مهمترین تکنیک های حرفه ای سئو در سال ۲۰۲۰

1

سئو یا بهینه سازی برای موتور های جستجو موضوعی است که امروزه، به یک دغدغه اساسی تبدیل شده است. به صورت مفصل در مورد مفهوم سئو و منابعی که در زمینه یادگیری آن مفید است، در مقالات قبلی صحبت کردیم. اما وجه تمایز این محتوا به این صورت است که قصد دارم، بیشتر به تکنیک های حرفه ای سئو در سال 2020 بپردازم و نحوه سئو کردن برمبنای تغییرات الگوریتم گوگل را برای شما بیان کنم.

شاید برای شما هم سوال شده باشد که به چه صورت باید روی سئو سرمایه گذاری کنید، تا بازخورد مناسبی دریافت کنید؟ در ادامه راهکار هایی را بیان خواهم کرد که حاصل تجربه و مطالعات در زمینه سئو است. همچنین بر مبنای جدیدترین تغییراتی است که گوگل در الگوریتم های خود ایجاد کرده است. پس پیشنهاد می کنم تا انتهای این مقاله همراه من باشید.

 

سئو کلاه خاکستری دقیقا چیست؟

ممکن است شما با تکنیک های حرفه ای سئو کلاه خاکستری به خوبی آشنا باشید، اما نتوانید آن طور که لازم است آن ها را بکار بگیرید. در واقع مهمترین نکته در بخش سئو کلاه خاکستری به این صورت است که شما بتوانید به بهترین شکل ممکن و در زمان مناسب، تکنیک های آن را پیاده سازی کنید.

سئو کلاه خاکستری

سئوی کلاه خاکستری مفهومی است میان سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید، که رفتار شما و نحوه پیاده سازی روش های آن توسط شما بسیار تعیین کننده است. اگر بخواهیم از دید گوگل به این موضوع نگاه کنیم، شما باید کسی باشید که اصلا اطلاعاتی راجع به سئو ندارد و حتی نمی دانید که سئوکار کیست! به نوعی نباید تمامی فعالیت های شما برنامه ریزی شده و از پیش تعیین شده باشد بلکه باید طبیعی باشد!

در واقع باید به شکلی کار خود را ارائه دهید که گوگل، حس کند شما فقط برای رضایت کاربر فعالیت می کنید. حتی باید گوگل این برداشت را داشته باشد که خودتان لینک سازی نمی کنید. بلکه مخاطبان اینکار را برای شما انجام می دهند و در حال لینک سازی هستند. البته دقت داشته باشید که مقاله شما برای کاربر نیز باید جذابیت خاصی داشته باشد!

حتی اگر قصد کامنت گذاری فیک را دارید، باید در ابتدا بازدید خود را افزایش دهید، مقاله را به اشتراک بگذارید و بک لینک سازی کنید. سپس می توانید که اقدام به گذاشتن کامنت فیک و ظاهر سازی در دریافت بازخورد مناسب کنید. حتی باید در نوشتن متن کامنت نیز دقت لازم و کافی را داشته باشید.

مقاله مرتبط:  ۱۰ تکنیک حرفه ای در سئو کلاه خاکستری که کسی به شما نمیگوید!

 

گوگل به چه محتوایی اهمیت می دهد؟

یکی از موضوعات بسیار مهم این مورد است، که محتوای خوب از نظر گوگل دقیقا چه محتوایی است؟ موضوعی بسیار با اهمیت است. در واقع محتوای خوب با توجه به شاخص های گوگل، محتوایی که معیار های زیر را داشته باشد:

محتوای مورد نظر گوگل

 

قابلیت اشتراک گذاری

متاسفانه در کشور ما این مفهوم به صورت نامناسبی جا افتاده است. افراد اقدام به اشتراک گذاری محتوای یکدیگر نمی کنند. البته این موضوع در زمینه های دیجیتال مارکتینگ و سئو به مراتب بهتر است. اما اگر در زمینه ها و مشاغل دیگر اقدام به تولید محتوا کنید، شاید افراد محدودی پیدا شوند که محتوای شما را با اشتراک بگذارند.

