزمان در اختیار داشته و بر آنها مسلط باشد. در شرکت های بزرگتر، این تاکتیک ها دارای چندین متخصص هستند که هرکدام فقط بر روی یکی یا دو ابزار دیجیتال مارکتینگ تمرکز دارند.

در نتیجه وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ در شرکت های بزرگ کمی متفاوت تر است و او باید به نوعی بر مجموعه کار ها نظارت داشته و آن ها در مسیر های درست هدایت کند تا به مقصد ایده آل برسند.

 

آیا برای شروع دیجیتال مارکتینگ بودجه زیادی نیاز است؟

میزان هزینه فعالیت های دیجیتال مارکتینگ بستگی به ابزارها و روش هایی دارد که شما در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود لحاظ کرده اید!

هزینه شروع دیجیتال مارکتینگ

اگر در حال کار بر روی تکنیک های ورودی مانند سئو، رسانه های اجتماعی و ایجاد محتوا برای وب سایت های موجود هستید، خبر خوب این است که شما به هیچ وجه به بودجه زیادی نیاز ندارید. در بازاریابی ورودی، تمرکز اصلی بر ایجاد محتوای باکیفیت است که مخاطبان شما می خواهند آن را استفاده کنند.

البته این هزینه کم به شرطی است که شما خودتان فعالیت های گفته شده را به انجام رسانید و آنگاه تنها سرمایه گذاری مورد نیاز شما وقت شماست. اگر شما قصد برون سپاری کار را داشته باشید، میزان هزینه ها بسته به فعالیت هایی که قرار است انجام شود می تواند متفاوت باشد.

حال اگر بخواهید از روش ها و تکنیک های دیگری همچون تبلیغات آنلاین و کلیکی استفاده کنید، قطعا فعالیت های دیجیتال مارکتینگ برای شما هزینه هایی را به دنبال دارد.

به عنوان مثال برای پیاده سازی PPC با استفاده از Google AdWords، شما در مقابل سایر شرکت های که زمینه فعالیتتان یکی است، در صدر نتایج جستجو برای کلمات کلیدی مرتبط با تجارتتان قرار می گیرید. حال بسته به رقابتی بودن این کلمه کلیدی، این می تواند از نظر منطقی مقرون به صرفه یا بسیار گران باشد، به همین دلیل ایده خوبی است که در جذب ورودی ارگانیک خود نیز تمرکز کنید.

 

معرفی کتاب

قصد دارم یک کتاب خوب و مطرح  در زمینه دیجیتال مارکتینگ را به شما معرفی کنم که البته این کتاب به زبان انگلیسی است.

کتاب Digital Marketing for Dummies که نوشته رایان دایس و راس هنسبری است. این کتاب در فروشگاه اینترنتی آمازون دارای امتیاز 4.6 است. در این کتاب به صورت کامل و مفصل درباره بازاریابی دیجیتالی صحبت شده است و از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است که پیشنهاد می کنم آن را مطالعه کنید.

کتاب دیجیتال مارکتینگ Dummies

 

کتاب مناسب دیگری که می توانید در زمینه بازاریابی دیجیتالی از مطالب و محتوای آن برخوردار شوید کتاب نسل چهارم بازاریابی (از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتالی) است. این کتاب به تجزیه و تحلیل بازاریابی دیجیتالی می پردازد و سایر روش های بازاریابی را نیز مورد بررسی قرار می دهد.

کتاب نسل چهارم بازاریابی نوشته فیلیپ کاتلر، هرماوان کارتاجایا، ایوان ستیاوان، علی عمویی اوجاکی است، که به زبان فارسی نیز ترجمه شده و می توانید به راحتی آن را مطالعه کنید.

کتاب دیجیتال مارکتینگ

جمع بندی و سخن پایانی

دیجیتال مارکتینگ شامل همه چیز در مورد بازاریابی با استفاده از اینترنت و سایر دستگاه های الکترونیکی است. این کار یک فرآیند واحد نیست بلکه شامل تعدادی از مؤلفه های فرعی است که بسته به آنچه می خواهید بدست آورید، می توانید از آنها استفاده کنید.

توجه داشته باشید که همه روشها برای همه مشاغل کار نمی کنند، به همین دلیل مهم است که باید یک استراتژی بازاریابی دیجیتال تدوین کرده و ارائه دهید که به طور کامل درباره نحوه استفاده شما از هر فرآیند می پردازد. امیدوارم با استفاده از مطالب گفته شده بتوانید یک برنامه هدفمند آماده کنید و مطابق آن عمل کنید.

در این مقاله سعی کردم تا هر چند مختصر و مفید اما به صورت کامل به جزئیات دیجیتال مارکتینگ اشاره کنم. امیدوارم مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد و استفاده مطلوب را از آن برده باشید. می توانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

1 نظر
 1. Sina می گوید

  عالی بود نکات بسیار اموزنده ای در مقاله وجود داشت

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.