تجربه کاربری چه تاثیری در بهبود سئو دارد؟

0

در گذشته کافی بود که یک سایت معتبر برای اینکه مقاله اش در صدر نتایج باشد، کلمات کلیدی را به مقدار کافی در مقاله به کار ببرد و یک سری اصول دیگر را رعایت می کرد؛ همین و تمام!

اما در حال حاضر الگوریتم های گوگل بسیار پیشرفته شده و آن محتوایی را به کاربر نشان می دهد که مورد نیاز او باشد.

یکی از این موارد که برای گوگل بسیار حائز اهمیت می باشد تجربه کاربری است. در این مقاله رابطه تجربه کاربری و سئو سایت را بررسی خواهیم کرد و خواهیم دید که چگونه می توانیم با کمک تجربه کاربری، سئو سایت را بهتر کنیم.

 

تجربه کاربری (ux) به چه معناست؟

تجربه کاربری یعنی حسی که کاربر بعد از ورود به سایت ما دارد. وقتی کاربر وارد سایت می شود خیلی مهم است که نیازهای خود را آسان و بی دردسر برطرف کند و به آن چیزی که می خواهد، دسترسی سریع داشته باشد. مثلا اگر می خواهد یک محصول را بخرد، فرایند قرار گیری محصول در سبد خرید و پرداخت نهایی، مبهم نباشد و حس امنیت و راحتی به مشتری منتقل شود.

تجربه کاربری به محتوای ما هم بستگی دارد. وقتی کاربر می خواهد مقاله ما را بخواند، دوست دارد که آن مطلب دقیقا آن چیزی باشد که به دنبال آن بوده است. اگر در تجربه کاربری موفق باشیم یعنی کاربر در استفاده از محصول و خدمات ما رضایت داشته باشد، یک ذهنیت خوب از خودمان ایجاد کرده ایم و به این ترتیب، بازهم کاربران به سایت ما سر می زنند.

 

ارتباط ux و سئو

در سئو، محتوایی ایجاد می کنیم که مورد تایید الگوریتم های گوگل باشد. مثلا بر روی لینک ها کار می کنیم، با کلمات کلیدی در نتایج بالا می آییم و… اما این ها کافی نیست!

گوگل می خواهد محتوای ما از نظر کاربران هم خوب باشد و کاربران به آن محتوایی برسند که دقیقا نیاز دارند. پس گوگل با الگوریتم هایی مانند Rank Brain به معیار های دیگری هم توجه می کند. مثل نرخ پرش، ماندگاری در سایت و نرخ کلیک.

با وجود اینکه باید محتوایی بنویسیم که از نظر سئو بهینه باشد اما مخاطب اولویت بیش تری دارد! در واقع برای اینکه تجربه کاربری خوبی داشته باشیم و کاربر در سایت ما ماندگار شود، نباید کیفیت محتوا را فدای الگوریتم های سئو کنیم. یعنی محتوا برای کاربر باشد نه برای گوگل!

 

چگونه تجربه کاربری بهتری داشته باشیم؟

خوب، تا اینجا فهمیدیم  که برای آن که سایت بهینه ای داشته باشیم و از نظر گوگل هم رتبه خوبی بدست آوریم، سئو به تنهایی کافی نیست و باید به تجربه کاربری هم اهمیت دهیم. در این قسمت به نکاتی اشاره می کنیم که برای ایجاد تجربه کاربری بهتر می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

زمان بارگزاری را کاهش دهید

 

بهبود سرعت سایت

 

یکی از معیار های مهم برای تجربه کاربری خوب، سرعت یا زمان بارگذاری سایت است. با استفاده از ابزار های مختلفی می توانید سرعت سایت خود را بسنجید.

یکی از این ابزار ها استفاده از وب سایت gtmetrix می باشد. این سایت پس از بررسی سایت شما پیشنهادهایی جهت بهبود سرعت سایت می دهد. پس از پیدا کردن عواملی که موجب کندی سایت شما می شوند، می توانید زمان انتظار کاربران برای لود صفحه را کاهش دهید.

 

برای تصاویر سایت، متن جایگزین انتخاب کنید

زمانی که یک عکس را در سایت قرار می دهید برای آن یک متن جایگزین انتخاب کنید. اگر هنگام لود شدن صفحه مشکلی پیش بیاید و عکس ها بالا نیامدند آن موقع متن جایگزین (که یک خلاصه مختصر درباره عکس می باشد) به کاربر نمایش داده می شود.

گوگل به این قضیه هم اهمیت زیادی می دهد و در صورتی که برای عکس های سایت، متن جایگزین مناسبی انتخاب کنید، می توانید سئو سایت را بهبود ببخشید.