 

اشتراک گذاری

دقت کنید که اشتراک گذاری تنها به این صورت نیست که افراد، محتوای شما را درون رسانه های اجتماعی منتشر کنند. بلکه ممکن است بخشی از محتوا و مقاله ی شما در قسمت هایی از وب سایت و محتوای آن نیز مورد استفاده قرار گیرد. در واقع قابلیت اشتراک گذاری به مجموعه این موارد اشاره دارد.

 

جذاب و تاثیر گذار

در واقع محتوای شما باید به صورتی باشد که وقتی کاربر به سراغ چندین سایت رفته و مطالب مورد نظر خود را نیافته است، هنگامی که به سایت شما می رسد تمامی موارد مورد نیازش را در آن بیابد. به این صورت است که کاربر وقت زیادی را درون سایت شما سپری می کند. همچنین محتوای شما را به صورت کامل بررسی می کند.

 

جذابیت محتوا

پس از آن نیز کاربر هر زمانی که نیاز به اطلاعات در آن زمینه داشته باشد به سایت شما مراجعه می کند. حتی ممکن است در زمینه های گوناگون نیز به سایت شما مراجعه کند و از مطالب شما استفاده کند.

در واقع هر چقدر که کاربر درگیر محتوای شما شود، گوگل متوجه می شود که این محتوا برای کاربر بسیار جذاب و تاثیر گذار بوده است. البته جذابیت محدود به یک معیار نیست و وایسته به کامنت ها، امتیاز دهی ها و مواردی از این قبیل نیز هست.

 

خوانایی محتوا

برای اینکه سطح خوانایی محتوای شما به میزان کافی خوب باشد، باید از پاراگراف های طولانی استفاده نکنید. زیر عنوان های مناسبی را انتخاب کنید. همچنین مطالب مرتبط با زیر عنوان ها به صورت مناسب توزیع شده باشند. سعی کنید از علائم نگارشی نیز به صورت درست استفاده کنید.

اما تمام موارد مرتبط با خوانایی به این موضوعات محدود نیست. در ادامه بیشتر راجع به این موضوع صحبت خواهم کرد و توضیحات کامل تری را، مطابق با الگوریتم های به روزرسانی شده برای شما ارائه خواهم داد.

 

به روز بودن

سعی کنید محتوای مورد نظر شما، علاوه بر تمامی فاکتور های گفته شده به روز باشد. به این صورت که مطابق با تغییرات ایجاد شده در موضوع مورد نظر، شما نیز به سرعت آن ها را بررسی و تحلیل آن تغییرات را به محتوای خود اضافه کنید. به این صورت دائما می توانید محتوا های گوناگون خود را آپدیت کنید. همین موضوع به روز بودن محتوا برای گوگل بسیار مهم و ارزشمند است.

 

معضل تولید محتوا

قبل از اینکه به موضوع تولید محتوای خوب و ارزشمند بپردازیم، لازم است که به یک معضل اساسی بپردازیم. دغدغه ای که در زمینه تولید محتوا ایجاد و همه گیر شده است، استفاده از فریلنسر ها و نیروی کار بیگانه با محتوای کاربر پسند است. در واقع موردی که بسیار مهم است، این است که محتوایی که تولید می شود برای کاربر، بسیار کاربردی و جذاب باشد.

معضل تولید محتوا

متاسفانه امروزه محتوای بی کیفیت با قیمت های متفاوتی ارائه می شود. معیار سنجش محتوا نیز تنها به تعداد کلمات آن وابسته شده است. در حالی که نباید اینطور باشد. محتوا باید کاربر پسند باشد. سعی کنید افرادی را که برای تولید محتوا بکار می گیرید، در ابتدا آموزش دهید و آن ها را با محتوای کاربر پسند آشنا کنید.

