تست A/B چیست و چگونه با استفاده از آن نرخ فروش خود را افزایش دهیم؟

0

داشتن شناخت مناسب نسبت به رفتار، سلیقه و علایق مخاطبان یکی از دلایلی است که می تواند باعث موفقیت هر کسب و کاری شود. اگر بخواهید پایه های کسب و کار اینترنتی خود را بسیار مستحکم و اصولی ایجاد کنید، باید نسبت به رفتار مخاطب شناخت خوبی داشته باشید. تست A/B یکی از کلیدی ترین روش هایی است که می تواند در این زمینه به کمک شما بیاید!

اصلی ترین روش ارزیابی قیف تبدیل و کمپین های بازاریابی دیجیتالی، گرفتن اطلاعاتی است که به صورت مستقیم از بازخورد خود مشتریان حاصل می شود. به خصوص در کشورمان ایران که به تازگی در زمینه های عرضه خدمات و محصولات اینترنتی شکوفا شده است، می توان از تست A/B برای شناسایی الگو های رفتاری مخاطبان استفاده کرد.

با پیاده سازی تست A/B و تحلیل درست آن شما شناخت بهتری، نسبت به علایق مخاطب خود پیدا می کنید. سپس می توانید از نتایج بدست آمده استفاده کنید و رابط کاربری و تجربه کاربری بهتری را برای مخاطب خودتان ایجاد کنید. در نتیجه همه این موارد بر روی نرخ تبدیل شما تاثیر گذار و فروش شما را افزایش می دهد. در ادامه این مقاله همراه من باشید.

 

تست A/B چیست؟

تست A/B به فرآیند مقایسه دو نسخه از یک صفحه وب سایت، ایمیل و یا هر چیز دیگری که مربوط به فعالیت های بازاریابی می شود، به شکلی که تنها المان خاصی در میان آن دو متفاوت است، گفته می شود.

تست A/B چیست؟

به عنوان مثال اگر شما قصد دارید تاثیر پاراگراف اول را در زمینه جذب مخاطب برای مطالعه ادامه محتوا مورد بررسی قرار دهید؛ باید دو صفحه کاملا برابر با پاراگراف اول متفاوت ایجاد کنید و در دسترس مخاطب قرار دهید. حال که دو نمونه A و B را مشخص کردید، باید هر کدام از آن ها را به نیمی از بازدیدکنندگان نشان دهید.

سپس تست A/B بر اساس معیار های خاصی همچون زمان سپری شده در صفحه، یا میزان اسکرولی که انجام شده و … نتایج تست را برای شما نشان خواهد داد. شما نیز با تحلیل آن می توانید متوجه شوید که، کدام حالت برای مخاطبان شما محبوب تر و تاثیر گذار تر بوده است.

 

چرا باید از تست A/B استفاده کرد؟

تست A/B یک روش بسیار کاربردی در زمینه، تعیین بهترین استراتژی تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار شما است؛ که بر مبنای بررسی و مقایسه دو حالت بنا شده است. اگر بتوانید برنامه ریزی خوبی برای استفاده از این تست داشته باشید، تاثیر گذاری فعالیت های بازاریابی خود را به میزان چشمگیری افزایش خواهید داد.

چرا باید از تست A/B استفاده کرد؟

در واقع تست A/B اطلاعاتی را درباره المان های مورد علاقه مخاطب به شما می دهد. حال که شما موارد تاثیر گذار بر مخاطب را متوجه شدید؛ می توانید با پیاده سازی کوچک ترین و ساده ترین تغییرات، نرخ تبدیل مخاطب به مشتری را افزایش دهید.

پس با استفاده از این تست شما می توانید ترافیک وب سایت خود را، به شکل درستی مدیریت کنید. پس بهتر است از این تست استفاده کنید و با کمترین هزینه تغییراتی را ایجاد کنید، که بیشترین بازخورد را داشته باشد. افزایش نرخ تبدیل و نرخ بازگشت سرمایه و غیره، از شناخت درست نسبت به رفتار مخاطب حاصل می شود!