 

سایت ریسپانسیو داشته باشید

 

سایت ریسپانسیو داشته باشید

 

گوگل به سایت های ریسپانسیو، رتبه بهتری می دهد و معمولا سایت هایی که در صدر نتایج هستند این موضوع را به درستی رعایت می کنند. توجه کنید که بسیاری کاربران از طریق موبایل وارد سایت می شوند و برای ما مهم است که همه کاربران از سایت ما رضایت داشته باشند.

در گذشته سایت ها ریسپانسیو نبوده اند و اگر با موبایل می خواستید مطلبی را بخوانید باید روی آن قسمت زوم می کردید که این کار بسیار خسته کننده بود. اما الان سایت هایی که ریسپانسیو هستند، امکان نمایش مناسب برای کاربران موبایل را فراهم کرده اند. پس اگر سایتی این نکته را رعایت نکند، کاربرانی که از طریق موبایل وارد سایت می شوند را از دست خواهد داد.

 

محتوای طولانی تر بنویسید

معمولا محتوا های طولانی شانس بیش تری دارند که در نتایج گوگل دیده شوند زیرا می توانند به سوالات بیش تری پاسخ دهند. همچنین محتواهای طولانی، لینک های بیش تری را دریافت می کنند که همین امر تاثیر بسزایی در سئو سایت دارد.

البته زمانی نوشتن یک محتوای طولانی می تواند به بهبود سایت ما کمک کند که درباره آن موضوع اطلاعات کافی داشته باشیم و بتوانیم به سوالات جانبی مرتبط با آن پاسخ دهیم.

 

مسیریابی را آسان کنید

ساختار سایت باید برای کاربران ساده باشد. مسیر یابی آسان هم برای کاربران و هم برای موتورهای جست و جو اهمیت زیادی دارد. نباید کاربر را مجبور به فکر کردن کنیم که چگونه از خدمات ما استفاده کند. منو های طولانی، پاپ آپ های آزاد دهنده و… همگی موجب گیج شدن کاربران می شود.

به بازی های کامپیوتری توجه کنید؛ کسی که مشغول بازی کردن می باشد هیچ گاه درگیر مسائل جزئی نمی  شود و فقط به هدف بازی تمرکز می کند و سعی دارد که بازی را به مراحل بعدی پیش ببرد. سایت ما هم همین گونه باید باشد یعنی کاربر را با یک نقشه درست و قابل فهم به هدفش می رسانیم بدون اینکه درگیر چیزهای جزئی شود.

 

از محتوای بصری مناسب استفاده کنید

 

استفاده درست از تصاویر و ویدیو

 

تجربه نشان داده که عکس ها و ویدیو ها تاثیرگذارتر از نوشته ها هستند. وقتی برای عنوان های یک مقاله می خواهید عکس انتخاب کنید، ترجیحا از عکس های مرتبط استفاده کنید و اینطور نباشد که فقط برای تنوع و رنگ لعاب بیش تر سراغ تصاویر بروید.

همچنین استفاده از ویدیو موجب بالا رفتن ماندگاری کاربران در سایت می شود که این امر بسیار مورد توجه الگوریتم های گوگل می باشد. اکثر مردم یک ویدیو چند دقیقه ای را به خواندن یک مقاله ترجیح می دهند زیرا ویدیوها می توانند برای کاربران ساده تر و قابل فهم تر باشند.

 

محتوای جذاب تولید کنید

یک قانون وجود دارد که می گوید اگر روشی برای تلیغات ویروسی دارید بقیه روش ها را کنار بزنید!

بهترین نوع تبلیغ، معرفی شدن به دیگران توسط کاربران است. پس از آنکه خدماتی را به کاربران ارائه دادید، کاربرانتان را فراموش نکنید زیرا در آینده نزدیک می توانند ابزاری قوی برای تبلیغات شما باشند.

مهم ترین مزیت این نوع تبلیغ این است که کاربران جدید بیش تر به شما اعتماد می کنند و البته در هزینه تبلیغات هم صرفه جویی کرده اید.

 

با کاربران تعامل داشته باشید

سایت شما باید کاربر فعال داشته باشد. کاربران فعال یعنی کسانی که به صورت دوره ای به سایت شما سر می زنند و از خدمات شما استفاده می کنند. خدماتی که ارائه می دهید باید تبدیل به بخشی از زندگی روزمره کاربران شود.

اگر می خواهید که سایت و خدماتتان ماندگار شود و تجربه کاربری خوبی ایجاد کنید نیاز دارید که با کاربران خود تعامل داشته باشید و فیدبک هایی که به شما می دهند را محترم بدانید و از آن ها برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید.

 

و به عنوان نکته آخر توجه کنید که نمی توان به طور دقیق گفت سئو اهمیت بیش تری دارد یا تجربه کاربری اما آنچه که مسلم است  توجه به این دو در کنار هم می تواند کمک زیادی به کسب و کار ما کند و موجب می شود که سایت ما رتبه بهتری در نتایج گوگل داشته باشد.

ارسال نظر ارزشمندتان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.