سعی کنید روی آموزش دادن سرمایه گذاری کنید! در ادامه بیشتر راجع به این موضوع صحبت می کنم.اگر شما اصول کلیدی را در تولید محتوا رعایت نکنید، هر چقدر هم که تعداد کلمات موضوع شما زیاد باشد، بازخورد مناسب را دریافت نخواهد کرد. وقتی محتوایی مورد نظر کاربر قرار نگیرد و توجه او را جلب نکند، گوگل نیز جایگاه خاصی برای آن اختصاص نخواهد داد.

 

گوگل را شرطی نکنید!

اگریک سایت محتوا محور هستید، سعی کنید با توجه به بودجه و نیروی کار، استراتژی محتوای خود را تعیین کنید. به این صورت که مطابق یک برنامه ریزی مشخص و یک تقویم محتوایی مناسب، اقدام به تولید محتوا و سپس انتشار آن کنید.

اصلا به این صورت عمل نکنید که به یکباره تعداد زیادی محتوا تولید و منتشر کنید، سپس وقفه بزرگی در کار خود ایجاد کنید. همانطور که گفتم مطابق بودجه و نیروی انسانی خود یک برنامه منظم تدوین کنید. سپس محتوای تولید کنید و در بازه های زمانی مشخص و از پیش تعیین شده آن را منتشر کنید.

در واقع اگر شما با استراتژی و برنامه ریزی مشخص کار خود را انجام ندهید، افت چشمگیری را از سوی گوگل تجربه خواهید کرد. دقت کنید که اخیرا، مخصوصا در سال 2020 این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است. پس با برنامه و بدون وقفه پیش بروید.

 

نکات کلیدی در تولید محتوای خوب

 • تمرکز روی کلمه کلیدی اصلی در محتوا
 • استفاده از کلمات کلیدی دوم و سوم
 • پاراگراف اول و انتهایی مقاله بسیار مهم است
 • محتوای بعد از هر زیرعنوان بسیار مهم است
 • حداقل به یک منبع لینک دهید
 • استفاده از امضای محتوا به عنوان صاحب اثر
 • استفاده درست و مناسب از علائم نگارشی
 • تاکید بر معنا و مفهوم کلمه کلیدی اصلی در محتوا
 • ساده سازی مفهوم محتوا برای گوگل
 • استفاده درست از کلمات کلیدی در توضیحات متا
 • بعد از گذشت مدتی محتوا را آپدیت کنید

 پیشنهاد می کنم مقاله ” چگونه در بازاریابی محتوا بهترین استراتژی محتوا را تدوین کنیم؟ ” را نیز مطالعه کنید.

 

نمونه ای از مفهوم کلمه کلیدی و ارتباط معنایی

خرید اینترنتی از فروشگاه اینترنتی به یکی از کار های روزمره ما ایرانی ها تبدیل شده است. نسبت به چند سال گذشته، خرید های اینترنتی بسیار زیاد شده اند. از محصولات آرایشی بهداشتی گرفته تا محصولات صوتی تصویری و مواد غذایی به وفور در فروشگاه های اینترنتی یافت می شوند.

از صدقه سری دیجی کالا هم فرهنگ خرید اینترنتی در کشور ما به خوبی جا افتاده است و هم مردم خیلی راحت تر از قبل خرید های آنلاین خود را انجام می دهند. قبل از دیجی کالا فروشگاه های اینترنتی زرد با محصولات بی کیفیت زیاد بودند و هنوز هم هستند. از وقتی دیجی کالا در ایران معروف شده است، خرید های اینترنتی ما خیلی راحت تر انجام می شود.

دو پاراگراف از محتوایی با کلمه کلیدی فروشگاه اینترنتی را برای شما قرار دادم. سعی کنید با دقت این متن را بخوانید و کلمات برجسته شده را نیز بررسی کنید. قطعا متوجه مفهوم کلمه کلیدی و ارتباط های معنایی که درون محتوا استفاده شده است، می شوید.