 

مزایای تست A/B

 • بهبود نرخ اینگیجمنت
 • کاهش بانس ریت و خروج از صفحه
 • افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری
 • ایجاد ارزش بیشتر برای مخاطب
 • تست چند منظوره که در بسیاری از موارد قابل استفاده است
 • به آسانی قابل تجزیه و تحلیل است
 • مناسب برای تست داده های نسبتا کم
 • با استفاده از نتایج این تست می توانید ریسک های فعالیت های خود را کاهش دهید
 • کاهش سبد های خرید رها شده
 • افزایش فروش محصولات و خدمات

 

مهمترین المان ها برای انجام تست

 • دکمه فراخوانی به عمل (Call to Action)
 • تصاویر محصولات و خدمات
 • توضیحات مربوط به محصولات و خدمات
 • عنوان اصلی صفحه
 • عنوان ایمیل
 • عمق محتوا (طولانی بودن یا نبودن محتوا)
 • ایمیل مارکتینگ
 • لندینگ پیج ها
 • کپی رایتینگ
 • رنگ و فونت و ساختار نوشته

 

نکاتی در رابطه با تست A/B

اگر قرار است چندین تست متوالی انجام دهید، سعی کنید که حتما برای آن ها برنامه ریزی مشخصی داشته باشید. به این دلیل که برنامه ریزی نادرست باعث ایجاد مشکلاتی در روند انجام تست ها، برای شما خواهد شد. برای انجام تست باید از ترافیک مناسبی برخوردار باشید، ترافیک پایین برای انجام تست اصلا مناسب نیست.

نکاتی در رابطه با تست A/B

سعی کنید هر بار که تست را انجام می دهید، تنها به بررسی یک المان بپردازید؛ بررسی چندین المان در یک تست A/B از کیفیت نتایج شما کم می کند. سعی کنید تست های موفق خود را ذخیره کنید. سپس معیار های بدست آمده از آن ها را با معیار های تست های جدید در فعالیت های خود پیاده سازی کنید. به این صورت می توانید تغییرات مثبت و چشمگیری داشته باشید.

انتخاب اشتباه شاخص کلیدی عملکرد و اهداف برای صفحات وب سایت باعث می شود راندمان کاری شما به میزان زیادی افت کند. سعی کنید در این مواقع تست را در دفعات بسیار انجام ندهید، بلکه از ابتدا مروری داشته باشید و اصول کار خود را دوباره برنامه ریزی کنید.

در نهایت باید بگویم که سعی داشته باشید به سراغ متغیر هایی بروید، که بیشترین تاثیرات را در وب سایت شما دارند. متغیر های بزرگ و تاثیر گذار را بررسی کنید اما متغیر های کوچک و هدفمند را هم از یاد نبرید. با رعایت مجموعه این نکات می توانید تست A/B موفق تری را انجام دهید که راندمان بالاتری خواهد داشت.

 

در سال 2020 چطور تست A/B انجام دهیم؟

در ابتدا باید استراتژی خود را برای انجام اینکار مشخص کنید. باید مطلع باشید که دقیقا چه چیزی را می خواهید تست کنید؟ سپس باید اهداف خود را از انجام تست های A/B مشخص کنید. به این صورت که بدانید با انجام تست A/B به چه چیزی می خواهید برسید؟ آیا قصد دارید نرخ فروش را بیشتر کنید یا نرخ تبدیل را؟ و دیگر موارد از این قبیل

تست A/B

سپس باید داده ها را تحلیل کنید و برای اینکار می توانید از ابزاری همچون گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. در ادامه صفحه ای را که قصد دارید توسط این تست مورد بررسی قرار دهید را انتخاب کنید. المان های تست A/B را مشخص کرده و سپس صفحه مورد نظر را به عنوان نمونه A در نظر بگیرید، و نمونه B را نیز ایجاد کنید.

حال زمان آن رسیده است که ابزار خود را برای انجام تست مشخص کنید. متناسب با حالت های گوناگون همچون سایت، ایمیل و موارد دیگر ابزار های بسیاری وجود دارد. که می توانید از آن ها بهره مند شوید. در ادامه باید تست خود را تدوین و طراحی کنید. سپس باید داده ها را جمع آوری کرده و در هر مرحله بر انجام تست نظارت داشته باشید.