 

نمونه ای از استفاده از علائم نگارشی برای گنجاندن کلمات کلیدی در متن

دیلیت اکانت اینستاگرام؛ در این ویدیو نحوه پاک کردن اکانت اینستاگرام برای همیشه، دیلیت کردن سریع اکانت اینستاگرام و بستن پروفایل اینستاگرام تان به صورت موقتی به شما آموزش داده می شود.

لوگو، نشانه و آرم: لوگو نماد و معرف یک برند است و از این رو طراحی لوگو نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. طراحی و ساختار خوب یک لوگو معرفی قدرتمند و با ارزش برای نام تجاری یک برند خواهد بود. به این جهت طراحی لوگویی موثر برای یک برند نسبت به سایر اقلام گرافیکی، نیاز به خلاقیت و تلاش بیشتری دارد.

لوگو یا نشانه بیانگر نمادین یک عبارت و یا القاگر یک مفهوم خاص است. لوگو همانند امضا که مشخصه ای برای اشخاص هستند، نشانگر و مشخصه منحصر به فردی برای برند، موسسه و یا صاحب امتیاز کسب و کار است. آرم ها در هر جایی که حضور آن شخص یا شرکت یا رویداد صاحب آرم در آن وجود دارد، ثبت می گردد.

در واقع دو مثال در این بخش برای شما آوردم. مثال اول با کلمه کلیدی دیلیت اکانت اینستاگرام و مثال دوم با کلمه کلیدی لوگو، که اگر دقیق تر به علائم نگارشی و نحوه بکارگیری آنها دقت کنید، متوجه تاثیرگذاری آن ها خواهید شد. به این صورت می توانید در تمامی متن خود کلمات کلیدی را با تراکم مناسبی داشته باشید.

 

نحوه کارکرد الگوریتم جدید گوگل

در ادامه با الگوریتم جدید گوگل بیشتر آشنا خواهیم شد. متوجه می شویم که به چه صورت باید عمل کنیم و بهینه سازی انجام دهیم، تا مطابق الگوریتم جدید گوگل باشد و بازخورد مناسبی دریافت کنیم.

 

هدف کاربر از جستجو چیست؟

قبل از اینکه کلمه کلیدی را انتخاب کنید و شروع به تولید محتوا و بهینه سازی متناسب با آن کنید، باید اطلاع داشته باشید که هدف کاربر شما از جستجوی آن کلمه خاص دقیقا چیست؟ گوگل هم دقیقا هدف کاربر را بر اساس رفتاری که کاربران از خود نشان می دهند، تشخیص می دهد. در واقع مبنای الگوریتم رنک برین به همین صورت است که در یک بازه زمانی معین مورد بررسی قرار می دهد.

به عنوان مثال اگر شما به جستجوی کلمه تور بپردازید، گوگل از قبل منظور کاربران از جستجوی این کلمه را متوجه شده است و نتایجی همانند تور ماهیگیری را به شما نشان نخواهد داد. بلکه نتایج مربوط به تور گردشگری را برای شما به نمایش در می آورد.

هدف کاربر از جستجو

دقیقا بر اساس نیاز کاربرانی که قبل از شما به سرچ این کلمه پرداخته بودند، نتایج به صورت تور های تفریحی به نمایش در می آید. دقت داشته باشید که حتی معنی کلمه تور را نیز به شما نشان نمی دهد. بلکه مستقیما به سراغ تور های گردشگری رفته و آن ها را به نمایش در می آورد. در نهایت این حالت را می توان به تمامی موضوعات موجود تعمیم داد و روش کارکرد گوگل را متوجه شد.

 

احترام به کاربر فراموش نشود

احترام به کاربر از دید الگوریتم جدید گوگل در اولویت است. شاید برایتان سوال شده باشد که احترام در اینجا دقیقا به چه معناست؟ احترام به این معناست که شما به نیاز کاربر توجه داشته باشید. به این صورت نباشد که شما فقط به فکر فروش محصولات خود باشید. بلکه با در نظر گرفتن نیاز کاربر، در جهت رفع آن بکوشید.

احترام به مخاطب

 

استفاده از عبارات طولانی تر

یکی از مواردی که به احترام گذاشتن به کاربر مربوط می شود، این مورد است که برای بهینه سازی محتوا از عبارات طولانی تر استفاده کنیم. اگر تعداد جستجو ها را از طریق ابزار های مختلف بررسی می کنید و سپس به سراغ موضوعات می روید، باید به شما بگویم که تنها مبنای کار ما آمار و ارقام این ابزار ها نیست.

حتی خیلی از مواقع این ابزار ها آمار و اطلاعات دقیق و درستی در اختیار ما قرار نمی دهند. در واقع وقتی شما به جستجوی کلمات خاص می پردازید، تنها نتایج مربوط به آن را در اختیار شما می گذارد. اما ممکن است عباراتی وجود داشته باشد، که همان مفهوم را برساند و در نتایج نیز محاسبه نشده است. سعی کنید بیشتر از سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس برای این بخش استفاده کنید.

در واقع وقتی به کلمات و عباراتی می پردازید که کاربران جستجو می کنند ولی نرخ جستجوی آن پایین است، به این معناست که شما برای کاربر خود و نیاز های او احترام قائل هستید. البته میزان گرفتن کلیک و جذب ترافیک اینگونه عنوان ها و عبارات نیز بسیار بالا است.

 

توجه ویژه به مخاطب

به عنوان مثال شما با مخاطبی رو به رو هستید که می خواهد به کلاس تنیس برود. برای مخاطبی که قصد دارد به ورزش تنیس بپردازد، ممکن است سوالات بسیاری پیش بیاید. این سوالات انواع مختلفی دارند، مثلا بهترین راکت تنیس؟ قیمت راکت تنیس؟ هزینه کلاس های ورزش تنیس؟ بهترین کلاس تنیس در تهران؟ هزینه آموزش تنیس در زمین خاکی و چمن؟

در واقع وقتی مخاطب با مجموعه ای از این سوالات رو به رو می شود، به سمت گوگل می آید. سعی می کند با جستجو در گوگل، نیاز های اطلاعاتی خودش را بر طرف کند!

حال شما در نظر داشته باشید که اگر یک محتوای کامل در این زمینه، به عنوان راهنما تهیه کرده باشید، می تواند میزان جذب مخاطب و افزایش ترافیک چشمگیری را برای شما به همراه داشته باشد. در کنار همه این موارد گوگل متوجه می شود که شما برای کاربران خود احترام قائل هستید.

حتی در صورتی که برای هر سوال مخاطب یک مقاله جداگانه داشته باشید، به معنای توجه ویژه به مخاطب است. به راحتی می توانید این مسئله را به موضوعات و حوزه های کاری دیگر بسط دهید. سپس از این ترفند در زمینه های کاری خودتان نیز بهره مند شوید.

 

بهتر است کمی متفاوت تر باشیم

دقت داشته باشید که همیشه کپی کردن از رقبا جواب نمی دهد! در درجه اول پیشنهاد می کنم که به سمت کپی کردن محتوا نروید. پیشنهاد من به شما این است که سعی کنید از زوایای دیگر به یک موضوع بنگرید. سپس به سوی تولید محتوا بروید.

متفاوت بودن

سعی داشته باشید موضوع را در زوایایی مورد بررسی قرار دهید که دیگران این کار را انجام نداده اند. اما در عین حال کاملا مورد نیاز مخاطب است. در این بخش میزان خلاقیت و تیزبینی شما است که می تواند باعث رشد چشمگیر شما شود. پس تا حد ممکن سعی کنید خلاق و متفاوت باشید!

 

ماهیت محتوا را تغییر ندهید

سعی کنید محتوا را بی دلیل طولانی نکنید. اینکه محتوا را بسط دهید و یک مقاله 5000 کلمه ای تولید کنید کار جالب و کاربر پسندی نیست. در حالی که می توانستید با 2500 کلمه به صورت مختصر و مفید مفهوم محتوا برای کاربر بیان کنید. با این کار کاربر از خواندن مقاله شما بیشتر لذت می برد و متوجه می شود که کار درست و اصولی انجام داده اید و به او احترام گذاشته اید.