در نهایت پس از طی همه مراحل گفته شده، زمان آن رسیده است که آمار تست A/B خود را تحلیل کنید. در واقع در این بخش شما متوجه می شوید که مخاطبانتان کدام ورژن از کار را بیشتر دوست دارند. سپس اقدامات خود را برای جلب توجه مخاطب و کسب رضایت او تنظیم می کنید.

پیشنهاد ویژه مخاطب : چگونه از گوگل آنالیتیکس بهترین استفاده را داشته باشیم؟

مدت زمانی که تست A/B طول می کشد چقدر است؟

مدت زمان تست شما بر اساس المان ها و شاخص هایی که مد نظر دارید، می تواند متفاوت باشد. ممکن است شما مدت زمان طولانی و چندین ماه را صرف انجام این تست کنید، در حالی که بازدید مناسبی را در همین مدت نداشته اید. پس این فعالیت برای شما حاصلی نخواهد داشت.

همانطور که در بخش نکات تست A/B اشاره کردم، باید از ترافیک و بازدید خوبی برخوردار باشید. در این صورت نتایج کار شما در مدت زمان مناسبی حاصل می شود. شما باید این تست را تا زمانی ادامه دهید که اطمینان حاصل کنید، دیگر در نتایج مربوط به نمونه های A و B هیچگونه همگرایی وجود ندارد.

مدت زمان ایده آل برای این تست می تواند چند هفته باشد. اما باز هم تاکید می کنم هم چیز به شرایط شما بستگی دارد. این شرایط شما است که زمان لازم برای تکمیل شدن این تست را مشخص می کند.

 

تحلیل درست نتایج تست  A/B

دقت داشته باشید که باید با صرف زمان مناسب، سعی کنید که به صورت کامل و دقیق، اطلاعات حاصل شده از تست A/B را بررسی کنید. باید ببینید وضعیت نمونه A بهتر بوده یا B؟ تفاوت میان این دو نمونه چند درصد است؟ اگر درصد اختلاف آن ها پایین است، پس هر دو مورد پسند مخاطبان است. اما حالا باید چه کرد؟

تحلیل درست نتایج تست  A/B

در این رابطه باید به شما بگویم که همه چیز به یک المان خاص مربوط نمی شود! سعی کنید المان ها و شاخص های دیگر را نیز به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید. سپس از نتایج بدست آمده از هر کدام استفاده کنید. می توانید دسته بندی دقیقی داشته باشید و نتایج مربوط به A و B را در جداول خودشان ثبت کنید.

سپس به سراغ آمار و ارقام بروید و ببینید که در مجموع کدام یک از نمونه ها برتری خاصی بر دیگری دارد؟ البته این تنها راه نیست! شما می توانید همان ابتدا که به مشکل خوردید، در زمینه همان المان خاص، نمونه های دیگری را ایجاد کرده و تست را دوباره با استفاده از نمونه های جدید، تکرار کنید.

در مجموع باید بگویم که سعی کنید خود را محدود نکنید. از روش های مختلف استفاده کنید تا به نتیجه مورد نظر برسید. تست A/B بسیار مفید و کاربردی است و شما می توانید با پیاده سازی آن پیشرفت هایی بسیاری را برای خود ایجاد کنید.

 

نتیجه گیری و سخن پایانی

همانطور که اشاره شد تست A/B یک روش بسیار کاربردی در زمینه، تعیین بهترین استراتژی تبلیغاتی و بازاریابی دیجیتالی برای کسب و کار شما است. پس سعی کنید از این تست برای شناخت رفتار مخاطبان خود استفاده کنید. اما برنامه ریزی و نحوه پیاده سازی درست این تست را فراموش نکنید! هر چقدر که دقیق تر، کامل تر و بهتر این کار را انجام دهید، متناسب با آن نتایج بهتری را نیز دریافت خواهید کرد.

امیدوارم که بتوانید از مطالب عنوان شده در این مقاله، به بهترین شکل ممکن استفاده کنید؛ و بتوانید نرخ تبدیل و نرخ فروش خود را به میزان چشمگیری افزایش دهید. می توانید این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.