سعی کنید بر روی صفحات درست سئو کنید. مثلا خیلی از سایت ها روی مقالات طولانی در زمینه ای خاص سئو می کنند در حالی که شما روی دسته بندی سئو کرده اید یا برعکس همین موضوع برقرار است. همین موضوع باعث ایجاد مشکل می شود. در نهایت نیز شما بازخورد مناسب را دریافت نخواهید کرد.

مشکل دیگر استفاده به زور از کلمات کلیدی است! به این صورت که با گنجاندن کلمات کلیدی در متن باعث ایجاد مشکل در ساختار آن می شوید. در واقع با این کار باعث می شوید که کاربر به سراغ محتوای شما نیاید. یا حتی در صورت استفاده از آن پس از مدت کوتاهی خسته شود.

 

چگونه با سرمایه کم خود را در میان رقبا مطرح کنیم؟

سعی کنید به صورت دقیق و حرفه ای به بررسی رقبا بپردازید. تجزیه و تحلیل روی رفتار رقبا داشته باشید و سعی کنید متوجه شوید که چقدر محتوا تولید می کنند؟ چقدر لینک می سازند؟ چقدر سرمایه دارند؟ و… سپس سعی کنید که برای خود استراتژی و برنامه ریزی مناسبی داشته باشید.

سرمایه کم

در واقع شما باید به صورت هدفمند عمل کنید. اقدامات خود را به صورت هوشمندانه تنظیم کنید و سپس سعی کنید مطابق برنامه حرکت کنید و از رقیبان خود، جلو بزنید. دقت داشته باشید که نیازی نیست همیشه با یک تاکتیک ثابت پیش بروید. می توانید متناسب با شرایط و نیاز کاربر تاکتیک خود را تغییر دهید.

 

تمرکز روی مفهوم گرایی در سایت

 • تولید محتوای هفتگی برای کلمات کلیدی مشابه
 • لینک دهی از مقالات هفتگی به مقالات مشابه
 • لینک دهی با انکر تکست های مشابه
 • بازنشر آن ها در سایت های مختلف
 • بالابردن تعداد صفحات روی کلمات کلیدی مشابه

 

بهترین روش های لینک سازی برای سایت های کم بودجه

 • لینک منبع با نام عنوان برند : این مقاله برگرفته از مقاله “مفهوم سئو” سایت مخاطب است.
 • منبع :  سایت دیجیتال مارکتینگ مخاطب
 • منبع مقاله : mokhatab.org

عنوان های بالا را می توانید در محتوا های خود که در سایت هایی دیگر یا بلاگ هایی که در آن تولید محتوا می کنید، قرار دهید. بدون لینک سازی مناسب شما نمی توانید نتایج خوبی دریافت کنید. سعی کنید که لینک سازی در سایت های مرتبط از لحاظ معنایی داشته باشید.

لینک سازی

می توانید قسمتی از محتوای خودتان را هم در کامنت های دیگر سایت ها به اشتراک بگذارید. در نهایت نیز باید بگویم که توجه ویژه ای به PBN های خود داشته باشید. پس روی لینک سازی خود تمرکز داشته باشید، چون یکی از تکنیک های حرفه ای سئو بسیار تاثیر گذار است!

 

نتیجه گیری

مجموع روش هایی را که مطابق تغییرات انجام شده در الگوریتم گوگل در سال 2020 است و می توانید از طریق رعایت تکنیک های حرفه ای سئو، نتایج و بازخورد های مناسبی را دریافت کنید برای شما بیان کردم. سعی کنید در حوزه های کاری خود مطابق روش های گفته شده عمل کنید و از بازخورد مناسبی بهره مند شوید.

امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. می توانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

1 نظر
 1. Sina می گوید

  سعید جان مرسی که انقد واضح توضیح دادی خیلی خوب بود حداقل بیست سوال در ذهن من رفع شد انشالله همیشه موفق یاشی

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.